Firefox 3'ün ilk deneme sürümü yayımlandı

Gran Paradiso adıyla geçtiğimiz günlerde ilk kez duyurulan Firefox 3, Alpha1 ile ilk kez karşımızda.

Gün geçtikçe popülaritesi artan Firefox web tarayıcısının daha "2" numaralı sürümünü daha eskidemeden Firefox 3 bize göz kırpmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde "Gran Paradiso" adıyla ilk kez duyurulan Firefox 3'ün, "Gran Paradiso Alpha 1" adındaki ilk deneme sürümü yayımlandı. Firefox 3 diğer sürümlerinden farklı birçok yenilikle karşımızda gelecek. Bunlardan en önemlisi, Mozilla yazılımlarında bulunan, sayfaları yorumlayıp ekrana döken Gecko motoru, Firefox 3 ile birlikte 1.9 sürümüne yükseltiliyor (Firefox 2'de Gecko 1.8.1 kullanılmakta). Gecko 1.9 motoru sayesinde web sayfaları vektör tabanlı olarak yorumlanıp ekranımıza geliyor. Gecko motorunun 1.9 sürümünün geliştirilmesi, Firefox 2 yayımlanmadan önce başlamıştı.

Arayüz şimdilik aynı
Firefox 3'ün arayüzünde şimdilik bir değişiklik yok. Firefox Gran Paradiso, Firefox 2 ile aynı görünüme sahip. Geliştiriciler ilk aşamada Gecko motorunun geliştirilmesi ve yeni motorun Firefox ile bütünleşmesi çabasında. Ayrıca Gecko 1.9 motorunun getirdikleriyle birlikte götürdükleri de var. Firefox Gran Paradiso artık Windows 95/98/Me üzerinde çalışmayacak. Firefox geliştiricileri, Gran Paradiso Alpha1 sürümünü şimdilik son kullanıcılara tavsiye etmiyor. Henüz ilk adımlarını atan Firefox 3'ü, yazılımcıların ve test uzmanlarının kullanması gerektiği belirtiliyor.

Merak edenler Firefox Gran Paradiso Alpha1 deneme sürümünü aşağıdaki bağlantıdan indirebilirler.
Firefox Gran Paradiso Alpha1

Emre Aldemir

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

firefox 3. sürümde pineklesin opera 10. sürüme ulaşacak yakında...

sürümler ne kadar yavaş çıkıyorsa o yazılımın başarısı yüksek demektir..

firefox 3. sürümde pineklesin opera 10. sürüme ulaşacak yakında... diyen arkadaşım bi ha.. etmiş bağışlayın test etmemiş bilmiyor. Arkadaşlar firefox'un 3'ünü test ediyorum şu sıralar ayıp olacak ama hız kunusunda diğerleride ha.. etmiş fasterfox + foxytunes ' in yaklaşık 1,5-2 katını düşünün hız konusunda biraz türkçeyle arası beta olduğu için iyi değil ama firefox 2' yi çoktan unuttum diyebilirim zaten diğerlerini çoktan unutmuştum

ya ben daha 2 hafta önce firefox 2 yi indirdim ne kadar çabuk çıkıo bu yafs.:S

arkadaşlar firefox 2,0 var şimdi bunu kurunca türkçe özelliği gitmesin??

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir