Firefox 4 RC hazır, İndirin!

Tam 12 beta'nın ardından Firefox 4 RC indirilmeye sunuldu. Yenilikler ve indirme bağlantısı burada...

Firefox 4 RC hazır, İndirin!

Mozilla, yayınladığı 12 beta sürümün ardından, Firefox 4'ün RC sürümünü kullanıcılarla buluşturdu. Bu sürüm, Firefox 4 için gerçekten önemli bir sürüm; çünkü yeni tarayıcı bekleyenler, artık beta'lardan bıkmıştı. Sürekli olarak ertelenen final sürüm, hesapta olmayan yeni beta'lar derken, galiba bu kez Firefox 4'ün final sürümüne çok yakınız. Açıklamaya göre Firefox 4'ün final sürümü, Mart ayı içerisinde hazır olacak ve indirilmeye sunulacak.

Firefox 4 RC sürümünün, final sürümde olması beklenen hemen her türlü detayı içeriyor. Beta aşamasını atlatan bir tarayıcı olduğu için, arama çubuğunun yanındaki "feedback" düğmesi kaldırılmış durumda. Ama asıl heyecan verici detay, Firefox 4'ün ilk açılışında gizli. Son sürümlerde hep geç açılıyor diye eleştirilen tarayıcının bu sürümü, neredeyse 1 saniye içerisinde kullanıma hazır hale geliyor.

HTML 5 desteği, geliştirilmiş donanım hızlandırma özelliği ve çökmelere karşı gelişmiş koruma, Firefox 4 RC'de dikkat çeken başlıca yenilikler arasında sayılabilir.

Diğer detaylar ve indirme bağlantısı haberimizin ikinci sayfasında...

İşte indirme bağlantısı ve bilmeniz gerekenler

Firefox takımının lideri olan Mike Beltzner, RC sürümünün hemen ardından yaptığı açıklamad, final sürümü de Mrt ayı içerisinde sunacaklarını doğruladı. Ayrıca >Beltzner, daha önce sık sık dile getirildiği gibi, her 3 ayda bir yeni bir Firefox ile karşılaşacağımızın da altını çizdi. Bu açıklamanın ışığında, Haziran ayı ortasında Firefox 5'i, Eylül ayı ortasında Firefox 6'yı ve yıl sonunda da Firefox 7'yi görmek kimse için sürpriz olmamalı.

Kısacası Mozilla, Firefox 4 ile birlikte yeni bir dönemin de başladığını müjdeliyor. Chrome gibi, Firefox da kullanıcıları yeni sürüm yağmuruna tutmakta kararlı. Ve görünüşe göre, bundan sonra çıkacak tüm yeni Firefox sürümleri, Firefox 4'ün temeli üzerine inşa edilecek.

Firefox 4 RC'nin Windows sürümünü Türkçe olarak indirip denemek isteyenler, aşağıdaki bağlantıyı kullanabilir. Diğer dillerdeki sürümler ya da diğer işletim sistemleri içinse buraya tıklayabilirsiniz...

Download: Firefox 4 RC

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

ilginç gelicek ama birçok bug giderilmiş kararlılık artmış olsada rc sürüm beta sürümlere göre daha yavaş. tüm testlerde bu görülüyor.

Yeni sürüm yayınlamakta Chrome'un eline kimse su dökemez. :d

gerçekten harika bir tarayıcı olmuş. HTML5 desteği süper. Hardware Acceleration testi yaptım harika sonuç aldım. yalnız kurulum yapmadan önce firefox 3.6 versiyonunu tamamen kaldırın ayarlarıyla beraber. yoksa kötü sonuçlar alabilirsiniz benim gibi. bazı eklentilerim şu an çalışmıyor ama en kısa zamanda o eklentileri güncellerler umarım. Forever Firefox!!

Tam anlamıyla hızını almak istiyorsanız eski sürümü tamamen kaldırmadan yüklemeyin derim. Hatta kaldırırken revouninstaller gibi programlardan yararlanınki hiç bir iz kalmasın.

Kutluyorum Mozilla'yı.Ama yine de Google'a uyup saçma sapan sürümler çıkarmamalarını temenni ediyorum.Sürüm yükseltmek göz boyamaktır.Eğer Microsoft her güncellemesine bir sürüm numarası verse belki de üç sayılı hanelere ulaşırdı Explorer . Çünkü güncellemeleri Windows Update yardımıyla yapıyor.

Bu Firefox ile, Firefox Internet Explorer'a kafa tutabilir. Internet Explorer + Opera kullanıyordum. Şimdi Internet Explorer + Firefox kullanıyorum. Tebriler! Gerçekten umut vadediyor ancak bu gecikmenin nedenini kavramış değilim henüz. Firefox, tamgaz ileri!!!

ie9 un 14 mart'da çıkacağını duydular hemen ona yetişmeye çalışıyorlar.

Çok geç kaldı Firefox, bu bekleyiş de en çok Chrome'a yaradı.

Üstelik bu RC sürümünde de açılırken ekran 1-2 sn. tamamen bembeyaz oluyor, pek hoşuma gitmedi açıkçası, acaba sorun bende mi?

rc surum ne demek yanı fınal surum degılmdımı

Olmamış FF;

Sol üst açılır menüyü Operadan çalmışsın...
Linkler üzerine gelince sol altta link detay göstermeyi Chromedan çalmışsın...

OLMAMIŞ

Kurulum dosyasının ismindeki RC1 beni çok işkillendirdi. Martta çıkacağı söylenirken Mayıs ayında RC12 görmek kötü olur herhalde. RC sürümlerini çok uzatmasalar bari.

RC = Sürüm adayı. Yani final sürüme en yakın sürüm. Beta ile Final arasında...

RC = Release Candidate
Alpha > Beta > RC > RTM > Final...

güvenliği koca bir sıfır olan tarayıcı ile ne işim olabilir...???
pis tilki ölmeye yüz tutmuş zaten... terk ediliyor birde...
IE9 VE CHROME ortalığı kasıp kavurdu... ve firefozzztırrik için tarihin tozlu sayfalarına gömülme vakti geldi...

aceleyle çıkartılmış, çok stresli bir sürüm olarak seni bilgisayatıma değil, ağ kablolma bilem sokmam...

saygılar...

YAŞASIN IE9 ...!!!

MICROSOFT RUHU, NVIDIA GÖZLERİ, INTEL GÜCÜ, IBM ZEKASI, GOOGLE SEVGİSİ ADINA...!!!

Olmamış FF;

Sol üst açılır menüyü Operadan çalmışsın...
Linkler üzerine gelince sol altta link detay göstermeyi Chromedan çalmışsın...

OLMAMIŞ
Bugün 14:36
----------------
Dünyanın ilk arabasında da 4 teker var demekki bu mantıkla Opel, Mercedes, Bmw ve diğer tüm markalar bu arabadan çalıntı yapmış.

Bu kadar görselliğe bakıp bu kadar yüzeysel bir yorum ancak böyle yapılabilirdi.

Firefox'un tamamen yeni ve kendine ait bir tarayıcı motoru var ve Opera bu kaliteden çok uzak.

RC Finalden önceki süründür.

hacı operadan çalınma yok ilk betasını firefox çıkardı o model menünün o zaman opera çaldı, ie aldı, safari baka kaldı :D

opera varken bu neyin tartışması :D
opera kullanın rahat edin

Selamlar, Windows 7 x64 kullanıyorum... Firefox 4 b12 ye kadar sorunsuz ve çokta hızlı açılan tarayıcım Firefox 4 RC yi yükledikten sonra 30-45 saniye arası açılmaya başladı... Acaba benden başka bu sorunu yaşayan var mı?

amma bekletti bizi bu sefer Firefox ekibi, sırf Internet Explorer 9'un çıkışından sonraya bırakmak istedikleri için IE9 çıkmadan birkaç gün önce RC versiyonunu yayınlayıp Firefox kullanıcıların sesini biraz da olsa kestiler ama bu sefer işin tadı kaçtı!

ya edip bi git ya kullanmıyorsan kullanma zorla kullandıran mı var kardeşim git işini yap sen sen firefoxa takmışsın ama firefox sana takarsa fena takar :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir