Firefox 4'ün IE ve Chrome'u geçtiği 3 alan!

Firefox 4'e geçmek konusunda tereddüt ediyorsanız, bu 3 yenilik karar vermenize yardımcı olabilir!

Firefox 4'ün IE ve Chrome'u geçtiği 3 alan!
Uzun zamandır beklenen Firefox 4'ün final sürümü artık yayında

Firefox'un yeni sürümü Pazartesi günü yayına sunuldu. Internet Explorer veya Chrome yerine Firefox'a geçmeyi düşünüyorsanız bu noktalar size karar vermenizde yardımcı olabilir.

Firefox 4'teki hoş yeniliklerden biri Panorama özelliği. Bu özelliği kullanarak sekmeleri tarayıcıdan bağımsız çalışan bir şekilde görsel olarak gruplandırabiliyorsunuz. Firefox 4'teki sekme özelliklerinin Chrome'dakilerden daha iyi çalıştığını söyleyebiliriz.

Yeni Firefox 4, önceki sürümlere göre daha farklı görünüyor ve nispeten daha temiz bir ara yüze sahip. Chrome ve IE'nin aksine, Firefox adres çubuğu ve arama için hala farklı çubuklar kullanıyor.

Panorama (Sekme gruplandırma)

Sekme grupları görünümüne ilk kez girdiğinizde, tüm sekmelerinizin küçük resimler halinde ön izlemelerini görüyorsunuz. Bir grup oluşturmak için, sekmeyi grubun dışarısına taşımanız, daha sona ikinci bir sekmeyi de bunun üzerine taşımanız yeterli. Diğer pencereler gibi bu gruplar da taşınabiliyor, boyutlandırılabiliyor.

Kutulardan birine tıkladığınızda alıştığınız tarayıcı sayfasına geri dönüyorsunuz ancak seçtiğiniz gruptaki sekmeler gösteriliyor. Geri dönmek için sağ üstteki simgeye tıklayıp görmek istediğiniz grubu seçmeniz yeterli.

Yeni ve hoş özelliklerden biri de sekme görünümünde sekmenin adını yazarak onu aratabilmeniz.

Sekme sabitleme ve 'sekmeye geç' özelliği

Firefox 4'deki yeni sekme sabitleme özelliği ile siteleri sekme çubuğunda bir simge olarak sabitleyebiliyorsunuz

Sekmeyi tarayıcıya sabitleme

Chrome kullandıysanız, sekme sabitleme özelliğini bilirsiniz. Firefox ise sekme sabitlemeyi özellikle uygulamalar ve eklentiler için bir adım daha öteye taşıyor. Bir sekmeyi sabitlemek için üzerine sağ tıklamanız ve 'Uygulama sekmesine dönüştür'e tıklamanız yeterli. Ardından bu sekme veya uygulama, ekranınızın köşesinde bir simge ile gösteriliyor. Firefox'da tarayıcı oturumunu kapatsanız da öğeler sabitlenmiş olarak kalıyor.

Gmail ve Twitter gibi değişen bir sayfayı sabitlediğinizde küçük simge renk değiştiriyor.

'Sekmeye geç' özelliği

Bu yeni özellik, kalabalıktan kurtulmanıza yardımcı olurken sistem kaynakları üzerindeki yükü de azaltıyor. Örneğin www.chip.com.tr sayfasına göz atarken farklı bir sekmede başka bir web sitesinde dolaştığınızı, ardından tekrar www.chip.com.tr yazmaya başladığınızı düşünün. Bu durumda Firefox, varolan sekmeye geçmek isteyip istemediğinizi size önerecektir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

bu firefox 4 "webGL" destekli mi? "google body browser" açmıyor da...???

3 fark şahsen BENİM İÇİN ÇOK GEREKSİZ FARKLAR

Bunların hepsi uzun zamandır opera'da mevcut, chrome'da da mevcut. Millet hala adres çubuğuna arama atama özelliğinden falan bahsediyor ya da sekme sabitlemeden. Zaten vardı bunlar diğerlerinde. Sadelikten ve şıklıktan bahsediyorlar. Arayüz aynen opera. He ben benzemesin, olmasın demiyorum. Olması gerekenler bunlar zaten. Anlamadığım nokta FF4'e bir devrimmiş gibi ve ilk FF yapmış gibi yanaşılması.
not: chrome kullanıyorum.

Bunların hepsi uzun zamandır opera'da mevcut, chrome'da da mevcut. Millet hala adres çubuğuna arama atama özelliğinden falan bahsediyor ya da sekme sabitlemeden. Zaten vardı bunlar diğerlerinde. Sadelikten ve şıklıktan bahsediyorlar. Arayüz aynen opera. He ben benzemesin, olmasın demiyorum, olması gerekenler bunlar zaten. Anlamadığım nokta FF4'e bir devrimmiş gibi ve ilk FF yapmış gibi yanaşılması.
not:chrome kullanıyorum

Sanırım bunların hepsi zaten operada vardı.

sekmeye gec ozelligi oldukca sacma. sekme sabitleme chrome'dakinin aynisi ve muhtemelen chrome'dan ozenilmis. panaroma ozelliginin de chrome icin eklentisinin odugunu dusunuyorum. yani anlayacaginiz, firefox chrome'dan fazla birkac ozellige sahipken chrome firefox'u eziyor, geciyor. tarayici testlerine gozatmanizi tavsiye ederim. ayrica sol ustteki firefox tusu da opera'dan alinti :)

firefox bu işte sekme özelliğini kendileri çıkardı tabiki yine en iyisini onlar yapacak.

firefox sync özelliğinide inceleseniz iyi olurdu.

Sekme sabitleme hem opera'da hemde chrome da var zaten. Firefox geç kaalmış anlaşılan :P

firefox 4 chrome ve operaya ayak uydurdu ve modayı takip ettiğini gösterdi.Ama eklenti bakımından zengin olsa da eski sürümü bakımından müştirilerinin bir kısmını aynen benim gibi chromeye kaptırmış bulundu.Yani anlıyacağınız karşılığı biraz geç oldu.Ve chromeye geçenler eminim bir daha firefoxa geçmez.Choreme konfor ve sadeliğini hızıyla tamamlıyarak insanları kendine alıştırmış durumda.Ayrıca firefox 4 ün hız bakımından chromeyle aynı olmasının bu gerçeği değiştirmiyeceği malumdur.

firefozzk gibi ne idüğü belirsiz ve nerden geldiği belli olmayan bir şeye geçmem iiçin ilk önce dünyanın sonunun gelmesi ondan sonrada abd nin batması gerekir...

Eeeee.. Bu özelliklerin bir çoğu 5 yıl önce kullandığım Operada bile vardı... Ben böyle özelliklere yeni demem... Geçikmiş ama gerekli özellik derim... Bence kral halen Opera ama az biraz daha sistem kaynaklarını ölçülü kullansa beni Chrome mahrum etmezdi :((

yeni sürümü kurdum ve bilgisayarı fena kasıyor. önceki sürümde hiç bu sorun yoktuy

Chrome kullanıyordum. Firefox 4'ü görünce o dakika Firefox'a geçtim

Ben her anlmada beğendim. Biraz fazla bekledik fakat buna değdiğini düşünüyorum. Görsellik, kullanım kolaylığı, hız gibi pek çok açıdan ele alındığında Firefox ve diğerleri diye bir resim oluşuyor. Tabiki burada her tarayıcının farklı beklentilerdeki kullanıcılar açısından sunduğu artı özellikleri ve alışkanlıklara bağlı tercihler de söz konusu fakat bence Firefox bütün özellikleri barındıran bir internet tarayıcısı ortaya çıkarmış.

"Internet Explorer veya Chrome yerine Firefox'a geçmeyi düşünüyorsanız bu noktalar size karar vermenizde yardımcı olabilir"..
****************
üçü hatta dördüde dursa hepsini kullansam kelimmi görünür.bence şartlama-şartlanmanın bir anlamı yok.
uğraşlar çok kazanmak için bize en iyiyi sunmak.bu bollukta hepsini kullanmak varken tek tarayıcıyla yetinmem.
hepsinin işleri rast gelsin.madem üretemiyoruz üretenlere teşekkür edelim bari.meraklı

opera sonra İE9 şimdide firefox tasarım ve bazı özellikler açısından Chrome mu taklit ediyorlar.

kim ne derse desin youtube4everr youtube akarr firefox bakarr

bu özellikler çok eskiden beri operada vardı.adamın biri yazmış diğer tarayıcılar crome yi taklit ediyormuş..en büyük taklitçi asıl crome.üstelik gizlilik konusunda en küçük bir iyiliği yok..bütün bilgileri tek tek kopyalıyor.yarın bigün size karşı kullanılacak ama ne fayda..ben opera derim hem hızlı hem güvenilir hemde kullanışlı.en azından taklitçi değil özgün

bunların hepsi zaten Opera'da var. hatta daha fazlası bile var.

Hem ie9 hem firefox 4 chromenin temasını ve özelliklerini taklit etmiş.

Firefox 4 bana ie 9 dan daha yavaş geldi ve beni hayal kırıklığına uğratı.Ara yüzüde crome ve operaya benziyor daha özgün bir arayüz bekliyordum açıkcası.Aynı tarayıcıları bende sistemimde test ettiğime ve bana yavaş geldiğine göre artık internette yapılan testlerin % 90'nın yalan yanlış olduğuna kaat getirdim.

ne zaman rtm sürümünü kullanıcaz çok merak ediyorum :)

Mozilla tam bir Opera özentisi. Opera da var olan tüm özellikler bir bir mozilla ya ekleniyor. Opera tüm bu tarayıcıların önünden gidiyor. Fakat kimsenin ruhu duymuyor. Bunu sadece kullanıcılar biliyor. Opera nın kendi tanıtımını daha iyi yapması gerekiyor. Yoksa Mozilla ve Chrome daha çoook Opera nın ekmeğini yer.

Opera'da zaten bu özellikler vardı, nesi bomba onu anlamadım? Hani Opera yeni sürüm çıkarırken yeni özelliklerine bomba demiyorsunuz da Opera'da yıllardır var olan şeyleri devrim niteliğindeymiş gibi anlatıyorsunuz ya sinirleniyorum. Opera'nın tek sorunu vardı, onu da zaten yakın zamanda çözdüler. Ki zaten gerek yoktu çünkü Firefox'ta eklentilerle gelen birçok özellik Opera'da zaten vardı ve resmi olduğu için 3. parti eklentilerden çok daha iyi çalışıyordu. Firefox da neymiş? Dış kapının dış mandalı, kopyalasın dursun...

Hala yavaş ve kullanışsız. IE9 ve Chrome akar!

bu ne opera özentiliği arkadaş,herşey onda önceden varmış firefox chrome ondan çalıyolarmış,yuh artık ya biraz gözünüzü açın,ilk sekmeli tarama firefox ile geldi bu araştırırsanız heryerde bulabilirsiniz fakat 2 senedir opera kullanan bazıları ilk sekmeli taramayı hala operaya yoruyolar tabi canım,madem opera o kadar iyiydi,neden sadece opera avrupa birliğinde microsofta dava açıp ağlayarak kendi kullanımını artırmaya çalıştı,sonuç? Bu kadar hasta olmayın ya,çoğu özellik eklenti yerine zaten vardı diyorsunuz,firefox ve chrome uygulama mağzalarındaki binlerce uygulamanın sunduğu özellikten kaçı vardı opera da?

'Uygulama sekmesine dönüştür' bu özelliği öğrendiğim iyi oldu, çok işime yarayacağına eminim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir