Final Fantasy, DX12'yle gerçeğe çok yakın!

Gösterilen yeni bir Final Fantasy demosu, DirectX 12'yi bekleyenleri tek kelimeyle büyüledi!

  • Zeynel A. Öztürk
Final Fantasy, DirectX 12'yle gerçeğe çok yaklaştı

Microsoft'u Build 2015 etkinliği devam ediyor, ancak geliştirici olmayanlar için heyecan verici bir yeniliğin ortaya çıktığı söylenemez. Tabi, bir şey hariç: Square Enix'in gösterdiği DirectX 12'yi kullanan oyun demosu, herkesi büyülemeyi başardı.

Gördüğünüz grafiklerin önceden işlenmiş ve hazırlanmış olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak Microsoft'un kurumsal başkan yardımcısı Scott Guggenheimer, durumun böyle olmadığını göstermek üzere oyunun denetimini kendi üzerine alarak, onu gerçek zamanlı olarak kontrol etti. Aslında fazla söze gerek yok, "Witch: Chapter 0 [Cry]" adı verilen demo, alışmadığımız derecede gerçekçi görünüyor. Kadının yüz dokusundan, yüzündeki ışıkların yansımasına her şey, DirectX 12'nin neler yapabileceğini gözler önüne seriyor.

Microsoft'un sıkça "DX12" olarak kısalttığı DirectX 12, oyun ve uygulama programlama arayüzlerini bir araya getiren API'lardan (Application Programming Interface - Uygulama Programlama Arayüzü) oluşuyor. Kısacası DirectX 12'nin oyun geliştiricileri tarafından oyun yapmakta kullanılacak birçok araç sunduğunu ve oyunun görünümünü direkt olarak etkilediğini söyleyebiliriz.

Build sahnesine gösterilenlerden DX12'nin oyun üreticilerine çok şey sunacağı anlaşılıyor. Microsoft'a göre bu sahnelerin her biri, 63 milyon poligon içeriyor ve bu sayı, DX11'le yapılabilenden 12 kat daha fazla. Dahası kullanılan dokuların 8K x 8K oldukları söyleniyor ve bu da, DX11'e göre çok daha yüksek bir doku çözünürlüğü.

Firma, gördüğümüz tüm saç tellerinin poligon olarak işlendiğini de vurguluyor. Elbette demonun Nvidia Titan seviyesinde dört grafik kartıyla çalıştırıldığını atlamamak gerekiyor. Bunun yanında görüntülerde "63 milyon poligonun" çok küçük bir alanı kapsadığını, geniş sahnelerde durumun farklı olabileceğini hesaba katmak gerekli. Yine de bir sonraki Final Fantasy oyununun bu karelerdekine yakın olmasını bekleyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

4 Tane Titan mı? Son kullanıcıya gene bir faydası dokunmayacak demek oluyor. Aklı olan Windows 10'dan sonra yeni mib ve gib'e para gömmez, çünkü bahsi geçen o performansı almak neredeyse imkansız. Bu anlatımlardan sonra şunu söyleyebilirim; bilgisayar dünyası eski çözüme geri dönmek zorunda kalacak. Çok işlemcili ana kartlar ve ekran kartları; böyle gitmeye devam ederse, ana kartlarımızda 2-3 tane i7, fx 8xxx, ekran kartlarımızda da 2-3 tane gib göreceğiz.

@03 Mayıs 2015 12:13 şuanki dx11 den yüzde 50 daha performanslı dx12 .

@03 Mayıs 2015 12:13 bunun son kullanıcı ile ne alakası var? bu sadece teknoloji demosu. yazılımcılar ve tasarımcıları ilgilendiren bir şov. ayrıca bu lansmanlar firmlar için prestij ve gövde gösterisi niteliğindedir. atıyorum, dx11 ile 10 titan gibi bir güç gerekirken dx12 ile 4 tanesi yetiyor gibi bir sounç çıkarılabilir. dx12 nin farkı cpu, gpu ve işteim sistemi iletişimini optimize etmesinde yatıyor.

@03 Mayıs 2015 17:24 Sende buna inandın mı :) Her yni direcx de aynı hikaye yayınlanıyor.

DX 12 aldatmacadan başka bir şey değil... söyledikleri performans için 4 adet titan kullanmadan bir şey olmuyor... MS her zaman ki gibi para tuzağı...

Linux kullanalım daha az para harcayalım

herkes gidip 4 adet titan alamaz 2 adet gpu denilse neyse ama şu avar o kadar büyük bir ekranı tek yada 2 grafik kartının idare etmesi zaten çok zor. alan büyüdükçe donma takılma ve detaylarda büyük düşüş yaşanabilmekte. normal hd 23" bir monitörde 4 gpu gerekeceğini hiç düşünmek bile istemiyorum.

Bu adamlar bu teknolojiyi şimdiye değil geleceğe yönelik olarak tasarlıyor. 3-5 yıl sonra 4 titan gücüne eşdeğer bir orta seviye gpu olduğunda DX12 o grafik kartının potansiyelini kullanacaktır. Şu an için DX12'nin limitlerine ulaşan bir kart olmadığından (ve DX12'nin yapabileceklerini gösterebilmek için) mecbur 4 titan koymuş adamlar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost