Firefox 3.5 RC2'yi resmi sayfasından indirin!

Mozilla, Firefox 3.5 RC2'yi resmi olarak indirmeye sundu. İndirme bağlantısı burada...

Firefox 3.5 RC2 hazır! İndirin, deneyin...

Mozilla, geçtiğimiz hafta Firefox 3.5 için ilk nihai sürüm adayını, yani RC1 sürümünü beta kullanıcılarının beğenisine sunmuştu. RC1'den gelen geri bildirimler sonucunda ortaya çıkan ikinci nihai sürüm adayı RC2 nihayet resmi Mozilla sayfalarında indirilmeye sunuldu. RC2'nin diğer sürümlerden en büyük farkı, FTP sunucularından değil, doğrudan Mozilla'nın kendi sayfasından indirilebiliyor olması...

Mozilla'ya göre Firefox 3.5 RC2, Firefox'un bugüne kadar yayınlanan en hızlı sürümü... Firefox 3'e göre 3 kat hızlı JavaScript performansı, dahili video ve ses oynatma, konum tabanlı sörf gibi özellikler, Firefox 3.5'in göze çarpan özellikleri. Güvenlik konusunda ise Firefox 3.5, sunduğu gizli sörf moduyla dikkat çekiyor.

Ne yazık ki RC2 sürümü henüz Türkçe desteğine sahip değil. Ancak aşağıdaki bağlantıya tıkladığınızda açılacak olan sayfada desteklenen onlarca dili görebilirsiniz. Bu diller arasında Türkçe'nin bulunmaması gerçekten üzücü...

Download: .%2Fen-US%2Ffirefox%2Fall-beta.html" target="_blank" rel="nofollow noopener">Firefox 3.5 RC2

Okuyucu Yorumları

Toplam 78 Yorum

O kadar dil var türkçe yok.Bence bi yanlışlık var..

Firefox işi gücü OPERA'yı taklit etmek.İnanmakta güçlük çekiyorsanız
kanıtlamak basit.

1-Sekmeleri eklemek
2-speed Dial
3-sekmelere artı işaretinin konulması
4-ve pek çok eklenti daha

Firegox türkçeye karşı bir tavırmı aldı? Okadar abuk dil varken neden türkçe yok anlamakta zorluk çekiyorum. Bu konuyla ilgili bir açıklama yapılsa iyi olur.

Kürtçesi bile hazır olan programın Malesef Türkçesi yok... Böylesi diline özen göstermeyen bir millet olduğumuz için utanıyorum arkadaşlar. Bu 2 milyonluk milletler için bile dil paketi hazır. Türkçesi çıkana kadar da indirmeyeceğim. Cemil Meriç Kamus namustur der. Kamus sözlüktür. Dilini kaybeden bir millet namusunuda kaybetmeye mahkumdur.

kürtçe var türkçe yok ilginc hakketen, mail attim simdi

İyi olan birşeyi neden taklit olarak görüyorsunuz. keşke tüm tarayıcıların iyi özellikleri olsa. amaç daha iyi bir tarayıcı kulanmak değil mi?

Öyle şeyler yazıyorsunuz ki sanki opera veya firefox sadece siz ayit ve üzerinden birşeyler alınmasın istiyorsunuz.

İkiside çok iyi tarayıcı daha fazla yenilik görsek daha iyi olur demek varken, neden yok Opera daha iyi, yok firefox ondan daha üstün deme gereği görüyoruz?

Ben her iki tarayıcıda kullanıyorum (hatta 4) ikisinde (diğerleride) çok güzel özellikleri olan iyi tarayıcılar.

Taklit meselesine gelirsek, bence hiçbir zararı yok hatta faydası var. Bilmiyorum Opera'nın 39$'a veya ücretsiz ama reklamlı sürümlerinin kullanıcıların hizmetine sunulduğu zamanları biliyormusunuz. Eğer ortada taklit varsa, reklamsız, ücretsiz sürüme geçmekle en büyük taklidi Opera yapmış oluyor. İyikide bu taklidi yapmış yoksa bu kadar güzel özellikleri birçok tarayıcıda görmemiz mümkün olmayacaktı.

Bence iki tarayıcı arasında (hatta 3-4 de diyebiliriz)da ayırım yapmak doğru değil sonuçta hepside iyi tarayıcılar.

Firefox 3.5 RC2 sürümü resmi olarakda yayınlandığına göre artık kullanmaya başlamak için uzmanlığa gerek yok sınırım :)

Dil seçeneklerine bakıyorumda Türkiyenin yarı kullanıcısına sahip olmayan Ülkelerin bile dil tercihi varken Türçe olmaması üzücü. hadi Alfa sürümlerinde alıştıkta bu sürülerde iyi olmadı. Firefox 3.6 Alfa sürümünden Türkçe dil tercihli sürüm çalışması devam ediyor ama o sürümde de Türkçe dil tercihi olacağından yanz pek umudum yok, özelliklede son 3 sürümde yer almamasını gördükten sonra.

Saygılar........AliY

kurdish bile var turkler es geçiliyor ilginç bence oy kaybediyor...

Adını dahi duymadığım dillere destek var ama Türkçeye destek yok.Bu diller neye bağlı olarak belirleniyor.Birkaç ingilizcesi iyi olan bilişimci yokmu mozilla vakfına RC2'nin Türkçesini gönderebilecek.

Desteklenen dillerde kürtçe bile var ama türkçe yok.iyice zıvanadan çıktı bu firefox yöneticileri.ben indirmiyorum arkadaş! firefox u da siliyorum pc den.milletimi devletimi dilimi dikkate almayan programı ben kullanmam!

bu köpeklerin bizlere verdiği değer bu kadar.türkiye de bunu kullanmayın .protesto edin tepki gösterin, çok bilmişler.nerede!!!!

Firefox bile Türkiye ye tavır yapıyorsa diyecek bişeyim yok.

Türkiyeli Türkçeci ekibi bu konudaki maharetini herhalde ana sürüme saklamış. Türkiyedeki diğer dillere verilen destek konusunda büyük bir başarı olduğunu gözlemlemekteyim.

resmen dalga geçmişler kurdish bile war demekki neymıs firefox kullanmıcamısız

Gerçekten severek kullandığım bir tarayıcı idi !!!! (YAKIŞMADI BU SANA FİREFOX) Bu 80 milyon türke yapılmış bir hakarettir birdaha adını bile duymak istemiyorum senin, kurdi varda türkçe yok he =(((

siz chip online olarak bu konu hakkında gerekli başvuruları umarım yaparsınız...

Arkadaşlar tepkilerimizi burda değilde Mozilla nın kendisine yapmalıyız hepimiz bi e mail göndersek tepkimizi belirtsek daha etkili olmazmı ben aradım ama bi türlü bulamadım link verecek birisi varsa tepkimizi koyalım. Yıllardır firefox kullanıcısı olarak daha da kullanmam ve şimdi sistemimden kaldırıyorum kimsenin dili dini bizi ilğilendirmez ama böyle ayrımcılıga hiç gerek yok Türkiyenin çeyreği kadar olmayan ülkelerin dilleri var her yerdede bunu anlatıp firefoxun kullanılmamasını önereceğim ülkesini ve dilini seven kullanmaz ve firefox büyük bi pazar kaybetmiş olur..

Arkadaşlar açık kaynak kodlu yazılımlarda her yeni ana sürümde yerelleştirme tekrar açılır. yani birinin Türkçe dil dosyalarını Mozilla'ya göndermesi gerekiyor. Biz de suçluyuz.

TÜRKİYEYİ hiçe sayan bu tarayıcıyı artık kulanmayız kullanmamalıyızda

ayıp ya türkçe dil desteği yok...
bunlara ne yaptık acaba :))

açık kaynak yazılımlarda işler destekle oluyor. eğer adam gibi türk olsaydıkta mozilla ekibine türkçe konusunda destek verseydik. 70 milyonuz genciz diye övünüyoruz ama içimizden yazılım bilgisi olan biri çıkıpta katkıda bulunalım diyemiyor. biz sadece şikayet ederiz. açık kaynak yazılımın mantığına göre düşünün. sen değil programa, programın dilini bile düzenleyecek hiçbirşey yapmazsan böyle olur. sen dil desteğini yollamazsan sonuç bu olur. yani kısaca suçlu biziz.

Lütfen Kürtçeden hareketle Türkiye ekibinin yetersizliğini gözardı etmeyin. İstemiyorsanız kullanmayın. Zaten özgür bir yazılım olan Firefox, bütün diller ile yayınlanmalıdır. Dil paketini hazırlayıp yollayın yayınlasınlar.

yha acaip acaip diller var türkçe yok polski falan arabic bile var türkçe yok yabancı dilim olsa ve az bilgim olsa ben yapardım

bırakın karddeşim bu işi. aramıza şirketten birkaç eleman sızmış sanırım. arkadaş her ülke destek veriyor mu dil için hayır. Kürtçe hangi ülkenin dili!!!! Türkçe büyük bir dildir ve Türkiye büyük bir ülkedir. Firefox ta Türkiye de çok kullanılan bir tarayıcıdır. Fazla söze gerek yok. Bizim değer verdiğimiz yazılım aynı değeri bize verecek. Yapmaları gereken görevler ile ilgili bizden destek beklemeyecek. Biz firefox u kullanarak göremizi yapıyoruz zaten.

Gerçekten javascript sayfalarında cok hızlı, sırf javascript içeren sayfalarda 3.0.11 ile 3.5 arasında en az 3 saniye fark ediyor. Nihayi sürümünü sabırsızlıkla bekliyorum.
Dil desteğine gelince tartışmaya hiç gerek yok bence nede olsa deneme sürümü, final sürümünde hazır olacaktır. Hem Türkçe olsa ne olacak, ingilizce sürümünden ne farkı var. Türkçe olunca daha iyimi çalışıyor. Böylede sörf yapabilirsiniz.
Nihayi sürümünü bekleyin oda olur
Bol firefoxlu günler

kullanmayın o zman ben opera kullanıyorum mozilla demekki bizi adam yerine koymazsa sizde kullanmayın

ya ne kadar fevri yorumlar var. "türkçe yoksa artık kullanmayız", "ayıp, türkçe dil desteği yok". ne garip yorumlar yapıyorsunuz. ingilizce öğrenin. bu sayede dil öğrenmiş olursunuz. ayrıca tarayıcı ingilizce, türkçe ne fark eder? allah aşkına adres satırından başka neresini kullanıyorsunuz??

koca ılkenın dılı yok ulke bıle olmayanların dılı var... aferın turkıyedekı yetkılılere tebrık ederım onları... koltuklarında rahatca otursunlar

dil paketi listesini inceleyince adamların niyeti belli olmuyormu.

Bu yorum yazan arkadaşlar, açık kaynağın ne melem bir şey olduğunu daha idrak edememiş olmalılar ki, böyle cahilce bir sürü mesaj atmışlar. Mozilla bir şirket değildir, kendi ekibi yanında kullanıcı desteği ile geliştirilir. Dil paketleri de buna dahildir. Türkiye'den birisi gidip de Türkçe dil paketi hazırlamazsa, sittin sene Türkçe desteğini göremezsiniz. Ama adamların herhangi bir dile garezi yok, gidip Baskça da hazırlasan, Swahili dilinde de hazırlasan, Kürtçe de hazırlasan, adamlar bu diller dünyada pek bilinmiyor diye yayınlamamazlık etmezler.

arkadaşlar TÜRKİYE'Yİ yok sayan firefox atık gözümde sıfırdır isterse 100 kat hızlı olsun yazıklar olsun diyorum bi şekilde tepkimizi gösterelim ing olsa indirmeyin arkadaşlar

"dil paketi listesini inceleyince adamların niyeti belli olmuyormu."

RC2 Sürümü daha.

Ama FF benim browser zevkimin içine etmeye başladı bu aralar. Sürüm 2.x kullanırken hiç bir problem yaşamıyordum. N zmanki 3.0.x lara geçtik sorunsuz bi gün yaşamadım. Sürekli cevap vermeyen FF, Aşırı CPU + Ram kullanımı, Eklentilerin Manuel olarak kurulması, Kasmalar, Donmalar vs. Chrome 'a geçmeyi düşünüyorum :/

Arkadaşlar kusura bakmayın ama biz Türk Milleti olarak bugüne kadar hep başka insanların birşeyler yapmasını bekledik ve bu yüzden yabancılar kadar kendimizi geliştiremedik. Ülkemizde o kadar Teknisyen, Tekniker ve Mühendis var ama icraat yok. İcraat olmadıktan sonra okumanın bir anlamı var mı? Eğer herkes kendisini geliştirme gayreti gösterseydi şu an bütün teknolojiyi biz Türk Milleti üretiyor olacaktık. Bunlar gerçekleştiği zaman da üretilen cihazlar ve programlar Türkçe olacaktı ve başkalarına çamur atma ihtiyacı duymayacaktık. Başkalarına çamur atacağımıza biraz gayret gösterip birşeyler üretmeye çalışsak iyi olmaz mı?

dil paketini göndermezsek türkçe yayınlamazlarmış, kabahat birazda bizdeymiş...bırakın bunları lütfen..açık kaynak olsun yada olmasın, şirket değilmişmiş vakıfmış, dil paketini biz göndercekmişiz, niye ben göndercem arkadşım, daha geçen sene googlela yaptıkları anlaşmadan 80 milyon dolar aldılar, kimin sayesinde, bizlerin..bize para mı verdiler hayır..yazılımı yaparken vakıf gibi para kazanmaya gelince şirket gibi çalış..oldu canıım..ee o zaman bi zahmet türçeleştirme işini de kendin yaptır, para kazanmayı biliyosun ama..

Herkes yorum yazmış bende bu vatanın bir bireyi olmadan yazmadan duramazdım. Umarım Chip bana bu hakkımı verir

Daha önce bir çok linux sürümünde ve açık kaynak kodlu programlarda bu dil saçmalığını gördüm. Bende Chipçe dilini yollayacağım yada Gonya yada eski orta asya dillerini belkide Lazca Çerkezce zazaca vs vs vs . Benim saygım var ama resmi dil dururken ne bu perhiz ne bu lahana turşusu. Ortalık karman çorman olmaz mı?
Ülkelerin resmi dillerini göz önünde bulundurmaları ve kabul etmeleri gerekirken daha sizin farketmediğiniz saçma sapan bisürü dilin desteği var. Türkiye ekibi habersiz kalmamıştır sırtınıda çevirdiğini sanmıyorum. Belki Türkiye ekibi bu sürümle alakalı hem Türkçe desteğini hemde kurdish desteğini veriyordur. Olamaz mı?
Zaten başımıza ne geliyorsa NE OLACAK Kİ dememizden geliyor.

*Türkiyeden birinin Türkçe dilini göndermediğini maşallah ordaymışsınız gibi biliyorsunuz. Gönderilmediğinden nasıl bukadar emin olabiliyorsunuz?
Madem koyu FFçusunuz ve ingilizceniz iyi, açık kaynak kodlarını yalamış yutmuş gibi konuşuyorsunuz daaaa siz neden göndermediniz?

*msaatçi arkadaşım demişki "allah aşkına adres satırından başka neresini kullanıyorsunuz??" benim cevabım : adres satırından başka yer kullanmıyorsam FF u neden indirme yükleme ayarlama gibi zahmetlere giriyorsun? Neden sadece adres satırına yazdığın linkle bir siteye girip yorum yazarak FF u savunuyorsun? IE veya başka bir tarayıcının adres satırına birşeyler yazılmıyor mu? Savunayımda nasıl savunursam savunayım düşüncesiyle olmaz.

*03:39:14 demişki "eğer adam gibi türk olsaydıkta mozilla ekibine türkçe konusunda destek verseydik"
Niye biz adam değilmiyiz? Tekrar söylüyorum; göndermediğimizi nerden biliyorsunuz? ordamıydın? Ne kadar fark varda ellerindeki Türkçe dil paketi uyumsuz kaldı?

*Daha deneme sürümü diyenlere cevabım : bir çok firma deneme sürümünü sadece ingilizce olarak sürer artık kalıplaşmış bir sistem vardır neden FF sadece ingilizce olarak sunmuyor?

Şimdiye kadar eksiksiz sağlanan Türkçe dil desteği niye bu sürümde yok gerçekten merak konusu. Zaten Firefox yavaşlığıyla bıktırmıştı beni en kısa zamanda ya Opera yada Chrome gibi alternatif tarayıcılara yöneleceğim. Firefox'un yaptığına karşılık vermeden olmaz. Böyle devam et Mozilla başka sözüm yok gerçekten... :(

Arkadaslar burada tartışana kadar Mozillaya mail atın sitemlerinizi iletin.
Ben gonderdim cevap bekliyorum.
Ne kadar cok tepki gosterirsek bu konuya onem vereceklerdir.
Yoksa burada tartışalım duralım Mozilla nın nereden haberi olacak.
http://support.mozilla.com/tiki-view_forum.php?locale=tr&forumId=1&openpost=1
yukarıda linke yazabilirsiniz

türkçe paketi yok mu su arkadaslar??

Kürtçe var Türkçe yok. İnanılır gibi değil. Şaka falan mı bu yaa.

2 kelimede ingilizce öğrenin ölmezsiniz

Arkadaşın biri demiş ki:
-------
resmen dalga geçmişler kurdish bile war demekki neymıs firefox kullanmıcamısız
-------
Arkadaşım madem dilimizi savunacaksın bi zahmet sende Türkçe yaz. "war" diye bir kelime bizim dilimizde yok. O yüzden artistlik yapacağımıza ney yaptığımıza baksak emin olun kendimiz firefoxtan 10 kat daha iyi tarayıcı yapabilirdik.

Ayrıca durumu çok abartmışsınız. Türkçe yoksa yok. Altı üstü bir tarayıcı ama okuduğum bazı yorumlara bakıyorumda bazıları firefoxu tanrı olarak görmeye başlamış. Mesela birisi demiş ki: "Biz firefoxu kullanarak görevimizi yerine getiriyoruz." Arkadaşım sen niye firefoxu kullanmayı kendine görev ediniyorsun? Aç tarayıcıyı gir siteye tamam oldu bitti. Zaten tarayıcıyla yaptığın tek şey bu. Neden abartıyorsun?

Madem firefoxa tapıyorsunuz, madem firefox kullanmayı kendinize görev edindiniz (niyeyse artık) o zaman 2.0 sürümündeki türkçe dilini 3 sürümüne siz uyarlayın ve kullanın. Yok ben o kadar anlamam sadece herkes internet explorer kullanıyor ber artistlik yapmak için firefox kullanıp dikkat çekmeye çalışıyorum diyorsanız bi zahmet böyle şeyleri abartmayın.

Firefoxun 10 özelliğini söyleyin desem %99unuz söyleyemez ama maşallah hepiniz firefox aşığısınız, hiçbiriniz neyin neye yaradığını bilmiyosunuz ama Türkçe dil desteği olmayınca kızmayı biliyorsunuz. Türkçe olunca sanki bi işinize yarayacak, bi özelliğini sanki sırf Türkçe olmadığı için kullanamıyorsunuz.

Firefox'u beğenmeyen arkadaşlardan bir ricam olacak. Arkadaşlar siz güzel, güvenli ve Türkçe bir web tarayıcısı yapsanızda güzel güzel kullansak olmaz mı?

Adamlar bizi takmıyor birde sitelerine girip mail mi atacağım.
zaten soracağım soruların cevabını yeni sürümde vermişler

Firefox için Türkçe dil destek çalışması yapan arkadaşımız kimdir bilmiyorum ama aralıksız bir şekilde çalıştığını rahatlıkla söyleyebilirim. Öncelikle bu çalışmlarından dolayı kendisine teşşekkür ederim.

Gelelim Türkçe dil seçeneğin RC2'de olmamasına. işin aslı neden Türkçe dil desteğinin son 3 sürümde neden olmadığını bende anlayamadım. halbuki 3.5 sürümünün günlük sürümlerinde, üstelik aksama olmadan sürekli yenileniyordu ve halende günlük olarak yayınlanmakta. Bu çalışma sadece 3.5 sürümüylede sınırlı değil Firefox 3.6Alfa1 sürümü içinde hergün Türkçe dil destekli günlük sürüm çalışmaları aktarılmakta (Türkçe dil çalışmasını yapan arakadaşın ellerine sağlık). Yani Türkçe dil destekli firefox çalışmasında bulunan bir arkadışımız mevcut. ama RC sürümlerinde Türkçe dil tercihli sürüm neden olmadı bunu bilemiyorum. ama bildiğim hazırlayan yokda o yüzden yayınlanmadı gibi bir durumun olmadığı eğer öyle olsa günlük sürümlerde yer almazdı veya birkaç gün aralıklı olurdu. gördüğüm kadarıylada arkadaşımız hiç aksatmadan günlük sürümlerin Türçe içeriklisini aktarıyor..

Bilmiyorum hatırlayanlarınız var mı. bir aralar moziila Türkiye sayfası vardı ve tabi forumu. forumda birçok arkadaş ingilizce içerikli eklentileri Türkçeye çevirip paylaşıma sunardı, firefox ile ilgili sorunlarda yardımcı olmak için var güçleriylede çaba harcarlardı ama sonunda ne oldu..bazı arkadaşlar bu arkadaşlarımızı köle gibi görmeye başladılar, yardımcı oldukları konuları sanki mecburlarmş, yardım etmek zorundaymışlar havasına büründürdüler ve güzelim forum bu tür davranışlara dayanamadı ve forum çalışması durduruldu. Onların sayesinde bir çok şey ögrendik. hepsinin ellerine sağlık.

Bunları neden açıklama gereği duyduğuma gelince. Beta 4'de gelene kadar Türkçe içeriğini hep gördük (Alfa hariç), ozman hangimizin aklına o Türkçe içeriği bize ulaştıran arkadaşımız geldi. kimsenin geldiğini pek sanmıyorum (azda olsa bende dahil diyeyim). Bu son sürümlerde neler olduğunu bilmiyorum ama 3 sürüm için bu emeği harcayan arkadaşımı hiçe saymak pek doğru olmaz. Merak etmeyin son 3 sürümde Türkçe içerik olmasada nihayi sürümde olacak. çünkü o paketi hazırlayan arkadışım hergün günlük testleri aktarıyor.

Zaten şunun şurasında kaç gün kaldık ki? biraz daha sabredip nihayi sürümü kullanırsınız. Ama o Türkçe içeriği kullanmanızı sağlayan arkadaşıda unutmayın 3 sürüm içinde onu yok saymayın (görmezlikten gelmekte unutmanın diğer adı).

Sagılar..........AliY

tek kelimeyle 10 numara süper!!!!!!!!!!!!

adamlar Türkiye,yi unutmuşlar.olmazmı?çay kaşığı!!!suda fırtına koparmak bizimkisi??.sanki cep telefonu idik evden çıkarken unutulduk.taraftarlarıda toz kondurmuyorlar.dil paketini inceleyin.yazılım devlerine kafa tutacak kadar kapitalleşmiş,hala halk desteği hikayeleriile oyalandırılıyoruz.meraklı

Bende önceki yorumlarda Türkçe olmamayışına serzenişte bulundum ama görüyorum ki olmasa da olurmuş neden mi o kadar bozuk Türkçe ile yazılan yorumlar varki.Bunu görünce güzel Türkçemin ne hallere düştüğünü varın siz düşünün.Biz saygı göstermiyorsak elin ecnebilerinden nasıl saygı bekleriz.

Hi,
Thanks for your(our) product. I have already downloaded firefox 3.5rc2. But I didnt find Turkish language. Why? I have used it from 1.5.
Turkish users are very angry, They ask why ff3.5rc2 doesnt have Turkish language.
Mozilla dan bana gelen cevap:
Firefox 3.5 RC3 should have a Turkish version available. It should be released in the next few days.

RC2 de neden Türkçe yok sorusuna cevap alamadım

Şu yoruma istinaden:
Bende önceki yorumlarda Türkçe olmamayışına serzenişte bulundum ama görüyorum ki olmasa da olurmuş neden mi o kadar bozuk Türkçe ile yazılan yorumlar varki.Bunu görünce güzel Türkçemin ne hallere düştüğünü varın siz düşünün.Biz saygı göstermiyorsak elin ecnebilerinden nasıl saygı bekleriz.

Cevabım:
Arkadaşım,
Dediklerinde sonuna kadar haklısın fakat yazım kurallarına sen de uymamışsın. Yazdığın yazıda tam beş adet imla ve yazım hatası var. Lütfen dikkat!

Firefox kullananlara soruyorum:
Erkan Kaplan , Ahmet Serkan Tıratacı ve Abdulkadir Topal isimleri sizin için ne ifade ediyor. Google bir araştırın bakalım bu kişiler nelerle uğraşıyor.
Yada Firefox ta Yardım -> Mozilla Firefox Hakkında->Destekleyenler i tıklayın veya
http://www.mozilla-europe.org/tr/about/contributors/
adresine girin

en b.ktan ülkelerin dilinde bile firefox var ama nedense bi türkçe dilinde yok !!!

bilader cahil olan sensin. madem herşeyi çok biliyorsun bize anlatacağına kendin hazırla veya insanları teşvik et çevrende tanıdığın progmramcı vs varsa Türkçe dil desteği sağlansın yoksa kimse bize mozilla yı desteklemesin acınacak duruma düşersiniz. ispanyolca mozilla için ne kadar değerli ise Türkçe de öyle olacaktır. çünkü Türkiye 'de büyük ilgi gören bir tarayıcıdır. Türkçe iç.in 3. şahıs diye birşey kabul edilemez. 100 lerce dill desteği var bir Türkçe hazırlayıp entegre etmek zor mu değil. Çakallar işte. zaten mozillayı savunan mutlaka buraki yorumları bastırmak isteyen mozilla grubu çalışsanlarıdır. adamlar Türkiye pazarından kar edecek Türkçe dil içinde destek bekleyeeck. Bırakın boş konuşmaları. Siz Atatürk' ün teslim ettiği bir ülkede yaşıyorsunuz. Evet aslında uzatmaya gerek yok siz Atatürk' ün teslim ettiği bir toplumda yyaşıyorsunuz. Ona göre davranın.
"Bu yorum yazan arkadaşlar, açık kaynağın ne melem bir şey olduğunu daha idrak edememiş olmalılar ki, böyle cahilce bir sürü mesaj atmışlar. Mozilla bir şirket değildir, kendi ekibi yanında kullanıcı desteği ile geliştirilir. Dil paketleri de buna dahildir. Türkiye'den birisi gidip de Türkçe dil paketi hazırlamazsa, sittin sene Türkçe desteğini göremezsiniz. Ama adamların herhangi bir dile garezi yok, gidip Baskça da hazırlasan, Swahili dilinde de hazırlasan, Kürtçe de hazırlasan, adamlar bu diller dünyada pek bilinmiyor diye yayınlamamazlık etmezler."

"Biz saygı göstermiyorsak elin ecnebilerinden nasıl saygı bekleriz."

Elin ecnebisi kimileri sırf Türkçe'sini çıkarabilmek için Google Translate'i kullanıyor. Kimileri ise 1.0 sürümünden beri Türkçe çıkardığı halde artık Türkçe'yi sallamıyor bile...

Ama eksik olsun Firefox, canı cehenneme...

Türkçe olmaması üzücü ama biz bile Türkçe'yi doğru kullanmıyoruz.Msn'de kullanıyoruz işte slm diye Mozilla Firefox ve birçok türkçe programda Türkçe oldukça düzgün kullanılıyor.Onlar işi yaptı mı tam yapıyor.Siz buna Türkçe değil diyeceğinize kendi konuşmanıza bakarsanız daha iyi olur

Arkadaşlar mail attım kısa sürede cevap geldi
Firefox 3.5 RC sürümü Türkçesi önümüzdeki birkaç gün içinde yayınlanacakdır dedi sayın Mozilla Team.

İşte Resimi :
http://site.mynet.com/keras1790/resimler/lunapic-124574981470116.png

Herkes anlamadan dinlemeden ağzına ne gelirse söylemiş. Bu işler kolay değil. Adamlar bin kişinin kullandığı bir dil dosyasını sorunsuz bulmuştur eklemiştir. Türkçe ters oluyor zaten. Çevirisi bile zor. Bunla ilgili bir çalışma yapsaydınız görürdünüz. Cümlelerin içine kodlar yerleşiyor. Neyse bir şekilde yapılıyor ama belki dil dosyalarında bi uyumsuzluk çıktı son anda. Nerden biliyorsunuz. Bu kadar sürümde Türkçe'ye garezi olmayan bir vakfın birden Türk düşmanı kesilmesini aklınız alıyor mu? Bu kadar tepki çekeceklerini eminim tahmin edememişlerdir. Ayrıca bu RC sürümleri beta sürümleri falan herkes için değildir. Bekleyeceksiniz arkadaşım. Son sürümde yoksa ozaman konuşun. Anca suçlayın, hemen Türk'ün Türk'ten başka dostu yok tarzı şeylere başlayın. Tek yaptığınız bu.

Not: Bana cevap verecekler imla hatalarına dikkat etsinler. Türkçe yazamayanlar Türkçe savunuculuğu yapmasın.

beyler ingilizcesi olanlar girsin asağıda vermiş olduğum sitede olumsuz yorumlarını yazsın...bu kabul edilemez bir durum...küçücük bir alanda konuşulan diller bile varken Türkçemizin olmaması kabul edilemez.
Dün firefox u indirecektim ancak artık firefox ile işim yok.

FF ekibinde çalışan Türk Abdulkadir Topal beyefendi Almanca sürümü için çalışıyor Türkçe için DEĞİL. Diğer arkadaş ise Türkçe dil paketi üretiyor ama sesi soluğu çıkmıyor :D

Google emrinizde, bir yorum yapıyorsak bildiğimiz bişey vardır

Milletçe sahip olduğumuz paranoyalar burada da kendini göstermiş. Mozilla'nın Türklere garezi mi var ki Firefox'un Türkçesini çıkarmasınlar? Burada esip gürleyen arkadaşlara sormalı, eminim ki hepsi kağıt üzerinde İngilizce biliyoruz diye geçiniyorlardır, aralarından acaba kaçı Mozilla'ya bir e-posta atıp "Ürünlerinizin yerelleştirilmesine katkıda bulunmak istiyoruz," demiş? Mozilla, ürünlerini bedava dağıtan, ürün satışından kâr etmeyen bir kuruluş ve yerel dil dosyaları büyük oranda gönüllülük esasına göre hazırlanıyor.

Aramızdan biri de kalkıp bu adamlara "Ben Türkçesini hazırlamanıza yardım edeyim" demezse, orada adını sanını duymadığınız ülkelerin dilleri olur, Türkçesi olmaz.

Buyrun arkadaşlar. RC3 sürümü Türkçe olarak FTP'ye düşmüş.

http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/3.5rc3-candidates/build1/unsigned/win32/tr/

"dil paketini göndermezsek türkçe yayınlamazlarmış, kabahat birazda bizdeymiş...bırakın bunları lütfen..açık kaynak olsun yada olmasın, şirket değilmişmiş vakıfmış, dil paketini biz göndercekmişiz, niye ben göndercem arkadşım, daha geçen sene googlela yaptıkları anlaşmadan 80 milyon dolar aldılar, kimin sayesinde, bizlerin..bize para mı verdiler hayır..yazılımı yaparken vakıf gibi para kazanmaya gelince şirket gibi çalış..oldu canıım..ee o zaman bi zahmet türçeleştirme işini de kendin yaptır, para kazanmayı biliyosun ama.."

Bu yorumu yazan arkadaşım.Sen herşeye ($$$) gözlüğüyle bakmaya devam ettiğin sürece, hiç bir hizmet, kalite vs bekleme. İyi o zaman, Mozilla vakti zamanında çok cüret isteyen bir işi yapmasaydı, MS'un karşısına dikilmeseydi, sen acaba hala Opera'yı bedava kullanabilecek miydin? Büyük ihtimalle Goohle Chrome'da çıkmayacaktı. IE'de ben daha iyi olacağım diye kendini kasıp durmayacak, tekel olup paşa paşa yürüyüp gidecekti. Sen herşeye para için bakıyorsun. Adamlar hizmet üretiyor ve bundan para kazanmaları da doğal. Ama adamlar hizmetleri için, hizmet verdikleri kişilerden para talep etmiyorlar. İlk öncelikleri de para değil, hizmet. Ama bir şirketin ilk önceliği paradır bunu unutma. Bilmem ne şirketiyle anlaşma yaparlar, para kazanırlar vs. Bu benim derdim değil. Ben önüme konan hizmete, kalitesine, amaca bakarım. Eğer adamlar haklı, faydalı bir amaç uğruna ter döküyorlarsa, isterse bundan milyarlarca dolar kazanç elde etsinler.

Arkadaşım sen kamu yararı namına bugüne kadar birşey yapmamış olabilirsin, görünüyor ki bundan sonra da yapmayacaksın. Bu yüzden de sana zaten birşey demiyorum. Herşeyi kapitalist düzenin dikte ettiği gibi para ile ölçmeye, başkası için, arkadaşın için, komşun için birşeyler yapmayı, iyi birşeyler yapmayı enayilik olarak görmeye devam et. Sana hayatında mutluluklar dilerim...

Arkadaşlar tepkilerimizi burda değilde Mozilla nın kendisine yapmalıyız hepimiz bi e mail göndersek tepkimizi belirtsek daha etkili olmazmı ben aradım ama bi türlü bulamadım link verecek birisi varsa tepkimizi koyalım. Yıllardır firefox kullanıcısı olarak daha da kullanmam ve şimdi sistemimden kaldırıyorum kimsenin dili dini bizi ilğilendirmez ama böyle ayrımcılıga hiç gerek yok Türkiyenin çeyreği kadar olmayan ülkelerin dilleri var her yerdede bunu anlatıp firefoxun kullanılmamasını önereceğim ülkesini ve dilini seven kullanmaz ve firefox büyük bi pazar kaybetmiş olur..
---------------------------------------------------------------------------------
şikayetinizi bu linkten İNGİLİZCE olarak yazabilirsiniz:
http://support.mozilla.com/tiki-view_forum.php?locale=tr&forumId=1&openpost=1

Firefox kullananlara soruyorum:
Erkan Kaplan , Ahmet Serkan Tıratacı ve Abdulkadir Topal isimleri sizin için ne ifade ediyor. Google bir araştırın bakalım bu kişiler nelerle uğraşıyor.
Yada Firefox ta Yardım -> Mozilla Firefox Hakkında->Destekleyenler i tıklayın veya
http://www.mozilla-europe.org/tr/ab...ontributors/
adresine girin
-----------------------------------------------------------------------------
bu kadarınada pes doğrusu burada firefox`a sitem eden arkadaşlar firefox`u microsoft ve apple ile aynı kefeye koymuş bilmeyene açıklayayım firefox açık kaynak kodlu bir yazılımdır yani kar amacı güden bir kuruluş değildir yani ortak paylaşımlarla geliştirilen bir yazılımdır sen yada başkası türkçe paketi oluşturur bu paketi mozilla`ya iletir mozilla`da bu paketi tarayıcısına ekler sen bunu yaptında mozilla`mı tarayısına eklemedi? bakın kürtler bile çalışıyor firefox`a dil paketini hazırlıyor ama biz ise varsa yoksa şikayet
biz türkler internet`te paylaşımı ne kadar iyi kullanıyoruz? bunun için wikimedia`ya bakmanız yeterli wikimedia`da çoğu bilginin ya türkçesi yok yada varsada yarım yamalak bakın wikimedia bilgi dağarcığı sırlamasında en fazla kaynak ingilizcede 2. almanca kaynak sonra fransızca italyanca diye gidiyor türkiye türkçe kaynakların sayısı ile bu listeye giremiyor bile ama siz sadece şikayet edin inanmıyorsanız buyrun bakın
:http://www.wikipedia.org/

bakın arkadaş yukarıda mozilla türkiye destekçilerinin adını tek tek vermiş şikayetlerinizi o tembel arkadaşlara iletin bir zahmet

Ya arkadaş ne adamsınız:D Hala mozilla' yı savunuyorsunuz. Yok Mozilla çıkar sağlamıyor bu tarayıcıdan. Yok siz yapın gönderin. Yok öyle yok böyle. Yeri gelir ben Atatürkçüyüm, biz büyük bir Devletiz dersiniz. Yeri gelir Türkiye' de birşey olur onlara ne onlarda daha fazlası oluyor dersiniz. Şimdi sırf Mozilla' dan vazgeçemediğinizi kabul etmemek adına bu topraklarda yaşayan her insanda olması gereken Milliyetçi ruhu kaybediyorsunuz. Helal olsun. Yanlış varsa yanlıştır. Eğer sen Mozilla isen ve bu işten birşeyler kazanıyorsan diyeceksin ki Türkiye bizim önemli bir pazar payı ve Türkçe büyük bir dil o zaman buna desteği ben vermeliyim. Kimseden beklememeliyim.;) Siz sadece alışkanlıklarınızdan vazgeçemiyorsunuz. Sizin için yanlış bir alışkanlık doğrudur. Yazacak o kadar şey var ki zaten zeki insanların yapacağı tek şey Mozilla' yı desteklememek olur.

Bence Opera'cılara gün doğdu. Ellerinden geleni ardlarına koymuyorlar :) Mozilla'nın suçu neymiş? RC sürümüne Türkçe koymamış. Gören de tam sürüme koymadı zanneder. Ki koymasa bile kendi çalışma prensibine göre eğer bir Türk, tüm Türkçe konuşanlar adına bir görevi yapmazsa Mozilla da koymaz.

Oraya link koyduk RC3 sürümü Türkçe diye. Kimseden çıt yok. Peki soruyorum Fifa'da yıllarca Türkiye Ligi yoktu, ordan burdan abuk subuk eklentilerle ekliyordunuz. Bu kadar sesiniz çıkıyor muydu? İnsaf be.

Ayrıca Opera'cılar bu durumdan koz elde ettiklerini sanmasınlar. Çünkü çok komiksiniz. RC sürümünde Türkçe yokmuş :)

yalnız orda kürtçe bile var ben türkçeyi göremedim

benim için firefox bitmiştir

firefox a alışanlar "flock" kullansın. açık kaynak kodlu ve firefox tabanlıdır.

Zaten yorum yazıp mozillayı savunan kardeşlerim bazı dillerin olmasından ve TÜRKÇENİN olmamasından gayet memnun ve genellikle bu kardeşlerim mozillayı savunuyor. Mozillanın dil paketi hizmeti tamamen saçma bir politikayla yürüyor

*Yine söylüyorum diller olacaksa sadece ülkelerin resmi dilleri olmalı

şuan baktım türkçe dil desteği mevcut;)

Aranızda RC ne demek bilen var mı? Bu kavramın içerdiği anlamı bilmeden işi politik iğrençliğe bulaştırmaya çabalamanın bir marifeti var mı?Hitler'in gönüllü erleri gibi bağırma bu çağda para etmez.
kafatasının içindeki (varsa eğer) et parçasına işlevsellik kazandırmadan ilerleme olmaz.O kadar körsünüz ki bu dil meselesini
etnik çatışmaya zemin hazırlayacak biçimde yorumluyorsunuz.
Firefox sadece diğer tarayıcıları kopya eder.Firefox yöneticinin
son açıklaması bunun tartışmasız kanıtıdır.Kişisel görüşüme göre
Firefox tüm zamanların en niteliksiz yazılımıdır.Bilgisayar meraklısı
yeni yetmelerin ilk göz ağrılarıdır.Opera denildiği an hemen Firefox'ı
kullanan çoğunluktan söz edilir.Unutmayın ki tarih çoğunluğun verdiği
yanlış kararlarla dolu bir mezarlıktır.Ama şuda bir gerçek dil
meselesinde Firefox haklıdır.Final öncesi sürümlerde dil sorunu çoğu
yazılımda yaşanır.Bizde genelde şöyle bir anlayış var:Elma piş,ağzıma düş.Şikayet ederek mızmızlanacağınıza kafatasındaki et parçasını
harekete geçirin ya da final sürümünü bekleyin.Bir de lütfen MSN
diliyle yorum yaparak kullandığınız dile hakaret etmeyin.Ve işi
politik alana çevirerek diğer etnik kökenli insanların anadiline saldırıda
bulunmayın.Unutmayın her haksız saldırı özünde missileme hakkını
saklı tutar.Ne demek bu açıklayayım:Çatışmaya zemin hazırlamayın.
Kısaca karanlığa küfür savuracağına bir mum da sen yak...

rc2 diyosunuzda rc3 çıkmış bile:)

Ben denedin Internet Explorer'dan iyi olduğu açık bir gerçek.

peki mozilla bunu hayrına mı yapıyor okadar programcıya nasıl para yetiştiriyor bu mozilla... nerden geliyor bu değirmenin suyu... :D açıkla bize moizllaa iyi güzel tarayıcıda amacın ne mozilla vala godzillaya sölerim seni haa :D

peki mozilla bunu hayrına mı yapıyor okadar programcıya nasıl para yetiştiriyor bu mozilla... nerden geliyor bu değirmenin suyu... :D açıkla bize moizllaa iyi güzel tarayıcıda amacın ne mozilla vala godzillaya sölerim seni haa :D

Turkish Türkçe 3.5rc3

Çıkmıs... bile... :)

Peki 3.5 de eklentiler var değilmi?

Win7 kurdum zamanında sıkı bir firefox kullanıcısı olarak RC2 dil politakısından dolayı ie8 şimdi denedim artık ie8 ön atılımlı tarayıcım firefox RC2 deki izlediği politika ile benim için bitti.

Sen de yorum yaz