Firefox 4 ve tarayıcı savaşlarında son durum!

Firefox 4'ün de çıkmasıyla beraber tarayıcı savaşları tekrar kızıştı! İşte tarayıcılarda son durum.

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox 4 ve tarayıcı savaşlarında son durum
Firefox 4'ün çıkışıyla beraber tarayıcı savaşları yeniden kızıştı

Mozilla, uzun süredir beklenen tarayıcısı Firefox 4'ü pazartesi günü yayınladı. Ancak bu kez Mozilla'nın karşısında sadece Microsoft değil Google da var.

IE9 ve Firefox 4, web sitelerinin ve reklamcıların internette izinizi sürmesini engelleyen 'beni izleme' özelliğini sunan ilk tarayıcılardan. Bu ise en büyük internet reklamcılık şirketlerinden Google'ı özelliği Chrome'a ekleme konusunda kararsız bırakıyor.

Mozilla, Microsoft ve Google kadar zengin kaynaklara sahip olmadığını ancak Firefox 4'ün performans ve gizlilikte IE9 ve Chrome ile eşdeğer veya daha üstün olduğunu söylüyor.

Analiz hizmeti StatCounter'a göre şu an 400 milyon Firefox kullanıcısı var ve Avrupa'da en ünlü olan Internet Explorer, yakın zamanda Firefox'un gerisinde kaldı. Ancak IE, ABD'de en çok kullanılan tarayıcı olmaya devam ediyor. İlk olarak 2008'de yayınlanan Chrome ise 120 milyondan fazla kullanıcıya sahip ve pazar payını hızla artırıyor.

'IE9 ve Firefox 4, dev bir yeniden doğuş'

Microsoft, IE9'da kendi işletim sistemi Windows XP'yi desteklememeyi tercih etti

Araştırma şirketi IDC'den analizci Al Hilwa, IE9 ve Firefox 4'ün, tarayıcılar açısından dev bir yeniden doğuşu temsil ettiğini söylüyor.

Ortaya çıkan bu tarayıcı rekabeti, bir zamanlar Microsoft'un Windows'u kullanarak Netscape'i tarihe gömdüğünde meydana gelen tarayıcı savaşları kadar şiddetli değil. Microsoft'un bu stratejisi, bitmek bilmeyen bir anti-tekelcilik davasını ortaya çıkarmıştı.

Google ve Mozilla'nın yeni tarayıcıları Windows XP'de çalışıyor. Mozilla'nın XP kullanıcılarını dışarda bırakmamaya özen gösterdiği biliniyor. IE9 ise Windows XP'de çalışmıyor.

Firefox, tek tarayıcı içinde birden çok sayfayı açmayı sağlayan sekmeler gibi evrensel özellikleri, her ne kadar ilk kullanan değilse de kitlelerle buluşturdu. Google, ilk zamanlar Mozilla'nın destekçilerindendi. Mozilla, gelirlerinin büyük bölümünü hala varsayılan arama motoru olarak kullandığı Google'dan elde ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

bence aksine daha da rahatladi savas. firefox daha iyi bekleniyordu. kendi ellerimle benchmark, javascript, webwait gibi testlerde test ettim. sonuc hep ayni. firefox 4, chrome ve opera arsinda firefox sonunculukta direniyor. sonuclar rezalet.

Firefox'un bütün olmasada %85 lik açıdan galip geleceği bir savaş.

Çıkmışşşş Hemen İndiriyorum

Firefox, tek tarayıcı içinde birden çok sayfayı açmayı sağlayan sekmeler gibi evrensel özelliklerin yaratıcısıydı.

Artık opera fanboyları herşey operada vardı diğerleri paso ondan çalıyolar tavrını bırakırlar umarım,o zaman operada en büyük yeniliği çalmış,ne konuşuyosunuz hala ?

Firefox, tek tarayıcı içinde birden çok sayfayı açmayı sağlayan sekmeler gibi evrensel özelliklerin yaratıcısıydı.

Artık opera fanboyları herşey operada vardı diğerleri paso ondan çalıyolar tavrını bırakırlar umarım,o zaman operada en büyük yeniliği çalmış,ne konuşuyosunuz hala ?

---------------------------------------------------------------
NE ALAKA YA NETTE ARAŞTIR BAKALIM ILK KIM TARAYICI ICINDE SEKME ÖZELLİĞİNİ GETİRMİŞ.. FİREFOX YOKKEN KULLANIYORDUK BIZ O ÖZELLİGİ OPERADA =))) FANBOYLUK DEĞİL OLANI SOYLUYORUM ..BU OZELLIGI BAŞKA TARAYICI GETİRMİŞ OLSAYDI OPERADA KULLANSAM YAZARDIM HANGISI OLDUGUNU FIREFOX BILE OLSA .....

Tarayıcı dan anlayan biri ya Opera ya Chromium kullanır saygılar....

çok komik bir olay firefox ie9 google chrome ve opera

bu savaş çok saçma bir savaş gereksiz
bu saydığım trayıcaların hepsi aynı bence işin ucunda para olduğu için savaş çıkartıyorlar

Firefox, tek tarayıcı içinde birden çok sayfayı açmayı sağlayan sekmeler gibi evrensel özelliklerin yaratıcısıydı.

Artık opera fanboyları herşey operada vardı diğerleri paso ondan çalıyolar tavrını bırakırlar umarım,o zaman operada en büyük yeniliği çalmış,ne konuşuyosunuz hala ?
---------------------------------------------------------------
Adam körü körüne fanatik beyler.

Tarayıcılar arasındaki hız farkları milisaniye düzeyinde.Bende firefox kullanıyorum ancak her zaman IE firefoxdan daha iyidir.Çünkü Microsoftun kendi yazılımı ve windowsla bütünleşik.Bu yüzden daha istikrarlı çalışır.En güzel örnek cep telefonunuzun kendi tema hızıyla birde 3.parti tema yüklediğiniz hızı gözlemleyin her zaman orjinal bütünleşik daha hızlı ve güvenlidir.

sekmeli tarayıcıyı ilk kullanan operadır insanları yanlış bilgilendirmeyin, opera unite gibi sistemleri bile diğerleri ancak sonrada koyabildiler turbo ve kendi içinde barındırdığı mail olayına diğerleri yan bile bakamıyorlar. sekme önizleme ve sekmeyi büyüteek önizlemeli yapma operada şu an bence opera ve chrome kullanılabilecek tarayacılar gerisi fos

Firefox biraz daha Opera'ya benzemis yalnizca Firebug icin kullaniyorum acikcasi onun disinda beni ceken hic bir artisi yok.

Peacekeeper Browser Benchmark sitesinde yaptığım test paunları aşağıdaki gibidir arkadaşlar. Firefox'u daha sık kullanan biri olarak beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı.

Chrome 10.0.648.127 7513
Opera 11.01 6569
Internet Explorer 9.0 4152
Firefox 4.0 3666

Başka işinizmi yok neden tartışıyosunuz ki siz kullanmanıza bakın size en uygun hangisi ise onu kulllanın takmayın birbirleriyle itişmelerine

Diyoruz işte rekabet bize yarar diye.

Google'in piyasaya girmesiyle, Mozilla artık senede 3 Firefox uygulamasına gidiyor. Internet Explorer 9 müthiş bir java performansıyla çıktı.

Google'ın Chrome'si o kadar iyi olmasaydı siz görebilir miydiniz?
Senede 3 tane Firefox'u?
Java testlerini alt üst eden Internet Explorer'ı?

Opera'yı da unutmamak lazım tabii.. GPU desteği olmadan en iyi grafik dizmeyi Opera sağlıyor. GPU desteğiyle o da çok iyi işler başaracak.

Sonuçda diyorum ki kafanızın boş kalan kısımlarını fanboylukla değil, daha işe yarar şeylerle doldurun. Tek birinin kazanması hiç birimizin işine yaramaz. Hepsinin birlikte kazanması lazım ki biz her zaman en iyiyi elde edelim.

Seni seviyoruz FIREFOX

arkadas egri oturup dogru konusacaksin,
opera sekme sistemini getiren tarayicidir ve bu suanki tüm tarayicilarda bulunan özelliklerden birisi, operanin suanki kendine has özelliklerine bakin sonra gene demeyin firefoxtaydi onda bundaydi diye, opera yenilikte öncüdür, ve suan crome ile birlikte en hizli tarayicidir, firefox hikaye hic deger vermedigim explorerde yeni tarayicisiyla onlarin önüne gecti !!! ;)

isterse en berbat ve dünyanın en rezalet tarayıcısı olsun yine de bırakamam firefox'u. internetle 2000 yılında tanıştım ve 2006 yılına kadar netscape kullandım. daha sonra firefox'a geçtim. Forever Firefox!!

Chip Online Web Sitesini Firefox, Chrome ve Operan nın son sürümleri ile gezerken sayfalar çok geç yükleniyor. Bazı linkler hiç açılmıyor. Eski sürüm tarayıcılarla ise bir sorun yok. Acaba güncelleme ve bakımmı yapıyorsunuz bu geçici bir problemmi? Hergün saatlerce vakit geçirdiğim bu sitede gezmek artık sıkıntılı olmaya başladı. Lütfen çözüm bulun bu soruna. Ya da bilgilendirin ziyaretçileri.

firefox 4 hem güvenli hem seri bir tarayıcı

Savas mavas kalmadi. Google Chrome ve Opera butun testlerde ezip geciyor. Boyle giderse Firefox ve IE tarihe gomulup gidecektir...

firefox kullananlar sanırlar ki hızlı tarayıcı kullanıyoruz..operayı bi görseler ağızları açık kalır..üstelik 11.10 sürümüyle ram sorunu artık yok

Sonuç olarak herkesin beğendiği ve kullandığı tarayıcılar mevcut. Herkes ne kullanıyorsa kullanmaya devam etsin.
Ben IE, Opera ve Mozilla kullanıyorum. En çok mozillayı seviyorum ve kullanıyorum. Chromu'da denedim ve hiç beğenmedim. IE'den farkı yok.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play