Firefox 4'e geçmek için 7 önemli neden!

Yakında çıkacak olan Firefox 4'e geçip geçmeme konusunda kararsızsanız, bu yazı tam size göre...

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox 4'e geçmek için 7 önemli neden!
İşte Firefox 4'e geçmek için en önemli 7 neden

Firefox, son senelerin tarayıcı rekabetinin şüphesiz en önemli isimlerinden. Son sürümü Firefox 4 ise yaklaşık bir ay sonra Şubat sonunda çıkacak.

Peki şu an Internet Explorer, Chrome, Safari veya başka bir tarayıcı kullanıyorsanız Firefox 4'e geçmeniz için bir neden var mı? İşte Firefox 4'e yükseltmeniz konusunda değerlendirmeniz gereken bazı önemli nedenler:

Hız

Firefox 4, farklı alanlarda Firefox 3'e göre daha hızlı. Tarayıcının Javascript motoru baştan yazıldı ve Gmail gibi koda dayanan sitelerde önemli bir performans artışı sağlıyor. Rendering hızı dışında tarayıcının genel hızında da artış var. Sayfaları hazırlamada 3D grafik kartınız da kullanılıyor.

Eğer yavaş bir PC'ye sahipseniz ve Firefox'u yavaş olması nedeniyle bıraktıysanız, Firefox 4'ü denemelisiniz.

Güvenlik ve bulut özellikleri

Güvenlik

Firefox 4, Javascript programlarını bölümlere ayırarak güvenliği bir adım öne taşıyor. Tarayıcı açık kaynak kodlu olduğundan kodları herkes tarafından incelenebiliyor ve bu konuda Internet Explorer ve Safari'den avantajlı.

'Bulut' özellikleri

Firefox 4 ile yer imlerinizi, parolalarınızı, tercihlerinizi, geçmişlerinizi ve sekmelerinizi 'bulut'ta saklayabiliyorsunuz. Bu işlevi kullandığınızda farklı PC'lerde kullandığınız Firefox tarayıcıları arasında eşitliği sağlayabilirsiniz. Buna Android ve iOS cihazlarındaki Firefox da dahil.

İnternete farklı yerlerde sıklıkla bağlanıyorsanız, Firefox 4'e geçmek isteyebilirsiniz.

HTML5 desteği ve gizlilik

Firefox 4, tüm yeni tarayıcılar gibi HTML5 desteğine sahip olacak

HTML5 desteği

HTML5'le meydana getirilen ilginç numaraları sizlerle burada paylaşmıştık. Firefox 4 de tüm yeni tarayıcılar gibi HTML5'i destekliyor. Firefox 4'ün yaptığı ancak diğer tarayıcıların yapamadığı şey ise Indexed DB işlevi sayesinde çevrim içi verilerin çevrim içi olarak saklanabilmesi.

Gizlilik

'Gizli tarama' modu, Firefox 4'le beraber daha belirgin bir hale geliyor. Hangi siteleri ziyaret ettiğinizi açığa çıkaran bir CSS açığı da bu sürümde gideriliyor.

Gizlilik ve güvenlik eklentileriyle beraber Firefox, gizlilikte en yetenekli tarayıcılardan biri olacak.

Yeni tasarım ve eklentiler

Yeni, az yer kaplayan sade tasarım, Firefox 4'e geçmeniz için bir neden olabilir

Yeni tasarım

Sekme grupları, yeni kullanıcı ara yüzü ve diğer küçük geliştirmeler Firefox'un ara yüzünü yeniledi. Sade bir tasarıma sahip olan Firefox 4, ekranın üst bölümündeki tüm boş alanı kullanıyor ve web sayfaları için geniş bir alan sunuyor.

Eklentiler

Firefox her zaman en iyi eklentilere sahip olmasıyla biliniyor. Firefox 4 de bu konuda farklı değil, önemli eklentilerin de bir çoğu şu an Firefox 4'ü destekler durumda. Firefox'un geniş eklenti desteği sayesinde tarayıcınızla neredeyse her şeyi yapmanız mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

İngilizce biliyor ve az çok kodlara aşina iseniz kaynak kodları rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Gerçekten çok iyi farkını şimdiden hissettirdi firefox ;)

bulut süpermiş :)

Sanki çıktı da geçmesi kaldı :D

Haberde kullanılan ekran görüntüleri gerçekse bana biraz operadan araklanmış gibi geldi!

Firefox 4'e geçmemek için TEK neden: Google Chrome.

opera 11de olduğu gibi yükleme ekranında portable (usb) kurulum seçeneği olacak mı?

hakikaten güzel bir şey yapmışlar. şu anda beta sürümünü kullanıyorum. ve diyebilirim ki gayet güzel olmuş.

diğer tarayıcılardan ayıran pek farkı yok gibi.

3.6 sürümünden fazla ram kullanıyor

3.6 sürümü sadece başlatıldığında 40-50mb ram kullanıyor
4.0 beta sürümleri ise 100-130mb arası ram kullanıyor.

şubat ayı sonunda çıkacak-mış.
inansak mı acaba...

firefox rocks

Firefox'u diğer tarayıcılardan ayıran en büyük önemli sebeblerden biriside About:config ayarlarıdır burada bir kaç püf noktada yapacagımız işlemlerle Firefox'un performansını artırabiliriz Özelikle Firefox4 kullandıgınız eklentiler uyumlı degilse About:config den şu ayarları degiştirmenizi öneririm

Eklenti Uyumluluğu Denetimini Değiştirin
extensions.checkCompatibility = False
extensions.checkUpdateSecurity = False
[ SiyahLim ]

bunlarda önemli ama pc kasıyormu eski tarayıcılar gibi geçmi açılıyor yine eski tarayıcılar gibi bunlarında cevabını verirseninz yarar bilgi emege saglık

Mozilla bu saatten sonra isterse ağzıyla kuş tutsun boş. 2 senedir firefox 4 haberleri çıkıyor, hala çıkamadı, beta bilmem kaçıncı versiyonda. Chrome Firefoxdan en az iki adım önde. Firefox en fazla chromeu yakalar 1 aya kalmadan chrome yine fark atıp kaçar.

firefox'a tek gecerım :P

bence neden safari ye geçmiyeyim i deneyin :D
firefox çok kullanıldıgı için hackerlerın hedefi :D

bla bla bla. renderng hızında da gelişme yok. zaten IE9 ve chrome'la baş etmesi münküm görünmüyor.

resmen opera ya

bi çıkamadı şu ff 4 .!

çıksın artık değilmi

beta 9 gerçekten güzel olmuş

Soru soruluyor: Chrome, Safari tarayıcı kullanıyorsanız Firefox 4'e geçmeniz için bir neden var mı?

Cevap veriliyor:
Firefox 4 Firefox 3`ten daha hızlı!!??

Bulut sisteme güvenmem

vazgeçemiyorum diğerleri hiç esnek değil istediğin gibi kullanamıyorsun sadece firefox diyorum b9 da süperolmuş ama nihai sürümü dört gözle bekliyoruz :))

Betaları berbat. Çok çok çok göçüyor. Ama hızlı olması büyük bir artı. Yine de pek umutlu değilim.

herkes firefox ve chromedan bahsediyor.. türkiyede pek yaygın olmayan maxthon var.. kullanıyorum ve çok memnunum.. herkese öneririm

chrome dan ayrılmak için bir sebep göremedim :)

artık çıksa da geçsek..

kimse operadan bahsetmemiş. ben de firofox kullanıcısıydım. opera 11 çıktığında portable kurulumunu yaptım. bütün tarayıcı içeriği, şifreler, geçmiş herşey bir klasörde. eski pc kullanmama rağmen onlarca sekme açsamda kasmıyor. firefox ile 5-6'yı geçince sektelemeye takılmaya çökmeye başlıyordu. bi kere operayı deneyin bakalım firefoxun yüzüne bakıyo musunuz bi daha.....

firefox müthiş eklenti desteği sayesinde hayatta kalıyor ama google chrome kadar geleceği parlak gözükmüyor ne yazikki bu arada bu laflarımı firefoxtan yazıyorum :)

KİM NE DERSE DESİN İSTER FF 100, İE 200, CHROME 500. SÜRÜMÜ ÇIKSIN EN İYİSİ OPERA.

arakdaşlar crome ie8 kullandım ie zaten baştan elenıyor yavas ıgrenc bırsey cromede su sekmeler yok hanı uste tıklıyorsun google tıklıyorsun bılmem hangı sayfaya tıklıyorsun o yok hcı rahat gelmedı firfoxu yıllardır kullanıyorum cok memnunum opera denemedım

cromede sekmemi yok körmüsün aga, crome ile operayi tek gecerim ayrica ie 9 da iyi is cikarmis uzun zamandan sonra. firefoxu hic begenmedim 4. versiyonu nasil olur bilemicem, ama su gercekki herkes operanin taklitcisi olmus, operanin hali hazirdaki özellikleri sonradan diger tarayicilara ekleniyo gülünc bi durum :D

opera swf dosyalarını oynatırken sorun yaşıyor.şu adresteki swf'yi oynatamıyor mesala:
http://four.flash-gear.com/water/wat.php?c=v&id=467482&k=12040815

en iyisi chrome .Girdiğin sitenin zararlı olabileceğini söylemesi çok güzel.
firefox'u ise flash indirme eklentisinden dolayı kullanıyorum.Bu yorumu da chrome tabanını kullanan comodo tarayıcısıyla yazıyorum.

Ben Opera da dahil, internetteki popüler cogu web tarayicisini kullandim. Bir kere indirme hizi, güvenlik ve dizayn gibi konularda Google Chrome en iyisi. Onun hemen arkasindan ise Mozilla Firefox geliyor. Opera yi PC de kullanisli bulmadigim isöylemeliyim. Fakat Internet Explorer hepsinden yavas. Bana göre Google Chrome u kullanin arkadaslar.

firefoxla diğerlerini karşılaştırmak yanlış bi şey ff un yeri ayrı
eklentiler çok süper hızı da diğerlerinden kötü değil eklentilere rağmen bu böyle

Chrome gibi kalitesiz bir tarayıcıyı Firefox a rakip göstermek bilişim cahilliğidir. Değil rakip olmak yanına bile yaklaşamaz. İşi bilenler zaten Firefoxu tercih ediyor. Bilmeyenler bu işten anlamayanlar mecburen İE ve Chrome gibi berbat tarayıcılarla yöneliyorlar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost