Firefox 4, Google Chrome'a karşı!

Firefox 4, yerine göz diken Chrome'u kopyaladı mı, kopyalamadı mı? Peki hangisi daha başarılı...

  • Ali Güngör

Firefox'un en son beta sürümü olan Firefox 4 beta 1, Chrome'a benzemeye devam eden arayüzüyle dikkat çekiyor. Ancak arada ince ve önemli farklılıklar var. Peki bu farklılıklar Firefox'u daha mı iyi kılıyor, daha mı kötü? İşte karşılaştırması...

Menü tuşu özelliği sayesinde Firefox arayüzü oldukça toparlanmış durumda. Daha önceden ekranı dolduran kopyalama ve yapıştırma gibi neredeyse tamamen gereksiz özellikler, göz önünden kaldırılarak tek bir tuş altında toparlanıyor. Sonuçta bu tek tuş sayesinde Firefox, Chrome'dan bir daha derli toplu hale geliyor.

Sekmelerin yukarıya taşınması önemli değişikliklerden birisi oluyor. Chrome'da ekranın en üstündeki sekmeler kolayca tıklanabilir halde. Ancak Firefox farklı bir karar alarak sekmeleri sadece biraz daha yukarı taşımış. En üstte menü tuşu yer alıyor. İşte bu yüzden Chrome'daki sekme tıklama rahatlığı Firefox'ta yok.

Firefox'un kazandığı ve kaybettiği noktalar

Yer imleri ve yer imleri seçenekleri de Firefox'un yeni menü çubuğundan eksilenler arasında yer alıyor.

Arama çubuğunun yanında yer alan ayrı bir tuş, yer imleriyle ilgili gerekenleri altında topluyor. Eğer isterseniz eskisi gibi kullanabilirsiniz ancak beta'yı test eden pek çok kullanıcı Firefox'un yeni yer imleri kullanımını Chrome'dan daha çok seviyor.

Firefox 4'ün yeni tasarımı da Chrome'dan daha fazla alan sunuyor. 6 Piksel daha avantaj küçük gibi görünebilir ama hissiyat olarak daha ferah hale getiriyor. Bununla birlikte Fireofx'un menü tuşu tepede yer alıyor ve yanı boş, bu konumlandırma yer israfına yol açıyor ama öte yandan tepeye ferahlık veriyor. Bu menü tuşunun yanındak boşluk halen tartışılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Guzel. Ben IE, Opera, Chrome, Firefox u ayni anda kullaniyorum. Farketmez. Ama varsayilan ve en cok kullandigim CHROME. Eklenti destegi yuzunden cok kullaniyorum.

Ya Firefox kullanın, Ya firefox kullanın ! Adblock Plus, Flashgot vs. vazgeçilmez kılıyor.

firefox 4 deki eklenti sayfasını hiç sevmedim.ayrı pencere olarak daha iyiydi.

Bilgisayarıma her ihtimale karşı IE, Firefox ve Chrome yüklü durumda. Her birini ayrı ayrı tecrübe ettim sonuçta refleksiv ve nörolojik olarak vücudum Chrome'a daha fazla uyum sağladı. Minimalist ve kullanımı çok rahat. Tavsiye ederim.

Diğer tarayıcı yapımcıları her sene 2 cm yukarı çıkıyorlar. Google'ın bakış açısı burada belli oluyor. Yavaş yavaş yukarı çıkarmaya ne gerek var deyip direk tavana vurdurmuşlar. Google sonunda herkesin geleceği noktaya aylar seneler önce geldi bile. Cidden sekme tasarımı da aynı Chrome. Adını da Chrofox koysalarmış tam olurmuş. :)

Ne yalan söyliyim şu anda İE8 FF3.6 Opera10.60 Safari ve Chrome bu 5 tarayıcıyı da uzun zamandır kullanıyorum beni en çok etkileyen Opera oldu yıllar önce Operayı ilk kurduğumda sitelerde uyum sorunu vardı direkt kaldırmıştım ancak bu son hali gerçekten çok başarılı.

Gelelim konuya resimden gördüğüm kadarı ile FFde önce Operayı sonrada Chromu gördüm ikisinin karışımı gibi olmuş daha özgün olabilirdi.

Bana soracak olursanız tarayıcım hızlı ve hafif olsun diyorsanız başta Chrome eğer imkanınız varsa İE8 64bit te olabilir (32bit sürümüne görde neredeyse %40-50 hız farkı var ancak flash kaç yıldır halen windows için 64bit flashı çıkaramadı gitti bu ne biçim iştir anlayamadım).

2. olarak tarayıcım chrome kadar hızlı olmasın ama bana birçok kolaylık ve özellik sağlasın diyorsanız Opera'yı tavsiye ederim.

3. Tarayıcım Operadan az daha yavaş olsun ancak istediğim gibi eklentiler ile özelleştireyim diyorsanız Firefoxu kullanın.

4. Safariyi ne yazık ki önermiyorum işe yarar bi artısını görmedim apple ürünlerini kullanıyorsanız Safaride hoşunuza gidebilir.

Sonuç olarak yazdıklarımın hepsi uzun bir süre kullanım tecrübesine dayanmaktadır. Sağdan soldan okuduklarım ya da duyduklarıma göre yazmıyorum tabi ki yarın tarayıcıların yeni sürümleri çıkar bunlar değişir onu bilemeyiz yani yarın ne getirir bilinmez. Benim gördüğüm bir çok ilki Opera yapıyor diğer tarayıcılarda bunları kopyalıyor ya da geliştirip değiştirerek kendi tarayıcılarına ekliyorlar bu konuda sonuncu ne yazık ki İE oluyor.

Firefox 4beta1 in arayüzünü ben de gerçekten çok sevdim. Fakat ikide bir çöküyor. O yüzden şimdilik 3.6.6 versiyonunu kullanıyorum. beta2 de inşallah bu çökme sorunu düzelir.

Chrome Firefox'a yaklaşamaz bile. Chrome bilmiyorum bana soğuk geliyor Opera ile eşdeğer gibi ama Opera daha güzel; IE ise en kötüsü...

Evet o menü boşluğa ben de bir anlam veremedim.Opera gibi sekmelerin önüne yerleştirseler daha güzel olurmuş.

firefox chrome'a bu özelliklerle sadece yaklaşabilir.chrome un arkasında google olduğu sürece onunla yarışabilen tarayıcılar opera ve safari olacaktır.
internet explorer bu yarışı çoktan kaybetti.firefox ise yeni sürümle yaralarını sarmaya çalışıyor.
chromedan daha hızlı değil,kullanım açısındansa sadece biraz daha yaklaştı.
chrome a hız açısından safari kullanım kolaylığı açısından ise bi tek opera meydan okuyabilir.

Firefox hala ie'den ve chrome'dan çok daha iyi.

Firefox 4beta1 in arayüzünü ben de gerçekten çok sevdim. Fakat ikide bir çöküyor. O yüzden şimdilik 3.6.6 versiyonunu kullanıyorum. beta2 de inşallah bu çökme sorunu düzelir.

Chrome vari bir browser olmuş, ama Chrome ile herşey güzel bana :)

Firefox kullanmam

firefox, chrome ve operaya benzemiş

ah Firefox, neyse ki temalar, userstyles.org, about:config vs.vs. var da, istediğimiz gibi özelleştirebiliyoruz. Ama keşke özünü kaybetmeseydin. Chrome özentisi de nerden geldi, sana?

şuanda beta sürümünü kullanıyorum. gayet güzel.

Chrome bir numara hem hızlı hemde güvenli hem de sayfaları hatasız gösteriyor firefox gibi değil.

ben sekmelern altta olmasını istiyorum... ve menü çubuğunu ve alanını hiç kullanmak istemiyorum... lakin en üstteki acayip menüyü gizlemek mümkün olmuyor... 3.6 da ne güzel tek alt tuşu ile, ihtiyaç halinde o menüyü açabiliyordum...

ilaveten ben arama çubuğu omnibar ile birleştiriyorum... bir de butonlar var tabii: ilave butonlarım var... onları kullanıyorum... lakin onları da henüz yerleştirmenin yolunu bulamadım.

Ben sekmeleri üstte kullanmıyorum, gereksiz.

oldukça hızlı ve güzel olmuş chrome de kullanıyorum ama bu pazarda ie'nin tahtını ilk sallayan firefox olduğu için ondan vaz geçmem sözkonusu değil. chromeye benzeyen bir özelliğide form alanlarınız boyutlandırılabilmesi.

Hız, uyum, konfor, kullanım rahatlığı ve en önemlisi güvenlik nereden bakarsanız bakın diğerleri Firefox a bırakın rakip olmayı yanına yaklaşamaz. Bu konuyu tartışmak bile zaman kaybı.

sona zamanlarda ff'den biraz vazgeçer gibi oldum ama ff4 b1 kullanınca yine yeni favorimin ff olacağı kesin gibi görünüyor.

Tum yeniliklerde eski halinde dondurulme opsionu sunuluyor. Ayrica tab menuyu yukariya tasiyarak bence oldukca komk birsey yapmislar. Chrombe baska bu baska kendi yolunda gitsene kardesim..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play