Firefox 3.6: Ne zaman gelecek, neler sunacak?

Firefox'un 3.6 sürümü ortaya çıkıyor: Ne zaman gelecek, neleri değiştirecek? Tüm detaylar burada...

Firefox 3.6: Personas ile daha güzel
Firefox 3.6: Personas eklentisi tarayıcıya entegre ediliyor.

Halil Mollaoğlu - Ali Güngör

Firefox web tarayıcısının güncel test sürümlerinde (Nightly-Builds) gelecekte yapılacak yeniliklere şimdiden göz atılabiliyor. Kod adı "Namoroka" olan 3.6 nolu Firefox sürümü tarayıcıyı kişiselleştirmeyi kolaylaştıracak. Ayrıca geliştiriciler Firefox'u, problemlerle karşılaşıldığında kullanıcıya çözümler sunan yeni bir "about:support" penceresi ile genişletiyor.

Güncel Firefox 3.5 sürümünde kullanıcılar Mozilla Labs'ın geliştirdiği Personas eklentisi ile tarayıcılarını grafiksel açıdan zenginleştirebiliyor. 3.6 nolu sürümden itibaren tema desteği doğrudan tarayıcının içine entegre edilmiş olacak. Web geliştiricileri JavaScript ile direkt kendi web sitelerinde temalar sunabilecek. Kullanıcı ise bu temalar arasında rahatlıkla geçiş yapabilecek. Tema kaldırma işlemi ise Eklentiler penceresinden gerçekleşiyor. GetPersonas.com sitesi Firefox'un bu erken test sürümünü (3.6) henüz desteklemiyor. Personas projesinin ekibinden Dao Gottwald, yeni fonksiyonu test etme imkanı sunan bir web sitesi hazırladı bile.

Peki ama Firefox 3.6 ne zaman hazır olacak?

Mozilla Firefox 3.6'nın ilk betasını önümüzdeki hafta, 13 Ekim'de yayınlamaya hazırlanıyor.

Açık kaynak kodlu internet tarayıcının merakla beklenen yeni sürümünün çıkışı yaklaşıyor. Kasım ayında tam sürümünün çıkması beklenen 3.6'nın betası Gecko 1.9.2 üzerinde Namoroka kod ismiyle anılıyor.

Firefox 3.6 büyük güncellemelerden birisi değil. Firefox internet tarayıcının hayranları, ana bir sürüm olan Firefox 4.0'a 2010 Ekim ayında kavuşacaklar. Bu sürümde Google Chrome internet tarayıcıyı andıran özellikler eklenecek.

3.6 sürümünden sonra sıradaki 3.7 sürümü, Microsoft'un Windows Vista / Windows 7 Aero Glass tasarımına benzer şeffaf bir tasarıma kavuşacak. İşletim sistemiyle uyumlu bir görünüşe sahip olacak.

Firefox 3.6'da yer alacak değişiklikler arasında, ilk sayfada belirttiğimiz temalar dışında TraceMonkey JavaScript motoru için geliştirmeler, optimize bir oturum kurtarma, daha iyi sayfa render hızı ve CSS (Cascading Style Sheets) eklentileri mevcut.

Mozilla, açıkladıkları tarihin tahmini olduğunu da üstüne basarak belirtiyor. O tarihe yetiştiremezlerse yüzlerinin kızarmasını istemiyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

kesin ertelenecek :D

Bir gün herkes firefox lu olacak :D ciddiyim çünkü Biraz kullanınca hele eklentileriyle deneme fırsatı bulanlar bir daha bırakamıyorlar. Firefox rahatlığı başka tarayıcılarla kıyaslanamaz bile.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
kesin ertelenecek :D
Bugün 11:50

+1

firefox gibisi varmı ya demi ya

çok mu lazım tarayıcının süslenmesi

Frofox harika başka tarayıcı tanımam.

firefox iyide, ram canavarı olmasa tadından yenmez

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play