Firefox 10'un final sürümü yayında, indirin!

Firefox'un yeni sürümü indirilmeye sunuldu! İşte tüm yenilikler ve indirme bağlantısı...

  • Zeynel A. Öztürk

Firefox 4'den beri geliştirme hızını artıran web tarayıcısının son kararlı sürümü Firefox 10, indirilebilir hale geldi. Son sürüm, alıştığınız üzere Mozilla sunucularında ortaya çıktı ve henüz Firefox sayfası güncellenmiş durumda değil.

Yeni sürümde tam ekran uygulamalara özel API desteği, arayüzde bazı geliştirmeler, geliştiricilere özel bazı iyileştirmeler, CSS3D Transforms ile 2D nesneleri 3D animasyona çevirmede daha iyi grafik desteği, WebGL ile anti-aliasing gibi yenilikler bulunuyor. Firefox'un görünüşünde ilk gözümüze çarpan değişiklik ise adres çubuğunun sol tarafındaki "İleri" düğmesinin artık sadece gerektiğinde görünür hale gelmesi.

Tabletlere özel Firefox da bu güncellemelerden faydalanacak, bunun yanında kendine has bazı güncellemelere de sahip olacak. Firefox 10, çoklu dokunmatik parmak hareketlerini desteklerken, Firefox Sync'i kurmak ve eşitleme gerçekleştirmek daha kolay olacak.

Diğer yenilikler ve indirme bağlantısı, haberimizin ikinci sayfasında.

Mozilla'dan bir ilk ve indirme bağlantısı

Firefox 10, "Uzatılmış Destek Yayınlama" (ESR) programının ilk ürünü olacak. ESR'nin ortaya çıkış nedeni, Mozilla'nın 6 haftalık güncelleme döngüsü nedeniyle bir seneden uzun süredir mağdur olan sistem yöneticilerinin isteği. ESR ile önemli güvenlik güncellemeleri tarayıcıya yüklenecek, ancak tam sürüm güncellemeleri bir yıl gibi uzun süreler içinde gelecek. Bu sürümün kurumlara özel, ayrı bir sürüm olduğunu hatırlatalım.

Firefox'unuz kendini güncellemediyse ve Firefox 10'u hemen yüklemek istiyorsanız, final sürümü aşağıdaki bağlantılar aracılığıyla Mozilla sunucusundan indirip kurabilirsiniz:

İndirin: Firefox 10 (Windows, Türkçe)

İndirin: Firefox 10 (Linux, Türkçe)

İndirin: Firefox 10 (MacOS, Türkçe)

Mozilla FTP sitesi dizini

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Kardeş iyi günler bn bu setup dosyasını indiremiyorum

Bu güzel haber için teşekkürler Chip!

Max_Real Qx

Firefox'suz bir internet asla düşünmem

ya iyiki diğer tarayıcılar hızlandı da firefoxta daha hızlı ve stabil olmayı başarabildi .yoksa daha 4.0 sürümleri güncelleniyordu.

Burdan indirmye çalıştım fakat bir türlü indirilmiyor.Başka yerlerden bulup indirdim v10 Final sürümü ama kurulum aşamasında türkçe kurulmadığından türkçe olmadığını anladım.Buradaki linken indirilende tr dil desteği
içindemi yoksa kalsın gerekirse bir ay daha bekleriz.

otomatik güncelleme yarın çıkar belki ama hemen indireyim. firefox olmadan internet olmaz. nedense google ve microsoft'a güvenim yok. o yüzden mozilla kullanırım.

Linux mint kendi güncellemiş. Firefox 10 kullanıyormuşum haberim yok :)

firefox iyice cıvıttı, dakka başı sürüm çıkartıyor mallar

11.0a2 kullanıyorum

Windows dosyasının izin ayarlarını kapatmışlar.

yaaa bi türlü şu rem miktarını ayarlamadılar ve çok çabuk şişiyoo kullandığı sql veri tabanı yüzünden chrome geçtim böyle bi sorun kalmadı :D

microsoft'a güvenim yok diyorsun ama windows kullanıyorsun... mantık kuramadım sanki microsoftun senden veri çalması için internet explorer'a ihtiyacı var. güldürüyosunuz beni :)

Bu defa Firefox'u begendim. Performans olarak buyuk bir artis var. Ayrica eklenti uyumsuzlugu yasamadim. Sanirim Firefox'un akli basina gelmis. Daha iyi olacagini umut ediyorum...

flash ve ayarsız ram yeme problemlerini halledebildiler mi acaba?

gereksiz eklentiler çöplüğü olan bu absürd tarayıcıyı kullanan sivrilere bizden selam olsun :).....

Liberkey paketi Firefox 10 güncellemesini bugün gösterdi. Güncellemeyi yaptım. Açılış ve sayfa gösterme önceki sürüme göre inanılmaz hızlanmış. Hatta firefox'u 3 sürümünden beri eskisinin üzerine kurduğumu ve çok sayıda eklentinin de yüklü olduğu düşünüldüğünde çok başarılı bir sürüm olmuş. Tebrikler Mozilla, Tebrikler Firefox...

Sen de yorum yaz