FIFA 12'de kullanılan teknoloji!

Çıkmasına birkaç ay kalan FIFA 12, bu sene oyun tutkunlarına önemli yenilikler vaadediyor!

  • Zeynel A. Öztürk

Hayatının devamı kontrol mekanizmasının ne kadar iyi olduğuna bağlı olan bir oyunda, oyuncular arasındaki iletişimi temelden değiştirmek oldukça riskli bir hareket. EA Sports, FIFA 12 için getirdiği Player Impact Engine ile oyunu daha da gerçekçi kılmayı amaçlıyor.

Yeni 'precision dribbling' ve 'tactical defending' ve 'Pro Player Intelligence' ise FIFA 2012'deki anahtar yeni özellikler arasında. Oyunun, oynanışı etkilmeyecek şekilde, olumlu yönde büyük bir değişim geçirdiğini söyleyebiliriz.

EA'nın açıklamasıyla Player Impact Engine, sahada 'futbolcular arasındaki gerçek etkileşimi' yansıtmayı sağlayan bir fizik motoru.

Player Impact Engine'in getireceği yenilikler

Yeni özelliği EA'nın basın etkinliğinde tanıtan David Rutter, önceki FIFA'larda oyuncular bir araya geldiğinde meydana gelen bazı durumları gösterdi ve neden yeniliğe ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

'FIFA 2011 kliplerindeki çarpışmalar, oyunun çok kötü görünmesine neden oluyordu ancak kötü bir oyun değildi.' 'Ama FIFA 2012 çok daha iyi bir oyun.'

'Player Impact Engine ile bu sene başarısız çarpışmaları onarmak ve çarpışmayla ilgili tüm detayları doğru bir biçimde aktarmak istedik.'

Rutter, bunun sert bir müdahale sonucunda fırlayan oyuncuları görmeyeceğimiz anlamına gelmediğini ısrarla vurguluyor (tabi, müdaheleyi yapan Paul Scholes değilse).

'Hafif bir dokunuş bile doğru bir çarpışmaya neden olacak. Mücadele sertleştikçe daha özel durumlar ortaya çıkacak.'

"True Injuries" ile Daha gerçekçi sakatlıklar

Yeni fizik motorunun en büyük avantajlarından biri de sakatlıkları da daha gerçekçi bir hale getirmesi. 'True Injuries' adındaki yeni motor ile EA, mücadeleleri hesaplayarak gerçekçiliği artırmak istiyor.

'Player Impact Engine oyuncular arasındaki iletişimi gerçek zamanlı olarak izliyor, çarpışmanın şiddetini ve vücut üzerindeki etkisini analiz ederek geçek sakatlanmaları algılamaya çalışıyor. Bu sayede Career (kariyer) modu daha gerçekçi ve zor bir hale geliyor.'

'Tam olarak iyileşmemiş bir oyuncuyu sahaya sürerek yeni tür sakatlık risklerine göz yumuyorsunuz.'

Diğer bir deyişle tam olarak fit olmayan yıldız oyuncunuzu sahaya sürdüğünüzde, oyuncunuz daha uzun dönemli sakatlık riskleriyle baş başa kalıyor.

Pro Player Intelligence, genişletilmiş görüş

Diğer yeni bir özellik ise EA'nın senelerdir üzerinde çalıştığı bir şey: oyuncuların kişiliklerinin oyun üzerinde direkt olarak etkili olması.

Pro Player Intelligence ile bilgisayar yapay zekası, yıldız oyuncuların yetenekleri üzerine yoğunlaşıyor. Örneğin EA'nın basın konferansında Peter Crouch'un bulunduğu bir takımın hava toplarına; uzun mesafeli iyi şutlar çekebilen Messi'li bir takıma göre daha çok odaklandığı gösterildi.

Yeni genişletilmiş görüş özelliği ise bu alanda iyi olan oyuncuların, sahanın diğer tarafında olan defansif kanat oyuncusunun yaptığı koşuyu daha kolay algılayabilmesini sağlıyor.

Yeni defans sistemi: "Tactical Defending"

FIFA 12'deki en önemli değişikliklerden biri de çok daha eğlenceli bir hale gelen defans sistemi. Bu sayede çevrim içi oyunlarda doğru yerde bekleyip sadece 'X' düğmesine basılarak topu kapmak gibi durumlardan kurtulmak umuluyor.

