Finlandiya'da otonom araçlar için büyük test!

Finlandiya, büyük şehirlerde otonom araçlarla yolcu taşımaya başlayan ilk ülke olmak için hazır!

  • Levent Öztürk
Finlandiya'da otonom araçlar için büyük test!

Finlandiya bir süredir otonom EasyMile otobüslerini büyük şehirlerden uzakta, kamuya açık yollarda denemekteydi. Görünene göre İskandinav ülkesi artık bu sevimli, sürücüsüz insan taşıyıcıları Helsinki'nin yollarında da denemeye hazır.

Finlandiya, araçların sürücüsüz hareket etmesine izin veren kanunları sayesinde bu minibüsleri şehir yollarında denemeye başlayan ilk ülkelerden biri. Dubai de, Nisan ayında yaptığı bir anlaşma ile EasyMile araçlarını test etmeye başlıyor. Japonya alışveriş merkezleri de, bu ay kullanmaya başladıkları sistem ile müşterilerini merkez içerisinde gezdiriyor. Ancak bunların hiçbirinin Helsinki deneyinin zorluklarına sahip olmadıkları kesin.

Otobüsler, çok büyük miktarda insan taşımayacaklar. EZ10 modeli kısa mesafeli taşımalar için üretilmiş durumda; yani taşıma güzergahları bir metro istasyonundan otobüs durağına gibi olacak ve en yüksek hız saatte 10 km olacak. Eğer bu deney başarılı olursa, araçlar var olan büyük ulaşım ağlarının yerlerini almayacak ancak bunlara yardımcı olacak.

Test, Eylül ayının ortalarına kadar devam edecek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

ah ah kuzey avrupa gibisi yoktur :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play