FIFA 2013 vs PES 2013

İki büyük rakibin 2013 kapışması için düdük çalmak üzere... Bakalım bu kez 3 puan kimin olacak?

Yıllardır süren rekabet
Her şey 2010 yılında değişti

FIFA ve PES son 10 yılın en büyük düşman taraflarından dersem sanıyorum çok da abartmış olmam. İki oyun da geçmişten bugüne kadar uzanan bir rekabet içerisindeler. 1996 yılından 2001 yılına kadar gönül rahatlığıyla kulvarında tek olan FIFA Winning Eleven'nın çıkması ve oyunun zaman içerisinde Japonya'dan daha çok Avrupa'daki adı olan PES ile anılmaya başlamasıyla birlikte tek başına oturduğu tahtından edilmiş oldu. FIFA başlangıçta rakiplerini bir bir atlatıyor, EA'nın verdiği güçle birlikte istediğini yapabiliyordu. Nitekim FIFA 2000 ile birlikte başlayan gerileme dönemi, bambaşka bir rakibin karşısında, 2002 yılında ilk büyük darbeyi yedi. Geçen yıllar içerisindeyse PES hep bir adım daha iler giderken, FIFA ne gibi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu fark etmemişçesine bildiğini okudu. Olduğu yerde çakılıp kalan FIFA, ta ki FIFA 2011'e kadar resmen yarış dışı kaldı.

FIFA 2011 ile birlikteyse oyun resmen küllerinden yeniden doğdu. Tamamen baştan yaratılmış, tüm dinamikleri en ince ayrıntısına kadar hesaplanmış, harika bir top motoru kullanan bir oyunla karşımıza çıkan FIFA, aradan geçen sekiz yılın ardından dünyadaki oyun eleştirmenleri, dergileri ve siteleri tarafından ilk defa PES'den daha yüksek not almayı başardı. PES tarafı ise tehlikenin hemen farkına vardı ama her ne kadar 2012 için farklı bir yapım ortaya koymaya çalışsa da FIFA 2012, aradaki mesafeyi bir kat daha açtı.

PES'den büyük değişimler geliyor

Oyuncularımız daha ön planda olacak

PES, son iki yılın verdiği mağlubiyet duygusundan kurtulmak için yıl içerisinde bir hayli ter döktü. Hali hazırda bulunan mükemmel ekibi ile yep yeni bir oyun tasarladı ve bu oyuna birçok yenilik ekledi. PES 2013 ile birlikte gelen ilk değişim oyunun temel yapısında bulunuyor. "PES FullControl" olarak lanse edilen sistem sayesinde oyuncular topu daha iyi kontrol edebilecek, çok daha iyi pas atıp alabilecek ve de kaleye şut çekebilecekler. Bu durum pek tabii oyuncu ile de alakalı olacak ama son üç PES oyununda olan ve oyuncuya odun misali çarpıp geri seken toplar görmeyecek olmamız sevindirici bir haber. Bir sonraki yenilikse FIFA 2011'de kullanılan yer yön mantığı. Nasıl mı? Artık oyuncu olarak yeteneklerimiz bir hayli ön plana çıkacak zira karakterimiz her türlü manevraya müsait olacak. 360 derece hareket sistemiyle gelen bu özgürlük duygusu, PES'in son yıllarda çektiği belki de en büyük çilelerden bir tanesi olan 9 yön döngüsünü ortadan kaldıracak. Bu sistem sayesinde topa vuruş hızımızı çok daha farklı bir şekilde ayarlayabilecek, topun gidişatını değiştirebilecek ve çok daha isabetli vuruşlar yapabileceğiz.

Geliştirilen yapay zeka ile yeni bir oyun

Gerçekçilik ön plana çıkartılacak

En iyi PES oyuncusunun bile şikayet ettiği kalecilerimiz artık çok daha mantıklı hareket edecekler. Geliştirilen yapay zekaları sayesinde, o bilindik gollerden uzak duracak ve de topları saçma sapan yerlere yollamayacaklar. Yeni yapay zeka sadece kalecimizle de sınırlı kalmayacak; artık defans esnasında oyuncularımız çok daha mantıklı hareket edecekler. Misal, uzun boylu oyunculara ayrı bir ilgi gösterecek olan defans sistemimiz, topun gelişini ve yönünü olabildiğince takip edecek. Bu sayede hem kalecimize daha az iş düşecek, hem de gereksiz yere gol yemekten kurtulacağız. Yine de gerçekten deneyim edilmesi gereken bir sistemmiş gibi geldi bana... Oyunda hali hazırda bulunan "ID Player System" de geliştiriliyor. Gerçek hayattaki oyuncuların tüm yeteneklerinin oyuna yansıtılmasına yarayan bu sistem, PES 2012'ye göre büyük oranda detaylandırıyor. Bu oyuncuların görünüşleri artık çok daha canlı olacak. Ayrıca gerçek hayattakine olabildiğince benzeyen bir top kontrol yetenekleri de bulunacak. Tüm bunların yanında geliştirilmiş grafik motoru sayesinde oyuncuların farklı yüz hareketlerini de gözlemleyebileceğiz. Tabii ki hepsinin güçlü oldukları noktalar olacağı gibi, zayıf oldukları noktalar da açıkça gözler önüne serilecek.

İnternet desteğiyle bambaşka bir deneyim

İnternet üzerinden oyun onyamak büyük zevk olacak

PES, FIFA karşısında vereceği sınava her yönden hazırlanıyor ve bunu şu ana kadar çok da iyi yapmış durumda. PES 2013 ile birlikte saha dışında da birçok farklı yenilik bizleri bekliyor olacak. İlk olarak karşımıza çıkan yenilik geliştirilmiş internet topluluğu. Direk olarak sanal PES 2013 dünyası ile iletişime geçebileceğimiz sistem sayesinde, birçok arkadaşımızı internet üzerinde oynadığımız oyunlara davet edebilecek, aldığımız galibiyetlerle "Rival Point" kazanarak oyun içerisindeki statümüzü arttırabileceğiz. Tüm bu yenilikler yetmezmiş gibi bir de yaptığımız tüm hareketler MyPES tarafından kaydedilip, direk olarak kendi Facebook sayfamıza yansıtılacak. "Performance Tranining" sayesindeyse artık oyuncularımızı belirli konularda çok daha iyi eğitebilecek ve bu eğitimin sonuçlarını maçlarda görebileceğiz.

FIFA 2013'den büyük yenilikler

Fizik motoru olmadığı kadar iyi olacak

FIFA son iki yıldır yaptığı doğru hareketlerle tüm dünyadan tam not almış durumda. PES'e göre yapacaklarının en zor kısmı, zaten güzel olan bir sistemi bozmadan onu yenilemek olacak ki zaten FIFA 2013'ün yapımcı koltuğunda oturan David Rutter da yeni oyun ile birlikte gelecek özelliklerden "yenilik" olarak bahsediyor. Kendisi yaptığı bir açıklamasında özellikle yapay zeka ve fizik motoru üzerinde çalıştıklarına değinen Rutter, daha önce görülmemiş bir FIFA üretiyor olduklarına da değinmişti.

Gelelim yeniliklere... FIFA serisi son iki oyununda en çok fizik motorunda başarı gösterdi. Her ne kadar FIFA 2012'de saçma sapan sonuçlara yol açtığı olsa da genel hatlarıyla uzun yıllardır yapılması gereken ama bir türlü yapılamayan omuz omuza mücadele ve de fiziksel üstünlük gibi değerleri oyuna kodlamayı başardı. FIFA 2013 ile birlikteyse bu sistem bir adım daha ileriye gidecek ve çok daha net bir görsellik sağlayacağı gibi, aynı zamanda da çok daha mantıklı bir şekilde çalışacak. Oyuncularımız fiziksel üstünlüklerinin farklında olarak hareket edecek ve de direk topa saldırmaktansa bu üstünlüklerini kullanıp, rakibe hata yaptırmaya çalışacaklar. "Player Impact Engine" olarak bilinen bu sistem, bir yandan da karakterlerin birbirlerine müdahalelerini çok daha gerçekçi hale getirecek.

Kinect desteği ile farklı bir FIFA oynayacağız

Ses kontrol sistemi oyun deneyimimizi arttıracak

Seriye eklenecek ve halen yapım aşamasında olan özelliklerden bir tanesiyse "Career Mod." Başta kullanıcılardan gelen isteklerle değişime giden sistem, FIFA 2013 yapımcı ekibi tarafından mükemmel bir hale getiriliyor. Sistem içerisinde artık bir futbol kulübü ya da direk olarak bir şehir adına oynamak mümkün olacak. Transferler hakkında yapılan değişikliklerdeyse pazarı daha yakından takip etme, kontrat süreleri ve tüm oyuncuların gerçek pazar değerleri bulunacak. Microsoft'un çıktığı günden bu yana çok sayıda satan ürünü Kinect ise sonunda bir futbol oyununa dahil olacak. Tamamen ses sistemi üzerinden çalışacak olan Kinect aracılığı ile hakem tarafından verilen kararlara itiraz ederken söylediğimiz sert sözler, direk olarak hakemle sorunlar yaşamamızı sağlayacak. Sesimizle, oyuncu değiştirme, kamera açısı ayarlama ve de taktik değiştirmek artık elimizde. Artık bir yandan farklı tuşlarla taktik ayarlarken, bir yandan da oyun oynamak zorunda kalmayacağız. Ses kontrol sistemi "Be A Pro" modunda da bir hayli aktif bir şekilde çalışacak. Bu sistem aracılığı ile takım arkadaşlarımızdan direk olarak pas ya da şu çekmelerini isteyebileceğiz. Sızan bir bilgiye göreyse isteklerimizi sadece söylemek yetmeyecek, tıpkı maç esnasındaymışçasına bağırmadığımız taktirde takım arkadaşlarımız bize pas vermemeyi tercih edebilecekler.

PES 2013'de olduğu gibi FIFA 2013 de online seçenekler arttırmış durumda. Özellikle kullanıcıların fazlasıyla beğenisini toplayan "Head-To-Head" sistemi bir hayli geliştirilecek. Pek tabii her yıl olduğu gibi bu yıl da FIFA lisans ve isim hakkı konusunda mükemmeli ayağımıza getirecek. Tam 500 lisanslı kulüp oyundaki yerini alacak.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 87 Yorum

pes fifa kapışması, samsung apple kapışması, chrome,firefox,opera kapışması. öyle işte.

Pes Bende Bulanık Gözüküyor

@30 Tem 2012 10:53 çözünürlüğü ekran çözünürlüğüne göre ayarla

artık türkçe dil desteğinin olması gerekli fifa 2012 türkiyede tatminkar satış rakamlarına ulaştı türkçe dil desteği ve türkiye ligini hak ettiğimizi düşünüyorum hak etmeyen ülkeler varken türkiyeye karşı bu tutum neden !!!

pes 2012 bilgisayara karsi oynamak olanaksiz yani en zor sevyede abartilmis ins. pes13 de bole olmaz

Bilgi yanlışı var FIFA 10 da yeniden doğmadı FIFA 11 de yeniden doğdu. Ayrıca 2010 2011 harflerini kullanmak bir makaleye göre hatalı buluyorum.Zira EA 11 12 harflerini kullanıyor.

pes 2013 ten hiçbir şey beklemeyin. demosunu oynadım rezalet. gördüğüm saçmalıkları paylaşmak isterim: -topu ayağınızda sürerken, sanki top ayağınıza iple bağlı gibi duruyor -pas attığınız zaman top sanki futbol topu değil de su topu gibi, zıplaya zıplaya gidiyor kendi kendine -siz ne yaparsanız yapın top ayağınızdan kendi kendine açılıyor zaten bu yazdıklarım oyunu çekilmez oynanmaz hale getirdiği için görüntü ne kadar iyi olursa olsun tat vermiyor. yine umudum fifa 2013 e kaldı. kısacası pes 2013 felaketten de öte, berbat.

FIFA, PES'den çok daha iyi bir oyun olacak. PES 2013'ün demosunu indirdim ama keşke indirmeseydim. FIFA 11 bile ondan daha iyidir. FIFA zaten satışlarıyla kalitesini ortaya koyuyor.

pes'i oynadım ve oynadığım gibi kaldırdım geçen senekiyle tıpa tıp aynı allayıp pullayıp çıkarmışlar hepsi bu geri kalan herşey aynı hala seyirci karton gbi ve tepkisiz yapay zeka aynı vs vs 2012 neyse 2013 de o işte

diğer şeyleri bilmem ama kaleciler gelişmiş diyebilirim 3-4 maç yaptım zar zor gol attım çok az gelişme var diğer oyuncularda da ben bi pes severim ama tadı kalmadı artık 2010dan sonra gitti pes bence şuanda fifa çok daha iyi

demo oynadım dıyen arkadaslar yok top boyle gıdıyor yok soyle gıdıyor.konamı zaten demo yu yayınlarken henuz gelıstırılmekte oldugunu soyluyor demo oyunda daha cok eksık var.bıraz arastırın cahıl yorumlar yıllardır pes var yınede var olucak.fıfa yı abartmayın daha dunkı oyun orta yaparken futbolcu kendı yere atıyordu.

@30 Tem 2012 22:47 Biraz araştıralım cahil yorumlar yapmayalım değil mi? PES yıllardır var FIFA yeni daha,çok doğrusun.Kim vardı kim yoktu önce ona bir bak bakalım,Tek bir cümleyle özetlemek istiyorum,futbola en yakın oyunu oynamak istiyorsanız FIFA,langırtvari bir oyun arıyorsanız buyurun PES.

@30 Tem 2012 22:47 yaş kaç?...

allah iyiliğinizi versin tabi ki fifa 13. bide bunu tartışmaya açmışlar ya :)

Pes 2013 demosunu indirdim gayet başarılı.Gerçeği aratmıyor.Demosu böyleyse tam sürümünü düşünemiyorum.

fifa bu sene taktik kısmını pesteki gibi güzel yaparsa tadından yenmez bence

PES'te her şey iyi güzel de bazı basit şeyleri niye oyuna koymazler merak etmekteyim. Futbol Life'ta oyuncu istatistikleri daha detaylı olabilir. Oyuncu Ligte kaç maç oynadı, ne kadar gol attı, asist yaptı, puanı falan ayrı ayrı görebilsek iyi olurdu. Lig kupsaında ayrı olsa ve şampiyonlar liginde mesela. Bir oyuncunun attığı golleri sağ ayakla mı, sol ayakla mı, kafayla, penaltıyla mı olduğu detaylı verilse. Oynayacağımız takımın son maçlarında aldığı sonuçlar (son beş maç örneğin), o takımla yapmış olduğumuz maçların istatistiklerini görebilsek. Maç içinde oyuncu gol attığı zaman günün golleri yazıyor sadece yanına bir de toplam attığı gol sayısını yazsalar. Adam adama markaj olsun tamam ama alan savunması da olsun. Takstik anlamda oyunculara bireysel yeteneklerine göre görevler verebilelim. Çok şey mi istiyorum acaba?

ya ne fifası kardeşim yaaa senelerdir aynı terane ısrarla fifayı yasatmaya calısanlar var FİFA 2004 lerde ÖLDÜ allah rahmet eylesin.....PEs in eline su dokemez.

dün pes 2013 oynadık dört kişi hepimiz bayıldık hattaa aramızdaki bir kişi pes hastası idi ne kadar kötü bir oyun ruh gibi ne adam gibi oynanıyor nede zevk veriyor bizde alttan fifa 12 açıp oynayak dedik vaybe kardeşim unutmuştum bu pes 2013 fifa 12 nin bile tırnağı olamaz kalmış 2013 fifa kdar hızlı bol action zevk maç oyunu yok biz dört kişi olarak bu karara vardık

bunlar fıfa ya gore yenılık deıl yalnız

Önceliikle şunu belirtmek isterim ki ben önceleri genelde PES oynayan bir oyunseverdim taa ki 2010 a kadar... PES in demosu çıktı oynadık.PES2012 ye göre oyun gelişme kaydetmiş ama bu haliyle bile FİFA12 den kötü..FİFA13 ün demosu henüz çıkmadı.FİFA12 zaten muazzam bir oyundu,eğer FİFA13 te üzerine birşeyler katarsalar dahada muhteşem olacak..Sonuç olarak 2010 dan bu yana halen FİFA PES ten üstün.

beyler futbol oyunu sigara içmek gibi bişey. kimi winston içer kimi maltepe her neyse işte . fifa oynayan adama gel pes oyna demek saçma olur çok zorda kalırsa oynar hani zoraki aynı şekil pes içinde geçerli. onun için bırakın pes fifa kavgasını kim neyi istiyorsa onu oynasın. pesçiyim tabiki pes daha iyi derim banane fifacılardan 99 dan beri oynamıyorum daha da oynamam.

Fifa her türlü büyüktür

bırakın isteyen istediğini oynasın olmaz mı?

@02 Ağu 2012 12:26 olmas :=))

Fifa 13, Pes 2013'ten çok çok iyi gelecek. Konami firmasının aklı başına geç geldi. Pes 2010'da alınan oyun zevkinii açıkcası ben Pes 2012'de alamadım. Ama Fifa 2010'da alınan oyun zevkinin kat kat fazlasını Fifa 2012'den aldım ve eminim ki Fifa 13 çıktığında Pes'den de Fifa 12'den de çok çok iyi olacak. Ama nedense bizim ülkemizde PesSeverler daha fazla nedenini hala anlamış değilim. Onlar futbolu oyuncu yüzleri iyi olunca daha iyi oluyor sananlardan,oysaki Fifa'daki spiker, seyirci ve oyun içi atmosferi hiç bir Pes serisinde bulamazlar. Pes 2011 oynarken 7 kişi de kalsam çok rahat yeniyordum. Fifa 12'de ise 1-2 kırmızı da çok zorlanıyor insan. İşte futbol budur. Futbol oyuncu yüzlerini gerçek yapmak veya stad köşelerine kameraman koyup da prim beklemek değildir. Fifa 13 Xbox'da sesle yönetilebilecek. Seneler öncesinde bu fikri düşünmüş ve ne kadar iyi olacağını kurgulamıştım. Düşünsenize faul olduğunda hakeme küfür ediyor ve sarı kart görüyorsunuz. Veya bağırarak pas istiyorsunuz. :)

mantık şudur fifa oynayanlar gol atmak eğlenmek için oynar çünkü fifada gol basit,peste ise kaleye gelirken bile düşünmek gerekli nasıl bir atak yada savunma diye pes daha komplike ama tabi herkezin düşüncesine saygı.

@03 Ağu 2012 09:13 Katılmıyorum. Fifa'da şut vurmanın, orta açmanın, ara pas vermenin bile farklı tuş ve yöntemleri var. Pes'de bir atakta özel şut atmadan da atarsın ama Fifa'da bir yere kadar :)

@03 Ağu 2012 09:13 ya hiç fifa oynamadın ya da hariçten gazel okuyosun...pes komplike ise bende messiyim...

pes sever fazladır çünkü pes kolay. :) topu al diğer kaleye kadar gidersin her topçuyla, fifa da böyle şeyler yok. pes daha önce çıkıyor genelde... ve fifa 13 çıkana kadar en iyi fifa 12..

@04 Ağu 2012 08:50 Katılıyorum. Pes 2012'de basit hamleler var. Topu çal, ileri sür, adam gelirse sağ sol yap çalım at, ileri sür, kaleye bak vur gol. Fifa'da ise topu çal, ileri sür, çalım atmak zor bir durum özel tuşları bilmezseniz Pes daha iyi dersiniz tabi. Az önce Roma-Barca maçı oynadım. Bu kadar stres yaptığım maç hatırlamıyorum ne PES'de ne de Fifa'da. İlk maç 2-1 yenildim Barca'ya. 2. maç dakika 70'ten sonra bir gol daha atıp uzatmaya götürmek ne için saçlarımı yoldum resmen :D

@son_goku kardesm ilk mac 2-1 evinde elenirsin 1-0 yensen bıle orda ama deplasmanda 2-1 yenildiysen ozamanda tur atlarsın hıcbir sekilde 1-0 la UZATMAYA gitmez.......

ben hala sensible soccer oynuyorum. isterseniz fifa 3217 yi getirin yinede 1 numara her zaman sensible.

@06 Ağu 2012 09:31 pes e kolay diyenleri çok gördük. topu al karşı kaleye gitmiş. 12 senedir oynuyorum topu alıp kaleme gelen olmadı bu nası oyun anlayışı kimlerle oynuyosunuz bu oyunu. lamerlerle oynayıp oyun hakkında yorum yapmak pek hakkınız gibi görünmüyor. aksine fifa futbol oyunundan çok gol düellosu gibi bişi. her maçta en az 8 10 gol oluyor. çocuk oyunu gibi. 10 tane şut çek 7 8 tanesi gol zaten. hangi akla hizmet pesi fifayla kıyaslıyorsunuz anlamıyorum.

bence fifa oynanması zor gerçeğe daha yakın pese göre pes çok kolay oynanıyor dümdüz git ne defans var nede başka birşey hemen karşı takımın defansına geliniyor bunun için fifa daha iyi

fifa onceden gercekten birinci sirada hicbir rakibi olmadan ilerliyodu fakat PES in cikmasiyla beraber nerdeyse esitlenmisti durumlar FIFA 2005-2010 arasi gercekten cok kotu oyunlar birbirnin nerdeyse aynisi oyunlar cikmarmaya basladi ve buda PES in isine yaradi ve kendini cok iyi gosterdi.Ama Fifa 11 ve 12 harika bi sekilde kendini gosterdi ve PES in onune gecti artik PES inde bisiler yapmasi lazim 13 ten buyuk seyler bekliyoruz insallah umutlarimizi yikmaz.

@STuncer pes e kolay diyenleri çok gördük. topu al karşı kaleye gitmiş. 12 senedir oynuyorum topu alıp kaleme gelen olmadı bu nası oyun anlayışı kimlerle oynuyosunuz bu oyunu. lamerlerle oynayıp oyun hakkında yorum yapmak pek hakkınız gibi görünmüyor. aksine fifa futbol oyunundan çok gol düellosu gibi bişi. her maçta en az 8 10 gol oluyor. çocuk oyunu gibi. 10 tane şut çek 7 8 tanesi gol zaten. hangi akla hizmet pesi fifayla kıyaslıyorsunuz anlamıyorum.

@STuncer Yıkılmayacağına ve Pes 2013'ten iyi olacağına garanti veriyorum. Her ne kadar Pes Fanboyları Pes daha iyi diretse de. Futboldan anlamayan oynar Pes'i. Veya bazı futbolcular gibi reklam yapanlar.

bu söylediklerin sadece o söylediğin pes de olur fifada böyle bişey olması imkansız 2010 dan beri oynuyorum aksine fifa çok gerçekçi ve zor...

fifa dünyanın en iyi futbol oyunudur.pes ise çocuk oyunudur.ikisini karşılaştırmak bile fifaya hakarettir.bunu tartışmaya gerek yok;)

Sahaya cikip futbol oynamis adam PES in fifadan cok daha iyi oldugunu bilir. o kadar!

Güldürdün beni:)))fifayı bir dene istersen.

FIFA her zaman pesin önündedir bu hiç değişmedi değişmeyecek.pes oynayan minikler boşuna zırlıyor :)

@09 Ağu 2012 17:09 Kimin minik olduğu belli konuşmayı, yazmayı bilmiyorsun zırlıyor ne demek insanlara hakaret ediyorsun buradan....

kim ne derse desin FIFA yine gümbür gümbür geliyor.şu pes oynayanlara da acıyorum doğrusu.

Yine Pes diye bağıranlara yazmadan duramadım. Pes oynayanlara acıyorum. Hayatımda 2 rakip arasında Fifa diye binlerce kez ısrar edeceğim tek şeydir. Pc'de oynadığım oyun türlerinden birisi futbol diğeri de basketboldur. Geri kalan oyunları dener , biraz oynar bırakırım. Fifa hayatıma Fifa 05 isimli oyunla başladım, daha sonra Pes 6'nın daha iyi olduğunu gördüm ve Pes serilerini oynadım 2010 serisine kadar. Taki Konami Pes 2011'de oyunu batırana kadar. Pes 2011 ve 2012 futbol zevki vermeyen 90 dakika boyunca top bir sende bir rakipte olan yakar top misali bir oyun. Pes 2011'de çelme atınca oyuncunun havada takma atması, ayak içi ile vurulan topun ters tarafa gidecek kadar fizik kurallarını alt üst eden bir oyun olduğuna girmiyorum bile. Ea Sports ise yıllarca aynı oyunu menü teması ve transferleri yaparak sattı. Bunlar Fifa 07, 08, 09. Daha sonra Fifa 10'da aklı başına gelen Ea Sports 2011 serisi ile resmen Konami'ye fark attı. Gerçekci mücadeleler, üst düzey yapay zekalı kaleciler, maça zevk veren yorumlar yapan spiker, sesi fazla verince aklını alacak tezahuratlar... Kısacası gerçek maç atmosferi. Fifa 12'de ise ani hareketlerde oluşan düşmelerin gerçekçiliği, kariyer moddaki gerçek teknik direktör havası harika. Konami her sene tema ve saçma sapan prim beklediği şeyler ile karşımıza çıkarken Fifa 3 senedir üstüne bir şey ekleyerek geliyor. Neden Fifa? Çünkü: - Gerçek maç atmosferi Pes'in çok çok üstünde. - Maç esnasından dakikalarca susan bir spiker yok. - Üst düzey yapay zekalı kaleci mevcut. Konamı bunu Pes 2013'te Fifa kadar olmasa da baya geliştirmiş demo da gördüğüm kadarıyla. - Birkaç komut ile değil birçok komut ile oynanır Fifa... Plase, aşırtma, gelişine vuruş vs. Pes de özel tuşlar olsa da şut hep aynı gidiyor nedense. - Fifa bu sene Xbox'ta ses komutuyla çalışan bir oyun getiriyor. Be a Pro modunda bağırarak pas isteyecek, küfür edeceksin. Bu sene pek bir şey beklemeyin bu özellikten ama ileriki senelerde harika olacağına eminim. Düşünsene 2 sene sonra hakaret ettiğinde kart gösteren hakemler olacak... Bu kadar şeye rağmen hala Pes hayranları ise fanboydan başka bir şey değildir. Bana fanboy diyen varsa Pes daha iyi bir oyun çıkartsın Pes oynarım. İsme değil atmosfere bakarım.

oturup buraları okuyan bunlara kafa yoran adam zaten fifa oynuyor pes oynayanlar düz adamlar sen sabahtan akşama kadar fifa iyi diye anlatsan anlamaz böyle internete de yazıp araştırmaz neden bunlar fifa diyor diye.. boşverin pes oynamaya devam etsinler fifa da bir ayrıcalık kalsın..

fifa 97 den fifa 2012 ye her birini oynadım. hiç vazgeçmedim. fifa bir süreç oyunudur. pes ise eğlencelik.

@12 Ağu 2012 17:12 Konami'nin patronu da diyor bunu. Konami, futbolun dışında eğlence amaçlıdır diyor.

pes ve fifa bağımlılarının arasında zekasal olarak bir fark vardır fifa oynayanlar daha detay ve gerçeksi daha doğrusu bir kalite içinde zevki sonuna kadar hissetme peşindedirler pesciler ise basit insanlardır oyundaki oyuncunun neredeyse 8 koridorun dısında kosamadığını görmezden gelirler anlık zevk alırlar onlar için topun kaleye nasıl gittiği önemli değildir sadece kolay gol olması yeter onlara pes ciler langırt gibi pc de futbol oynarlar fifacılar ise bir futbol oyununu oynadıklarının farkındadırlar oyunu oynarken kötüde oynasalar iyide oynasalaroyundan zevk alırlar

@15 Ağu 2012 11:03 yalancı fifa cı pes ezer

@15 Ağu 2012 11:03 Tamamiyle katılıyorum. Pes langırttır bir sen de bir rakip de döner durur sonra gol olur. Oysaki Fifa 12'yi canlı yayın kamerası ile oynarken sanki İngiltere liginden bir maç izler havası oluşuyor.

bir yorum bu kadar objektif olabilir aynı şeyleri düşünüyoruz sonuna kadar katılıyorum..

PESin görüntüsü FIFAdan daha iyi ancak FIFAnın oyun kalitesi kesinlikle PESten daha ayrıntılı ve iyi.

@19 Ağu 2012 22:12 Evet haklısın PES in görüntüsü iyi ama kamera uzaktan çektiği için PES teki görüntü kaliteliği yerine FİFA daki oynama kaliteliğini tercih ederim.

Bana burada Fifa 2012 ve Pes 2012 oyunlarından ikisinide en az 20 maç yaptıktan sonra + larını ve - lerini yazabilir mi?

fifa görüntü bakımından ıyı ama içerik ve derinlemesine olarak pes daha çok keyif veriyor. master lig var. şampıyonlar ligi var. varda var. kalkışta fifa ama uzun yolda pes. doğru değilmi...

ben 2010 da pes oynadım 11 de pes oynadım fifa 11 i oynamama rağmen pes daha hoşuma gitti ama 12 de işler deişti fifa apayrı bişey yaptı ve şaha kalktı ama fifa 2012 kuşkusuz pes 2012 yi geçti 13 nası olucak bilmiyorum ama içimde garip bir pes arzusu var bunun için 2012 te ps3 üme pes almayı düşünüyorum :D

arkadaş kalkışta fifa uzun yolda pes master lig şampiyonlar ligi var diyosun ama sen fifa 2012 de kariyer mod oynadınmı ? :)

fıfa oynanış olarak pesden daha keyli ama ayrıntı ve içerik bakımından pes daha uzun soluklu.

Fifanın kariyer modunu hiç bir şeye değişmem hele o güzel bir genç oyuncu bulduğundaki scout sevinci süper oluyor.Fifa 2013 ü sabırsızlıkla bekliyorum :)

Şu pes neden ligleri her sürümde aynı yapıyor adamlar Fifa 2013de 500 lisanlı takım olacak diyo :D

@02 Eyl 2012 22:48 çünkü EA Fifa (federasyon) ile birlikte çalışıyor ve lisanları fifadan alıyor. Pes ise her kluple ayrı ayrı görüşüp lisans ücreti veriyor. İngiliz takımlarının lisansları pahalı olduğu içinde en az lisasnlı takım premier league de.(Hatta liverpool un lisansı uzun yıllar pes te iken son iki yıldır lisans alamıyorlar.

Pes grafik ve oyun anlayışı ile fifadan her zaman daha iyi oldu ps3 te fifa 12 im var ve sadece 2 defa oynadım berbat bir oyun anlayışı var ama grafikleri oldukça iyi.. pes daima 1 numara olarak kalıcak

Pes arkadaşlarla oynarken 15-20 dakika için iyi ama Fifa kariyer modu ve online modda tamamen fark atıyor. Saatlerce sıkılmadan oynayabiliyorsunuz. Başka bir şekilde yorumlamak gerekirse eskiden pes oynamak için arada sırada ps3 kafeye gidiyordum ama fifa oynamak için ps3 aldım :)

Biri eğer oyun anlayışı bakımından fifaya sallarsa bu açıkça şu demektir: ben futboldan anlamıyorum. Oyun zekası vs. olarak her bakımdan fifa daha iyidir.Grafik olarakta pes iyidir.Hareketlendirmeden söz etmiyorum zaten zira pese bakan atari hareketlendirmesi der.Gerçekçilik sıfır o konuda.

fıfada futbola doyum var, ama pes de sadece rakibinlemaç yapabilirsin, bizim federasyon niye lisans vermemiş ya, arabistan ligi bile var...

oyun zevki olarak yada ps3 cafeye gittinizde herkes pes oynar bende öyle fifayı 99 ve 2000 de çok severdim çünkü başka yoktu ama pes in tek kötü yanı takım isimleri ve logolarının lisanssız olması ama sorun değil bir yamayla gayet iyi oluyor

2010 yılından beri playstationda fifa oynuyorum evimde ps3 var.arkadaşlarımın ısrarlarıyla bir kaç kez pes oynamayı denedim ama son derece pişman oldum böyle iğrenç basit komik bir oyun olamaz resmen çizgi film gibi.kaç tane arkadaşım fifayı benim sayemde denedi ve bir daha pes oynamayacağını söyledi.yani pes fifanın uzağından yakınından geçemez gerçeklik kalite ve oyun zevki açısından..

pes lisansları tamamlamadan ve oyuncu databesini arttırmadan aslaa dörtdörlük olamayacak

Her ne kadar insanlar komik bir şekilde taraf tutar gibi ikisinin arasında üstün bir tanesinin olacağına inansalar bu uğurda tartışsalarda bence gelmiş geçmiş en güzel futbol oyunu hala pes5'dir. Yeni fifalar gayet güzel,sunumu çok iyi olan ama bence gol hissi olarak çok kötü olan oyunlar yeni oyunları karşılaştırırsak. Ceza sahasına kadar Fifa > Pes Ceza sahasının içinde Pes > Fifa

pes oyunmu fifa pesi havada karada suda geçer

pes iğrenç

Arkadaşlar [F]ifa 13 aldım ve oynadım [p]es 2013 aldım ve oynadım ve pes gene berbat bir oyunla karşımıza çıktı ... ve açıklamam:Fifa gerçekten zeka oyunudur pesteki gibi yürüyerek geçip gol atmazsın ayrıca ben Fifada en yüksek kalite oynuyorum gerçekten gerçek HD maç izliyorum artık pes diyen bebeler lütfen vazgeçin Fifa gerçekten gerçek ;)

Benim bilgisayar da Fifa 2013 pes 2013 e göre grafiksel olarak biraz daha kötü ama Fifa13 de hareketler ve gol sevinçleri daha farklı... Pes 13'ün ise daha farklı bir özelliği var insanı kendine bağımlı yapıyor

Ben futbol oyunlarına fifa05 le başladım ozaman pes süper diolardı ama bn 2009 a kadar fifa oynadım sonra ps3 alınca bna pes 2010 aldım çok güzeldi fifa da neymiş dedim sonra pes 2012 aldım iğrenç en fazla 2 ay oynayabilirisn bn artık bıktım fifa daha uzun soluklu daha zevkli bn fifa 13 almayı düşünüyorum.

bn 2007 den beri fifa alıyordum ilk pes oyunumu 2012 de aldım.bana kalsa ben fifa alacaktım ama bilgisayarımda olmayan bir program dolayısıyla pes almak zorunda kaldım.türkçe olduğunu öğrenince daha da bir heyecanlandım oynadığımda da güzel buldum.lisans sorununu halledebilse güzel olacak :) sizce pes mi fifa mı bu yıl ne alacağıma karar veremedim de :)

fifa oynuyordum taki pes 2012 ye kadar pesin tek beğendiğim versiyonudur diyebilirim 2013 oynadım berbat diğer tüm yıllarda FİFA fakat 2012 yılının en iyi futbol oyunu pest,r hatta 2012 ye kadar olanların içindede öyle

Pes 13 te yürüyerek adam geçiliyor cok sacma diyenler sanırım Messi yada Neymar'ın maçlarını hiç izlemedi. sonuçta adamlara kendin yön veriyorsun ve futbol zekan varsa oyundada çalım atmak kolay oluyor :) Pes > Fifa Lütfen gerçekçi olalım :)

@11 Kas 2012 06:28 pes berbat panpa ceza sahası dışında alıyor içinde sayıyor :D

fifa pesden daha gerçekçi

FİFA HİÇ OYNAMADIM 2000 Lİ YILLARIN BAŞINDA MAYMUN GİBİ İNSANLARDAN OLUSAN FİFA BENİ BU ZAMANA KADAR HEP ÖN YARGIDA BIRAKTI HALA ÖYLE FAKAT PES 13TAM Bİ BOMBA KESİNLİKLE TAVSİYE ETMİYORUM ZATEN COĞU CD GÜNCELLEME HATASI VERİYOR ONLİNE OYNAYAMIYORSUN...

PES tam bir arcade , dandun...kalecinin ceza alanı dısında yaptıgı faule sarı kart verecek kadar sacma,tac atıslarını surekli aynı duzende dizecek kadar monoton. Aynı hareketi aynı oyuncu defalarca yapsada yorulmuyor. Bir kaleci orta yapılırken cıkmak istediginizde topun ustune cıkarmı ? PES ise evet ! FIFA nın oyun motoru acık ara cok daha gercekci.Ancak takım yonetim ekranı ve grafik olarak bence bir kademe geriden geliyor.Oyuncuların hareketleri daha rastlantısal ve daha gercekci.Biraz daha ugrasırlarsa harika olacak

tabiki pes igrenç türkçe dil seçenegi oldugu için

arkadaslar bu pes 2013 te onlıne oynarken adamlar baglantı kalıtesını dusurup oyunu sonlandırıolar bıktım artık bu sorundan keyıf alamıyorum oyundan hıle ıle nasıl keyıf alıolar anmlamıorum 6 -0 yenerken ıyun kapanıyo galıba oyunun acıgı varmıs pes nasıl kapıcaksa kapasın bıdaha valla oyunu almıcam nasıl pes e maıl atabılırım yardımcı olurmusunuz

ben böyle berbat bir futbol oyunu görmedim konamı iyice saçmaladın bu oyunun para verip orjinalini aldım ama böyle saçmasapan olduğunu bilseydim almazdım artık pes iyice saçmalamaya doğru gidiyor kimsenin almasını tavsiye etmem amg top devamlı rakipte pas yapmak yok defans yok ileri uzun top yüzde 90 pası alan forvet rakipler artık hep şanslı ballı olmaya alışık ya öyle rahat oynuyorlarki bence konami çoğunlukla yabancılara toleranslı oyun yapmış saçma gelebilir ama türk kardeşlerle oyun oynamak birde yabancılarla çok farklı yabancılar devamlı şanslı öyle saçma sapan maçlar oluyorki anlatamam bilsem fifa yı denerdim zaten alcam onuda herkes fifayı övüyor oyunun içeriği önemli değil önemli olan keyif vermesi zevk alman pes2013 çok berbat saçma sapan öven tavsiye edenler kendini kandırdığını biliyor ya bağlantı kopar ya hileciler ma. koparır bırakın bu işleri :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir