Firefox 3.6: Mozilla sözünü tutamadı!

Mozilla da vaat edip sözünu tutamayanlar kervanına katıldı: İşte Firefox 3.6'daki hayal kırıklığı...

  • Halil Mollaoğlu
Firefox 3.6: Mozilla tembel mi çıktı?
Firefox 3.6: Ne yazı ki bu özellik final sürüme geçemeyecek.

Bildiğiniz gibi Mozilla, Firefox 3.6'nın geliştirme süreci başladığından itibaren bu sürümün Windows 7'nin arabirimindeki yeni özelliklere destek vermesiyle öne çıkacağından bahsediyordu. En azından tarayıcının Windows platformu için sunacağı yeniliklerden en çok beklenileni buydu. Öyle görünüyor ki geliştiriciler bu hamleden vazgeçmiş durumda.

Mozilla geliştiricileri bir sonraki beta sürüm ile tarayıcının Aero Peek ve zıplayan liste desteğini programdan çıkarmak istiyor. Sebep olarak bu yeniliklerin çok fazla problem yarattığı gösteriliyor. Yayımlanan bug raporunda Windows 7'nin görev çubuğuna ilişkin entegrasyonun kaldırılacağı açıkça belirtiliyor. Geliştiriciler tartışmalar sırasında bu özelliklerin program kodundan tamamen kaldırılması ya da sadece pasif hale getirilmesi arasında kararsız kaldıklarını belirtiyor. İkinci seçenek söz konusu olursa meraklı kullanıcılar Aero Peek özelliğini sonradan etkinleştirebilecek.

Windows 7 görev çubuğu entegrasyonu sayesinde birden çok açık sekme arasında Aero Peek ile gezilebilecek, zıplayan listeler kullanılabilecek ve indirme ilerlemesi görev çubuğunda gösterilebilecekti. Geliştiriciler Fireox 3.6'nın final sürümünü yılbaşından önce yetiştirmeye çalışıyor; keza vaat edilen özelliklerin sunulmamasının bir sebebi de yetiştirme çabası.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

ne beklıyodunuzkı

beceriksiz ekip

Tüh ya... iyisi mi ie8 e devam.

""""CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
beceriksiz ekip""""

beceriksiz diyeceğinize siz becerebilseydinizde görseydik...

hemen de kötü yorumları yapıştırmışsınız. ama kesin mozilla kullanıyo burda yorum yapanlar.

Adamlar stabil bir program sunmaya çalışıyor.

firefox bitti yeni devrim chrome!

"Aero Peek ve zıplayan liste desteğini" Aman ne önemli bir özellik.

Duyan da işe yarar bir özellik sanacak... Okadar Windows'a benzedikten sonra Firefox kullanmanın ne anlamı kalacak? IE kullansınlar o zaman. Ne gerek var...

Her işletim sistemi için ayrı görünüşte Firefox tasarlıyorlar birde buna yenilik diyorlar...

Firefox GNU/Linux sürümünü kullanıyorum. Ben mutluyum. :::)

beceriksiz ekip?? :D Sen daha iyisini yap dostum biz kullanalım hiç bir ücret ödemeden bedavaya browser kullanıyorsun sanki adamlar zorla kullandırıyor

olmadı bu ya şuan firefoxu eksik kullanıyorum...

bişey sorun çıkarttığında o sorun çıkaran şey komple kaldırılır mı yoksa sorun giderilmeye mi çalışılır? madem öyle sorunu gidermeden yeni sürümü çıkartmayın eski sürüm de internete giriyo. Biz yakışıklı fayırfoks istiyoruz, kaldırmayın!

Aeropeek ile sekmeler arası gezinme özelliğinin o kadar önemli olduğunu düşünmüyorum ama, en azından zıplayan liste etkin olmalı. Google Chrome'da var. Jumplist sayesinde gizli geznmeyi direk başlatabiliyoruz, geçmişi görebiliyoruz vs.

beceriksiz diyosam beceriksizdir saferi yapmış chrome yapmış mozilla yapamıyo kesin firefox kulanıyo demiş biride evet şuan firefoxdan yazıyorum firefoxu yapmışsın diğerlerinden üstününm en iyiyim en hızlıyım diyosun kıcı kırık bi özelliği tarayıcına uyarlıyamıyosun e ozaman sen beceriksizsin

Yılların mozillası hep berbat geldi.berbat bir şekilde yeni sürümleriyle yoluna devam ediyor.

Firefox number 1 başkasını tanımam...

Sen de yorum yaz