Firefox 3 ve Safari 4 hız yarışında

Mozilla Firefox 3 ve Apple Safari arasındaki mücadele kızışıyor. Peki Microsoft bu yarışta nerede?

Hız yarışına tam gaz devam

Günümüzde web siteleri ve web uygulamalarının büyük bir çoğunluğu JavaScript dilini kullanıyor ve kullanıcılar halihazırda kullandıkları browser'larından maksimum performans almayı bekliyorlar.

Mozilla, geçtiğimiz günlerde gelmiş geçmiş diğer Firefox sürümlerinden daha fazla hız vadeden Firefox 3'ü kullanıcılarına sunmuştu. Apple ise Safari 4'ün JavaScript motorunu %53 oranında hızlandırarak browser hız yarışına merhaba dedi.

Apple'ın yazılım geliştiricileri, JavaScript motoru sayesinde önceki 3.1 sürümüne göre Safari 4'ün %53 oranında daha hızlı olduğunu savunuyor. (iMac sistemi altında yapılan testteki sistem ise şöyle: Intel Core 2 Duo 2.8 GHz işlemci, 2 GB RAM, MAC OS X Snow Leopard işletim sistemi). Her ne kadar Mozilla, Firefox 3 ile JavaScript performansını iyileştirmiş olsa da görünen o ki Apple, Safari 4 ile yarışta bir adım önde.

Apple, SquirrelFish kod isimli yeni bir JavaScript yorumlayıcısı kullanıyor. WebKit projesine göre, SquirrelFish motoru, Safari 3.1'deki JavaScript motoruna göre 1.6 kat daha hızlı.

Günümüzdeki web uygulamaları ve web 2.0 sitelerinin büyük bir kısmı, daha önce Netscape'de çalışan ve şu an Mozilla'da görev yapan Brendan Eich'in geliştirdiği JavaScript dili ile destekleniyor. Browser'ın JavaScript motoru, sadece HTML kodundaki JavaScript komutlarını yerine getirmekle görevli. Sonuç itibariyle JavaScript motorunun performansı doğrudan web uygulamalarının verdiği yanıtla ilişkili denilebilir.

Mozilla, Firefox 3 Beta 5 ile göreceli olarak kullanıcılarına hız artışı sunacağını açıklamıştı. Firefox'un JavaScript uygulaması, Mozilla'nın kendi bünyesinde bulunan ve SquirrelFish'in ortaya çıkmasına kadar bilinen en hızlı JavaScript yorumlayıcısı olan SpiderMonkey teknolojisi üzerine kurulu.

Internet Explorer 8'de durumlar nasıl?

Kullanıcılar, hala beta sürümünde olan Microsoft Internet Explorer 8'den oldukça umutlu: IE 8'in JavaScript performansında daha fazla hız sunacağı sanılıyor. Ancak Microsoft'un karşısına ciddi bir sorun var. Yazılım devi, sık sık etkisiz ve sorun çıkaran yazılımları yüzünden eleştirliyor. Hatta son günlerde yapılan bazı testlerde de, IE 8 beta'nın web uygulamalarını çalıştırma konusunda dikkate değer bir hız artışı sağlamadığı da ortaya çıktı.

İşin daha da ilginci, web siteleri ve uygulamaları IE 7'ye nazaran çok daha hızlı değil. Yani bir bakıma yazılım devi her ne kadar browser konusunda tecrübeli de olsa, bu IE 8'in günümüz web uygulamalarına yeterli gelmediği gerçeğini de değiştirmiyor. Elbette IE 8 henüz geliştirilme aşamasında ve şu an için mevcut olan pek çok sorunun da giderilmesi bekleniyor. Ancak yazılım devinin Safari 4 ve Firefox 3 karşısında çok yoğun bir şekilde çaba göstermesi ve bu sorunlarını bir an evvel çözmesi gerekiyor.

Net Applications tarafından yayınlanan rapora göre, Firefox 3, Mayıs ayında %18.41 kullanım oranı elde ederken, Apple'ın Safari 3.1'i se pazardan %6.25 pay almış. Microsoft Internet Explorer'ın kullanım oranında ise düşüş devam ediyor: %73.75.

Microsoft, Internet Explorer 8'in 2. betasını Ağustos ayında kullanıcılarla buluşturmayı planlıyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

ortada bi kere hız yarışı varsa bu yarış opera ve safari arasındadır. firefox 3 rc3 ü de kullanıyorum. opera ya göre çok yavaş kalıyor.

valla doğru söyledin arkadasım mozillada yavas ama işte internet exploer öyle bir yavasladı ki acmaya korkar oldum artık opera ve mozilla kullanıyorum en iyisi opera ;)

opera 9.5 daha hızlı bugun kurdum yıne burada cıktığını duyup mozilla ff rc 3 e gore hayli iyi benım hoşuma gıttı

operanın da bellekte tuttğu yer çok fazla ama

opera sistem kaynkları kullanımında hiçbir zaman firefox tan daha fazla kullanmadı

o kadar şeye rağmen neden ie hala %73lük pazar payına sahip anlamıyorum.Ben firefox kullanıyorum

şu operanın esnekliği firefox da olsa ne kadar güzel olur. kullanırken o kadar zevk alıyorum ki elimde kayıyor sayfalar. opera bu işi biliyor gerçekten

Hadi bakalım ie, zaten profesyonel kullanıcılar seni kullanmıyo, normal kullanıcılar da seni bırakmaya başladı.
Bana sık sık ie ile ilgili sorunlar yaşayanlar geliyo, bende uğraşmaya bile değmez diyorum firefox'u yükletiyorum direkt :)
Daha hızlı daha güvenli olduğunu söylüyorum ve kullanıp da aksini söyleyen hiç olmadı.
Girdiğim internet cafelerde, kullandığım okul bilgisayarlarına da Firefox'u yüklüyorum hep ve sonra baktığımda hala durduğunu ve internet explorer'ı kimsenin açmamaya başladığını görüyorum :)
Ki bende yıllardır Firefox'u kullanıyorum ve şansım olsa İnternet Explorer'ı tamamen kaldıracağım :)
Pazar payı düşmeye devam edecek...
Hele şu Firefox 3'ün tam sürümü çıksın kendi yazdığım proğram gibi yayacağım herkese :)

operayı tercih ederim...
mouse'um bozulmuştu mouseye ihtiyaç duymadan operayı rahatlıkla kullanabildim ie yi kullanamadım tarayıcı olarak opera yeterli

Safari Gerçekten Çok Hızlı v Performanslı : )

yha opera en iyi gerçekten de . bi güven vermesi ve siteleri gezerken ayrı bi tat vermesi bir numara ediyo onu.hızıda zaten iyi 9.5 in.pazar paylarıda çokta öenmli değil

firefox acid2 testini geçemiyor. eklentileri olmasa hiçbir işe yaramaz bakalım firefox 3 nasıl olacak? çok reklamı yapıldı ama ben şimdikinden daha iyisinin olacağını zannetmiyorum.

bugün opera 9.5 yükledim ve 'asla vazgeçmem' dediğim firefox'tan bir çırpıda vazgeçtim ve artık Opera fanatiğiyim.

IE'den nefret ediyorum. mümkün olduğu kadar kullanmıyorum. Firefox kullanıyorum. Onun da hakikaten yetersizlikleri var ama olsun. Opera'yı deneyeceğim. Saygılar...

Ben uzun zmandan beri Firefox kullanıyorum. Sağda solda bulunan testleri görmezden gelerek yorumumu yapıyorum. Eklentileri ile geliştirilebilen, hızı ile tatmin eden Firefox'dan memnunum.

Opera ilk gözağrımdı. Şuan Opera da, Firefox gibi eklentilere açık olsa çok daha tercih edilir bir browser olacağından eminim. (Şimdiden, "Opera'nın eklentilere ihtiyacı yok, zaten herşeyi var" dediğinizi duyar gibiyim ama işin aslının öyle olmadığını düşünüyorum...

reactor, firefox 2 ve firefox 3 acid2 testini geçiyor.

firefox ortalığı dağıttı, eskiden opera paralıydı, ücretsiz olanında ise menünün altında reklamlar vardı, firefox yükselişe geçtiğinde opera tutuna bilmek için ücretsiz olmak zorunda kaldı. IE'te tab yoktu, eklenti yoktu, hiçbişey yoktu, firefox ie'yi tehdit etmeye başladığında bu özellikleri eklemek zorunda kaldılar ama geride kaldılar. Bu arada safari diyorsunuz da Safari apple'da bir sorun çıkartmazken windows'ta çok ağır.

Opera ile FlashGet'i nasıl çalıştıracağımızı bilen var mı? Opera, FlasGet'i görmüyor.

safari gerçekten hizli ama neden ? eklenti yüklü deyilde ondan

mozilla firefox da güzel ama opera daha bambaşka daha lezzetli.

Bence son tarayicilarin hepsi cok hizli ve kaliteli...adamlar calisiyor gercekten.

Maxthon üzerine browser tanımam

Opera ile her türlü yarışa girilir arkadaş. Biraz paraya kıyıp yeni bir javascript yorumlayıcısı satın alırlarsa en büyük sorununu aşmış olur opera :D Şu ana kadar gördüğüm en iyi tarayıcıdır. Mozilla firefox un daha adı sanı geçmezken opera tab desteği veriyor parola yönetimi sağlıyordu :D

Birdaha İe Dönmekmi Allah Korsun Cünkü İe Hızdan Yoksun.
Ama Firefox Ve Safari Öyle Degil. İe Tosbaga Gibi Firefox Ve Safari
Roket Misali ..
Vınnnnn

nedendir bilmem safari windowsa gelince çok ağır ve hantalaşıyor
yanında dosya eklemesi de yapıyor hiç beğenmiyorum performansını puanım 5 üstü 2 ...
mozilla firefox 3 son derece süper eklenti uyumsuzluğu devam ediyor o uyumsuzluğun halledileceğini düşünüyorum ve puanım 5 üstü 5

Safari kullanılabilirlik bab'ında şu an en iyisi. Bir sonraki sürümünde eksiklerini gidererek bu yarışta liderliğe oturacaktır.

frofox 3 ü bu kadar yavaşlatmayı nasıl başardılar şaşıyorum önceki sürümü daha daha hızlıydı benim vazgecemediğim bir tarayıcı ama cok cok cok yavaşladı bu son sürümünde

suanda celeron işlemcili pcde bile opera ile daha hızlı işlem yapıyorum
netscape firefox ve safariden daha iyi calışıyorum. ie 6 7 8 hepsini denedim ama pc performansının düşük oması web tarayıcılarında etkili oldugunu düşünmüyorum ama ie hiç sürümü iyi calışmıyor bunu söyleyebiliriz

neden firefox bu kdr popüler anlamıorm bı cok tarayıcı daha hızlı örnegin flock safarı opera :D

Arkadaşlar Safari bu testlerde MAC üzerinde çalışmaktadır.Pazar payının yüzde 5'ten az olduğunu belirteyim.Safar Windows altında sıklıkla çökebilir.Ayrıca Safari Windows altında çok daha yavaş çalışmaktadır tüm optimizasyon MAC'e göre yapılmıştır.Ayrıca Firefox'taki eklentilerin hiçbiri olmadığı gibi pluginlri de eksiktir!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir