Yeni Firefox'lar: Artık böyle sörf yapılacak

Geleceğin Firefox'u nasıl olacak? CHIP Online sizin için geleceğe göz atıyor...

Anlayan tarayıcı ve anında aktifleşen eklentiler

Ubiquity projesi, Firefox 3.6 için planlanmış TaskFox eklentisinden bir adım daha öteye gidiyor. Fakat geleceğin Firefox'u daha birçok heyecan verici özellik sunacak.

Anlayan tarayıcı ve anında aktifleşen eklentilerTaskFox'ta olduğu gibi bu projede de kullanıcıya bulunduğu sayfayı terk etmeden arama motorları, veri tabanları, uygulamalar ve hizmetlere erişim imkanı veren arayüzler söz konusu.

TaskFox kullanımı şu an için teknik bir dil gerektiriyor. Kullanıcı "Google", "Map" veya "Video" gibi bir anahtar kelime yazmalı ve sonrasında çıkan sonuçları değerlendirmeli. Ubiquity tarayıcıya kullandığımız doğal dili entegre etmek istiyor. Firefox, Ubiquity sayesinde "Ankara'dan İstanbul'a giden en kısa yolu göster ve A firmasından saat sabah 8:00 için bilet ayırt" gibi bir ifadeyi rahatlıkla işleyebilecek.

Download: Ubiquity

Anlayan tarayıcı ve anında aktifleşen eklentilerJetpack: Yeniden başlatmaya ihtiyaç duymayan eklentiler
Mozilla, Jetpack eklentisi ile şimdiye kadarki Firefox-eklentilerinde devrim yapmak istiyor. En önemli avantajları: Jetpack ile web geliştiricileri HTML, CSS ve JavaScript gibi klasik web teknolojileriyle eklenti hazırlayabilecekler. Ortaya çıkan kod yığınının sadece bir sunucu üzerinden dağıtıma açılması gerekiyor. Eklentinin kurulumu için tarayıcıyı yeniden başlatmaya gerek kalmıyor.

Jetpack projesi çok taze olmasına rağmen kuruluma dair birkaç ilginç demo sunuluyor. Örneğin kullanıcılar işaretlenmiş bir metin pasajı ile ilgili videoları veya Wikipedia bilgilerini yeni bir araç çubuğunda izleyebiliyor. Bunun dışında durum çubuğu için e-posta bildirimleri veya açık sekmeleri yönetmek için oluşturan hoş ön izlemeler de mevcut.

Anlayan tarayıcı ve anında aktifleşen eklentilerEski sorunlar için yaklaşımlar
Li-Yan Chang'in Mozilla Concept Series için hazırladığı yazı, kullanıcıların karşılaştığı iki güncel probleme değiniyor. Firefox şimdiye kadar gezilen internet sayfalarını tarihe göre kaydediyordu. Arama özelliği sayesinde en son hangi sayfayı ziyaret ettiğinizi öğrenebiliyordunuz. Fakat söz konusu sayfaya nasıl ulaştığınıza dair bilgiler kayboluyordu. Bu sebeple Chang, açılmış sayfaları ve sekmeleri kronolojik bir ilişki içinde bir araya getirmek istiyor. Bu sayede internette kat ettiğiniz yolu kesin bir şekilde takip edebilecek ve daha önceki bir zamana ait oturumu tüm sekmeleriyle birebir geri yükleyebileceksiniz.

Chang'in ikinci fikri ise SplitScreen-Browsing. Düşen fiyatlar sayesinde her geçen gün daha fazla kullanıcı bir geniş ekran monitöre sahip oluyor. Fakat birçok web sitesi 1024 x 768, hatta 800 x 600 piksel çözünürlükleri için optimize edilmeye devam ediliyor. Geniş ekran monitörlerde iki açık sekme rahatlıkla yan yana dizilebiliyor. Firefox, gelecekte bir sekmeyi tarayıcı kenarına taşıma aracılığıyla pencereleri daha iyi bir şekilde yan yana sıralayabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

aurora çok popüler olur

ıns en kısa surede falıyete gecer ..

ie8 kılıtlenıp kalmalarından gına geldıııı.. explolerın bı yere gıdecegı yok mılletı takıp etmekden baska =)

forever Firefox

geleceğini çok parlak görüyorum. Yeter ki insanlar şu Internet Explorer'ın Internet anlamına gelmediğini anlasınlar. Bir internet kafe açarsam tabelasına Firefox logosu koyacağım.

eskiden firefox 1.0 vardı ne kadar mutluyduk şimdi 5.0 çıkacak bunalımdayız :)

Hocam Hakkaten kararsizlik icerisinde kaliyorum Futuremark in tarayici tetsini yaptim chrome IE8 Firefox ve opera 10 beta 3 Sonuclar su sekilde cikti bende ortalama degerleri chrome 3745 ,IE8 673, opera 1565, firefox 1345 haydaaa dedim o zaman sadece chrome kullanayim gitsin dedim ama her birinin kendine özgü özelligi ve güzelligi var ve birinde olan digerinde yok en büyük arti firefoxun eklentileri opera turbo olmamis turbo acik oldugu zaman sayfa kalitesi düsüyor ve flashlarda sorun cikartiyor chrome hizli ama özellikleri tatmin etmiyor safariyi oldum olasi sevmedim tüm bu tarayicalardan bi harmanlama yapsak süper olacak aslinda :))) opera ve chrome da video dosyalarini inderemiyorum mesela internet download manager bu tarayicilarda calisiyor ama o zaman da video gösterilmiyor hata veriyor HANGISINI KULLANAYIM :)))

Hepsinden olmasada ie ve firefox karışımı bi tarayıcı güzel olurdu

Hepsinden olmasada ie ve firefox karışımı bi tarayıcı güzel olurdu

Chrome ve Firefox bir sistem için gerekli olan iki tarayıcı gerisi yalan.
Yok Firefox'ta açık vardı yok Firefox'ta bu çıktı. Sanki IE, Opera çok güzelde Firefox'a laf ediliyor. Elbette bir açık olabilir ya da ne bileyim bir tehtid olabilir ama bugüne kadar Firefox'a güvenip hareket eden birinin bir açık yüzünden tarayıcı değiştirdiğini görmedim. Ancak IE güvenlik konusunda o kadar berbat ki dili yanan elini bir daha sürmüyor.

firefox
firefox
firefox
firefox
firefox

firefox
firefox
firefox
firefox
firefox

Açaba FireFox ne zaman Türkçe'ye tam destek verdi? Pek hoş olmasada 3 sürümünden beri Türkçe eksik sürüm yada beta olurken Kürtçe tam destek? Mozilla Kürtçe tam destek sunarken neden Türkçe destek sunamıyor yada yanaşmıyor? Bunlarıda düşündünüzmü?

''Hocam Hakkaten kararsizlik icerisinde kaliyorum Futuremark in tarayici tetsini yaptim chrome IE8 Firefox ve opera 10 beta 3 Sonuclar su sekilde cikti bende ortalama degerleri chrome 3745 ,IE8 673, opera 1565, firefox 1345 haydaaa dedim o zaman sadece chrome kullanayim gitsin dedim ama her birinin kendine özgü özelligi ve güzelligi var ve birinde olan digerinde yok en büyük arti firefoxun eklentileri opera turbo olmamis turbo acik oldugu zaman sayfa kalitesi düsüyor ve flashlarda sorun cikartiyor chrome hizli ama özellikleri tatmin etmiyor safariyi oldum olasi sevmedim tüm bu tarayicalardan bi harmanlama yapsak süper olacak aslinda :))) opera ve chrome da video dosyalarini inderemiyorum mesela internet download manager bu tarayicilarda calisiyor ama o zaman da video gösterilmiyor hata veriyor HANGISINI KULLANAYIM :)))''
Avant browser nerdeyse her web browserın karışımıdır.Onu kullan

''firefox
firefox
firefox
firefox
firefox

Açaba FireFox ne zaman Türkçe'ye tam destek verdi? Pek hoş olmasada 3 sürümünden beri Türkçe eksik sürüm yada beta olurken Kürtçe tam destek? Mozilla Kürtçe tam destek sunarken neden Türkçe destek sunamıyor yada yanaşmıyor? Bunlarıda düşündünüzmü?''

Düşündüm.Hata mozillada değil türk çevirmendedir.Opera 10'dada var öyle çeviri hataları ama süper diyorsunuz.Önce sen düşün bi=?

Umarım MF'de güzel yenililikler olur... :)
Olmasa da bırakmam da o ayrı :D

''firefox
firefox
firefox
firefox
firefox

Açaba FireFox ne zaman Türkçe'ye tam destek verdi? Pek hoş olmasada 3 sürümünden beri Türkçe eksik sürüm yada beta olurken Kürtçe tam destek? Mozilla Kürtçe tam destek sunarken neden Türkçe destek sunamıyor yada yanaşmıyor? Bunlarıda düşündünüzmü?''

yav size mi denk geliyor bu türkçesi bozuk firefoxlar hep ? 3-5 senedir kullanırım firefox'u şimdi 3.5.2 kullanıyorum... valla türkçeleri benimkinden güzel olmuştur hep :D kürtçe meselesine gelince arz-talep meselesi olduğunu düşünüyorum...

Şu dile destek veriyor, şu dile vermiyor gibi bir durum kesinlikle yok. Çevirmenlerin hızına bağlı bir olay. Önce iğneyi kendimize, ondan sonra da çuvaldızı Mozilla'ya batırmamız gerek. Yanlışlık, suç her ise Mozilla'da değil çevirmenlerimizde. Mozilla'daki çevirmenlerimiz ağır çalışıyorlar, buradan kendilerine sesleniyorum. Tüm diiler yayınlanıyor Türkçe hep en sona kalıyor. Biraz gayret lütfen.

Bu arada opera turbo sadece yavaş bağlantılar için kullanılmalı.

Valla ben komut satırı kullanıyorum daha hızlı.

"Şu dile destek veriyor, şu dile vermiyor gibi bir durum kesinlikle yok. Çevirmenlerin hızına bağlı bir olay. Önce iğneyi kendimize, ondan sonra da çuvaldızı Mozilla'ya batırmamız gerek. Yanlışlık, suç her ise Mozilla'da değil çevirmenlerimizde. Mozilla'daki çevirmenlerimiz ağır çalışıyorlar, buradan kendilerine sesleniyorum. Tüm diiler yayınlanıyor Türkçe hep en sona kalıyor. Biraz gayret lütfen."

Arkadaşım Mozilla Kürtçe desteğini yerel programcı kadrosundan sağlıyorsa ozaman buna ne diyeceksin? Demokratik açılımmı? Mozilla kendi ofisinden seni şeyine sallamıyorsa ozaman sen hala ben ffçiyim aman boşver mi diyeceksin yoksa *-* lan fayrfoksunu ben başka tarayıcı kullanırım mı diyeceksin? Bak sana bir öneri yapayım: Al fayırfoksunun kaynak kodlarıın sonra bak bende tarayıcı yaptım hemde Türkçe de sonra gör mozilla nasıl dava açıyor kodlarımı çaldı diye. Bunları da düşünün.

Oh be!! Firefox bu sefer fırtına gibi geliyor.

Mozilla Firefox, açık kaynak kodlu olduğu için atox'dan önceki ziyaretçinin yazdığı şey tamamen yanlış. Yani kaynak kodunu alıp özelleştirebiliyorsunuz, hatta bir aralar Chip'de kendi Firefox'unu; Chipfox'u yapmıştı.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir