Firefox 3.6'nın yeni betası hazır!

Tilki büyük bir hızla yeni sürüme doğru ilerliyor: Firefox 3.6 Beta 2 hazır. İndirin, deneyin...

  • Halil Mollaoğlu
Firefox 3.6 ikinci kez yenileniyor
İkinci beta sürüm erken geldi.

Mozilla vakfı, web tarayıcı Firefox 3.6'nın ikinci beta sürümünü yayımladı. Yazılımın ilk betası 31 Ekimde yayımlanmıştı. Öyle görünüyor ki geliştiriciler yazılımın nihai sürümünü önceden belirttikleri gibi bu yılın sonuna kadar hazır etmiş olmak istiyorlar.

Firefox 3.6 Beta 2 önceki betada bulunan yaklaşık 190 hatayı ve zayıf noktayı ortadan kaldırıyor. Bu sayede yazılım daha stabil, daha güvenli ve daha hızlı hale gelmesi bekleniyor. 3.6 nolu sürümün yenilikleri arasında tümleşik Personas destesği, yenilenmiş JavaScript motoru ve otomatik yan uygulama güncellemesi var.

Bu betada da Windows 7 Aero Peek desteğinin hala sunuluyor olması dikkat çekiyor; zira geliştiriciler bir sonraki beta sürümden itibaren bu desteği kaldıracaklarını açıklamıştı. Yapılan tüm değişiklikleri sürüm notlarından öğrenebilirsiniz.

Download: Firefox 3.6 Beta 2

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

ben nihai stabil sürümü bekleyeceğim.betalarla hiç işim olmaz.

Güzel ama betayı yüklemem bir tam çıksın sonra :)

Aynen hic işim olmaz beta

evet şuan için 3.5 en iyisi

hala aşırı rem kullanımı devam ediyor şuana kadar gelen sürümlerde bu sorunun çözüldüğü görülmedi görülmeyecek herhalde artı Firefox gülün olmaya başladı b1 b2 hayret 4 bekleyelim

Arayüzü biraz daha güzelleştirseler keşke...

Merak etme arayüzü Chrome'a benzetiyorlar Firefox 4'te :) Chrome takliti olacak beğenirsin ozaman :)

emre G, firefox arayüzü için yüzlerce tema var biraz araştır istersen. yorum yapmadan önce insan bir araştırır ayıp.

bunlarda 2 gunde 1 guncelleme cıkartıyorlar sıktı artık adam gibi bişey yapın tam yapın :S

Yorumuma şöyle cevap veren arkadaş:

"emre G, firefox arayüzü için yüzlerce tema var biraz araştır istersen. yorum yapmadan önce insan bir araştırır ayıp.
Bugün 14:25"

Yanıtım:

Merak etmene gerek yok FF ve PC ile ilgili ihtiyacımdan fazla bilgiye sahibim. Bir takım eklentiler ile de arayüzün değiştirileceğini de çok iyi biliyorum. Buradaki amacım eklentilerle FF'u şişirmek istemememdir. Kastım kendiliğinden güzel bir arayüzünün olmasıdır. Bir Opera'ya bakarsan ne demek istediğimi anlarsın.

Bence önce yazılanları akıl süzgecinden geçirmek, sonra yanıt vermek gerekir.

Aero peek ile ilgili sorun devam ediyor. :(

firefox un ram sorununu firefox ultimate optimizer programı ve firefox un flashblock eklentisiyle çözebilirsiniz.aero peek özelliği ve jumplist desteğinin stabil sürümde olmaması win7 kullanıcıları için kötü bir haber,mozilla nın 4.0 a kadar mutlaka bu özellikleri eklemeli

Güneşi balçıklamı sıvayalım yani, yavaşlığın eklentisimi olur ne kadar saçma sapan bişey, zaten yavaş olan bir sistemin için fazladan bişey kur bundan medet um...
Yavaş yavaş yavaş, 3 tane site açıyorum bütün rami ve işlemciyi meşgul ediyor...

Yalan söylüyorsam Allah belamı versin ie6 bile hız konusunda çok çok üstün, kullanışlı değil o ayrı tabi.

kesinlikle bu kadar şişirilmeyi haketmeyen bir yazılım...... millete bedava ekleti yazdırıp ceplerini dolduruyorlar sonrada açık kaynak filan falan...

benim anlayamadığım şu :
SÜPER BİR TARAYICI OLAN IE8 dururken neden arayışlar içine girerek özel olmak uğruna rezil ve berbat bir tarayıcı yüklemeye çalışıp birde sisteminizin stabilitesini ve "güvenliğini" riske ediyor ve bozuyorsunuz?

bu yazılımın problemli olması gayet normal, çünki profesyonel olmayan kişiler tarafından düşüncesizce ve şuĞursuzca üretilmeye çalışılıyor. Hani iyi birşey olsa ; kitlenme, sisteme fazla yüklenme, çökme, ram yeme gibi problemleri olmasın ve IE8 kadar güvenli olsun Vallahi bende geçerim ama bu yazılıma güvenipte, paypal, bankalar ve aracı kurumlar iş yapmıyor birkere ve destek vermiyorlar...!!!

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

emre G, tamamen bir demagoji uzmanısın. Arayüz ne zamandır FF'yi şişiriyor ? Kilobyte'lık grafik eklentilerden bahsediyoruz. Opera güzelse opera kullanırsın. Bir tarayıcıda önce tarama hızı esastır, sonra diğer faktörler gelir. Bu arada ihtiyacından fazla bilgiye sahip olmak atıl bir değerdir, kullanamadığın bilgi senin değildir.

"kesinlikle bu kadar şişirilmeyi haketmeyen bir yazılım...... millete bedava ekleti yazdırıp ceplerini dolduruyorlar sonrada açık kaynak filan falan..."
evet çok haklısınız eğer firefox ve açık kaynak kodlu bi browser olmasaydı daha yeni sekme özelliği eklenmiş IE8, belkide chrome'uda bi 10 yıl sonra kullanırdık!! bari saygı göster yada sende böle bi projenin içinde bulun sende cebini doldur!!

Firefox safariden sonra en ağır çalışan bilgisayarı aşırı yoran ikinci tarayıcıdır.. Yeni sürümlerinde iyileştirme olmasını beklemeyin boşuna gittikçe dahada beter oluyor.

Bu firefoxu övenler genelde sitesinin Alexa değerini artırma çabaları içinde olan kişiler, ve son sistem en bilgisayar kullananlardır.
Bunlar yavaşlık filan bilmez göremez gözlemleyemezler.

Ve bu firefoxun yaygınlaşması onun iyi bir tarayıcı olduğundan değildir, zamanında 1 dolar kazanmak için sitelerine hızlı firefox en hızlı firefoz gibi reklamları koyan kişilerin sayesinden bu kadar yaygınlaşmıştır..

İe8 tavsiye eden arkadaş sende yanılıyorsun o konuda firefoxla banka sitelerinede giriliyor her yerede giriliyor sallamaya gerek.

Bu dünyanın kuralı bu zaten iyi olan hep geri planda kalır, kötüler iyi diye sunulur bizlere...

En iyisi Opera ve Google Chromedir tarayıcılar içinde...

edipciftci yazmış:
benim anlayamadığım şu :
SÜPER BİR TARAYICI OLAN IE8 dururken neden arayışlar içine girerek özel olmak uğruna rezil ve berbat bir tarayıcı yüklemeye çalışıp birde sisteminizin stabilitesini ve "güvenliğini" riske ediyor ve bozuyorsunuz?

bu yazılımın problemli olması gayet normal, çünki profesyonel olmayan kişiler tarafından düşüncesizce ve şuĞursuzca üretilmeye çalışılıyor. Hani iyi birşey olsa ; kitlenme, sisteme fazla yüklenme, çökme, ram yeme gibi problemleri olmasın ve IE8 kadar güvenli olsun Vallahi bende geçerim ama bu yazılıma güvenipte, paypal, bankalar ve aracı kurumlar iş yapmıyor birkere ve destek vermiyorlar...!!!

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR
Bugün 17:52

- - - - - - - -

evet edipcifci'yi buradan alkışlıyoruz...

tamam kardeşim. sen microsoft'a tonlarca paranı bastır, onun tekeline kapıl, özgür yazılım nedir bilme...

IE8'in neresi süper ya?

ayrıca paypal firefox'ta çok iyi çalışıyor, çoğu bankanın web sitesi de. bundan emin ol.

@edipciftci
Çok övündüğünüz IE nin buralara gelmesi kimin sayesinde oldu acaba bunu hiç düşündünüz mü ? Firefox olmasa IE hala IE 6 daki vasat durumundaydı.IE6 dan daha güvenli daha kullanışlı ve daha hızlı bir tarayacı olarak çıktığı için Firefox ve eş zamanlı olarak diğer tarayıcılarda IE den daha gelişmiş hale geldiği için microsoft mecburiyetten tarayıcısını geliştirmek zorunda kaldı.
Geç açılma,ram kullanımının fazla olması(bu sorunu firefox ultimate optimizer ile cok rahat çözülüyor)gibi sorunların sebebi windowsun Dll yapısından kaynaklı bir durum.Firefoxu linux tabanlı bir işletim sisteminde kullanırsanız esas firefoxu o zaman görürsünüz.

AMD PC - ATI VE ("W" yazarak Türkçe katliyamı yapmıyorum) FIREFOX KULLANAN HERKESE SAYGILAR.

64 Bit işletim sisteminde Firefox'un 64 Bit sürümünü kullanan varsa gerçek hızı görmüştür. Fakat onda da şu an x64 Flash Player desteği yok.

bana yazan arkadaşlara cevap :

birkere şunu söyleyin bana MICROSOFT' UN "NATAL" projesi için karşısında bir alternatifmi vardı...??? yada onu geliştirmek zorunda bırakacak etmenleri diğer uyduruk firmalar mı zannediyorsunuz...???

HAYIR...!!!
MICROSOFT, NATAL projesini yıllar önce geliştirmeye başladı ve projeyi de açıklama olgunluğuna ulaşığında açıkladı ve "ŞOV" yaptı, hadi bakalım benzeri ne vardıda MICROSOFT mecbur kaldı bunu yaptı?unutmayın ki böyle profesyonel ve ergonomik kulanımlı son kulanıcı ürünleri 3-5 gün yada 5 - 6 ay yada yada 1 - 1,5 senede oluşturulmaz...!!! en az 3- yada 4 senedir ve belki daha fazla zamandır bunun üzerinde çalışıyorlar...!!!

ya şu yeni multitouch mouse projeleri...!!!
ama daha benzerleri yok piyasada...??? neden korkup ta bunu yaptı bu koca müessese bana açıklayabilen varmı...???

yaw komik olmayın ve düşünmeden yüzeysel araştırmalarınızla bana cevap yazmayın...!!!

ben buralara birşeyler yazarken yazdıklarımın tam tersini düşünerek gelebilecek cevapları da düşünerek yazıyorum...!!!

SİZE PİYASADAKİ EN HIZLI TARAYICIYI SÖYLEYEYİMMİ ? HEMDE HARDDİSKİNİZDE GEZER GİBİ ÇOOOOK HIZLI WEB SAYFALARINI DOLAŞABİLİRSİNİZ...!!!

HERKES BENDEN TANIDIK BİR İSİM BEKLİYOR DEĞİL Mİ?
AMA HAYIRRR HİÇ TANIDIK DEĞİL :

Sevgili Chip' in daha önce verdiği ve ücretsiz bir yazılım olan "STICK" yazılımı...!!!

inanmayan kursun denesin ve onun browser' ı İLE bir gezin görün bakalım hız neymiş...!!!

ama ben genede kulanmıyorum neden..??? HIZ HERŞEy DEMEK DEĞİLDİR, EN İYİ GÜVENLİK IE8 ' DE VAR DA ONDAN...!!!

UNUTMADAN...!!!
ziyaretçi kardeşim acaba internet üzerinden para aktaran banka, paypal, vs... aracı kurumların lütfen destek sayfalarını yada bilgilendirmelerini açın okuyun lütfen...!!! hangisinde firefox şu sürümle açın diyor...??? , yada uyumludur diyor...???
HİÇBİRİ...!!!

UNUTMAYIN Kİ açık olan heryere sinek kaçabilir, hele hele bu firefox ise içerisi sinek yuvası olmuştur bile...!!!

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

unutmayın ki MICROSOFT ve IBM gibi büyük müesseseler çevrelerine bakarak ürün geliştirmezler...!!!

onlar sadece büyük çabalar ve araştırmalar sonucu belirledikleri hedeflere doğru giderler ve kimseden de pazar payı vs... gibi korkuları olmaz, eğer pazar payı ile ilgili bir sıkıntıları olursa profesyonel ve teknolojik yeniliklerini sunarak rakiplerini alt ederler, pis tilki firefox ve apple gibi çürük elmanın çamur atması ve karalama politikaları uygulamaları gibi şeylere ihitiyacı yoktur...!!!

unutmayın ki INTEL, MICROSOFT VE IBM gibi büyük müesseseler çevrelerine baktıklarında pek fazla kimseyi göremezler ama arkalarına baktıklarında geride kalmş bir sürü uyduruk firmayı görebilirler...!!!

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR...!!!

edipciftci arkadaşım sen güç aşığı bir insansın. Her sektörün pazar payında birincisine hayransın. Ama microsoft fare ile ilgili projeleri araştırmadan önce apple'ın yeni faresini araştır bence.

Sen de yorum yaz