Firefox 3.5'i sarsan ciddi güvenlik açığı...

Firefox 3.5 kritik güvenlik açığı ile sarsıldı. Açığın detayları ve dikkat etmeniz gerekenler burada

Firefox'un en son sürümünde güvenlik açığı çıktı!
Firefox 3.5'da önemli bir güvenlik açığı ortaya çıktı.

Güvenlik firması Secunia, Firefox'un yeni 3.5 sürümünde bellek yönetimi konusunda bir sorun olduğunu ve bu sorunun art niyetli kişiler tarafından kullanıcıların sistemlerine zararlı yazılımlar yüklemek için kullanılabileceğini açıkladı.

Secunia tarafından "son derece kritik" olarak duyurulan güvenlik açığı yeni tarayıcının JavaScript kodlarını yorumlarken ortaya çıkıyor. Secunia'nın bu açık ile ilgili raporunu şu adresten okuyabilirsiniz (İngilizce).

Diğer yandan görünüşe göre Mozilla ise henüz bu sorunu henüz çözebilmiş değil, çünkü düzeltilen hataların listelendiği şu sayfasında bu problem henüz yer almıyor. Secunia bu sorun giderilmeden kullanıcıların güvenmedikleri web sitelerini Firefox 3.5 ile ziyaret etmemelerinin daha sağlıklı olacağı söylüyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

ŞAŞMAMAK LAZIM

o kadar da önemli değil.

Tilkiyi suçlarlar ama yenilikleri ilk yapan hep tilkidir. Güvenlik açığı nedense en az tilkide çıkar. IE'de her gün bir açık kimse sorun etmez tilkide bir şey çıksa herkes abartır. Bir şey olmaz. Abartmayın.

böylece Secunia markasınıda tanımış olduk

merak etmeyin, yarın güncelleme gelir :)

pek kullanılamıyor zaten bu açıklar sadece varlığı biliniyor

yinemi bu kaçıncı?

bu ne yaa,,,aman beyler,,interneti gezerken ie8 kullanın..yoksa eviniz,arabanızı kaybedersiniz...çok da önemli değil ki bunlar,eğer büyük şirketin yoksa...normal ev kullanıcıları ne yapsın bunu

O kadarda önemli değil diyen arkadaş peki ne kullanıyon sen :D seni ilgilendiriyo tabikide yılan sokucak illa öyle anlıyacaklar xD

siz hiç IE'nin güvenlik açıklarını açık açık yazdığını gördünüz mü?
güncellemeleri bile gizli kapaklı, windows update ile yapıyor.

her yazılımın güvenlik açığı olabilir, ustalık açıkları en kısa sürede kapatmaktadır.
burada rekor firefox'un.

yalcinkurt:
Tilkiyi suçlarlar ama yenilikleri ilk yapan hep tilkidir. Güvenlik açığı nedense en az tilkide çıkar. IE'de her gün bir açık kimse sorun etmez tilkide bir şey çıksa herkes abartır.

--

Burada yazdığın her cümlenin yanlış olduğunun farkındasın umarım...

bilzim bilmediğimiz ama hacker larin bilği ne açıklar var daha

ne yaparsan onu ekersin RC2 dil sorununu hala unutmuyorum. Firefox kullanıp kullandıran birsiydim ama RC2'ye 100 lerce dil desteği gelip 2 gün sonra RC3 ile sadece Türkçe nin eklenmesi benim için bitirmiştir Firefox u.

O kadarda önemli değil diyen arkadaş peki ne kullanıyon sen :D seni ilgilendiriyo tabikide yılan sokucak illa öyle anlıyacaklar xD
-------------------------------------------------------------------------------
bizim milleti ne psikolog ne psikiyatri nede en iyi sosyologlar çözemez kendisine yararlı birşey önerildimi hiç önerilen ürüne bakmadan abuk sabuk soru yağmuruna tutup yerden yere vurmak için elinden geleni yapar ama iş böyle herkese sorun çıkaran birşey oluncada aman olsun ne olacakki önemili değil geçiştirmeye bayılır hangi forum sitesinde internet üzerine bir tartışma varsa 10 kişi ttnet`i eleştiriyorsa 1 kişi muhakak türk telekomu savunmak için kendini paralıyor

yinemi bu kaçıncı?
---------------------------------------------
bakın bu mesaja sanki firefox`a haksızlık yapılmış gibi eksi verilmiş sanki firefox`da bu sorunu ilk defa görüyoruz yaa!

Herhalde yorumcular arasında Firefox ortakları var? Güvenlik açığı çıkmış yok "önemli değilmiş", yok "bizleri etkilemezmiş" değip duruyorlar.
Aman tarayıcımıza leke gelmesin diye inkar mekanızmalarını çalıştıran Firefox aşıkları(!!!) biraz daha dikkatli olsunlar internette dolaşırken bence...

bu Secuniada da bayağı beyaz şapka hacker var heralde...

crome dan şaşmayın ;)

desene yeni güncellemeler geliyor

firefoxda kayıtlı bütün parolalarım çalınmış :(
bir daha asla firefox kullanmıyacağım buda bana ders oldu

firefox ile opera yı kullanıyorum bilgisayarımda. hiç böyle bi derdim olmadı opera'da.

birde bu sayfadaki betik yetersiz bellek nedeniyle durduruldu diye bir yazı çıkıor ve sayfanın grafigi yok oluyor resim fln yok gözükmüor

firefoxda kayıtlı bütün parolalarım çalınmış :(
bir daha asla firefox kullanmıyacağım buda bana ders oldu
----------------------------------------------------------------------
ana parola kullanmazsan firefox parolaların tabii ki çalınır..insan az dikkat eder, firefox'ta elbette parolalarına herhangi bir sorunda ulaşabilmen için açık açık yollar vardır(araçlar-seçenekler-güvenlik-parolalar) eğer parolalarının tehlikede olduğunu düşünüyorsan ana parola koymalısın ki parolalara ulaşmak için ayrı bir parolan olsun yoksa gelen de çalar geçen de hatta buna çalmak denmez çünkü sen resmen sergilemişsin parolaları.....bu arada bilgisayarında keylogger'da bulunabilir dikkatli olmak lazım...

ie8 kullanın

cevap: (firefoxda kayıtlı bütün parolalarım çalınmış :(
bir daha asla firefox kullanmıyacağım buda bana ders oldu) internet,te hiç bir zaman 100%100 güvenlik yoktur onun için şifrelerinizi asla bir programa yada bilgisayara emanet etmeyin sonuçta bütün güvenlik önlemlerini almak kullanıcıya kalıyor nedeni bana kusursuz hata yapmayan bir insan gösterebilirmisiniz hatasız insan olmadığına göre hatasız kusursuz program,da yoktur piyasada görüşüme lütfen yorum yapın.

Bu sorun Firefox 3.6 dada varmıdır acaba ? çünkü firefox 3.6 kullanıyorum şuan

Haberi yazmışsınızda çözümünü yazmamışsınız adamlar oraya çözümünüde yazmış neyse ben yazayım mozilla fixleyene kadar bu açığı

adres cubuğuna about:config yazın
arama kısmına javascript.options.jit.content bunu aratın
değerini değiştirdiyin. False olması gerekir.Açık geçici olarak kapanmıştır.

ne yaparsan onu ekersin RC2 dil sorununu hala unutmuyorum. Firefox kullanıp kullandıran birsiydim ama RC2'ye 100 lerce dil desteği gelip 2 gün sonra RC3 ile sadece Türkçe nin eklenmesi benim için bitirmiştir Firefox u.
Dün 23:02

Al işte dünyadan haberi olmayan bir bilgisayar kullanıcısı daha, hala daha p dilleri firefox kendi yapıyor sanıyor herhalde :) kardeşim o dillleri gönüllüler hazırlıyor sen kalkıp rc sürümlerine dil yollamazsan adamlarda yayınlamaz, sen git istersen hiyeroglif dilinde dil hazırla firefox a gönder, beğenirlerse yayınlarlar.

sana konu ile ilgili bu linkdekileri okuyup anlamanı tavsiye ederim http://mozilla.org.tr/topluluk/

firefox güvenli filan değil arkadaşımın bütün parolaları çalındı.
mail adresleri turkcell veb şifresi, 1yıllık rapidshare şifreleri hepsi çalındı,
firefoxa güvenip şifre kaydetmeyin, yazık güneh ya herşeyi gitti arkadaşın

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Bu sorun Firefox 3.6 dada varmıdır acaba ? çünkü firefox 3.6 kullanıyorum şuan
Bugün 11:25
---------------------------------------------------------------
Beta ya da Alpha statüsündeki tarayıcılarda birden çok güvenlik açığı olur/olabilir. Çünkü geliştirme döneminde güvenlik birinci öncelik değildir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir