FBI imkansızı başardı! İşte tarihi ittifak!

Apple, Facebook, Google ve diğerleri... Kolay kolay bir araya gelemeyen devler, bu kez aynı koltukta

  • Cenk Atlı
FBI imkansızı başardı! İşte tarihi ittifak!

ABD'nin iç istihbarat ve güvenlik kurumu FBI, daha önce bir araya gelmelerini tahmin bile edemeyeceğimiz en büyük rakipleri birleştirmeyi başardı. Teknoloji devi Apple'ın kullanıcı gizliliği haklarıyla ilgili ABD hükumetiyle olan mücadelesi firmanın en büyük rakiplerinin desteğini almasını sağladı.

Bu tarihi dayanışmada Apple'ın yanında olduğunu gösteren; aralarında Amazon, Facebook, Google ve Microsoft'un da bulunduğu toplam 19 büyük teknoloji firması ezeli rakiplerine destek için resmi bir açıklama yaptı.

Söz konusu açıklamada, bütün bu firmaların Apple'la güçlü bir yarış halinde olduğu fakat böyle bir durumda tek bir ses olarak birleşmelerinin söz konusu davanın önemi için çok gerekli olduğu belirtiliyor. Açıklamada ayrıca kullanıcıların da kendi veri gizlilikleri ve güvenlikleri için de bu firmalara güvenmeleri gerektiğine işaret ediliyor.

Apple ve ona destek olan diğer firmalar San Bernardino'daki saldırıyı da kınadıklarını, teröristlere hiçbir sempatilerinin olmadığını ve yasalar çerçevesinde soruşturmaya destek verdiklerini de belirtiyor.

Fakat bu büyük teknoloji cephesi ABD hükumetinin "bir firmanın mühendislerinin, kendi ürünlerinin veri güvenliği özelliklerinin altını oymaları" yönünde bir talepte bulunmasının da yasalara uygun olmadığının altını çiziyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Cihaz çoktan açılmıştır bile bunların hepsi birer oyun ve reklam. Sözde iphone un ne kadar güvenli olduğunu reklamını yapıyor. Yoksa hiçbiri fbi a karşı gelemez.

@05 Mart 2016 17:07 aynen güzel kardeşim aynen, sen zaten FBI'ın da çok umrunda iPhone satışları ya reklamını yapıyor Apple'ın.

@05 Mart 2016 17:07 Türkiye'de karşı gelemez ama Amerika'da gelir. Orada hukuk konuşur çünkü

@05 Mart 2016 17:07 Devir teknoloji devri öyle bir karşı gelirlerki aklın hayalin şaşar. fbi yı gözümüzde bu kadar büyütmek bence çok yanlış.

@05 Mart 2016 23:13 reklamın azı çoğu olmaz. Dünyaya bak ben kafa tutuyorum der basına öyle yansır ama ABD bilgi isteyecek ve vermeyecekler. Hiç sanmam vermeyeceklerini.

Bence bu olaylar tiyatro. NSA olaylarından sonra imaj düzeltme çalışması gibi. Apple sanki kullanıcı bilgilerini cia nsa kurumlarına vermiyor havası yaratılıyor bence. Diğer şirketlerde aynı şekilde nsa olaylarında isimleri olduğu için apple şirketine destek olup sanki onlarda gizlilik konusunda kullanıcı tarafındaymış düşüncesi oluşturuyorlar. Tüm bu şirketler kesinlikle hükümetle çalışıyorlar ben buna inanıyorum.

@05 Mart 2016 18:25 Tabi ki tiyatro, Apple NSA'yin istediği şekilde değil ama başka şekilde verecek tabi ki.

@05 Mart 2016 18:25 ziyaretçi kardeş bu dediklerin Türkiye için geçerli ABD için değil

@06 Mart 2016 11:17 akıllı reis seni

Devlet otoritesi şirketlere yıkılıyor...

@05 Mart 2016 20:03 Çoktandır öyle ki, bizimkiler güvenlik olarak bunu pek yapmaz ama mali olarak yaptılar. Dış borç alımı tamamen özel sektöre ve bankalara yıkıldı mesela. Devlet doğrudan dış borç almıyor mesela.

Apple daha önce 100'den fazla kez FBI'a bu konuda yardımcı oldu şimdi neden problem çıkarıyor

@06 Mart 2016 20:13 Çünkü Amerika dışında, Amerikan teknoloji ürünlerinden kaçışa neden oluyor. En güzel örneği, Rusya'nın kendi işlemcisini üretmeye ve işletim sistemini değiştirmeye başlamasıdır. NSA denen kuruluş, her ne kadar bir ulusal güvenlik kuruluşu gibi gözükse de uluslararası alanda da faaliyet göstermektedir. Göstermediği yerde zaten CIA faaliyeti var. Bu nedenle, işin içinde NSA varsa CIA varmış gibi çekinmek, şüpheci davranmak gerekir.

@06 Mart 2016 20:13 Kaldı ki FBI da aynı konumdadır, NSA gibi ulusal gözükse de uluslararası çalışabilmektedir. Bu iki kuruluşu sakın Interpol gibi düşünmeyin, CIA belki ama ne NSA ne de FBI uluslararası kuruluşlardır. Buna rağmen uluslararası çalışabilmektedirler (haberli, habersiz olarak).

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost