Firefox 4.0: Tasarım yarışmasını kim kazandı?

Mozilla, Firefox 4.0'ın tasarımına şekil vermek için her yolu deniyor: İşte farklı bir öneri...

  • Halil Mollaoğlu
Firefox 4: Tasarım yarışmasını kim kazandı?
Kazanan konsept: Firefox 4'te "ana sekme" böyle mi gözükecek.

Mozilla, Firefox web tarayıcısın 4. sürümü için birçok planı var: Motorda yapılacak iyileştirmelerin yanında yazılımın tasarımında da değişiklik yapılmak isteniyor. Bunun yaparken topluluğun isteklerini de gözden kaçırmamak için bir yarışma da başlatılmıştı. Ve işte o yarışmayı kazanan kişi belli oldu.

Kazanan konsept sadece görsel vurgular getirmekle kalmıyor, aynı zamanda günlük işleri sırasında kullanıcının yükünü de hafifletmek istiyor. Örneğin "Quick Dial" görünümü sayesinde oturum açma bilgilerine de ulaşmak mümkün olacak. Bu sayede Quick Dial'da gördüğünüz bir Facebook ön izlemesine tıkladığınızda sisteme oturum açılmış şekilde girilmesini garanti altına alabiliyorsunuz. Ayrıca birden çok sekme barındıran oturumları ayrı ayrı kaydetmek mümkün olabilecek. Bir fare tıklaması ile önceden kaydettiğiniz haber sayfaları oturumunu geri yükleyebileceksiniz. Tasarı önerisinin bir diğer özelliği "Visual History" (görsel geçmiş) ve örneğin şehir aramalarında otomatikman Google Maps kesitleri gösteren interaktif bir arama çubuğu.

Yeni tasarım başka neler sunacak?

Geliştiriciler Firefox 4 için sadece başlangıç sayfasını değil, bilakis kullanıcı arabirimini de daha sade tasarlayacak. Bu iş için kombine edilmiş bir Yenile/Dur/Git butonu devreye girecek ve bu buton adres satırında yer alacak. Aynı zamanda geliştiriciler adres satırı ile arama çubuğunu birleştirmek istiyor.

Açılan sekmeler Google Chrome'da olduğu gibi üst pencere kenarına taşınıyor ve şimdiye kadarki pencere başlığının yerine geçiyor. Geliştiriciler yakın zamanda durum çubuğu ve yer imi çubuğunu standart tasarımdan tamamıyla kaldırmak istiyor. En önemli tarayıcı fonksiyonları kullanıcılara butonlar aracılığıyla sunulacak.

CHIP-TV video linkine tıklayarak Yarışmayı kazanan Yatrik Solanki'nin konseptini detaylı olarak izleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Chromecıları duyar gibiyim chromedan çalmışlar diye...Ama bunu yazmadan önce iyi okuyun bu bir tasarım yarışması tasarıyı yapan Mozilla dei..Ayrıca çalma kelimesi chrome için hangi tarayıcıya kullanılırki hepsinden sonra çıkan chrome her şeyini diğer kullanıclardan çalmış mı oluyor???

o sekmeler direk chrome dan arak olmuş ama sonuç olarak herkesin tab olayınıda ff den aldığını düşünürsek :) pek bir problem olmaz :)
önemli olan şık ve daha işlevsel olması

RAM ÇOK KULLANIYOR BUNUNLA İLGİLİ BİRŞEY YAPMIYACAKLAR MI

Benim için en önemlisi sık kullanılanlar sekmesi. Gördüğüm tasarımlarda buna yer verilmemiş. Bu kötü bir durum. Umarım ara birimi esnek bir şekilde tasarlarlar ve kendi istediğimiz şekilde bir görünüme ayarlayabiliriz. Böyle bir ara birim kullanıcıları kızdırmamak adına yapılabilecek en iyi düzenleme olur.

Chrome ve Operadan sonra FF de bu görünüme geçmesi iyi olur.Hiç kullanılmayan butonları ekranda yer kaplamaması en güzeli.

Çalma değilde esinlenme diyelim.Biraz Chrome'su olmuş . Ama böyle olursa çok daha güzel olur.

RAM ÇOK KULLANIYOR BUNUNLA İLGİLİ BİRŞEY YAPMIYACAKLAR MI
------------
Bağırmasanız? Bir de bu ram'i ne yapıyorsunuz çok merak ediyorum, turşusunu mu kuruyorsunuz kullanılmayan kısmın? Madem ram kullanılmayacak niye alınıyor o zaman? Komik.

Chrome'dan aşırmışlar arayüzü

RAM ÇOK KULLANIYOR BUNUNLA İLGİLİ BİRŞEY YAPMIYACAKLAR MI
------------
Bağırmasanız? Bir de bu ram'i ne yapıyorsunuz çok merak ediyorum, turşusunu mu kuruyorsunuz kullanılmayan kısmın? Madem ram kullanılmayacak niye alınıyor o zaman? Komik.

-------
Önyargılı Davranıyorsun
önce gerçeğini öğrenip yorum yapmak varken yanlış olanı yapıyorsun.

1. Bağırmıyorum farkındaysanız ve bağırsam bile bunu nası anlıyacaksınız.
2. 512 ram intel p4 işlemci kullanıyorum ve ram'i az kullanmasını cok isterim...
Nedeni ise şöyle iza edeyim 4-5 sekme acık olunca nerden baksanız 200 mb ram harcıyor diyebilirim. tarayıcı ile işim bittikden sonra bilgisayarın diğer işlevleri ile uğraşıyorum müzik olsun vb. gibi anlıyacağınız 2-3 işlemi firefox'un aşırı ram tüketiminden dolayı yapamıyorum...

Umarım Anlamışındır Demek İstediğimi...

fazla operamsı mı olmuş ne

tabi operayı görmeyenler direk chrome a benzetmiş ama aslında daha çok operaya benziyor

süper olmus bence firefox dan vazgeçmem arkadaş

Bu tasarım ayno operada var hele ki yukarıdaki turuncu zeminli firefoz yazısı tamamen kopya. hadi bunu tasarımı ff yapmadı ama niye birinci seçiyor ayıp ya :D

Şu tasarım muhabbetinizi bir daha düşünseniz arayüz eli mahkum birbirine benzeyecek bütün tarayıcılarda çünkü win7 nin temas ile uyumlu olması için kullanılanarayüz bu kimsenin kimseden çaldığı bişey yok opera 10.50 versiyonu olsun FF 4 vers,yonu olsun Crome olsun hepsi aynı temayı kullanmak zorunda win 7 görselliği ile etkileşim sağlamak için nesini anlamıyorsunuz acaba.

hepsi aynı temayı kullanmak zorunda
-----------------------
aynı buttonu aynı yere koymak zorunda değil başka yerlere koyuncada aero ile çalışır o tema.. operanın menü buttonunu koyduğu aynı yere koymuşlar bilerek..

Her şeyiyle bildiğimiz Opera 10.5 olmuş. :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play