Yeni Firefox'lar: Artık böyle sörf yapılacak

Geleceğin Firefox'u nasıl olacak? CHIP Online sizin için geleceğe göz atıyor...

Firefox 3.6: Bir sonraki sürüm bunları sunacak

2010'da tamamlanması planlanan Firefox 3.6'nın en önemli amaçları performans ve istikrar. Fakat adres satırı için daha fazla özellik, tarayıcı kişiselleştirme ve çevrimiçi uygulamaların masaüstüne entegre olması da büyük rol oynuyor.

Firefox 3.6: Bir sonraki sürüm bunları sunacakTaskFox projesi kullanıcının adres satırı üzerinden çok daha fazla işi halletmesini baz alıyor. Sürekli farklı bir web sitesine yönelmektense adres satırına birkaç kelime yazarak arama motorlarından ve bilgi bankalarından detaylı bilgi elde edebileceksiniz.

TaskFox'un öncül bir test sürümü Google ve Yahoo aramalarını destekliyor, web'den resim toplayabiliyor, web sitelerini tercüme edebiliyor, Amazon ve Ebay'deki fırsatları gözetleyebiliyor ve direkt adres satırında multimedya içerikleri oynatabiliyor. Zeki TaskFox penceresini tarayıcıdan ayırıp harici bir pencere olarak da kullanabiliyorsunuz.

Firefox 3.6: Bir sonraki sürüm bunları sunacakPersonas: Kişisel görünüm
Şimdi de temin edilebilen Firefox eklentisi Personas, Firefox 3.6'nın ayrılmaz bir parçası olacak. Amaç: Her kullanıcı birkaç fare tıklamasıyla tarayıcısını istediği gibi süsleyebilmeli. Böylece Mozilla popüler "masaüstü modifiyelerini" kendi web tarayıcısına uyarlamış oluyor.

Kurulumdan sonra kullanıcı sol alt köşedeki Personas ikonu üzerinden sevdiği bir temayı anında etkinleştirebiliyor. Hatta Firefox menüsünde güzel bir ön izleme de sunuluyor. Mozilla, Firefox 3.6 ile Personas bütünleşmesi üzerinde daha fazla çalışmak istiyor.

Download: Personas

Firefox 3.6: Bir sonraki sürüm bunları sunacakPrism: Webtop'a giden yol
Firefox eklentisi Prism (önceki adı Webrunner) sayesinde çevrimiçi ve çevrimdışı dünyanın sınırları birbirine karışıyor. Firefox menüsüne yapılan bir tıklama ile bir web uygulamasının ikonunu masaüstüne, başlat menüsüne, hızlı başlata veya sistem tepsisine ekleyebiliyorsunuz. Kısayol üzerinden direkt web uygulamasına erişebiliyorsunuz; sizin belirlediğiniz ayarlara göre açılan bir tarayıcı penceresi içinde. Bir tik atma işlemi ile Prism'in navigasyon durum çubuğunu ve navigasyon butonlarını gösterip göstermemesi gerektiği belirleyebiliyorsunuz.

Download: Prism for Firefox

Firefox 3.6: Bir sonraki sürüm bunları sunacakWeave: Tüm bilgiler dengede
Elbette bilgisayar kullanıyorsunuz. Birini işte birini ise evde. Hatta bir cep telefonunuz veya dizüstü bilgisayarınız da var. Tüm bu cihazlardaki tarayıcılardan aynı yer imleri ve tarayıcı geçmişine her zaman ulaşılabilmesi pratik olmaz mıydı?

Tam bu esnada Weave eklentisi devreye giriyor. Weave hizmetinde oturum açtıktan sonra istediğiniz Firefox tarayıcısının bilgilerini otomatikman eşitleyebilirsiniz. Weave salt yer imleriyle sınırlı kalmıyor: Firefox eklentisi parolaları, en son açılan sekmeleri ve hatta tarayıcının görünümünü bile eşitleyebiliyor. Nerede olursanız olun en son bıraktığınız noktadan sörfe devam edebilirsiniz. Mozilla şifreleme sayesinde bu hassas verilerin güvenliğini de sağlıyor.

Download: Weave

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

aurora çok popüler olur

ıns en kısa surede falıyete gecer ..

ie8 kılıtlenıp kalmalarından gına geldıııı.. explolerın bı yere gıdecegı yok mılletı takıp etmekden baska =)

forever Firefox

geleceğini çok parlak görüyorum. Yeter ki insanlar şu Internet Explorer'ın Internet anlamına gelmediğini anlasınlar. Bir internet kafe açarsam tabelasına Firefox logosu koyacağım.

eskiden firefox 1.0 vardı ne kadar mutluyduk şimdi 5.0 çıkacak bunalımdayız :)

Hocam Hakkaten kararsizlik icerisinde kaliyorum Futuremark in tarayici tetsini yaptim chrome IE8 Firefox ve opera 10 beta 3 Sonuclar su sekilde cikti bende ortalama degerleri chrome 3745 ,IE8 673, opera 1565, firefox 1345 haydaaa dedim o zaman sadece chrome kullanayim gitsin dedim ama her birinin kendine özgü özelligi ve güzelligi var ve birinde olan digerinde yok en büyük arti firefoxun eklentileri opera turbo olmamis turbo acik oldugu zaman sayfa kalitesi düsüyor ve flashlarda sorun cikartiyor chrome hizli ama özellikleri tatmin etmiyor safariyi oldum olasi sevmedim tüm bu tarayicalardan bi harmanlama yapsak süper olacak aslinda :))) opera ve chrome da video dosyalarini inderemiyorum mesela internet download manager bu tarayicilarda calisiyor ama o zaman da video gösterilmiyor hata veriyor HANGISINI KULLANAYIM :)))

Hepsinden olmasada ie ve firefox karışımı bi tarayıcı güzel olurdu

Hepsinden olmasada ie ve firefox karışımı bi tarayıcı güzel olurdu

Chrome ve Firefox bir sistem için gerekli olan iki tarayıcı gerisi yalan.
Yok Firefox'ta açık vardı yok Firefox'ta bu çıktı. Sanki IE, Opera çok güzelde Firefox'a laf ediliyor. Elbette bir açık olabilir ya da ne bileyim bir tehtid olabilir ama bugüne kadar Firefox'a güvenip hareket eden birinin bir açık yüzünden tarayıcı değiştirdiğini görmedim. Ancak IE güvenlik konusunda o kadar berbat ki dili yanan elini bir daha sürmüyor.

firefox
firefox
firefox
firefox
firefox

firefox
firefox
firefox
firefox
firefox

Açaba FireFox ne zaman Türkçe'ye tam destek verdi? Pek hoş olmasada 3 sürümünden beri Türkçe eksik sürüm yada beta olurken Kürtçe tam destek? Mozilla Kürtçe tam destek sunarken neden Türkçe destek sunamıyor yada yanaşmıyor? Bunlarıda düşündünüzmü?

''Hocam Hakkaten kararsizlik icerisinde kaliyorum Futuremark in tarayici tetsini yaptim chrome IE8 Firefox ve opera 10 beta 3 Sonuclar su sekilde cikti bende ortalama degerleri chrome 3745 ,IE8 673, opera 1565, firefox 1345 haydaaa dedim o zaman sadece chrome kullanayim gitsin dedim ama her birinin kendine özgü özelligi ve güzelligi var ve birinde olan digerinde yok en büyük arti firefoxun eklentileri opera turbo olmamis turbo acik oldugu zaman sayfa kalitesi düsüyor ve flashlarda sorun cikartiyor chrome hizli ama özellikleri tatmin etmiyor safariyi oldum olasi sevmedim tüm bu tarayicalardan bi harmanlama yapsak süper olacak aslinda :))) opera ve chrome da video dosyalarini inderemiyorum mesela internet download manager bu tarayicilarda calisiyor ama o zaman da video gösterilmiyor hata veriyor HANGISINI KULLANAYIM :)))''
Avant browser nerdeyse her web browserın karışımıdır.Onu kullan

''firefox
firefox
firefox
firefox
firefox

Açaba FireFox ne zaman Türkçe'ye tam destek verdi? Pek hoş olmasada 3 sürümünden beri Türkçe eksik sürüm yada beta olurken Kürtçe tam destek? Mozilla Kürtçe tam destek sunarken neden Türkçe destek sunamıyor yada yanaşmıyor? Bunlarıda düşündünüzmü?''

Düşündüm.Hata mozillada değil türk çevirmendedir.Opera 10'dada var öyle çeviri hataları ama süper diyorsunuz.Önce sen düşün bi=?

Umarım MF'de güzel yenililikler olur... :)
Olmasa da bırakmam da o ayrı :D

''firefox
firefox
firefox
firefox
firefox

Açaba FireFox ne zaman Türkçe'ye tam destek verdi? Pek hoş olmasada 3 sürümünden beri Türkçe eksik sürüm yada beta olurken Kürtçe tam destek? Mozilla Kürtçe tam destek sunarken neden Türkçe destek sunamıyor yada yanaşmıyor? Bunlarıda düşündünüzmü?''

yav size mi denk geliyor bu türkçesi bozuk firefoxlar hep ? 3-5 senedir kullanırım firefox'u şimdi 3.5.2 kullanıyorum... valla türkçeleri benimkinden güzel olmuştur hep :D kürtçe meselesine gelince arz-talep meselesi olduğunu düşünüyorum...

Şu dile destek veriyor, şu dile vermiyor gibi bir durum kesinlikle yok. Çevirmenlerin hızına bağlı bir olay. Önce iğneyi kendimize, ondan sonra da çuvaldızı Mozilla'ya batırmamız gerek. Yanlışlık, suç her ise Mozilla'da değil çevirmenlerimizde. Mozilla'daki çevirmenlerimiz ağır çalışıyorlar, buradan kendilerine sesleniyorum. Tüm diiler yayınlanıyor Türkçe hep en sona kalıyor. Biraz gayret lütfen.

Bu arada opera turbo sadece yavaş bağlantılar için kullanılmalı.

Valla ben komut satırı kullanıyorum daha hızlı.

"Şu dile destek veriyor, şu dile vermiyor gibi bir durum kesinlikle yok. Çevirmenlerin hızına bağlı bir olay. Önce iğneyi kendimize, ondan sonra da çuvaldızı Mozilla'ya batırmamız gerek. Yanlışlık, suç her ise Mozilla'da değil çevirmenlerimizde. Mozilla'daki çevirmenlerimiz ağır çalışıyorlar, buradan kendilerine sesleniyorum. Tüm diiler yayınlanıyor Türkçe hep en sona kalıyor. Biraz gayret lütfen."

Arkadaşım Mozilla Kürtçe desteğini yerel programcı kadrosundan sağlıyorsa ozaman buna ne diyeceksin? Demokratik açılımmı? Mozilla kendi ofisinden seni şeyine sallamıyorsa ozaman sen hala ben ffçiyim aman boşver mi diyeceksin yoksa *-* lan fayrfoksunu ben başka tarayıcı kullanırım mı diyeceksin? Bak sana bir öneri yapayım: Al fayırfoksunun kaynak kodlarıın sonra bak bende tarayıcı yaptım hemde Türkçe de sonra gör mozilla nasıl dava açıyor kodlarımı çaldı diye. Bunları da düşünün.

Oh be!! Firefox bu sefer fırtına gibi geliyor.

Mozilla Firefox, açık kaynak kodlu olduğu için atox'dan önceki ziyaretçinin yazdığı şey tamamen yanlış. Yani kaynak kodunu alıp özelleştirebiliyorsunuz, hatta bir aralar Chip'de kendi Firefox'unu; Chipfox'u yapmıştı.

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir