"Filistin haritada neden yok" sorusuna cevap geldi!

İnternette son günlerde büyüyen Filistin tartışması hakkında Google'dan açıklama geldi!

  • Zeynel A. Öztürk
"Filistin haritada neden yok" sorusuna cevap geldi

Google Maps'ta görüntülenen yerlerin işlevsel olduğu kadar sembolik önemi de var. Bir Gazze gazetecilik grubu tarafından İsrail haritasında fark edilen değişiklik, medyada ve sosyal medyada büyük bir öfkenin doğmasına yol açtı. Ancak bu öfke, Google'ın yaptığı açıklamalara göre yersiz görünüyor.

İlk olarak, iddia edildiğinin aksine Filistin'in haritadan kaldırılması söz konusu değil, çünkü "Filistin" Google Maps'te zaten yoktu. "Batı Şeria" ve "Gazze Şeridi" etiketlerinin bir hata sonucu silindiğini keşfettiklerini söyleyen bir Google yetkilisi, konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

"Google Maps'te 'Filistin' adında bir etiket hiç olmadı, ancak 'Batı Şeria' ve 'Gazze Şeridi' etiketlerini kaldıran bir hata keşfettik. Bu etiketleri bölgeye geri getirmek üzere hızla çalışıyoruz."

Google, Batı Şeria ve Gazze arasında kesik çizgili bir sınır gösteriyor ve bu bölgelerdeki şehirlere tıkladığınızda, bu şehirlerin Filistinli olduğunu belirtiyor. Google şimdiye kadar "Filistin" etiketini hiç kullanmamış (dolayısıyla kaldırmamış) olsa da, haber siteleri ve sosyal medya kullanıcıları, Google'ın Filistin'i haritadan kaldırdığına ikna olmuş görünüyor. Bunun sonucunda ortaya çıkan #PalestineIsHere etiketi altında birçok kullanıcı, Google'ın hizmetlerini bıraktığını söylüyor.

Ortada bir yanlış anlaşılma olsa da yaşananlar, Google, Apple ve Microsoft'un özellikle bu tür hassas bölgeleri nasıl yansıtacakları konusunda dikkatli olmalarının gerektiğini hatırlatıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

O yanlışlık neden israili değilde Gazze ve Batı Şeriayı yok ediyor çok enteresan

@11 Ağustos 2016 21:48 israilli hackerlar yapmış olamaz mı? her şeyi google yaptı diyorsunuz...

@11 Ağustos 2016 21:48 Sanane arkadaş adamlar sana mı soracak yaparken? Sanki para veriyorsunda hak arıyorsun!

@12 Ağustos 2016 10:34 Paradan çok daha önemli şeyleri alıyor zaten google Türkiye'de bu gibi durumlar halk tarafından ya anlaşılmıyor yada anlamamazlıktan geliniyor. Unutmayın dünya üzerindeki hiç bir şirket kar kazanmadığı işi yapmaz Google'ın sizden para almaması doğru ama sizden kendine gerekli olan bilgileri alıp bu bilgileri derleyip satışını yapıp sizden alabileceği paraların binlerce katını zaten alıyor. Bu konu hakkında bence biraz daha düşünmeniz gerekiyor...

hiç yoktu ne demek ya?

Kardes bu kadarda yuzsuz olunmaz yahu. Adam hic yok diyor. Asil israilin hic olmamasi lazim. Yav hadi google da tek olsa anlardik. Ya yandex ve apple servisleri niye kaldirdi. Bunlar insani aptal yerine koyuyorya hem hic basit olmayan bir konuda.Bildigin devleti yok saymislar. Hep bu vadedilmis topraklar olayi. Ama bu gecte olsa ellerinde patlayacak. O zaman israil haritadan kaldirilacak. Hatta oyleki burlar yaptigi zulumden daha cok zulum gorecek. Ne diyelim Allah islah etsin.

Google haddini bil Filistini geri koy...

Ozru kabahatinden buyuk dedikleri bu olsa gerek

Google Filistini koy yerine ??bu ne demek filistin yok

adam google haddini bildiriyo ehuheheheh

@12 Ağustos 2016 20:31 Arkadaşın zihniyetine göre Google`a haddi bildirilemez! popüler kültür ürünü kullan at kadar basit beyinler.

filistin silme le dogru yapmıslar.filstin diye bir ülke yoktur.filistinin konumuna bakın bi ülke ölması akıllaara zarar. israile karşıoluşturulmuş bi gruptur.

Google bu lafı ediyor da bir şeyi unutmuş.!!!!!! Haritalar uygulamasında Filistin araması yapınca direk harita Filistin'i gösteriyor, onu iptal etmeyi unutmuşlar. Yakında israli TÜRKİYE haritadan silecek ister istemez o haritayı değiştirecekler. S.S.S. :) MEHMET CAN

Yaz buraya istediğin kadar "eyyy google" felan takarmı seni gugul biyerlerine.

Burada Google`ı haklı olarak eleştirenlere eksi bombardımanı yapanlar, Google haritalarda Türkiye`ye "Batı Şeria" ve "Gazze Şeridi" gibi isim verdiğinde ne yapardı? 32 dişini göstere göstere sırıtarak nasıl olsa olmaz ki diyorsan; İsrail`lilerin Türkiye topraklarının bir kısmına göz diktiğini bildirmek gerekiyor sanırım. Ortadoğu insanı paraya güce tapar Google laf söyletmezliğin sebebi budur zannederim.

arkadaşlar daha önceden vardı hatta biz evde bakarken israil bir avuç toprakla uğraşıyor diyorduk kendi aramızda daha önceden vardı çok iyi biliyorum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play