Fenrir, Firefox ve IE'ye meydan okuyor!

Japonlar, Sleipnir web tarayıcısının Firefox ve IE'nin kullanıcılarını çalacağından oldukça emin.

Sleipnir geliyor
Japonlar, Sleipnir ile Firefox ve IE'nin pazar payına göz dikti.

Günümüzde kullanılan web tarayıcılarına baktığımızda, en popülerinin Internet Explorer ve Firefox olduğunu söyleyebiliriz. Bu tarayıcıları Opera ve Safari takip ederken, dünyada popüler olan web tarayıcılarına kafa tutmak isteyen ve fazla bilinmeyen web tarayıcıları da bulunuyor.

Bunlardan biri de bir Japon firmasına ait. Kendi web tarayıcısının kullanım oranını artırmayı ve dünya genelinde %5'lik pay alabilmeyi amaçlayan bu tarayıcı, Firefox ve Internet Explorer'ın hakim olduğu tarayıcı pazarında kendine yer bulabilmeyi hedef olarak belirlemiş durumda.

Peki, bir Japon firmasına ait olan ve popüler tarayıcılara kafa tutan Sleipnir isimli bu tarayıcı ne gibi özelliklere sahip? Sleipnir'in en önemli özelliklerinin başında ziyaret edilen her site için Trident ya da Gecko motorları arasında seçim yapılabilme olanağı geliyor. Trident, Microsoft tarafından geliştirilirken ve Internet Explorer ile kullanılırken, Gecko ise Mozilla Firefox'ta kullanılıyor.

Sleipnir ne vaadediyor?

Sleipnir'in ayar penceresi böyle görünüyor. Tıklayın...

Web tarayıcısını değiştiren herhangi birisi, bazı sitelerin farklı göründüğünü ve kullanımda olan tarayıcıya göre farklı işleve sahip olduğunu kolaylıkla görebilir. Kullanıcılar, Trident ve Gecko arasında seçim yaparak, sitelerin durumuna göre en uygun olanını kendi seçebiliyor.

Osaka merkezli olan Fenrir, 2005 yılında söz konusu tarayıcıyı geliştirmeye başladı. Tarayıcılarının sadece Japonya'nın sınırlarında kalmasını istemeyen ve dünyaya yayılmak isteyen Fenrir şirketi, tarayıcının İngilizce sürümünü de bir süredir sunuyor.

Fenrir, gelecek birkaç sene içerisinde kullancı sayısını 100 binden 17 milyona çıkarmayı umuyor.

Fenrir'in açıkladığı rapora göre Japonya'da tarayıcı pazarının %9'unu Fenrir elinde bulunduruyor; ancak Fenrir dışında bir başka bağımsız veri olmadığından bu sonuçlara şüpheyle de yaklaşılabilir.

Download: Sleipnir 2.7

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

İndirdim ve denedim bence çok kullanışlı ve hafif bir browser.Herkese şiddetle tavsiye ediyorum bir kullanınca vazgeçemeyecekseniz.Ben artık başka browser kullanabileceğimi sanmıyorum.

İndirdim ve denedim gerçekten çok kullanışlı ve hafif bir browser herkese şiddetle tavsiye ediyorum.Kullanırsanız bir daha vazgeçemeyecekseniz ben artık başka bir browser kullanabileceğimi düşünmüyorum.

Bir ürünün tanıtımını yapmanın en iyi yolu büyüklere taş atmaktır.Böylede daha fazla dikkat çekerler.

Arayüzü ile kaybediyor. '90 lardan kalma bir tarayıcı gibi.

öyle kolay deil forever İnternet Explorer..Firefoxta kullanıyorum tabikide..:D

firefox ve flock,gerisi yalan...

Program iyi ama ?????? yazıp ctrl+enter yapınca www.??????.com yazmıyor. Ben buraya takıldım :D

flock alayına gider gerisi yalan :))

Ne bu IE yaması mı?

Bu haliyle hiçkimseye meydan okuyamaz! Şu hale bak bilgisayarı çöplüğe dönderdi tarayıcı mı kurdum işletim sistemi mi anlamadım?

Kötü değil oldukça da iyi ama hemen sildim ne yalan söyliyim.. (3dk kurulu kalamadı garibim) IE'yi en çok kullanılan yapan, programcılar topluluğu değil standart kullanıcılar.

- Bu yüklemelerle
- Bu karışıklıkla
- Bu isimle

Olmaz bu iş.. İşin tasarım ve programlama kısmında olanlar dışında kimse kullanmaz bunu. Bırak kafa tutmayı, tarayıcı pazarının %1'ine bile giremez...

Gerçi bundan önce de şimdiki "aşkım" Firefox'a çok laf etmiştim ya neyse...

erronin

Bu resmen Firefox be
Netscape gibi bir yan sanayi urunu
asli varken taklidi naapsin millet

firefoxa alışmışım biraz bana zor gelir...

o kadar da kolay değil sileipnir ie taklidi birşey gibi geldi bana mozilla firefox kadar olamaz...

o kadar da değil

En iyi Tarayıcı Opera Deneyin Görün

Tamamda tarayıcınn sol alt köşesinde neden IE simgesi var.

Eğer resim doğru ise ikonları bile ie ile aynı?yazık bu kadar mı taklit edilmek zorunda.çin pazarı gibi :)) adamlar otobüsün bile kopyasını çıkarmışlar.tarayıcının çıkarsalar çok mu :))

Ne meydan okuması şimdi böyle konuşuyorlar ama ie veya firefox un yanından bile geçemezler haberleri yok.Chip online yetkilileri lütfen tarafsız olalım.

internet explorerin daha gelişmiş ve daha hızlı hali sağ tıklayarak fareyi sağa veya sola sürükleyince sekmeler arasında geçiş yapılabilyor

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir