Fidye yazılımlarına karşı büyük adım

ESET, TeslaCrypt'in güncel türevine karşı şifre çözücü yayınladı.

Eset'ten TeslaCrypt

Eğer bilgisayar sisteminizdeki dosyalarınız kötü üne sahip TeslaCrypt fidye yazılımın yeni türevleri (V3 veya V4) tarafından şifrelendiyse ve şifrelenmiş dosyalarınız .xxx, .ttt, .micro, .mp3 gibi uzantılar aldıysa, ESET'in sizin için güzel bir haberi var.

Şifre çözücü nasıl oluşturuldu?

TeslaCrypt'i yazan ve yöneten grup, bir süre önce zararlı faaliyetlerine son verdiklerini duyurdu. Bu durum üzerine ESET analistleri, TeslaCrypt kurbanlarına destek olmak için ilgili grup ile iletişime geçtı ve TeslaCrypt şifrelerini çözmek için gereken ana şifre anahtarını talep etti. Sürpriz şekilde, grup bu anahtarı erişime açtı. Bu anahtara erişir erişmez, ESET hızlıca bu zararlı yazılım ve türevleri tarafından şifrelenmiş tüm dosyaları çözebilen bir çözme aracı geliştirdi.

Yine de mutlaka önceden önlem alın sonra değil!

Fidye yazılımları halen internetin en önemli ve en can sıkıcı tehditleri durumunda. Burada en temel konu, bulaşmadan önce korunmak. Çünkü sisteme bulaştıktan sonra temizlemek çok zor. Ayrıca pek çok farklı türevinin bulunması, söz konusu görevi daha da zorlaştırıyor. Bu nedenle bilgisayar, tablet ve cep telefonu kullanıcıları; işletim sistemlerini ve uygulamalarını sürekli olarak güncel tutmalı, çoklu koruma katmanlarına sahip güvenlik çözümleri kullanmalı ve düzenli olarak önemli verilerini çevrimdışı (offline) örneğin harici bir sabit diske yedeklemeli. Ayrıca e-posta ile gelen veya web tarayıcıda görülen linklere veya dosyalara tıklarken dikkatli olunmalı.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

"Ayrıca e-posta ile gelen veya web tarayıcıda görülen linklere veya dosyalara tıklarken dikkatli olunmalı." Dünyanın hatırı sayılır güvenlik firmalarından biri olarak insanlara bunu söylemeyin, çözüm üretin! Kimse müneccim değil ki bir bakışta zararlı mail'leri, link'leri ayırd edebilsin! Bakın Comodo çözüm üretmiş. Sandbox diye bir özelliği var. Bu özellik ile tüm browser'ları sandbox içinde çalıştırıyorsunuz ve istediğiniz siteyi, mail'i, dosyayı veya link'i rahat rahat açabiliyorsunuz...

"Ayrıca e-posta ile gelen veya web tarayıcıda görülen linklere veya dosyalara tıklarken dikkatli olunmalı." Bu sözü söylemek ne anlama gelir biliyor musunuz? "İnternet kullanmayın, kullanırsanız güvenliğinizi sağlayamayız!" anlamına gelir. Az önce de belirttiğim gibi insanlar müneccim değiller ki hangi sitelerin, mail'lerin, link'lerin, eklerin zararlı yükleyeceğini önceden bilsinler. İnsanlar sizlerden mutlak güvenlik beklemektedir. Çözüm üretin ve aldığınız paraları hak edin...

Virüs yapımcısı belli oldu. Şerefsizler bizi koruyor fakat onlar olmasa koruma ihtiyacimiz kalmayacak. Neymiş yok efendim bana virüs kodu ver. Adamda çıkmış: al abi hepsi burda

@01 Haziran 2016 20:09 Kesinlikle katılıyorum adamlar hem antiviri satarak hemde zararlı bulaştırarak para kazanıyor.Derdinde dermanında bende :)

virüsü üretenler kurbanlarından ceplerini doldurdukları kalmamış gibi AV üreticilerini de düdüklüyorlar...

önce düşman üret, ardından korku sal ve sonunda müdahale edip kahraman ol... (süper güç devletlerin taktiği... tarzlar farklı ama yöntemler aynı....)

Ne yani, bundan sonra antivirüs firmaları, hackerların iş bırakmasını mı bekliyecek ???

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost