Firefox 3.6: Tilki için devrim gibi yenilik

Mozilla, IE'nin çoktandır kullandığı bir teknolojiyi Firefox'a uyarlıyor; ama ancak 3.6 sürümünde...

  • Ali Güngör
Firefox 3.6: Tilki için devrim gibi yenilik
Firefox kullanıcıları katkıda bulunuyor

Mozilla Firefox'un yeni 3.5 sürümü, kullanıcılara Microsoft Internet Explorer'ın standart sürümünde bulunmayan bazı özellikleri sundu. Bunların arasında HTML 5, XHTML ve SVG grafikler yer alıyor. Internet Explorer, 6. sürümünden bu yana 64 bit desteğine sahip olduğu halde Firefox hala 32 bit'te ısrar ediyor. İşte Firefox'un 3.6 sürümü bu eksikliği giderecek.

Diğer rakiplere bakarsak, Google Chrome'un da 64 bit sürümü yok. Apple ise Safari web tarayıcısına 64-bit desteğini daha yeni ekledi (Safari 4.0). Peki ya Opera? Sadece Linux ve OpenBSD işletim sistemleri için 64 bit sürümü mevcut.

Peki 32 bit'ten 64 bit'e geçmek neyi değiştirecek? Avantajları neler? Şifreli sayfaları daha hızlı yüklemesi başlıca artılardan. Büyük dosyalar için daha verimli hafıza kullanımı da kesinlikle es geçilemeyecek önemli avantajlardan.

İşte bunları gören bir kullanıcı Firefox'un resmi 64 bit sürümü olmadığı için Firefox 3.5 için bir yama hazırlamış. Makoto mahlaslı bu kişi daha 2008'de Firefox 3.0'ı 64 bit'e port etmiş. Ancak hazırladığı yamanın bazı sorunları var. Firefox'un plug-in'leri, Internet Explorer'a karşı en önemli avantajlarından biri. Fakat mevcut plug-in'ler 32 bit ve bu yamayı kullanan yeni 64 bit sürüm ile uyumsuzlar. Resmi bir 64 bit desteği olmadan olmuyor anlayacağınız.

Bu sorunun çözümü de Mozilla'dan geldi. 64 bit'e resmi destek verece ve bu sayede sorunlar ortadan kaldırılacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

firefox 64bit e geçecekte türk kullanıcılarının %95 i 32bit işletim sistemi kullanıyor.Bir çoğumuzun işine pek yaramaz gibi geliyor.

işletim sistemi 32 bit herkesin, bu 64 bit olsa ne yazar

64 bit yaygınlaşmadıkça XP MCE'mi bırakmam. İsterse Windows 8 , windows 9 gelsin. Ne zaman XP , bugünün win95'i olur, işte o zaman bırakırım XP'yi. 7 senedir kullanıyorum. Microsoft sağolsun. Ama sadece o kadar.
Yani 32 bit olacağım. 64 bit ben ve benim gibilere yaramaz.

evet 32bit işletim sistemi kullanıyor çoğunluk ama ellerinin altında 64bit destekleyen işlemci var haberleri yok.

bilği paylaşımı çok ğüzel teşekkür ederim

64 Bit olmaması gerçekten çok büyük eksikti. Bunun farkına varmış olmaları mutluluk verici.

''evet 32bit işletim sistemi kullanıyor çoğunluk ama ellerinin altında 64bit destekleyen işlemci var haberleri yok.''

haberimiz var sen sıkma canını arkadaşımda ; 2,00 gb'lık ram ile 64 bite geçsen nolur geçmesen nolur...? kullandığım laptop max = 2,00 gb ram destekliyor... 64 bitlik bir os içinse en azından 4 gb ram lazım iyi performans için... O nedenle 32 bite talim ok ?

işletim sistemim vista ultimate x64 fakat 32bit ie8 kullanıyorum sebebi nedir sizce çünkü koskoca adobe flash player ın 64bit ie8 için olan sürümü yok evet şaka değil gerçek.
adobe nin sitesindeki açıklama: Adobe Flash Player is not supported for playback in a 64-bit browser. However, you can run Flash Player in a 32-bit browser running on a 64-bit operating system.

evet x64 desteği süper olur...

haberimiz var sen sıkma canını arkadaşımda ; 2,00 gb'lık ram ile 64 bite geçsen nolur geçmesen nolur...? kullandığım laptop max = 2,00 gb ram destekliyor... 64 bitlik bir os içinse en azından 4 gb ram lazım iyi performans için... O nedenle 32 bite talim ok ?

1 GB bellek bile yeter degil 4 gb.
Bunlarsehir efsanesi,
64 Bit Sanal bellegi daha iyi kullanir, kurup denemeden bos konusmayalim.
Su var ki 64 bit isletim sistemleri cok cekirdekli islemcilerle daha iyi calisiyor.
Cok 2 gb bilgisayara 64 bit kurdum ve yine 1 gb bellekle de kurdum sorunsuz calistirdim.
Inanmayan varsa 64 bit windows7 sanal pc kursun denesin bellek 1 gb ayarlayarak.

2,00 gb'lık ram ile 64 bite geçsen nolur geçmesen nolur...
--------------------------------
2 gb ram'im var ve 64 bite geçtim
32 bit crysis warhead full ayarda sürekli kasılmalar vardı ve fps 13 lerdeydi 64bite geçtim crysis warhead hiç kasılma yok fps 20 den aşşağı inmiyor bu kadar yeter sanırım :)

Kusura bakmayın ama 64 bit programlar çıkmadıkça kimse 32 bit iletim sistemini bırakıp geçmiyor. düzenli olarak Adobe flash player 64 bit şeklini bekliyorum. çıktığı gün Windows 7'nin 64bite geçeceğim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir