Firefox 4.0 ortaya çıkıyor: İşte resimler...

Özgür tilkinin gelecekteki sürümü yavaş yavaş şekilleniyor: İşte Firefox 4.0'ın son hali...

  • Halil Mollaoğlu

Mozilla geliştiricileri Firefox 3.6 için hala beta sürüm çıkaradursun 4. sürümün tasarımından sorumlu Stephen Horlander, son birkaç hafta içinde büyük gelişme kaydetti.

Horlander 3.7'den sonra çıkması planlana 4.0 nolu sürümün dış görünüşünü ön plana çıkaran yeni ekran görüntüleri yayımladı. Firefox 4.0'ın arabiriminde yapılan en önemli yenilik "App Button" ismindeki yeni merkezi menü tuşu oluyor. Bu tuş sayesinde klasik "Dosya", "Düzen, "Görünüm" menüleri gereksiz hale geliyor ve devre dışı bırakılıyor; zira Office 2007 ve Windows 7'nin tümleşik uygulamalarından esinlenilmiş buton, tüm fonksiyonlara erişim sağlıyor.

Malum "App" butonunun nasıl gözükeceğine dair birkaç ihtimal söz konusu. Yukarıdaki ekran görüntüsünde metin tabanlı bir "Firefox" butonu söz konusu. Fakat sadece Firefox simgesi taşıyan ve ilk sekmenin soluna yerleştirilmiş "App" butonu çalışmaları da var. Hangi tasarımın nihai sürüme kadar ulaşacağı henüz belli değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

CIKSIN DA BAKALIM NASIL OLACAK İNŞ. SÖYLE GÜZEL Bİ ŞEY YAPMIŞLARDIR

yüklenmedeki çizgi ve dosya düzen bölümlerinin kalkması hoşuma gitti.Edip çiftçinin pis tilkisi güzelleşiyormu dersiniz :)

Chrome'u anımsatsa da çok hoş bir arayüz olmuş.

ff tek sorunu en yavaş başlayan trayıcı

Devam devam google gibi sade firefox gibi eklentili bir Yeni nesil firefox geliyor....

Sabredin 2050 yilinda cikacak

bune böyle google chrome benziyor. sekmeler üste alınmış. adres çubuğu alta. alışmak biraz zaman alacak. ama ne yapalım firefox tan başka tarayıcı mı var. alışacağıuz artık. yada 3.5 i kullanmaya devam edeceğiz.

güzel bir arayüz yapıyorlar sanırım hadi hayırlısı

sanki tarlaya fosfor ve hormon gübresi atılmış gibi...
çiğ çiğ yazılımları alın yiğin diyolar ya... fırt fırt yazılım pörtlüyor mortirik pis tilki yuvası...

hani suşi olsa bir yere kadar...
yada tütsülenmiş balık olsa ağzıma layık...

ama kardeşim yamaların bir kısmını indirilen ayrı bir yama olarak sunuyorlar, sonra da geriye kalan yamaları içine gömüp, yeni sürüm diye yutturuyorlar ya...

üzüldüğüm taraf şu :
bir sürü kişinin bilgisayarı açıklarla doluyor ve bu durum bilgisayarları kullanılmaz hale getiriyor yada bu yazılım yüzünden düzgün çalışmayan makinalar toplum olarak daha geride kalmamıza neden oluyor...!!!

ayrıca en çok zararlı yazılımdan etkilenenler kategorisinde neden ülkemiz üst sıralarda olsun...???

sizlere bulaşan zararlıların, sadece sizlere değil bizlere de bulaşma tehlikesi var, neden bölgemiz zararlı yazılımlarla dolsun...???

hanginiz kendi bilgisayarından, bir başkasının makinasına bulaşan zararlı yüzünden o başkasının uğrayacağı maddi kaybı telafi eder...??? HİÇBİRİNİZ...!!!

ben bile evdeki internet ağımı kardeşiminkinden ayırdım oda gitti yeni bir hat aldı ve yeni internet bağlattı...:(

ben mesleğimi ve kariyerimi bırakıp evimde home office çalışan biriyim ve birikimlerimi kardeşim dahi olsa, birilerinin bir dikatsizliği, sorumsuzluğu sonucu heba edemem...!!!

bu sonuçta kim veya kimlerin olursa olsun bir alın teridir. sizler 20 - 30 sn nefesinizi tutamazken başka birileri çok yoğun olarak 2 - 3 sene çalışıp hedefleri için bir birikim sahibi olabilir ve hiç kimsenin bu emekleri 10 - 15 hatta 5 dakikalık internet zevki için dikkatsizliğine ve sorumsuzluğuna kurban edilmemeli...!!!

yada bilgisayarını iyi yaplandırmamış olabilir, güncellemelerini adam gibi yapmamış ve üstüne firefox gibi "yazılımsal yaralar" açan bir program kullanabilir, ağdan oynan oyunlarla bulaşan zararlı yazılımları kulanabilir...

yorumlarım biraz sert belki, ama kimseye kişisel yazmıyorum dikkat ederseniz...!!! ve böylece kimsenin kalbini kırmamış oluyorum, ama daha burada sayamadığım bir dolu risklerin bizlerede zarar vermesine gönlüm razı olmuyor...

SAYGILARIMLA...

TABİİ Kİ MICROSOFT' tan bazı özellikleri çalacak...!!!
bu mortizilla ceo ve şefleri içmek ve "hatun programlamak" dışında arada boş vakitlerini siz son kullanıcılar için harcıyorlar...
NE FEDAKARLIK...

belki bu tasarımıda sırada bekleyen diğer hatunlardan birine yaptırmış bile olabilir "sıran gelene kadar bunla uğraş" ...

saygılar...

4.0 Beta Kullanıyorum Şu Anda Grafik Olarak Win7 İle Çok uyumlu + Olarak Ribbon Temasına Bayıldım.Ama Kmlik Açkları var.

mozillaya yakışmamış office çakması görüntü

Chrome yapısını taklit etmişler... Kabak gibi belli

Chrome da ki başarı firefox u etkilemiş :) arayüz tamamen Chrome

firefox 3.6 hala betamı ? bi ara chip te 3.6 nın nihai sürümün çıktığı haberini okumuştum ve indirme linkide varmı

HER FİREFOX HABERİ bir edip çiftçi katliamına gebedir.:)
bakalım nelerini kötülücek çıkmamış sürümün:P

Hehehehe hehe şunlara bak Chrome taklidi olup çıktılar :) yazık yazık

Elbette firefox Microsoft tan özellik çalcak bi IE nin hızlı açılmasını çalamıyolar.

edip yorum yaptığı için yorum yapmıyorum....!!!

Birkaç değişiklik dışında Opera diyebiliriz.

Aslında office 2010'dan esinlenmişler.

bence gayet güzel olmuş. chrome a benzediği doğru. ancak günümüzde geniş ekran monitörler yaygınlaştığı için yatay alana ihtiyaç var. menünün kaldırılmış olması yatay alanı artırıyor. eski firefox sürümlerinde üst kısım oldukça kabarık olduğundan ve altta da durum çubuğu içerdiğinden, geniş ekran monitörlerde çok az yatay alan bırakarak kullanımı zorlaştırıyordu. ben olsam chrome daki gibi alttaki durum çubuğunu da kaldırırdım.

Bu görüntülere göre IE8'den değil tam tersine Opera'dan esinlenmiş diye farkettim. Ne yalan söyleyeyim daha ilk bakışta Opera sandım.
Bazı arkadaşlar da Chrome'a benzettiler. Benziyorlar.

Benim için görünüm değil, "EKLENTİSİZ OLARAK KUSURSUZ" olması, güvenlik ve hız önemli. Firefox 4.0 çıkana kadar Firefox kullanmamaya kararlıyım. Bu haliyle kullanamıyorum.

Daha cıkıcak diyorlar chrome benzemis olabilir sonuc olarak ilk sekmeyide firefox çıkardı herkes ondan çaldı..Pazarda herkes herkesden çalıyor hem bekleyin daha neleri değişir Mozilla Vakfı bu bakarsınız chrome benziyor tebkilerini önemser ve çok değişik bir sürümle karşımıza çıkabilir..Ama şu huyunuzdan vazgeçin her Firefox haberinde firefoxu kötülemekten oprea chrome ie8 haberleri çıkınca açıp okumuyorum dahi çünkü gerek duymuyorum..Ama diğer tarayıcıları kullananan arkadaşcılar sırf kötülemek için girip yorum yapıyor....

Operacılar = "Operada zaten vardı" (Operada her şey var bi anlayamadık her şey olan bir tarayıcı neden diğerlerini farkla geçemiyor)

Chromecılar = "Bekleyin chrome gecicek" "Chrome benzemiş" vs vs

Hiç bir firefox kullanıcısı giripte diğer tarayıcıların haberine bu zaten firefoxta vardı firefoxa benzemiş demiyor..Çünkü Firefox anlatılmaz yaşanır..

tasarım çok iyi olmuş

Bu Firefox baya ram tüketiyor , ie 7 gibi az tüketse millet ona gecicek ama çok asiri tüketiyor 2-3 Sayfa acikken 100MB ve ustu harciyor Ramden

chrome ve operadan çalma :)))))))
Mozilla yönetimi bile bunu söyleyecek bakın görün :D

Sizi gidi kopyacılar siziiiiiiiiiiii:):):):)

tarayıcının sağ üst köşesinde ileri geri tuşları varya oraya uzanmak öyle zorlaştı ki anlatmam...Sağ alt köşeye veya sol alt köşeye bunları koyabilseler veya sağlak solak mısınız diye sorabilseler kurulumunu yaparken tarayıcının ne iyi olurdu böylece bazı şeylerin yerleri solak ve sağlaklar için değişmiş olacaktı...

tarayıcı üreticileri geliştiricileri sağ ve sol elini kullananları kesinlikle unuttu gitti. Sağ ve sol elini kullanan kullanıcılar bile kendilerini unuttu. Hiç değilse tarayıcı kurulumunda sorsalar sağ el mi sol el mi kullanıyorsunuz diye...Renk körlüğünüz var mı yok mu buna göre tarayıcı kendini şekillendirir renklendirirdi hatta renklerin adını koyardı...Bir de kendilerine geliştiriciler diyorlar....

tasar cokkk guzel olmuss cokkk begendım yhanı:)

tasarım eğer böyle olursa hoş olabilir ama office 2007 ile fazla bir alakası yok

yeni stil yeni tarz tamamen özgür bir tasarım sıradışı firefox gördükçe sabrım tükeniyor çıkartın artık AeroFox u win7 ye gectik halen aero efect arıyoruz uyumlu olsun diye ...

BU tasarım Opera'da zaten var.

Bence Hata Yapıyorlar Bindikleri Dalı Kesiyorlar Birçok Kullanıcının Firefox'a Alışmışken Şeklinin Büyük Ölçüde Değişmesi Yersiz Bir Olay Onun Yerine Kullanıcıların Firefox'u istedikleri gibi şekillendirmelerini sağlasalar ve Güvenlik,Hız Ve Fazla Ram Tüketmesinin Önüne Geçseler Daha Güzel Olur.

Tamamen Google CHorme'un çakması olmuş

Sen de yorum yaz