Firefox 14'e yeni güvenlik özelliği!

Mozilla, Opera'da da bulunan bu özelliği sonunda, Firefox 14'ile kullanıcılarına sunuyor!

Mozilla, Firefox 14'de zararlı Java ve Flash dosyalarını engellemeye yönelik bir işlev sunmaya hazırlanıyor.

"Click to play" ("yürütmek için tıklayın") adındaki yeni işlev sayesinde sayfa içindeki bir eklentiyi çalıştırmadan önce ona tıklamanız gerekecek. Benzer özellik, Opera web tarayıcısında hali hazırda bulunuyordu ve NoScript, Flashblock gibi Firefox eklentileri de benzer bir özellik sunuyordu.

Şu an sadece Nightly ve Aurora kanallarında sunulan yeni özelliğin Firefox'un güvenliğini artırıp artırmayacağı, şimdiden internet ortamında tartışılmaya başlandı. Ancak özellik kullanıma açıldığında "about:config" sayfası yoluyla kapatılabileceği söyleniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

şimdi herkes özenti diyecek ama tarayıcılar birbirinden alsın bu özellikleri. sonuçta kullanıcılar faydalancak. ayrıca firefoxa operada olan speed dial ında gelmesini isterim.

Bazen dusunuyorum da Opera olmasa bir cok yenilikten haberimiz bile olmayacakti.
Her ne kadar kullanmasam da iyi ki varsin Opera.

opera candır

opera kullanıcısıyım. bu özellik sadece güvenlik değil gereksiz flash vb. gösterimleride engelliyo ve daha hızlı bir gezinme sağlıyor.özellikle makineniz pek iyi değilse çok fark oluyor.

Opera'nın daha o kadar çok özelliği var ki diğer tarayıcılarda olmayan Chrome 40 , Firefox 35 gelse her birine özellikleri birer birer ekleseler anca eder bir Opera.Tabii o zamana kadar Opera biraz daha yol alır toz yutturmaya devam eder.Her şey kullanım yüzdesi - çok kullanılırlık değil.

Firefox un ayarlarında zaten böyle birşey var(sayfa bilgisi altında)

İnanın sırf bu özellik için Opera'yı kulanıyorum.Bilgisayarımı değiştirecek kadar maddi duruma sahip olamadığım için çok hurda bir bilgisayar kullanıyorum.Flash reklamlar gözükmediği için şuan sitelere hızlıca girebiliyorum...

Firefox bitti artık bence! Bir çok kişi chrome kullanıyor bende dahil..

bunun için firefox 3 ten beri flashblock eklentisini kullanıyorum çok da memnunum ama firefox ile gelmesi çok daha güzel olacak

hep diyoruz, yenilikte önce operadır, kopyacı tarayıcılar, neyseki biz diğerleri gibi yaygara yapmıyoruz, alıp kullanabilirsiniz istediğiniz özelliği

operanın farkı budur, paylaşım, hız, güvenlik ve konfor.

Firefox da bu özellik zaten vardı tek fark eklenti olarak.

Konusu geçtiğinde herkes Opera kullanıyor... Baktığın zaman Türkiye'de kullanıcı sayısı % 0.50 ile 0.55 arasında gidip geliyor.

Yok şurdan çalınmış yok bundan esinlenmiş, eğer bir tarayıcı ban olabilecek en sorunsuz ve hızlı tarayıcıyı sunuyorsa diğerlerinin ürününü alıp düzenleyip kendisine entegre etmişse bu güzel bir gelişme olarak kaydedilir.

Chrome bile Firefox'un iyi yazılımcılarını işe alarak başladı bu işe. Her tarayıcı birbirlerine bakıp geri kalmak istemez. Öncü derseniz Firefox çoğu şeyin öncüsüdür eklentiler gibi Opera, Chrome ve diğerleri bu çeşitlilik ve zenginliğe sahip değil. Hız derseniz milisaniyelerle ölçülebilecek düzeylerde abartılacak bir durum söz konusu değil.

Ben de Opera Next kurulu kimi zaman açar onu kullanırım fakat Firefox Nightly kullanıcısıyım ve memnunum. Herkes kendi bilgisayarında istediğini kullanma özgürlüğüne sahip ve bırakalım artık tarayıcıları hırsız muamelesine getirdiğimizi. Hepsi en iyisi için bizler için çalışıyor ve yapıyorda...

mozillanın en büyük eksilerinden biri bence birazcık fazla çökmesi ve betik hataları. Özellikle son aylarda betik hatalarından bezdim.

firefox browser açısında çok büyük getireleri oldu browser yarışına hız kattı kimse hakkını yemesin

yaw 12. yeni cıktı 13. daha beta aşamasında yeni 14. nereden cıktı bea

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir