Firefox 4 resmi olmasa da rekor kırdı!

Firefox 4, resmi olmasa da dev bir rekor daha kırdı ve bakın kimleri, nasıl geride bıraktı...

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox 4 resmi olmasa da rekor kırdı!
İndirme sayısı 35 milyonu geçti

Mozilla, Firefox 4'ün çıkışının ikinci gününde resmen olmasa da rekor kırdı. Tarayıcı, Çarşamba ve Perşembe günleri arasındaki ikinci gününde 24 saatte 8.75 milyon kez indirildi.

Geçen haftaki bu indirmeler, Firefox 3.0'ın 2008 ortalarında 24 saatte 8 milyon indirilme rekorunu kırdı. Ancak 2008'de bir Guinness yetkilisi tarafından izlenen indirme sunucuları, bu kez bir yetkili tarafından izlenmediğinden rekor bir resmiyet kazanmayacak.

Firefox, indirme sayısında 14 Martta yayınlanan Internet Explorer 9'u da geçti. 24 saatte 8.75 kez indirilen Firefox, 24 saatte 2.4 milyon kez indirilen IE9'u neredeyse dörde katladı. IDC analizcisi Al Hilwa'ya göre bu sonuç şaşırtıcı değil: 'Firefox kullanıcıları, IE9'un kurumsal kullanıcılarıyla karşılaştırıldığında genellikle usta kullanıcılar.' 'Birçok kurumsal IE9 kullanıcısı, kilitli ortamlarda çalışıyor ve bu nedenle yükseltme daha yavaş gerçekleşiyor.' Hilwa, Firefox 4'ün Windows XP'yi ve Windows XP'de HTML5'i desteklemesinin de önemine değindi.

Mozilla'nın çevrim içi sayacına göre tarayıcı Pazar gününe dek 35 milyon kez indirildi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Mühim olan indirme sayısı değil kullanım oranı. İş indirmeye gelince diğer tarayıcının FANATİKLERİ bile indiriyor hatta diğer tarayıcıları üretenler bile tıkır tıkır indirip denediler.
Dahası ben bile indirdim yaw:)

Firefox bunu hak ediyor! :)

bende indirdim ama kullanmıyorum.Opera daha iyi

f6 fonksiyonu çaLışsa bir de.. tam süper oLacak...

Kendi yorumuma kendim cevap veriyim... F6 kısayoL fonksiyonunu kuLLanmak isterseniz Sekmeler Tepede buLunan tıkı kaLdırıyorsun..:)

Firefox kullanıcıları, IE9'un kurumsal kullanıcılarıyla karşılaştırıldığında genellikle usta kullanıcılar.
Fazla söze gerek yok- profesyoneller FF'den vazgeçemez.

meraktan indiriyor herkes. sonra 30 dakika kullanınca opera nın bin kat daha işlevli ve iyi olduğunu anlıyor.

ya hikaye yaa.benim anlamadığım bir konu var yıllardır bu siteyi takip ederim neden bazı firmaların reklemlarını sürekli yayınlıyorda bazıları hep es geçiliyor.mesela samsung galaxy s -firefox explorer sürekli yok öyle böyle deniliyorda htc apple lg opera vss buna benzer firmalardan çok az bahsediliyor.üstelik ürünleri çok daha başarılı.

şu ççkme işinede el atsalar tam süper olucak kamka

Opera bin kat iyimiş yok chrome şöyleymiş böyleymiş siz kullanıp deniyorsanız bizde deniyoruz herhalde ben bir firefox kullanıcısı olarak operada kullandım chromede kullandım iş sadece hızda bitmiyor chrome biraz hızlı evet kabul ediyorum ama oda her sayfada degil ayrıca firefox kullanma sebebim kullanışlılıgı var kendinize göre düzenleyip hizaya sokuyorsunuz işinize yaraayan eklentileri ekliyorsunuz bir çok önemli eklenti firefoxtan başkasında yok kullanımı rahat sık kullanılanları tek tuşla ekle format atçagın zaman yedekle...vb Arkadaşda demiş "Fazla söze gerek yok- profesyoneller FF'den vazgeçemez." bencede öyle ayrıca açıkça söylüyorum hiç bir şeyden katiyen anlamıyorsunuz sonra gelip laf yapıyorsunuz.

Firefox kullanıcıları, IE9'un kurumsal kullanıcılarıyla karşılaştırıldığında genellikle usta kullanıcılar.
Fazla söze gerek yok- profesyoneller FF'den vazgeçemez.

Başka söze gerek yok mikrozortcular

hepsini denedim FF ten vazgeçemiyorum o bir bağımlılık seviyorum masum tilki :))

google chrome en iyisi sonra opera ; firefox sadece isim yapmış

Bu haber de geçen "IDC analizcisi Al Hilwa'ya göre bu sonuç şaşırtıcı değil: " Firefox kullanıcıları, IE9'un kurumsal kullanıcılarıyla karşılaştırıldığında genellikle Usta kullanıcılar." sözüne dikkatinizi çekerim. Patenti bana ait olan yıllardır söylediğim artık atasözü haline gelen "Ustalar Firefox kullanır, Acemiler Internet Explorer" lafı artık Bilimsel olarak da kanıtlandı. Bu lafım yüzümden beni acımasızca eleştirenleri kulağına küpe olsun.

"Mozilla'nın çevrim içi sayacına göre tarayıcı Pazar gününe dek 35 milyon kez indirildi."

O sayaç internet kesildiğinde bile saymaya devam etmiyor muydu? :) Hatta sayfayı yenilediğimizde daha düşük bir rakamla karşılaşıyorduk... Yani tamam Firefox çok indirilmiş olabilir doğaldır ama böyle bir sahtekarlığa girmelerinin ne anlamı bari desinler sayaç rastgele gösterir falan diye.

"Mozilla'nın çevrim içi sayacına göre tarayıcı Pazar gününe dek 35 milyon kez indirildi."

O 35 milyonun 30 milyonu geri silmesin de :)

eklenti eklenti derken şişip kullanışsız hala geliyor,yıllar önce bıraktım ama 4 ün hatrına denerim...

eklenti eklenti derken şişip kullanışsız hala geliyor,yıllar önce bıraktım ama 4 ün hatrına denerim...

Bir firefox kullanıcısı olarak şu çevrimiçi sayacının çok saçma olduğunu düşünüyorum. İnternet bağlantımı kestiğim halde nasıl oluyorda firefox indirme sayısının arttığını görüyorum?

Arkadaşlar eğer dikkat ettiyseniz internet bağlantısını kestiğiniz zaman sayaç 1.5 - 2 dakika sonra donuyor.

Böyle olması normal. Oyun oynayıp bağlantıyı kestiğiniz zaman nasıl oynamaya devam ediyorsanız aynı işlem yani birkaç dakika öncesinden datalar toplanıp öyle aktarılmaktadır data bittiği zaman bağlantı yoksa zaten sayaçta duruyor yani hileli bir durum yok.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play