Firefox 4'de çalışan 7 harika eklenti!

Firefox 4 ile yüzde 100 uyumlu bu 7 eklenti ile yeni tarayıcınızı tam donanımlı bir hale getirin!

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox 4 için 7 harika eklenti!
Firefox 4 düğmesi sol üst köşede durmak zorunda değil

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Firefox 4, daha iyi bir performans için yeniden tasarlandı ve artık daha sade bir ara yüze sahip. Her yeni sürümle beraber tarayıcının eklenti ekosisteminde yapılan değişikliklere alıştık ve son sürümde de bu aynı: Eski eklentilerin bir çoğu en azından şu an çalışmıyor. Ancak bunların yerine geçebilecek yeni veya gözden geçirilmiş bazı eklentiler var:

Movable Firefox Button 1.3: Bu eklenti ile turuncu Firefox düğmesini taşımanız mümkün hale geliyor. Düğme varsayılan olarak sol üst köşede yer alıyor. Eklenti ile düğmeyi örneğin adres çubuğunun yanına taşıyarak sekmelere daha çok alan açabilirsiniz

Easy App Tabs 3: Bu eklenti ile sekmelere çift tıklayarak onları uygulama sekmesine dönüştürebiliyorsunuz. Normalde bunun için sekmeye sağ tıklayıp gerekli seçeneği tıklamanız gerekiyor.

Vertical Toolbar, FabTabs

Vertical Toolbar 0.2: Bu eklenti Opera kullanıcılarının hoşuna gidebilir. Vertical Toolbar, tarayıcınıza üzerinde yer imleri, tarama geçmişi, indirme yöneticisi ve daha fazlasına erişim sağlayan bir dikey araç çubuğu ekliyor. Araç çubuğunu özelleştirmeniz mümkün.

FabTabs 1.4: FabTabs, sekmelerinizi renklendirerek görsel olarak ayırt edebilmenize yardımcı oluyor. Bu sayede sekme başlığında yazan herhangi bir metni okumadan onun hangi siteye ait olduğunu anlıyabiliyorsunuz. Eklentinin kullandığı rengi elde etme yöntemi ise ilginç: Sitenin bir resmini çekiyor ve en belirgin rengi sekmeye uyguluyor.

Tab Badge, Instant Preview 3 ve Custom Tab Width

Tab Badge ile uyarılarınız sekmelerinizin yanında görüntülenebilir

Tab Badge 1.2: Programlar, bize bir uyarı göstermek istediğinde bunu kolaylıkla yapabiliyorlar ancak aynı durum web siteleri için geçerli değil. Tab Badge bunu açık sekmelerin üzerine kırmızı bir görsel uyarı simgesi yerleştirerek çözüyor. Eklenti Twitter, Gmail, Facebook'da çalışıyor.

Instant Preview 3: Mozilla Labs tarafından sağlanan bu eklenti sayesinde bir sayfanın adresini adres çubuğuna yazarken yüklenmesini sağlayabiliyorsunuz. Siteye tıkladığınızda kısmen yüklenmiş olduğundan gezintiniz çok daha hızlı bir hale geliyor.

Custom Tab Width 1.0.1: Custom Tab Width ile bir sekmenin ne kadar geniş olacağını tam olarak belirleyebilirsiniz. Firefox, sekme boyutunu varsayılan olarak en fazla 250 piksel ve en az 100 piksel ile sınırlıyor, ancak eklenti ile bunu değiştirmeniz mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Benim , özellikle istediğim F.F. 3.6.xx sürümündede bulunan gTranslator (Google sözlük) F.F 4.0 uyumlu olanının çıkması, bu sayede nette dolaşırken türkçe olmayan yabancı içerikli web sitelerinde, Chrome web tarayıcısı gibi sorunsuz bir şekilde dolaşabiliriz.

Denediğim benzer çeviriciler gTranslator (Google sözlük) yerini tutmuyor.

Bunların Çoğunu biraz kod bilgisi olan kullanıcılar yapabilirler hem butür ufak tefek şeyler için eklenti kullanmayada gerek yok diye düşünüyorum

Anca eklentiyle adam oluyor. Ya şöyle diyeyim "eşeğe altın eklenti kurmuşlar eşek yine eşekmiş yine eşekmiş yine de eşekmiş hatta yine eşekmiş":)
Sırf fanatiklere gıcıklık olsun :)

BU YAZLILIM BİLGİSAYARI AŞISI KASIYOR.
ESKİ SÜRÜMÜ DAHA İYİ
BOŞUNA YÜKLEYİP CANINIZI SIKMAYIN

güzel eklentilermiş

split browser ve update notifier işe yarar eklentilertdi

Sıvacı adlı kullanıcı arkadaşım dediğin şeyi yapabilirsin.Google toolbarı yükle orda seçeneklerden çevir adlı bi eklentisi olacak google toolbarın öyle yapabilirsin chromedaki gibi oluyor ha google toolbarı sevmiyorum diyosan ki bende kullanmıyorum ama sadece o eklentiyi kullanmak için ve pagerank bilgisi için kullanıyorum,tavsiye ederim ;)

e dünkü haberde eklentiler yavaşlatıyodu hani :) yahu ne yapacağımızı şaşırdık :)

Sekme renklendirme ve sekme uyarı IE9 da var. Operadaki özellik çok iyi olmuş. Ama bunlar Firefox' un kendi özelliği olsaydı daha iyi olurdu gibime geliyor. Opera yı kullanırım aslında ama IE9 daki performans ve Firefox' taki eklenti desteği beni onları kullanmaya itiyor maalesef. Umarım Google chrome bu tarayıcıların güzel yanlarını tek bir potada kendi imzasıyla birleştirebilir diyorum artık. Ne diyeyim :)

İE dışındakileri hiç düşünmedim FFox'un ismini duyuyorum,Chrome'un adını google da gördüm, (hiç merak edip tıklamadım),opera ( o neki)..

İE dışındakileri hiç düşünmedim FFox'un ismini duyuyorum,Chrome'un adını google da gördüm, (hiç merak edip tıklamadım),opera ( o neki)..
----------------------------
Bizde senden mükemmel olmanı beklemiyorduk zaten, Pc kullanıcılarının %60 ı dünyadan bihaber sende bunu doğruluyorsun işte :D

Yaklaşık 6 yıldır kullandığım Firefox'un 4.0 sürümünden hiç memnun kalmadım.Mesela '' geçmişi sil '' komutunu seçince bilgisayar kilitleniyor gibi oluyor.Bazen de nette gezinirken aynı şekilde Firefox 4.0 tarayıcısı kilitleniyordu.Bundan önceki sürümünde hiç böyle olmuyordu.Eski sürümüne dönmedim ve Firefox'u kaldırdım.Şimdi Opera kullanıyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play