Önceden oldukça kolay olan defansif oyun, EA'nın yeni geliştirdiği 'Tactical Defending' sistemi ile bunu değiştirmeyi umuyor. 'Tactical Defending, pozisyon, pas kesme ve doğru zamanda müdaheleye aynı derecede önem vererek defansif oyunu temelden değiştiriyor.'

Peki bu tam olarak hangi değişiklikleri yapıyor? EA'nın 'Pre-Alpha' olarak kod üzerinde oyunu oynama şansı bulan TechRadar'a göre ilk izlenimler olumlu.

Yeni defans sisteminin getirdikleri, çıkış tarihi

Defansif oyundaki değişiklikler, muhtemelen en çok tartışılan değişiklik olacak çünkü FIFA oyuncuları, oyun tarzlarını değiştirmek zorunda kalacaklar.

Bununla birlikte değişiklikler, oyunu tamamen tanınması zor bir hale de getirmiyor. Yapmanız gereken doğru müdahele için düğmelere zamanında basmak ve defans oyuncunuzun pozisyonunu daha çok göz önünde bulundurmak.

Oyunun "2011 sonbaharı"ndan önce çıkması beklenmiyor ancak görünüşe bakılırsa Electronic Arts, oldukça sağlam bir oyunla karşımıza çıkacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

futbol oyunu camiasına winning eleven ile başlayıp pes ile devam ederken, pes 2011 ile futbol oyununa soğumuştum, taa ki fifa 2011 ile tanışana kadar.. şimdi fifa 2012'yi dört gözle bekliyorum..

futbol oyunu camiasına winning eleven ile başlayıp pes ile devam ederken, pes 2011 ile futbol oyununa soğumuştum, taa ki fifa 2011 ile tanışana kadar.. şimdi fifa 2012'yi dört gözle bekliyorum..

fifa 2011 de kariyer modun olmaması çok kötü olmuştu..daha doğrusu kariyer modcuk var fifada ve pesin kariyer moduyla aşık atamaz

fifa'nın geçmişi pes'e göre daha sağlam ve köklü bir oyun olduğu için bu alanda daha ileri teknolpojiyi getirerek futbol oyunları konusunda her zaman bir adım ilerde olmuştur. en basit örneği ise; pes te defanstaki bir adamla kanatlardan ilerleyip gol atabilirsiniz kaleci kalesinden çıkmaz bile ama fifa da en fazla 20 metre ilerlersiniz sonra kesinlikle rakip önünüzü keser bu da pas yapma olanağı sağlar bu 2011 oyunlarında patlama yaşayan fifa 2012 oyununda yine lider duruma geçer

fifa adam gibi grafik yapsa ne güzel olur.duran toplarda adamlar kazık gibi duruyor mesela hele o köşe vuruşları...
sonra orta açılacak top sanki kalenin çevresini dolaşıp sonra gereken yere düşüyormuş gibi oluyor.
normal grafikleri de pes ten kötü.
oyun planı ayarları falan daha kötü...

bunları düzeltip o güzel oynanışı ile birleştirse tadından doyulmaz.

Ne kadar gelişirse gelişsin arkadaşlarla toplandığımızda yaptığımız 4'lü Pes turnuvalarının yerini tutamaz ! Ayrıca Fifa'da hala bazı robotluk sorunları var ... Şuda bir gerçek son birkaç senede inanılmaz geliştirdi kendini fifa... Pes'de buna karşılık sağlam bir gelişim gösterse iyi olur :)

evet grafikleri pesin yanında sönük kalıyor. ama oynanış olarak pes fifanın yanından geçemez. gerçekten futbol oynadığınızı hissediyorsunuz fifa oynarken. eminim 12 çok daha iyi olacaktır

FIFA her zaman ki iyi bir oyun çıkaracaktır buna eminim.

her sene vadediyor :S

her seriyi denediğim gibi bunuda deneyeceğim ama pes e ulaşabileceğine inanmıyorum

la ne pesi be hala pes diyenler var, bu senenin en iyi futbol oyunu seçildi.daha ne konuşuyosunuz.ne fanatik bir milletiz be

PES daha iyi diyenler varsa Futbol oynamasın Fifa 11 silip süpürdü PES 2011 herhalde Fifa 12 PES 2012 e dar ağacı dikecek.

FIFA 12 Zaten Türkçe destekli geliyor en çok buna seviniyorum...

pes oyun modlarıyla her zaman fifadan önde olmuştur... grafiklkeri ne kadar iyi olursa olsun pes oynamak daha zevklidir

PES artık pes etti beyler, FIFA son çiviyi çakacak eylül sonunda ;)

türkçe dil ile gelsin direk orjinal alırım. pes felan hikaye artık.

Pes'de bazı takımların lisansının olmamasına rağmen Fifa ile kıyaslanacak kadar tartışma konusu oluyorsa bu pesin başarısını gösterir.Adamların ellerinde tüm imkan var, her takımın lisansını almış,üstelik adı da Fifa yani (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği) anlamına gelen futbolun dünya çapındaki en üst düzey yönetim organı olan Fifa'nın adını almış adamkıllı bir oyun yapamamış.

Fifa da hala şu top fiziğini düzeltemediler. Topa bütün gücünle vursan da top yine aynı ağır şekilde slow-motion gidiyor. Fifa nın animasyonları daha güzel ama top fiziğini yapamadıktan sonra bunun bir anlamı yok.

hala pes diyen var,sizi pesinizle başbaşa bırakıyoruz...2010 dan beri fifa..

nerdeyse bir aydır 2side pcmde fifa oynuyorum birzamanlar vcd ile oyun oynuyodum sanki onu oynuyomuş gbi oluyorum ama pese oynamaya başladığımda gerçek futbol oynuyorum örn:pesteki ara pasını fifada veremiyorum oyuncu yüzleri desen puyolu görünce nerdeyse pc ye küsüyorum

pes 2011, eski serilerine göre gol atmak daha da zorlaşsa da fifa'dan daha iyi bir futbol deneyimi sunuyor. Peki pes 2011'i tek alma sebebimiz bu mu? master league, become a legend ve çevrimiçi maç seçenekleri ile hep bir adım önde

dünyada her konuda en çok uzmana sahip olan ülke biziz galiba. herkes sevmediği oyunu yerden yere vuruyor ama hala düzgün bir futbol oyunu çıkmadığının farkında değil. benim için futbol oyununda gerçekçilik olmalı. bu gerçekçilik tabii ki messinin burun kıllarına kadar detaylı olan grafik değil. örneğin maç başlamadan kale seçimi yapılması (devamlı ev sahibinin oyuna solda başlaması muhabbeti), deplasman seyircisinin stadı yarı yarıya doldurmaması, örneğin top taca çıkınca görüntünün değişmemesi (top toplayıcı çocuğun topu vermesi) gibi özellikler benim için gerçekçiliktir, gerisi de hikayedir.

Oyun konsolda oynanır !

98 den Beri FİFA Oynuyorum birara Pese Takıldım ama İlla FİFA Fifa fifa

dünyada her konuda en çok uzmana sahip olan ülke biziz galiba. herkes sevmediği oyunu yerden yere vuruyor ama hala düzgün bir futbol oyunu çıkmadığının farkında değil. benim için futbol oyununda gerçekçilik olmalı. bu gerçekçilik tabii ki messinin burun kıllarına kadar detaylı olan grafik değil. örneğin maç başlamadan kale seçimi yapılması (devamlı ev sahibinin oyuna solda başlaması muhabbeti), deplasman seyircisinin stadı yarı yarıya doldurmaması, örneğin top taca çıkınca görüntünün değişmemesi (top toplayıcı çocuğun topu vermesi) gibi özellikler benim için gerçekçiliktir, gerisi de hikayedir.

Haklı.

Pes ve Fifa'nın eksileri var gayet tabi.Ancak paslarda ki rahatlık,oyun içi pas yapabilmenin verdiği o haz ve futbol oynadığınıza daha bir inandıran o atmosfer bence Fifa'da daha ağır basıyor.Hemen fanboylar atılmasın Pes'te oynarım Wining eleven 3 zamanlarından beri hemde.Fifa da keza.

yıllardan beri ikisinide oynarım ps 2 zamanı pes eline almıştı sazı istediği gibi at koşturuyordu lakin ps3 çıkana kadar ps3 çıktı fifa yavaş yavaş farkı kapatmaya fifa10dan beride öne geçmeye başladı pes alışagelmiş klasik oyun düzeniyle herkesin oynayabileceği tabiri caizse halı saha futbolu.fifa ise kendini her oyunda geliştiren profesyonel futbol gibi fifayı herkes oynayamaz pesi herkes oynar buda kaliteyi ortaya koyar ps3te fifa

pes artık pes.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost