Firefox 3.6 Beta 1 mercek altında

Özgür tarayıcının yeni sürümünün ilk betası yayınlandı. CHIP Online yapılan değişiklikleri inceliyor

  • Halil Mollaoğlu
Yeni Firefox betası neler sunuyor?
Firefox 3.6 Beta: Öncelikle testçilere hitap ediyor.

Firefox geliştiricileri geçenlerde yeni tarayıcı sürümü 3.6'nın ilk betasını indirmeye sundu. Bu sürüm öncelikli olarak testçilere hitap ediyor. CHIP Online bu sürümde yapılan yenilikleri ve değişiklikleri size tanıtıyor.

Bu beta sürümde geliştiriciler Personas eklentisini tamamıyla tarayıcının içime gömüyor. Eklentinin ayrıca indirilmesine gerek kalmıyor. Personas sayesinde kullanıcılar Firefox tarayıcısını kendi zevklerine göre süsleyebiliyor. Mozilla'nın eklenti sitesi Personas entegrasyonunu destekliyor ve fareyi istediğiniz bir temanın üzerine getirdiğinizde hemen ön izleme süreci başlıyor. Tıkladığınızda ise tema sürekli olarak kuruluyor. Tema yönetimini "Eklentiler" penceresinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Download: Firefox 3.6 Beta 1

Nerelerde değişiklik yapıldı?

CTRL+TAB kombinasyonu ile hoş bir grafiksel ön izleme elde ediliyor.

Birçok deneme girişiminden sonra grafiksel sekme geçiş fonksiyonu Firefox'a giriş yaptı. Fakat seçenek varsayılan olarak pasif konumda. Ancak "about:config" konsolundaki "browser.ctrlTab.previews" girdisinde değişiklik yapıldığında [CTRL]+[TAB] kombinasyonuyla açık sekmelerin ön izlemesini görebiliyorsunuz. Bunun dışında "About" diyalog pencereleri de elden geçirildi: "about:support" komutu hata aramada yardımcı oluyor, sürüm detaylarını ve kurulu eklentileri gösteriyor ve standart ayarlarda yapılan değişiklikleri belirtiyor. Yeni "about:memory" penceresi tarayıcının bellek tüketimi hakkında bilgi veriyor.

Firefox'un yeni HTML5 öğeleri sayesinde yerel destek verdiği Ogg biçimindeki video dosyaları içerik menüsü üzerinden tam ekran olarak oynatılabiliyor. Ayrıca JavaScript hızlandırıcısı TraceMonkey artık varsayılan olarak Firefox arabiriminin gösteriminden sorumlu.

Download: Firefox 3.6 Beta 1

Hala neler eksik?

Windows 7 entegrasyonu: Bu betada fazla ilerleme yok.

Buna karşın geliştiriciler bu beta sürüm ile Windows 7 entegrasyonu konusunda fazla ilerleme göstermiyor. Gerçi görev çubuğunda artık açık Firefox sekmeleri ayrı ayrı gösteriliyor; fakat bu fonksiyon bu sürümde hiç istikrarlı çalışmıyor. Hatta geliştiricilerden gelen habere göre bu özellik başlarına bayağı dert açmış durumda; zira bundan sonraki beta sürümde Windows 7 özelleştirmelerini tarayıcıdan çıkaracaklarını açıkladılar. Görev çubuğu ikonunda indirilen dosyanın ilerleme durumu da bu sürümde gösterilmiyor. Zıplayan listelere sıra gelince yine elimiz boş dönüyoruz.

İlk beta sürümün öne çıkan özelliklerini görseller eşliğinde resim galerimizde detaylıca tanıttık. Meraklı kullanıcılar Firefox 3.6 Beta 1'i buradan indirebilir.

Download: Firefox 3.6 Beta 1

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

windows 7 özllikleri çıkarılacakmış peki ne kaldı? yapma be mozilla..

linkleri yeni sekmede açmaya çalışınca donmalar oluyor

hayır. beğenmedim gereksiz bir çalışma olmuş sürekli kullandığım birçok eklenti ona uymuyor.

HTML 5'i desteklediği yazıyor, bu iyi olmuş açıkçası. HTML 5 standardı web tasarımcıların işini kolaylaştıracak öğeler içeriyor. Sanırım Windows 7 entegrasyonuda yapılmış. Gittikçe en iyiye yaklaşıyor Firefox.
Ayrıca Beta 2 çıkmış.

hayır. beğenmedim gereksiz bir çalışma olmuş sürekli kullandığım birçok eklenti ona uymuyor.
---------------------------------
Beta kelimesinin nesini anlamadın, daha dün pc kullanmaya başladın sanırım.

İlk müjdeyi ben vereyim istedim mozilla firefox 3.6 beta 2 çıkmış şu an güncelliyorum xD

Ben de beğenmedim.Win7 için entegrasyon yapılmış.Eklentilerde hata verdi.Yine Chip'te gördüğüm Maxthon2'yi denedim.Tek kelimeyle harika.Hızlı güvenli ve istemediğiniz kadar özelleştirmesi var.Ekranı böl topla çarp, herşeyi yapıyor.Mozilla gibi eklentilere de sahaip.IE üzerinden çalıştığı için siteleri çok sorunsuz açıyor.Bookmark olayı çözülmüş.İçe aktarma kolay.İstediğiniz herşeyi özelleştirerek kullanabiliyorsunuz.Geniş ekran kullananlar kurun ekranı bölün.Küçük ekran kullananlar ister tam ekran yapın ister gereksiz çubukları biçimlendirin.Maxthon2 nin boot süresi de çok kısa.Şiddetle tavsiyedir.

Kurduğumdan beri sürekli kilitleniyor.
Donuyor birde chip ana sayfasında sürekli betiği durdur diye hata çıkıyor
ben geri dönüş yapıyorum bu mesajdan sonra.
daha sonraki sürümlerde tekrar görüşrüz

Yahu size yemin ediyorum ie6 denen ucube tarayıcı bile firefoxdan daha az bilgisayarın kaynaklarını tüketiyor.
İyiyi kötüyü son sistem bir bilgisayarda anlamayamazsınız,
eski bir pc kullanın bakın bakalım nasılmış..

Opera ve Google Chrome tek kelimeyle şahane, özellikle Operanın yeni sürümü olağanüstü birşe, tarayıcıdan site yayını bile yapabiliyorsunuz o derece yani..

firefox cok hantal ekran görüntüsüne sahip bir tarayıcı,neden bukadar reklamı yapılıyor bütün sitelerde rastlıyorum ve anlam veremiyorum ,opera 10 ve İE7 üzerine tarayıcı tanımam,en azından istedigin gibi kullanabiliyorsun cok basit ve cok zevkli,,

Nedense sürekli donuyor. Acaba Windows 7 ye mi ısınamadı:)

google chorm mu öneririm opera ve explorerden dahahızlı

henüz 3.6.1 beta farkındamsınız şuan pc win7 kurulu ffox3.5.5 kullanıyorum çok verimli bence 3.5.5 kullanın güncel halini.

Firefox 3.6 Beta 2 yayınlandı

Firefox 3.6 Beta 2 sürümü; daha gelişmiş Personas motoruyla, kişileştirilme yeteneklerini katlıyor. Javascript motoru da hızlandırılmış ve ilk 3.6 beta sürümünde yer alan 190 hata, kullanıcıların geri beslemesi sayesinde ortadan kaldırılmış.

Yeni Firefox'u yüklemek isteyenler,
http://www.mozilla.com/en-US/firefox/all-beta.html
yukarıdaki adresi tıklayabilir.

sık sık çökünce ve açılmayıca sistemden kaldırmak zorunda kaldım. bir iki eklenti kurunca iyice yavaşlıyor, dakikalarca açılmasını bekliyorum. yani hiç memnun değilim ie8'de pek tutmadım, eski sürümleri bile çok daha hızlı ve pratikti, gereksiz bir sürü ilaveler yapıyarlar cilalayıp partlatım tekrar sunuyorlar ama fos. donanım ve internet bağlantısı eskiye oranla belkide 100 kat güçlü ve hızlı ama tarayıcının açılması sayfaların yüklenmesi 10 sene öncesi gibi.

tek kelimeyle felakat berbat her zamanki gibi

Firefox 3.6 Beta 2

Kullanıyorum ,,

Mevcut FasterfoX eklentisini kendime göre düzenleyip yeniden .xpi haline getirdim.

Fasterfox
Xmarks
Adblock
Greasemonkey
rapidshare link kontrol script'i
videodownloadhelper

Tüm bu eklentileri de kullandığım halde Hiçbir sorun yaşamadım...

Flash Uygulamalarda online oyunlar oynarım ve 1 kez dahi çökmedi. Java uygulamalarında sorun yok.

Kullandığınız şeyi iyi tanıyın onu en iyi nasıl kullanırsınız inceleyin.

Firefox 3.6 Beta 3 yayınlandı

Firefox 3.6 Beta 3 sürümü; 3.Parti yazılım Ve Eklentilerden kaynaklı Çökmeler üzerinde düzeltmelere gidilmiş. YeniSekmeler ve Web sayfalarına erişim hızlandırılmış ve 3.6 beta 2 sürümünde yer alan 80 hata, kullanıcıların geri beslemesi sayesinde ortadan kaldırılmış.

Yeni Firefox'u yüklemek isteyenler,
Tüm Diller için burayı ;
http://www.mozilla.com/en-US/firefox/all-beta.html

Türkçe için burayı;
http://download.mozilla.org/?product=firefox-3.6b3&os=win&lang=tr
tıklayabilir.

chorome yukle satte 350 yap!!!western88 ...

ben bu oyununu sevdim elinize sağlık bir de oynaya bilir sem çok sevineceğim GÖMÜLÜ

Sen de yorum yaz