Firefox 18 ile beraber bu işlev kalkacak

Geçmişini arayan Firefox cephesi, tarayıcıyı yavaşlattığı için bu özelliği resmen "çöpe attı!"

Firefox 18'de animasyonlu temalar kalkacak

Mozilla, eklenti blog'unda yaptığı açıklamada animasyonlu temaların (eski adıyla "Personas") yakında gelecek olan Firefox 18'den çıkartıldığını duyurdu. Bu değişikliğin nedeni, animasyonlu temaların Firefox'u yavaşlatıyor olması.

Temalar, farklı ekran çözünürlüklerini ve üst bölüm genişliklerini desteklemek üzere büyük görsel dosyalarından faydalanıyorlar. 3000x200 ve 3000x100 boyutlarındaki bu görseller, Mozilla'ya göre Firefox'un açılış süresini uzatıyor. Animasyonlu temalar ise açılış performansını ve tarayıcının genel performansını daha da düşürüyor, çünkü animasyonlu grafiklerin tarayıcı tarafından sürekli olarak çizilmesi gerekiyor.

Mozilla, Firefox 18 ile beraber görselleri kullanıcının ekran boyutuna göre kırpıyor, böylece yükleme süresi hızlandırılmış oluyor. Ancak bu yöntemde animasyonlu temalar artık hareket etmiyor. Firefox geliştiricileri, animasyonlu temaları geri getirecek çözümler üzerinde düşünüyorlar. Ancak en azından Firefox 18'de animasyonlu temaları kullanmak isteyenlerin, Personas Shuffler eklentisi gibi bir çözüme başvurması gerekiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Ne yaparlarsa yapsınlar yavaş gelişen bir tarayıcı chrome aldı başını gidiyor sadece açık kaynak olduğu için birçok yerde çekirdeği optimize edilerek kullanılıyor aslında başarılı bir çekirdeği var ama kendi kullanamıyor.

@13 Ara 2012 17:23 Firefox sanki kapalı kaynak. Bilgi sahibi olmadan...

@13 Ara 2012 17:23 Chrome da açık kaynak olan Chromium üzerine kurulu. %98 açık kaynak sayılır ki geri kalan %2 ile gelirini arttırmak için her tarayıcıya ayrı bir şekilde tanımasını sağlayan bir kod yerleştirmiş bu sayede sizi takip edebiliyor tabi bu işin teknik kısmı. Chrome için açık kaynak diyebiliriz.

@13 Ara 2012 17:23 Çekirdek mi? Motor olmasın? Ayrıca bana göre hiç de başarılı değil Firefox'un motoru mudur çekirdeği midir. GTK+ çok eskidi, Chromium'un kullandığı V8 JS Motoru ve Apple'ın KDE'den (ç)aldığı WebKit gayet güzel çözümler. Chrome'un daha hızlı gelişmesinin sebebi tamamen kâr marjıyla alakalı. Biri sadece yapılan bağışlar ve Google ile yaptığı anlaşmalar sayesinde ayakta kalan bir firma; diğeri dünyanın en zengin, en iyi silikon vadisi şirketlerinden biri ve rakiplerinin her bir tarayıcısına kendi arama motorunu yerleştirebilecek kadar internet alanında uzmanlaşmış bir firma. Şimdi söyleyin bana bakalım; Firefox'tan önce neredeyse kimsenin adını duymadığı Mozilla mı Google ile baş edecekti? Yapmayın, Google o kadar dünyanın en iyi algoritma üreten adamlarını yüksek maaşlarla çalıştıracak; o kadar yazılım mühendisi, programcı alacak Chromium gelişmeyecek miydi? Chromium açık kaynak olabilir ama bu geliştirenlerin Google çalışanları olduğu gerçeğini değiştirmez.

@13 Ara 2012 18:50 adam zaten chrome açık kaynak demiyor ki... bir de yanlışlıkla yeşil parmağa tıkladım :) tühhh

@13 Ara 2012 18:52 %2 kullanıcısını takip ediyor, diyorsun; açık kaynaktan bahsediyorsun. Açık kaynak kullanıcısını takip etmez. Açık kaynak, kullanıcılarını takip edip bilgileri çalan microsoft a ve benzer hırsızlara karşı var olan bir duruştur. Eğer %2 ile bile olsa, kullanıclarının bilgilerini çalan bir firma sadece kuzu postu giymiş çakaldır, açık kaynak olamaz.

@13 Ara 2012 18:52 0 bilgiyle senin gibi ahkam kesenler yuzunden bircok kisi yanlis ogreniyor. Asil Mozilla Firefox %100 acik kaynaklidir, Google'in sundugu Chrome derlemesi ile Chromium ayni ve o da acik kaynakli. Fakat Google'in Chrome ve Chromium'un da Google API leri var ve kapali kaynak. Chromium ticari olarak derlenemezken Firefox derlenebilir, Mozilla Foundation Internet teknolojileri konusunda acik kaynak denizidir. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorsunuz.

Şahin SLX türkiyenin en iyi arabası. ama 1990 da :) şimdi sönüp bakanlara gülüyoruz. ee koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler koçum :)

@13 Ara 2012 20:00 şahin slx diye bir araba hiçbir zaman olmadı koçum doğan ve kartaldır o öğren de gel.

23:40 genç şahinciler rahatsız :) doğru ya o zamanlarda şahinciler ve doğancılar yarışması vardı. doğancıların havasından şahincilerin komplexlerinden geçilmezdi. büyüdüler şimdi fairfokscular ve kromcular kapışması yapıyorlar. ha birde samsuncular vs ayponcular yok mu Allah sizi bildiği gibi yapsın :)))) bu arada forever chrome!

@13 Ara 2012 23:40 arkadaş galiba doğan görünümlü şahinleri ---şahin SLX-- olarak kabul ediyor kendi iç dünyasında. BEN ESKİ KASA DOĞAN' a türk bmw si diyen gördüm hatta konuştum bile

@13 Ara 2012 23:40 abi kusura bakma ben o nesilden değilim o yüzden pek bilmem doğan ne şahin ne. bide kartal varmış onuda senden öğrendim iyi mi :)))) şahinciler mirc-icq dan firefox-chrome'a terfi ettiğine göre dünyanın sonu yaklaşıyor demek

@13 Ara 2012 20:00 Neden? 1990'larda kalite daha mı yüksekti? Hemi de Tofaş'ta?

en iyisi chromium ve opera gerisini at çöpe gitsin.

Firefox + AdBlockPlus + NoScript + BetterPrivacy. Harika tarayıcının formülü budur.

arkadaş cromede donmölar var bazı video larda

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir