Firefox 3'ten tarihi download başarısı

Download Day ile rekor peşinde koşan Mozilla'nın Firefox'u, tarihi bir başarıya imza attı.

Firefox 3'ten tarihi download başarısı
Firefox 3 için düzenlenen Download Day, tarihi bir başarıyla sona erdi.

Ve beklenen sonuç nihayet geldi... Mozilla'nın Firefox 3'ü için düzenlenen Download Day sona erdi ve işte toplam indirilme sayısı: Yaklaşık 8.250.000...

Bu sayının 71.600'lük kısmı Türkiye'deki Firefox kullanıcılarına ait. Firefox 3'ü en çok indiren ülke ise, 2.580.000 indirme ile ABD oldu.

Mozilla, gerekli düzeltmelerin ardından kesin rakamları da açıklayacak. Verdiğimiz indirilme sayıları ise, spreadfirefox.com adresinde, Download Day'in sona erdiği 21.16 saatinde belirtilen rakamlar.

Sitede yapılan açıklamada, Firefox 3'ü indiren herkese teşekkür ediliyor ve Guiness yetkililerinin bu başarıyı incelemelerinin beklendiği belirtiliyor. Rekorun kesinlik kazanması, ancak Guiness tarafından onaylanmasının ardından gerçekleşecek.

Mozilla'nın Firefox 3'ü Download Day gibi ilginç bir etkinlikle kullanıcılara sunmasına, bakalım ilerleyen günlerde Internet Explorer 8'i kullanıma açacak olan Microsoft nasıl bir cevap verecek? Bekleyelim ve görelim...

CHIP Online Notu: Mozilla'yı bu başarı için kutlarız. Ama Guiness uzmanlarına göre sadece "tamamen bitmiş downloadlar" sayılacak. Yani başlayıp tamaman indirilmiş download'lar. Bu da demek oluyor ki, bazı hayranların refresh ederek arttırdıkları sayılmayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

mükemmel başarı...Download day sertifikanızı da almayı unutmayın arkadaşlar :-)
http://www.spreadfirefox.com/en-US/worldrecord/certificate_form

microsoft ie kullanıcalı bence biraz daha amatör. yanlış anlaşılmasın lütfen ama internet hakkında daha az deneyim ve bilgiye sahip olabilirler. bu nedenle microsoftun bu rekoru kırması biraz daha güç. tabi microsoft yine kılıfını uydurur. kritik güncelleme olarak yayınlar ve bu güncellemeleri yapanlarıda bu rekor denemesine katar.

vay be bu kadarını beklemiyordum Operayı bi günde solladı helal olsun adamlara

helal olsun.. Artık İE tekeli kalksın..İnternet kafelerde varsayılan tarayıcı FF olsun.

yalnız rakam artmış 8,558,871 kişi Türkiye'de 75000

Arkadaşlar firefox bence en iyisi ama buna rağmen Opera kullanıyorum. Bunun nedeni de şu Youtube Metacafe vb. Video paylaşım sitelerinde videoyu izledikten sonra başka bir gün aynı pc den video yu izlediğim zaman video baştan yükleniyor. Ancak operada videoyu baştan yüklemiyo video yüklü şekilde açılıyor. Anlicağınız daha önce izlediğiniz video için ayrı kota harcamamış oluyorsunuz. Opera tanıyor. Eskiden explorer da aynı şekildeydi şimdi her seferinde baştan yükleme yapıyor(Sizde farketmişsinizdir). Çok sevdiğiniz bir videoyu her seferinde izleyip kotayı doldurmamamak için sizde Opera kullanın. Bence kimsenin değinmediği bu konu kotalı kullanıcılar için önemli bir ayrıntı.

Bağımsız araştırma şirketlerine göre en hızlı browser Vista üzerindeki IE7. Gerçekten sadece "gözleriyle" hızlı olduğunu düşünenler varsa diğer browserların FF'in fake hızlarına inananları bir zahmet browser yorumu yapmasınlar.

Tebrikler valla :)
Cidden eğlenceli oldu ve İE'ye haddini bildirdi :)

fake lerini söylede anlayalım arkadaşım boş konuşmayalım!!

vay be bu kadarını beklemiyordum Operayı bi günde solladı helal olsun adamlara

Operayı bi günde sollamasının nedeni aylarca abartılı bir şekilde reklamının yapılması operanın reklamının firefox kadar yapıldığını görmedim ama opera ile firefox karşılaştırınca opera daha hızlı

anlamıyorum %10 bile payı bulunmayan bir tarayıcıyı neden bu kadar överler..Girdiğiniz her sitede problem yaşarsınız.Firefox kullananlara saygı duyarım ama henüz İE'nin ancak 100 de 1'i kadar..????????????????????????????????????????

firefox hakkında abuk subuk yorum yapanları kınıyorum...

operacılar nolduuuuuu :)))9

18 Haziran 2008 Çarşamba, 22:19 tarihli yoruma cevap,
Firefox da videoları yeniden indirmiyor, önbelleği ona göre arttırın...

firefox 2.0.0.14 yerine firefox 2.0.0.15 beklerken aniden firefox 3 e geçildi. IE7 ye rakip olabilmesi için firefox un FF7 ye ulaşmasını beklerim eklentiler de niye imzasız add on lar var bunların yüklenmesi tarayıcı güvenliği tehdit ettiğini düşünüyorum.Add on ların imzalı olması gerektiğine inanıyorum.

firefox 2'yi uninstal etmeden üstüne yükleyebiliyor muyuz acaba

ahaha şuna bak be firefoxcu ve operacı savaşı çıkmış yaa siz tarayıcıya mı bakıyorsunuz internet sitesine mi tamam kalite bakımdan birisi faydalı önemli lider bunu bende tercih ediyorum ama birbirinmizi kırmakda nesi.

yaw ne oldu operacılar diyen insanları anlamış deilim ya ne bilinçsiz insanlarsanız siz ya operada firefox ta açık kaynak kodlu ücretsiz yazılımlardır ve microsoftun egomanyasına ve kapalılığına karşı savaş veren el ele giden iki firmadır. opera firefoxun özelliklerini alıyo yeri geldiğinde yeri gelince firefox alıyor alın işte operadaki önizlemeleri alacaklarını bidirdiler. bu iki tarayıcı her ne kadar rakip olarak görünsede çok sıkı dostlardır. operaya ve firefox a laf yok bu iki grup kullanıcılarınında öncelikle açık kaynak kodun ve gnu nun anlamını öğrenip sonra kullanmalılar. bilinçsiz yazılar yazmayın. bende şu an opera 9.5 den yazımı yolluyorum saygılarla.

1. tarihi ve geleneksel indirme günü bitmiştir, hepimize hayırlı ola :D

ne yapsam mozilladan vazgeçemiyorum...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir