Firefox 3.5 de yamalı bohçaya dönüyor

Firefox 3.5 de yamalı bohçaya dönüyor: 3.5.1 sürümü çok yakında bizlerle...

Firefox 3.5 de yamalı bohçaya dönüyor
3.5 çıktı diye sevinirken Namoroka'yı duyduk

Mozilla bazı küçük hataları ve çökmeleri gidermek için hızla bir güncelleme hazırlıyor. Windows XP altında şifreleme sorunları, kopan Arap harfleri ve TraceMonkey JavaScript motoru yüzünden çökmeler mevcut. 3.5'in bu hatalara karşın çıkması rahatsız edici olsa da güncellemenin yakında gelecek olması iyi bir haber. 3.0'lı sürümler için de güncellemeler devam ediyor. 3.0.12 sürümündeki donma sorunları 21 Temmuz'da bir güncellemeyle halledilecek. 3.0.13 ise 1 Eylül'de yayınlanacak.

Bu arada Firefox 3.5, 7.5 milyondan fazla indirildi. Mozilla 3.5'u yükseltmeye devam ediyor ama esas kaynaklarını yeni nesil internet tarayıcısına yönlendiriyor. Firefox.next isimli bu yeni nesil internet tarayıcısının 3.6 pre-alpha 1 sürümünü mevcut. Çıkış tarihi olarak ise 2010'un başları ya da ortası düşünülüyor. Firefox.next'in ismi Firefox 4.0 olacak ve kod adı Namoroka. Firefox'un şimdiki sürümlerine kıyasla çok daha hızlı açılacağı ve çalışacağı vaadedilen bir sürüm bu. Performans ve kolay özelleştirilebilme odaklı olacak bu yeni internet tarayıcıyı da heyecanla bekliyoruz. Bu esnada da elbette elimizdeki sürümleri güncellemeye devam ediyoruz.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Ne zaman yamalı bohça değildiki :D

Firefox 3.5 de yamalı bohçaya dönüyor.......
Firefox 3.5 de yamalı bohçaya dönüyor: 3.5.1 sürümü çok yakında bizlerle...
vatandaş demiş:nezaman deyildiki.....
vatandaş(yurttaş)

Aslında Firefox IE den bana göre çok daha iyi fakat CSS okumadaki problemleri henüz tam olarak çözülmedi. Birçok sitede bunu görebiliyorum Firefox kullanıcısı olarak.

Başlık süper:)

Yamalı bohça olmayan program yokki piyasada:)

firefox çok başarılı bir tarayıcı, yaklaşık 5 yıldır istikrarlı kullanıyorum. arada ufak sorunlar yaşansada, benim için farklı bir alternatifi asla olmayacaktır. tarayıcı = firefox

ilk çalıştırmada hala kanser ediyor. işin aslı kanım hiçbir zaman ısınmadı, hız arıyorsam chrome, stabilite arıyorsam IE.

daha yenimi anladınız yamalı bohça olduğunu forumda bağırıyoruz biz böyle diye bizi takan yok o ayrı konu

3.5 versiyonunda gördüğüm sorun 3.0 a göre site açarken yada site içerisinde dolaşırken ara ara oluşan donamalar. sizin dikkatlerinizi çektimi acaba bence bu kapatılması gereken bir hata......

Forever CHROME

Firefox stabilite sorunu var çoğu sitelerle uyum sorunu Chromenin eline su dökemez.

Hızına dıyecek yok yok ama tercıhleri isdediğim gibi yapılandıramıyorum,parola ları kaydetmiyor,ana sayfayı değişteremiyorum,gmaile hep giriş yapmam gerekiyor...Gözümden düştü.

Firefox operadan sonra en kötü internet tarayıcısıdır. Sitelerle çok büyük uyumluluk sorunu vardır. Özellikle de firefox'un açılması yaklaşık 1dk sürer ki bu da çok uzun bir süredir. Bilgisayarının gücü kudreti yerindeyse en güzel tarayıcı İnternet Explorer 8'dir.

Firefox bu hızla giderse 2015 yılında "Firefox 15.0" sürümünü görürüz.. :D 3.5 sürümü hiç fena değil.. Bence fazla yüklenmezsen (sadece işini yaparsan) çok hızlı bir tarayıcı görürsün karşında.. Ben Firefox'ta sadece birkaç kere çökme korkusu yaşamıştım.. Ama bu yeni sürümde hiç yaşamadım..

Firefox'u bu kadar yerden yere calan arkadasları siddetle kınıyorum. Yaklasık 10 yıldır Firefox kullanıyorum ve simdiye kadar bana en ufak bir problem cıkarmadı. Yok efendim bir dakikada acılıyormus,yok sitelere girislerde parolaları hatırlamıyormus,yok kisisellestirilemiyormus,yok stabil degilmis.. Geciniz efendim bunları. Google daha Chrome'u gelistiredursun,Mozillla Firefox'u zirvede yalnız bırakmak icin elinden geleni ardına koymamaya devam ediyor. Ki bunda da simdiye kadar gayet basarılı kanımca.IE'nin neyini övüyorsunuz anlamıyorum.En basitinden hackerların en cok gazabına ugrayan tarayıcı. Ayrıca eminim ki IE'yi bastacı yapan bu insanlar,ne tezattır ki Microsoft'tan nefret ediyorlardır.Ben de kalkıp burda IE'nin gelmisine gecmisine sövmeyi iyi bilirim,ama herseye ragmen kendisini seven ve kullananlara haksızlık olur. İsteyen istedigi tarayıcıyı sever,kullanır.Kimse kimseye karısamaz. Ama yalan yanlıs beyanlarla insanların kafasını bulandırıp birilerinin aylarca,yıllarca emek verdigi bir ürünü kötüleyerek hedef tahtası haline getirmenin alemi yok!! Firefox ya da Opera ve hatta Chrome olmasaydı Microsoft IE'yi gözünüze gözünüze nasıl sokardı haberiniz var mı?!

bence en iyisi safari ve chorome arkadaşlar eğer pcniz güçlüyse en azından 3 gb ram ve 2.4 ghz işlemci hızınız varsa safariyi deneyin ve ne kadar büyük bi fark olduğunu anlayın. eğer potansiyeli daha düşük bir pcniz varsa chorome süper hiç pcniz yorulmadan süper hızı görün. tabi nette oyun oynarken biraz sorun çıkabilir

firefox'a yamalı bohça diyen arkadaş ve chip editörleri ie' ye bakmıyorlar sanki. haftada bir yama çıktığını ne çabuk unuttular.

@yakreB90 Açılması 1 dk süren tarayıcı FF değil IE'dir. Uyumluluk sorunu da yoktur üstelik.

sayın chip böyle bir başlıktan hoşlanmadım mozillanın tam gaz emek verip tarayıcının hatalarını ve açıklarını çok hızlı kapatması bence taktir edilecek bir iştir lütfen başlıkları atarken insanları olumsuz olarak yönlendirmeyin.

firefox'a yamalı bohça diyen arkadaş ve chip editörleri ie' ye bakmıyorlar sanki. haftada bir yama çıktığını ne çabuk unuttular.
----------------------------------------
windows bir işletim sistemidir
firefox ise acik kaynakli bir web tarayicisi

windows her güncelleştirme çıkardığında sen ieyemi çıkarıyor sandın gerçekten? bunu gerçekten böyle düşünüyorsanız lütfen 2 ye basın

daha yenimi anladınız yamalı bohça olduğunu forumda bağırıyoruz biz böyle diye bizi takan yok o ayrı konu

valla benim görüşüm şu hiç bir programcı mükemmel yada mükemmel ötesi olamaz illaki hataları olacaktır. bu hatalarını görüp düzeltmeye çalışmaları önemli. adamlar ne güzel hatalarını görüyor sadece görmekle kalmıyor(Buraya dikkat) tepki geleceğini bile bile düzeltiyor. Firefox'ta hatalar var mesela ben adobe flash player ile çooooookkk küçük bir sorun yaşıyorum fakat şimdi hemen firefox'a yüklenirsek olmaz belki adobe firmasıdadır hata.(ie'de sorun çıkırıyorduda ondan böyle düşünüyorum) şu ana kadar kullanıyorum ciddi bir hatasını görmedim, gördüm desem büyük bir ihtimalle mozilla firmasının hakkını yemiş olurum. safariyi filan diyorlar ama benim sistem çekmediği için firefox daha iyidir diye düşünüyorum.

bu arada firefox'un indirilme sayısı 12,6 milyona ulaşmış bu bir rekor :)
bakmak isterseniz: http://downloadstats.mozilla.com/

Firefox yamalı bohçaysa, IE mozaik bahçesi oldu desenize.

bir yazılım ne kadar sık güncelleniyorsa bu kullanıcılar için o kadar iyidir. yamalı bohça gibi subjektif tabirler kullanmaya gerek yok.

"3.0.12 sürümündeki donma sorunları 21 Temmuz'da bir güncellemeyle halledilecek. 3.0.13 ise 1 Eylül'de yayınlanacak"

3.0.0.12 ne zaman cikti ki donma sorunlari var?

güzel başlık

3.0.12 ne zaman çıktı ya:P
Firefox 3.5'i yükleyince ilk gözüme çarpan simgesi oldu.Biraz koyulaşmış.Güzel olmuş.İlk olarak Google Chrome'da gördüğümüz Gizli Gezinme olayının da eklenmesi süper olmuş.
Firefox Forever!

iyi ki bıraktım şu yzılımı başlık yerinde olmuş.

firefox 3.5 sürümünü indirdim bilgisayarim bir tuhaf oldu cok yavasladi

RC2 dil politikasısndan dolayı bıraktım Firefox'u şimdi IE 8 i keşfettim Microsoft iyi iş çıkarmış.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir