Firefox, 3.7 sürümüyle heyecan yarattı!

Mozilla, Firefox 3.7'ye ait ekran görüntülerini yayınladı; büyük heyecan yarattı. Hepsi burada...

Firefox, 3.7 sürümüyle heyecan yarattı!
Firefox 3.7: Yeni tasarım Aero'yu kucaklıyor.

Mozilla vakfının guru simgesi Firefox, yüksek bir ihtimalle 3.7 sürümünden itibaren yeni bir görünüm ile karşımıza çıkacak. Geliştirici takımının yayımladığı ekran görüntüleri tarayıcının Windows sürümündeki halini gözler önüne seriyor.

Öncelikle belirtmeliyiz ki, bu görüntüler tamamen müsvedde niteliğinde ve nihai sürüme geçemeyebilir. İlk bakışta geliştiricilerin Aero tema düzenini tamamen kucakladığı belli oluyor. Hem araç çubuğu hem de sekmeler yarış şeffaf görünümden faydalanıyor; navigasyon tuşlarındaki derinlik ise üç boyutlu bir hava veriyor.

Yeni tasarımda klasik menülerden uzaklaşıldığı ve bunun yerine tarayıcının en sık kullanılan özelliklerinin listelendiği "Page" (sayfa) ve "Tools" (araçlar) butonlarına geçiş yapıldığı gözlemleniyor. Bu sayede Windows'la tümleşik olarak gelen Internet Explorer'daki (7 ve 8 sürümleri) "yerel uygulama" havası kazanılmış.

Geliştiriciler kullanıcıların da yorumlarını alarak iyileştirmeler yapmak istediklerini belirtiyor. Firefox 3.7'ye dair görüntüleri resim galerimizde görebilirsiniz.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 45 Yorum

Müthiş bişey olmuş böyle bir değişikliğin vakti gelmişti zaten.Sabırsızlıkla bekliyorum.

şaka!bu ff olamaz ya süper :D

aslında çok geç kaldılar 3.0 sürümü böyle olmalıydı hadi onu geç 3.5 sürümüne bile koymamaları şaşırtıcı

ie7 kopyası gibi duruyor bu şekli ile :)
firefox zaten ordan burdan çalıp çırpıyor, en ufak bir yenilik duymadım bugüne kadar.
Operadaki tüm özellikleri ufak ufak kendine yamıyor.

Ben Şimdiden Isındım Ama pEK fİREFOXUN tEMA dÜZENİNE bENZEMİYOR gİBİ sÖYLÜYEYİM Bu Haber Patlamasın :D

önemli olan açılış ve kullanım hızı önce onu geliştirsinler sonra görselliğe sıra gelir...

Resmen opera ya özenmişler. Ben opera kullanıyorum ilk gördüğümde opera sandım. Firefox opera yı taklide başladı.
Forza OPERA!!!

Heyecanla bekliyoruz.

Tasarım güzel... Opera daha güzel... :)

xp hariç güzel gözüküyor.

Opera çizgisi hissettim butonların tasarımında ve renklerinde. Firefox 3.7 sürümüyle daha derli toplu ve şık gözüküyo.

Eywah ff'inde içine edilecek gibi gözüküo durum vahim hiç dokunmasınlar aslında bu tarayıcının özelliği basit olmasından ibaret ztn biraz yavaşlama hissettiriyo yeni sürümlerde nerde o eski 2.0 kullandığımız günler meğer ne kdr eğlenceli ve güzelmiş..

ie gibi olaack demek ki:)

bu mozillamı!!
chromeye yada ie8 e daha çok benziyor

firefox hantallık işini çözerse rakipsiz olur gibime geliyor
göresellilse görsellik güvenlikse güvenlik vs süper

Firefox Sonunda Duman OLacak Demedi Deme CHİP :))

Oldum olası Firefox'u sevmemişimdir. Onun yerine Flock her zaman beni tatmin etmiştir. Teşekkürler Flock. :)

opera temasina benziyor bu

firefox önce çok hoşuma gitmişti. yalnın bazı alışveriş stelerine girdiğimde bazı ürünler bir kaç sayfa olduğunda ilk sayfadan sonra diğer sayfaları açmıyor.önce sitede sorun var zannettim ama aynı siteye internet explorer 8 den girince hiç bir sorun yok.firefox niçin açmadı acaba.mesala boyner mağazasında spor ayakabı bölümünde aynı sorunu hep yaşıyorum.

"firefox önce çok hoşuma gitmişti. yalnın bazı alışveriş stelerine girdiğimde bazı ürünler bir kaç sayfa olduğunda ilk sayfadan sonra diğer sayfaları açmıyor.önce sitede sorun var zannettim ama aynı siteye internet explorer 8 den girince hiç bir sorun yok.firefox niçin açmadı acaba.mesala boyner mağazasında spor ayakabı bölümünde aynı sorunu hep yaşıyorum."

arkadaşım siteyi geliştirenlerle alakalı birşey o. Demekki Firefox' a tam uyumlu olarak geliştirmiyorlar. Firefoxtan kaynaklanmıyor.

ie7nin yandan yemiş hali gibi duruyor.
firefox kopyacı ve baaşrısız bir tarayıcı,
hiç bir yenilik yapmadı bugüne kadar, diğer tarayıcıların özelliklerini aşırmaktan başka bişey yapmıyor.
Operanın özelliklerini çalıyor sürekli, şimdide ie7 temasını aşırmış resmen.

Bir arkadaş firefoxun bazı sitelerde sorun çıkarttığını söylemiş.Evet bazı asp.net ile geliştirilmiş sitelerde sorun çıkartıyo.Ama bu sorun sadece firefoxta değil explorer harici tüm tarayıcılarda görülüyor.Bu microsoftun dilini kendi tarayıcısı için geliştirmesinden kaynaklanıyor.(Bende olsam öyle yapardım).Demek ki o sitelerin sahipleri sadece ie kullanıcılarını hedefliyor.
Ancak firefoxta mükemmel değil. firefoxun her yeni sürümünde ilk açılma süresi uzuyor.Firefoxun diğer tarayıcılar ile rekabet edebilmesi için makyajdan önce bu sorunu çözmesi gerekiyor.(Sorunları halledip makyajıda yaparsa mükemmel olur :D)

Allah aşkına şu temanın neresi Opera'ya benziyor? Opera kadar Windows üzerinde emanet duran bir tarayıcı yok. Evet, Firefox Opera'daki birçok özelliği kopyalıyor (kim kopyalamıyor ki?) fakat bu temanın Opera ile uzaktan yakından alakası yok. En basitinden Aero'yu kullanamıyor Opera.

Firefox'u bu müthiş tasarım için kutluyorum. Tam istediğim tema bu şekildeydi: Emanet değil, işletim sisteminin yerel bir uygulaması gibi gözüküyor. Bravo!

safarida yaptı buna benzer bir tema, firefoxda yapıyor. her browser google chrome temasına benzer şeyler yapıyor.

Orjinal boyut: https://wiki.mozilla.org/images/d/d4/Mockup-Vista-001.png

Chrome, sonradan doğup nasıl diğer tarayıcılara örnek oluyor?

Ne kadar zorlarsa zorlasın OPERA'nın niteliksel zirvesine varamaz.
O bir kopyacı Firefox'un son resmi açıklaması da zaten itiraf etti,
Bilişimde kopyalama demek hem aslının övgüsü hem de bir tür
kısır olmaktan ötürü hırsızlık yaparak eksiklikiğini gidermektir.
Firefox tırmanış evresini bitirdi şimdi sıra düşüş ve yok olma
eversinde.Kişisel olarak yok olmasını istemem çünkü diğer
tarayıcılarla rekabet iyi ürünlerin yaratılmasına neden olur.

Ne kadar zorlarsa zorlasın OPERA'nın niteliksel zirvesine varamaz.
----------------------------------
arkadaşım opera kurdum bir reklam engellemek için 3 gündür uğraştım adblocklar reklamların yarısını engelliyor, flash reklamlar zaten olduğu gibi ortada, operada internette gezerken o reklam yığını arasında kendimi çöplükde geziyormuş gibi hissettim, ayrıca opera hala daha api hizmetlerinde yetersiz, istediğim gibi bi tane eklenti yok, bir reklam engellemek için 3 gün uğraşacaksak operanın daha firefoxdan öğrenecek çok şeyi var.

operada ne idm eklentileri çalışır ne jdownloader çalışır, ne web browser game eklentileri çalışır, git operanın forumuna hepsi var derler sağdan soldan alınma linkler yollarlar kendileri dahi o eklentileri hayatta kullanamamış bi ton ayar gereken özellikleri firefoxla asla kıyaslanamıyacak nitelikte eklentiler var zaten eklentilerinin sayısı da belli 25-30 tane eklenti var onları da eklemek için 40 takla atman lazım.

Firefox ta her şey tık tık, düşünüyorum ah keşke şöyle bir eklenti olsa diyorum ne iyti olurmuş, bi bakıyorum adamlar yapmış hemen ekliyorum, her gün firefox kullanıyorum henüz onun yerini alabilecek bir tarayıcı görmedim. Chrome zaten bir tema değiştirince daha allak bullak oluyor ne tema kalıyor ne renk. Safari desen hızdan başka bi özellik yok.

Tilki devam et böyle. Her zaman kullanırım seni.

yani temayla heyecan yaratıyorsa bu bilgisayarı ilk kez kullanmışınız demektir

firefox şuana kadar en performanslı tarayıcı. futuremark ın tarayıcı testi neyi ölçüyor bilinmez ama benim eski bilgisayarımı kastırmayan performanslı bir tarayıcı. site içi gezinmede kaydırma çubuğu en az takıntı yaptıran firefox (safari ve chrome çok kötü). yalnız iki eskiği var.
1. chrome gibi hızlı açılmıyor
2. aero yu kıullanmıyor
bu haber ile aero işi tamamdır. en kısa zamada chrome ve İE gibi hızlı açılan bir firefox haberini duymak isteriz

Firefox operayı kopyaladı demek saçma , mesela Mercedes ABS yi kullanan ilk aracı üretti peki bugün mercedes ten daha iyi arabalar yokmu ? Opera güzel ama işin içine eklentiler girince firefox eziyor. Operanın göremediğide budur tıpki google ın görüp microsftun göremediği search engine önemi gibi.

Bugün 17:52
firefoxu savunmayı bırak tek gerçek mozilla seamonkey 2 beta1
firefox eklentileride çalışıyor firefoxdan hızlı...
chatzillası var posta haber ile bütünleşik

çok komik... bazıları mozillanın yok olacağından falan bahsetmiş. bence durup biraz daha düşünmeniz gerekiyor...

bu isler hic belli olmaz hic ummadıgımız bir tasarım ve özellile yeni birsey cıkar beklenmedik özelliklerle msdos ta kraldı döneminde herkesin yazabilecegii kadar tarihi vardır :D

zaten fırefox hızlı açılıyor çok ta güzel tabi bende ötylşe sizi bilemem

firefoxun eklenti desteği çoğu zaman sorun yaratır. hemen tüm eklentilerin firefox versiyonlarıyla önemli veya önemsiz nitelikte uyumsuzlukları olduğu için firefoxu verimli kullanamazsınız. üstelik gerekli olan tüm firefox eklentileri operayla birlikte kurulu gelir. üstelik firefox eklentilerinin gösteremediği bazı özellikler operada vardır. firefoxa oranla 10000 kat daha güvenlidir. yavaş açılma sistem kaynaklarını sömürme gibi yan tesirleride bulunmamaktadır. browser dünyasının nortonu olma yolunda hızla ilerliyor firefox...

Ben klasik bir vista teması görüyorum.mozillaya zaten sonradan vista arayüzü eklenebiliyordu.Eğer böyle görünümlü çıkarsa içi boş bir iş yapmış olacaklar.

firefoxun eklenti desteği çoğu zaman sorun yaratır. hemen tüm eklentilerin firefox versiyonlarıyla önemli veya önemsiz nitelikte uyumsuzlukları olduğu için firefoxu verimli kullanamazsınız. üstelik gerekli olan tüm firefox eklentileri operayla birlikte kurulu gelir.
------------------------
Valla arkadaşım yaşım 32 internet icat olduğundan beri operanın parayla satılan zamanınıda bilirim, firefox sayesinde bedava oluşunu da, fakat Firefoxdaki eklentilerinin tümünün operada olduğunu ilk kez senden duydum hahaha Operayı yapanların bile bundan haberi yok.

Bendeki Eklentilerin hiçbiri opera'da yok, bana bi tane foxgame eklentisi bul da göreyim, bu sadece biri :)

bence 3.5 sürümü gayet çok iyi hepsinden hızlı açılıyo

Bu Firefox Opera'yı kopyaladı diyen arkadaş, Firefox'un ne olduğunu ve tarihini biliyor mu acaba? Eğer iş kopyalama aşamasına gelecekse, o zaman bütün tarayıcılar Firefox'un temeli olan Netscape'i haliyle de Firefox'u kopyalamış olurlar. Hayatımıza Javascript, Ajax vs. Bugünkü interneti internet yapan nerdeyse herşey Netscape ürünüdür. Opera yokken Netscape vardı. Netscape tahtını Firefox'a devretti. Firefox'ta Netscape'in yapamadığını yaptı ve IE hegemonyasını yıktı. Olay bu kadar.

Beğenirsin ya da beğenmezsin, ama bu karalama çabalarını da bir türlü anlayamıyorum doğrusu.

Ve artı olarak, Firefox 3.5 sürümü ile hızlı açılmaya başladı, ki benim PII makinemde bile hızlı açılıyor.

İkinci olarak, bir tarayıcı çok bellek harcıyorsa, bunun en büyük nedeni tarayıcının kendisi değil, Flash, Java Applet, Media Player, Quick Time gibi dış eklentilerdir. Denemesi bedava. Açın tarayıcınızı (hangisi olduğu pek farketmez, çok da fazla RAM farkı olmuyor aralarında). Sonra bakın ne kadar harcıyor. Sonra bol bol flash kullanılmış bir siteyi açın. Sonra bakın ne kadar harcıyor. Yani bu ram'i tarayıcı değil, dış bileşenler harcıyor. Bu konuda tarayıcıların elinden birşey gelmez. Gidin Flash'a dert yanın, adam gibi bir oynatıcı yazsın, eşek yüküyle RAM harcamasın.

hakikaten ie nin kullanımını ilk firefox azalttı.eskilerden ortalıkta interneti daha hızlı gezin diye bannerleri vardı ve gerçekten baya bir hız farkı vardı.şimdi ie hız farkını azalttı.

Hepsinin atası netscape nagivatordur...

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir