Firefox 3.6: Beklenenden erken gelecek ama...

Bir sonraki Firefox sürümü 3.6'yı bekleyenlere bir iyi, bir de kötü haber... Hepsi burada...

Firefox 3.6: Beklenenden erken gelecek ama...
Firefox 3.6: İlk test sürümü çıktı. Final sürüm kasımda geliyor.

Firefox geliştiricileri yol haritalarını çıkacak olan 3.6 nolu sürüm için güncelledi. Nihai sürüm Kasım 2009'da hazır olacak; fakat orijinalinde planlanmış olan Ubiquity, Jetpack ve Prism ile beraber gelmeyecek.

Namoroka kod adlı Firefox 3.6, aslında tema eklentisi Personas, web komut satırı Ubiquity, yeni eklenti arabirimi Jetpack ve Prism ile beraber yayımlanacaktı. Prism, çevrimiçi uygulamaların masaüstünde kısayolunu oluşturmayı kolaylaştırıyor. Ubiquity, Jetpack ve Prism'in nihai formlarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaç duydukları için geliştiriciler, yeni sürümü daha hızlı yayımlamak için bu eklentilerin entegrasyonunun aleyhine karar aldılar.

Buna paralel olarak Firefox 3.6'nın en büyük yeniliği Personas entegrasyonu olacak. Bunun yanında geliştiriciler tarayıcının performansını ve istikrarını iyileştirmek ve adres satırına (Awesomebar) yeni fonksiyonlar kazandırmak istiyorlar. Tarayıcının 22 Ekim 2009'da piyasaya çıkacak olan Windows 7 ile bütünleşmesine dair planlarla ilgili kesin bir bilgi yok.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

bi 5 ay kadar da bu ertelenir durur artık :D

Aklim hala Operada bazen kuruyorum kullaniyorum ama firefoxun su eklntileri yok mu caydiriyor beni hemen operadan chrome diyorum yok daha degil zamana ihtiyaci var onun ama firefox da bos durmuyo ki kardesim safari desen testlerde birinci tamam da sisteminizin iyi olmasi gerekiyor ki cok da kullanisli degil bence IE 8 e deginmiyorum bile cok gerekli oldugunda bazi sayfalari IE ile aciyorum o kadar operada firefoxun adblock plus, autopager eklentileri olsa ha birde bazi video sitelrindeki sorunlari halletseler o zaman operayi tek gecerdim ...

yeni çıkacak olan win7lerde taracıyı sorularak yüklenecek kısaca firefox kullanıcı sayısı aratacak. buna büyük firmalarda destek verirse direk firefox yüklü olarak gelebilir..

Mozilla nın yerinde olsam Win7 nin çıkış tarihine kadar firefox 4.0 yetiştirir onla çıkardım sahneye,şuan boşu boşuna ara sürümlerle uğraşıp vakit kaybı yapıyorlar.

Erteler Mozilla eminim ki. Bu aralar sürekli yeni sürümler. Biz Mozilla'nın bu kadar hareketli oluşuna hazır değiliz yahu.

Onu çıkar bunu çıkar,3.5 ten ne farkı kaldı.Bu kadar ara sürünüm anlamı nedir.Açık varsa güncellersin.Win 7 ile beraber 4.0 sunabilse bize,ara sürümlere hiç gerek yok .Zaman kaybı sadece.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir