Firefox 4'ün bellek kullanımını azaltın!

Firefox 4'ün bellek kullanımı sizi çileden mi çıkarıyor? O halde bu 3 ipucunu mutlaka okuyun!

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox 4'ün bellek kullanımını azaltın!
Firefox 4'ünüz belleğinizde gereğinden fazla yer kaplıyorsa, bu pratik ipuçları sayesinde büyük miktarda RAM'den tasarruf edebilirsiniz

Firefox 4'ün en önemli sorunlarından bir tanesi, önceki sürümlerinden daha da fazla bellek tüketiyor olması. Tarayıcı, o kadar çok belleğe gereksinim duyuor ki zaman zaman PC'nizi bir kaplumbağa gibi yavaşlatabiliyor. Bu yazımızda Firefox 4'ün bellek kullanımını azaltmanıza yardımcı olacak 3 adımı sizlerle paylaşacağız.

1. Sekmeleri kapatın veya 'uyutun'

Kapatmadığınız sekmeler Firefox'un kullandığı bellek miktarını hatrı sayılır derecede artırabilir. Bellekten tasarruf etmenin en kolay yolu, ne yazık ki sekmelerinizi kapatmaktan geçiyor. Sekmelerinizin tamamını kapatamıyorsanız, aşağıdaki eklentiler yardımı ile onları yönetebilirsiniz.

Bartab: Sekmeyi sadece ziyaret edildiğinde yükler ve sekmeleri otomatik olarak veya elle bellekten kaldırmanıza yardımcı olur.

Memory Fox: Bellek sızıntılarını onarır ve belleği boşaltır.

Load Tabs Progressively: Aynı anda yüklenen sekme sayısını sınırlar.

TabGroups Manager: Sekmelerinizi gruplar şeklinde organize etmenize, grupları uyutmanıza ve bellekten kaldırmanıza izin verir.

Eklentiler, about:config ince ayarları

2. Eklentileri kaldırın

Eklentiler, temalar ve yan uygulamalar, belleğinizin büyük bir bölümünü meşgul edebilir. Bunları kaldırmadan önce devre dışı bırakarak bellek sızıntısının azalıp azalmadığını denetleyebilirsiniz.

3. About:config ayarlamaları

Firefox'un ne kadar bellek kullanacağını ayarlamanıza izin veren bazı ayarlar mevcut. Bu ayarlar çok büyük bir etkiye sahip olmasa da, bu durum bilgisayardan bilgisayara değişebilir.

Firefox küçültüldüğünde Windows'a bellek ver: Bu ayar etkinleştirildiğinde Windows, belleği daha agresif olarak geri almaya çalışacaktır. about:config sayfasında bir yere sağ tıklayın, Yeni > Boolean'ı seçin ve tercih adı olarak config.trim_on_minimize girin. Yeni girdiye çift tıklayın ve değerini 'doğru' olarak değiştirin. Firefox'u yeniden başlatın.

Açık sekmeler için bellek depolamasını kısıtlayın

Açık sekmeler için bellek depolamasını kısıtlayın: browser.sessionhistory.max_total_viewers girdisini bulun. Varsayılan değer, -1'dir. Yani Firefox, bellekte saklanacak en fazla sayfa sayısını RAM miktarına göre belirler. Dolayısıyla ne kadar fazla RAM'iniz varsa ve ne kadar çok sekme açıksa, tarayıcınız o kadar fazla bellek harcayacaktır.

Bu değeri 1 olarak ayarlayarak belleğe 32MB, 2 olarak ayarlayarak 64MB'lık sayfa saklayabilir... veya 0 olarak ayarlayarak belleğe hiç sayfa saklanmamasını tercih edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

chrome kullanın rahatlayın :)

Chrome da ondan aşağı kalmıyor maalesef görev yöneticisinde sekme sayısı ve bir iki tane daha chrome.exe görünüyor kullandıkları ram miktarı toplandığında firefoxa kafa tutuyor:)

amaaaan 4GB ram var (face'deki oyunlarla chip online vs)

Aurora=230MB
eklentiler=200 topla 430 MB yaklaşık yarım GB
yarım GB'da firefox kullansın nolcak :D

bence de chrome en iyisi ;)

firefox 3 kullaniyorum 4 o kadar stabil calismiyor i7 8GB makine zorlaniyor.
chrome veya opera gozukuyor ufukta

chrome one number..........

chrome ve firefox yada opera degilde birde safari deneyin derim :D

yahu bütün iplerin ucu KEL OĞLAN' ın bulutlar üstündeki arap bacı' ya çıkıyor...!!!

bir dudağı yerde, bir dudağı gökte...

ipin ucuc boşta...

IE9 VEYA CHROME KULANIN RAHAT EDİN...!!!
lambadan CİN çıkartmaya gerek yok...!!!

saygılarrr.r.r.rr

aynen, chrome veya opera. 4. sürüm resmen makineyi kasmaktan öldürüyor.

Evet firefox uzun müddet çalışınca bilgisayar kasmaya başlıyor demek...?

söylüyoruz o kadar firefox ram canavarı pcyi kilitliyor diye firefox avukatları yine karşı çıkıp çıldırıyor. best chrome.

ne eziyet çektirir olmuş bu ne yaw ms web tarayıcısına hantal falan filan denirdide bu hantal değil bile bile millete işkence çektirip bıktırmak. bu kadar ram kullanacak kadar işlem yapıyormu gerçekten arka planda acaba ??

bence hayır eğer öyle olsaydı ie9 aynı özelliklere sahip olduğu için 1 gb üstü ram kullanmalıydı sadece net ortamında aynı anda açılan flash ve video sayısı çoğalınca 500 mb eğer fazla abartılı sayıda flash ve video aynı anda açık değilse 150 mb' ı geçmiyor kullanımı çoklu sekmede.

Sayın Edip Çiftçi,

4-5 gündür IE9 ile ilgili bir hata gördüm ve sık sık onu izliyorum. IE9 bir web sitesinde hata verirse, IE9'un bellek kullanımı adeta bir sayaç görünütüsüne dönüyor ve belleği tüketene kadar sürüyor.

Bir tek çareniz var o da IE9'u kapatmak ve yeniden çalıştırmak...

Ramlere Selam Firefoxa Devam.. :)

benim daha kesin bir çözümüm var. Bu işlem sayesinde Firefoxun kullandığı ram miktarı %0 a kadar düşüyor. Başlat/Çalıştıra appwiz.cpl yazıp entere basıyorsunuz. Firefox u bulup Kaldır diyorsunuz :)

IE9 da tarayıcı mı ? Hantal, sadece sistemin kaynaklarını tüketen, yeniliklere kapalı, bir sekme açmak için yarım saat beklenen bir program. Firefox'u 4 yıldır kullanıyorum çok şükür fazla sorun çıkarmadı.

4 GB RAM'ım var. bilgisayarı ne için aldım ki böyle programlar RAM'ı kullanmayacaksa boş durmasının ne anlamı var. neyi tartışıyorsunuz burada ya. şu anda chrome ve firefox kullanıyorum. firefox ana tarayıcım. her ikisi de RAM'ı çok kullanıyor. bu hiçbir zaman problem olmadı ve olmayacak da.

Sayın Edip Çiftçi,

4-5 gündür IE9 ile ilgili bir hata gördüm ve sık sık onu izliyorum. IE9 bir web sitesinde hata verirse, IE9'un bellek kullanımı adeta bir sayaç görünütüsüne dönüyor ve belleği tüketene kadar sürüyor.

Bir tek çareniz var o da IE9'u kapatmak ve yeniden çalıştırmak...
-----------------------------------------------------------------------------

eğer bilgisayarına yüklediğin diğer internetle alakalı programları bir kontrol edersen sorun daha rahat çözebilirsin. senin sorunun sanki bir firewall problemi gibi görünüyor. bir firewall' ı kapatmayı dene yada daha uyumlu ve uygun bir firewall kullan. ayrıca uyumsuz bir tarayıcı çubuğu yüklediyse ondan da yapabilir. interneti kullanan diğer parogramları kontrol etmeni öneririm...

saygılarr.r.rr

Geçin operaya,uğraşmayın böyle işlerle.zaten firefox4 pencere görünümünü operadan esinlenmiş.

IE9 da tarayıcı mı ? Hantal, sadece sistemin kaynaklarını tüketen, yeniliklere kapalı, bir sekme açmak için yarım saat beklenen bir program. Firefox'u 4 yıldır kullanıyorum çok şükür fazla sorun çıkarmadı.
-------------------------
ufak at ta civcivler yesin. hem IE9 hem Opera hem FF4 yüklü olmasa bilgisayarımda yutturucan IE9 hantal diye. birçok test IE9'un Chrome ile birlikte en hızlı tarayıcı olduğunu gösterirken sen IE9 çok hantal diyorsan sorun senin bilgisayarından ya da önyargılarından kaynaklanıyordur. firefox kullanıcısıyım ama yiğidi öldür hakkını yeme diye bir laf var. FF4'ümün de IE9 kadar hızlı olmasını isterdim.

Geçin operaya,uğraşmayın böyle işlerle.zaten firefox4 pencere görünümünü operadan esinlenmiş.
---------------------------------------------------------------------
Pencere görünümü operadan esinlenmiş olması Opera'ya geçmek için bir neden değildir. her firefox yazısında buraya gelip opera'yı pohpohlaman da hiçbir şeyi değiştirmez ve değiştirmeyecek. Opera 90'ların ortasından beri var ama hiçbir zaman toplam kullanımı %3'ü bile geçmedi şimdiye kadar.

20 tane dolu sekme açıyorum 8 senelik bilgisayarda sorun çıkmıyor. Herhalde 50 tane daha açmam lazım bilgisayarın tıkanması için.

5.0 çıktı.şimdi güncelledim. 5.0 ile ilgili ipuçları var mı?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play