Firefox 4, IE9 ve diğerleri hız testinde!

IE 9, Firefox 4, Chrome 10 ve Opera 11'i tartışmalı bir testte kapıştırdılar! İşte sonuç...

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox 4, IE9 ve diğerleri hız testinde!
Soğuk açılış (büyük halini görmek için tıklayın)

İçinde bulunduğumuz ay tarayıcılar için oldukça önemli bir dönem oldu. Internet Explorer ve Firefox yeni sürümleriyle ortaya çıkarken Opera ve Chrome gibi rakipleri de yeni özellikler eklemeye devam ettiler. Peki hangi tarayıcı, hangi alanda daha iyi?

Lifehacker yeni tarayıcıların açılış hızlarını, sekme yükleme sürelerini, JavaScript gücünü ve bellek kullanımını teste tabi tutmuş. Ancak testte önemli bir sorun var; IE9'un 64bit sürümüne yer verilmiş. Chakra motorunun sadece 32-bit sürümünde yer aldığını düşünürsek, IE9'un bu testte neden gerilerde kaldığını anlayabiliriz...

İşte bu tartışmalı testin sonuçları:

Soğuk açılış
Kazanan: Opera 11

Internet Explorer, bazı öğelerinin Windows'a entegre olmasına rağmen soğuk açılış adı verilen ilk açılışta en geride kalan tarayıcı olmuş. Ancak tarayıcılar bir kez açıldıktan sonra, sonraki açılışlar yeteri kadar hızlı gerçekleştiriliyor.

Sekme yükleme
Kazanan: Chrome 10 (kararlı sürüm)

Dokuz sekmeyi yükleyerek test edilen tarayıcılar arasında kazanan Chrome. Ancak fark 2 saniye ile oldukça az.

JavaScript, DOM/CSS ve diğer testler, toplam puan

JavaScript
Kazanan: Chrome 11 (geliştirme sürümü)

JavaScript testlerinde Chrome 11 galip gelirken, Firefox 4 ve Opera 11 başabaş.

DOM/CSS
Kazanan: Opera 11

CSS ve şekillendirme, JavaScript kadar önemli olmasalar da giderek önem kazanıyor. Opera bu alanda Chrome'u geçmeyi başarıyor. Firefox 4 onları hemen arkadan takip ediyor, Internet Explorer 9 ise önceki sürümlerinden daha iyi.

Bellek kullanımı (eklentisiz)
Kazanan: Chrome (geliştirme sürümü) ve Opera 11

Bu tarayıcılar, açılmalarının ardından ve 9 sekme yüklendiğinde diğerlerine göre en az belleği kullanıyorlar.
JavaScript testinin sonuçları (saniye başına çalışma sayısı, büyük değerler daha iyi)
Beş eklentinin yüklü olduğu testte ise kazanan Opera 11 ve Firefox 4 olmuş.

Lifehacker'ın toplam puanları ise aşağıda yer alıyor:

1. Opera: 80%
2. Chrome 10 (kararlı sürüm): 76%
3. Chrome 11 (geliştirme sürümü): 68%
4. Firefox 4: 60%
5. Internet Explorer 9: 24%


CHIP Online Notu:
Testi yapan Lifehacker'ın neden IE9 64-bit'i kullandığı meçhul. Microsoft özellikle CSS3 ve Javascript'te en hızlı Chakra motorunun sadece 32-bit sürümünde yer aldığını daha önce açıklamıştı. 32-bit IE9'la rakamlar bir hayli farklı olacaktı. 32-bit IE9'un , 64-bit Windows'lara da kurulan standart sürüm olduğunu hatırlatalım...

Okuyucu Yorumları

Toplam 43 Yorum

Chrome da yüzlerce ufak sekme onlarca büyük site açabiliyorum,.. diğerlerinde aynı rakamda sekmelerde ağırlaşma olurken chrome da tık yok,..

Hadi Operaya gidelim

tamam da opera mobile 11 ne kadar mükemmel olmuş ya hayran kaldım

Firefox 4 + adblock + fasterfox = Alayına gider ;)

haha. opera dandik diyenlere gelsin :)

Tilki inişte. 4 yaramadı.

lütfen birisi microsoftu tarayici cikartma konusunda durdursun. rezalet...

8 SENEDİR OPERA KULLANIYORUM BAĞIMLILIĞIN TA KENDİSİ VE ELİT Bİ TARAYICI YERİ BAŞKA DİĞERLERİNE HİÇ AMA HİÇ BULAŞMAM OPERA FOREVER...

Saçma bir test. Her tarayıcı her yerde aynı performansı göstermiyor ki.

En basiti Facebook taki online oyunlarda iki tarayıcı rahat çalışırken diğerleri sorunlu(ie9 ve chrome 10)

Mesela Youtube da ise işin şekli tamamen değişiyor Ie9 burda hepsini alt ediyor hem hızlı yükleniyor hem en az işlemciyi kullanıyor. chrome ise operadan daha beter çalışıyor youtube da.

Firefox ise w3 e tam uyum sağlamış bir sitede tasarım olarak ile9 u az bir farkla geçiyor. Safari ve Chrome gerisinden geliyor.

Tam randımanlı çalışan şuan iki tarayıcı var kendi pcmde birisi IE9 birisi Chrome 10. Firefox 4 ü chrome yerine kullanırım dedim ama fiyasko çıktı.

Lifehacker ın testi tamamen saçma.

Hız hız hız herşey hız sanki. Yeni çıkan tarayıcılarda neden şu testler yapılmıyor: Güvenlik testi, Gizlilik testi, Tutarlılık testi. Js testlerinde sun spider ı teste sokmayan testçilerin yaptıkları karşılaştırmaları hiç okumadan kapatmak gerekiyor.

Opera 10. sürümünden beri aşırı bellek kullanmaya başladı ama bunun nedeni operanın bellek kullanım işini gevşettiği için değil tabi ki. Bilgisayarda boş boş duran rami değerlendirmek için. 3 gb ramim var ama opera 9 sürümünde 50 mb kullanıyordu geri kalanı hdd me yazıyordu hem bu tarayıcıyı yavaşlatıyor hem de hdd em gereksiz yere fazladan yazılıp siliniyordu. Boşta duran iki gb ram varken buna ne gerek var ki.

Eski bilgisayarımda 1 gb ram var, opera onda taş çatlasa 150 mb ram kullanıyor. Daha az ram olanlarda da daha az kullanır. Yani tarayıcıların fazla ram kullanması aslında onların bellek tüketimini iyi ayarlayamamasından dolayı değil. Daha etkin bellek kullanımı içindir.

bu tarayıcı muhabbeti gerçekten çok sıktı. en iyisi chrome neyi tartışıyorlar hala anlayamadım :)

çünkü arkadaş anti-microsoftçu

"Beş eklentinin yüklü olduğu testte ise kazanan Opera 11 ve Firefox 4 olmuş."

Kilit cümle bu olmuş. Nerdeyse bütün tarayıcılarda eklentiler kullanılıyor ve bu eklentiler kullandığınız tarayıcıyı tamamen size ait bir tarayıcı haline getiriyor ve buna en iyi bu iki tarayıcı uyum sağlayabilmiş. Ne kadar kişiselleştirilse de hala kendi yapısındaki bütünlüğü koruyabiliyor.
Her zaman hız testelerinde şu tarayıcı hızlı bu tarayıcı hızlı deniyor ama bu tarayıcılarının denildiği gibi söylenen hızlarını bizim yani Türk kullanıcısının fark etme şansı yok. Sonuçta ülkenin çoğu kotalı ve 1mbit internet kullanıyor. Tarayıcılarımızın hızı internetimizin hızı kadar sadece biz hızlı denince hızlı zannediyoruz. 64 bit 32 bit durumundaki gibi. 2 gb ram de her iki işletim sisteminınde aynı hızla çalıştığı test edilip bulunmuş ama farkı bilenler 2 gb ramde 64 bitin daha hzılı çalıştığını zannediyor. Genelde elimizin altında 1 mbit internet var ama testler şu hızlı bu hızlı diyor. Biz de onların daha hızlı çalıştığını zannediyoruz. Belki gerçekten öyledir ama internet altyapımız sayesinde sadece öyle olduğunu zannediyoruz.

Ya tartisacak ne var ki? Google Chrome ve Opera butun testlerde rakiplerini ezip geciyor. IE9 guzel bir alternatif oldu sadece. Firefox 4 ise tam bir hayal kirikligi... Su anda Google Chrome 11.0.696.16 surumunu kullaniyorum. Adblock eklentisini de yukledim. Son surat netteyim. Ufak bir not: Chip sitesi butun tarayicilarda sorun cikariyor. Sitenin hafifletilmesi gerekiyor.

bence bu adobeye bir cozum bulmalari gerek malum hep hata veriyor.

firefox liseden beri aynı firefox kullanıcı bılgılerımı kullana bılıyorsam bana yeterlı eklentılerım ıle sadece bır dosya kopyalamak yeter Sistemden gerı kopyaa aynı yerden acılsın =) ugrasmak yok dert yok

IE9'un 32bit versiyonu kullanılsa bile gene de testteki bariz en yavaş tarayıcı olurdu.. Kimseyi akvaryum balıklarıyla kandırmasınlar - sanki kendi marifetleriymiş gibi - ekran kartını kendileri yapıyormuş gibi...

Bir de ballandıra ballandıra anlatır Micro$oft - 64bit şöyle iyi, böyle iyi, 64bite geçin de geçin... Geçtik de ne oldu - programların hala 32bit :) Kullanılabilecek kadar iyi tarayıcın 32bit... 64bit tarayıcında Flash çalışmıyor ve testte görüldüğü gibi tam bir kaplumbağa!!!

Son söz olarak : Google Chrome Rulez!!!

Keşke IE 9 32 biti de teste ekleselerdi de hanyayı Konya2yı görseydik.

Herhangi bir araştırma sitesine parayı basıyorsunuz ve sizi birinci yapıyorlar bu kadar basit :)

opera işte ya
50kere söyledik her konuda da söylüyoruz.
bu işin piri opera.
3 senelik kullanıcısı olarak yazıyorum.
olmazsa chrome kullanın.
bu arada ie 9ile birlikte bayağı toparlamış.
ffox ise miras yiyior resmen.

IE9'un 32bit versiyonu kullanılsa bile gene de testteki bariz en yavaş tarayıcı olurdu.. Kimseyi akvaryum balıklarıyla kandırmasınlar - sanki kendi marifetleriymiş gibi - ekran kartını kendileri yapıyormuş gibi...

Bir de ballandıra ballandıra anlatır Micro$oft - 64bit şöyle iyi, böyle iyi, 64bite geçin de geçin... Geçtik de ne oldu - programların hala 32bit :) Kullanılabilecek kadar iyi tarayıcın 32bit... 64bit tarayıcında Flash çalışmıyor ve testte görüldüğü gibi tam bir kaplumbağa!!!

Son söz olarak : Google Chrome Rulez!!!
-------------------------------
ekran kartını kendileri yapmıyor olabilirler ama direct2d'yi kendileri yapıyorlar. kendi bilgisayarımda Opera ve FF nin de son versiyonları var ve mecbur kalmadıkça FFden başka tarayıcı kullanmıyorum.
ama donanım hızlandırma ve sun spider testlerinde ie9 (32bit) diğer ikisinden de (hatta 64bit ie'yi de sayarsak üç) daha iyi sonuç veriyor.
bilmeden etmeden MS düşmanlığı, Chrome fanboyluğu yapmayalım.

ie9un hem 32 hem de 64 bit versiyonlarını kullanıp aradaki farkı görmemişler gelip burada atıp tutmasın birşey farketmezdi diye.

ie9 32 bit, 64 bit işletim sistemlerine yüklenmiyor desteklenmiyor dieye uyarı veriyor :)

64 bit IE'de Flash'ın olmayışı, IE'den değil, Adobe'dan kaynaklanmaktadır, bilmeden yorum yapmyalaım, IE9 gerçekten de hızlı bir tarayıcı.

64 bit IE'de Flash'ın olmayışı, IE'den değil, Adobe'dan kaynaklanmaktadır, bilmeden yorum yapmyalaım, IE9 gerçekten de hızlı bir tarayıcı.

youtube akarrr diğerleri bakarrr

ie9 un 64 bitini teste sokmuşlar. bilindiği üzere javascript motoru dahil bir çok yenilik 64 bite eklenmedi daha. böyle basit insanların testini yayınlamayın.

javascriptti testinde 1. olan ie9 32 biti göstermemek için 64 biti eklemişler. bir çok bilgili arkadaşım görünce bunu anlayacakdır zaten.

"ie9 32 bit, 64 bit işletim sistemlerine yüklenmiyor desteklenmiyor dieye uyarı veriyor :)"

Ben 64 bitini yükledim sonra kontrol ettiğimde hem 64 bitin hem 32 bitin yüklendiğini gördüm. Chip'in ie9 indirin bağlantısından ie9 x64 türkçe indirip yükleyin 32 bitde yükleniyor. Microsoft'tan indirdiğinizde sadece web aracı iniyor kurulum sırasında tekrar internete bağlanıyor. Eğer internet hızınız yüksek değilse kurulum baya uzun sürüyor. Kurulum olduğu için bilgisayar çok çalışıyor ama öteki şekilde indirirken hem bilgisayarı kullanabiliyor hem de kurulum daha hızlı oluyor.

tüm tarayıcılar içerisinde en iyisi opera bana göre.

Hiç kimse anasının karnından bilgi sahibi olarak doğmayacağı için bilmediği bir kaç hususta açıklama yapmak istiyorum. Paylaşalım ki sizde bana bilmediğimi öğretin.

1- Flash Player 64 Bit ie9'da var fakat henüz BETA aşamasında. 32 Bit sürümle aynı zamanda yapılmaya başlansada ne hikmetse 32 Bit Flash Player'ın kararlı sürüm çıktı ama 64 Bit'in kararlı sürümü henüz çıkamadı. Bu konuda Adobe sorumlu.

2- ie9 'u indirmek isteyenler malum web sitesinde iki seçenek görecekler; biri 32 Bit diğeri 64 Bit. İşletim sistemi 64 Bit ise 64 Bit paketi indirmelisiniz. 64 Bit paketi indirip kurduğunuzda HEM 32 BIT HEMDE 64 BIT IE9 KURULDUĞUNU GÖRECEKSİNİZ. 32 Bit paket ise sadece 32 Bit işletim sistemleri için geçerlidir ve içinde sadece 32 Bit ie9 vardır. 32 Bit paketi 64 Bit işletim sistemine kurmaya izin vermez. Aslında indirirken ie9'un X86 mı x64 mü olduğunu seçmiyoruz, seçtiğimiz şey işletim sistemimizin x86 mı yoksa x64 mü olduğudur.
Bu yanılgıya sebep olan sanırım ÇEVİRİ hatası.

3- 64 Bit internet Explorer hiçbir zaman VARSAYILAN TARAYICI OLMUYOR. Bazen windows saçmalayıp yapıyor ama normalde izin yok Yinede Microsoft izin vermemiş kardeşim :D Sebep sanırım Flash, CSS3 ve Javascript farkları.

4- Üzücü olsada 64 Bit IE9, 32 Bit IE9'dan kat kat daha YAVAŞ. Sebep yukarıda anlatılmış.

5- Yukarıdaki testi yapan Lifehacker acemi ve objektif olmayan bir test yayınlamış. İsmi bile yaşının çok küçük olduğunu gösteriyor.
Hangi GERÇEK HACKER ben Hacker'ım der gibi ismini Hacker olarak koyar, işlediği suçu itiraf eder?

Test taraflı sanki dikkat ederseniz diğer tarayıcıların 32 biti kullanılırken, Internet Explorer'ın özellikle 64 bit'ini karşılaştırmışlar. Halbuki günümüzde herkes işletim sistemi dereği 64bit yüklesede IE'yi 32 bit olarak kullanıyor yani çok daha hızlı bu sonuçlara göre.

"ie9 32 bit, 64 bit işletim sistemlerine yüklenmiyor desteklenmiyor dieye uyarı veriyor :)"

IE 9 64 bit yüklediğinizde bile zaten farkında olmadan 32 bit olanını kullanıyorsunuz, Çünkü ikiside yüklenmiş oluyor. Başlat menüsünden Internet Explorer 64 bit i tıklamadığınız sürece zaten herkes gibi 32 bit çalıştırıyorsunuz.

tarahsız test istiyorsanız 64bit tarayıcılarla 64 bit olanı 32 bitle de 32bit olanı kapıştırın bunu yapan trk güncel inceleme var En Hızlı İnternet Tarayıcısı Yarışı - 3: IE9 Yarışa Katılıyor thgtr yapmış bir inceleyin ie9 açık ara birinci
testeki tarayıcılar
Chrome10.0.648.134
Firefox3.6.15
Internet Explorer 9
Opera11.01 (build 1190) 51
Safari5.04 (7533.20.27)

birçok test uygulanmış
Performans Testleri: Açılış Süreleri
Performans Testleri: Sayfa Yükleme Süreleri
Performans Testleri: JavaScript
Performans Testleri: Peacekeeper, Dromaeo DOM ve Acid3 Speed
Performans Testleri: HTML5
Performans Testleri: Java ve Silverlight
Verimlilik Testleri: Bellek Kullanımı
Verimlilik Testleri: Bellek Yönetimi
Uyumluluk Testleri: HTML5, CSS3, JavaScript ve Acid3- 2

taraf tutmanın bile bir adabı olur yav :) açıkça IE kötü sonuç alsın diye çabalamış adamlar.
daha da ziyaret etmem lifehacker'ı. zaten yeni dizaynlarını da hiç beğenmemiştim.

Şu anda Hız ve stabilite çalışma konusunda İE-9'un eline kimse su dökemez ...

opera kullanıyorum ama şunu belirtmek gerek opera 11.00 ve 11.01 sürümlerindeki donma sorunu çözülmedi. 11.10 beta çıkmış umarım onda çözülmüştür.

Biraz taraflı olsa bişey demiyecem de abartmış :)

Ie nin javascriptte Chrome Stable ile Dev sürümü arasında olması gerekiyor. Ayrıca soğuk açılışta Firefoxtan iki kat hızlı olduğunu söyleyebilirim 32bit sürümünden bahsediyorum.

Ayrıca 64bit'in 32bite göre neredeyse 1,5 kat daha çok bellek kullandığını belirtmekte fayda var.

Ie9'un en büyük güzelliği Chakra zaten, Chakra'sız sürüm firefox 3,5dan bile yavaş kalır.

Lifehacker seni :D

Şimdi arkadaşlar benim yorumuma bol bol yazmışlar....

>> IE9 da 64bit Flash olmamasının sebebi Adobe gözükse de - asıl sebebi Micro$oft tur.. Adobe un geliştirmelerini yavaşlatıp oyalamışlardır. Çünkü rakip teknolojiyi pazarlamak istemişlerdir. Nedir o - Silverlight...

>> IE9 32bit ve IE9 64bit aynı makinaya kurulur. Kurulmaz zaten demedim. Kurulur ama ne olur? 64bit 32bit ten daha yavaş çalışır. Şimdi kimse kalkıp bu konu hakkında birşey diyemedi... En son teknoloji 64bit makina almışım, performansı sonuna kadar kullansın diye 64bit programlar yüklemişim.. Doğal olarak ne beklerim - IE9 64bit in IE9 32bit ten daha hızlı çalışmasını beklerim. Çünkü 32bit katmanına geçmeden programlar direk çalışır da ondan.

>> Lütfen, istirham ediyorum. Kimse bana bilmiyor etmiyor demesin. Ben de yılların yazılımcısıyım. Pazarlama taktiklerini düşe kalka öğrendim. Saygılar..

%100 yalan. Bir kere Opera Firefox'tan hızlı. Bunu herkes bilir.

opera diyorum..her yönden harika..heleki firefox kalsın

flash player 64 bit 10.2 previev 3 mevcut 2010 da çıktı baya oluyor bisorun yok flashda ie9 32bit daha hızlı yanlız.

Mozilla Firefox 4 tam bir hayal kırıklığı. Firefox 3.6.15 ile İnternet üzerinden yapılan Radyo Tv yayınları izlenebilirken, yeni sürüm Mozilla Firefox 4 ile izlenemiyor.

IE asla ve asla safari,chrome,opera ve firefox u geçemez. Neden saplantılı kodlama teknikleri. Aynı sorun firefox ta başladı. Flashı düzgün entegre edemedikçe(bu sorun hep vardı ve diğerlerinde nedense olmuyo) adobe kötülüyor. Hız konusunda safari ve chrome ilerde ama tüm eklenitlerle ve en az bellek kullanarak sayfa açma işleminde Operanın eline su dökemez.
Evet operanın eski sürümleri daha hızlıydı, sebeb syfa içeriklerini cache de kodlamadan tutmasıydı(şöyle örnek verebiliriz izlediğiniz bir flash vidyoyu operanın cache klasöründe bulabilirdiniz diğerleri gibi bozmazdı ) Ancak yeni sürümlerde bu dosyalar kodlanır, bu da biraz performans düşürür.
Yine de hızlıdır. Ondan hızlıları var Chrome ve tabiki safari lakin bazı içeriklerde sorun yaşarlar.
Opera bellek tüketiminde de cimridir.
Burada Opera yı övmüyorum ama onun şuan da diğerlerinden üstün olduğunuda belirtmekte fayda var tabi şuan da.
İlk sekmeli tarayıcı Netcaptor dı sanırım ayrıca mozilla da opera dan önce geldi ancak eklentiyle(firefox değil mozilla browserda) operada bütünleşik olarak mozilladan önce kullanılmıştır.

opera ferrari gibi mübarek

İşi bilen Uzmanlar Firefox kullanır, bilmeyen Çömezler ise diğer tarayıcıları.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play