Firefox 5, 6 ve 7'den konsept görüntüler!

Firefox 5, 6 ve 7'nin getireceği yenilikleri merak ediyor musunuz? Öyleyse bu haberimiz sizin için.

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox 5, 6 ve 7'den konsept ekran görüntüleri!
Uzun zamandır planlanan araç çubuğu, sonraki sürümlerde yer alabilir

Mozilla'nın Firefox'un geliştirme sürecini hızlandırması ile üç ayda bir yeni bir Firefox yayınlanması bekleniyor. Peki bu sene içinde çıkması beklenenFirefox 5, 6 ve 7 her defasında yeni özelliklerle beraber mi gelecek? Mozilla'nın bu tasarım konseptleri ise Firefox 5, 6 ve 7'de bulunacak özelliklere ışık tutuyor.

Firefox 4'de gezinmek için artık daha geniş bir alana sahibiz. Firefox 4 çıkmadan önce ortaya çıkan bir konu ise kes, kopyala, yapıştır özelliklerine sahip özelleştirilebilir bir araç çubuğunun tarayıcıya eklenmesi konusundaydı. Uzun zamandır planlanan bu özellik, tarayıcının sonraki sürümlerinde yerini alabilir.

Uzun zamandır planlanan araç çubuğu, sonraki sürümlerde yer alabilirMozilla'nın rakiplerinden ilham aldığını da görmek mümkün. Firefox 4'deki başlangıç düğmesi Opera'dakine benziyor. Soldaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz yeni simgeler ise Chrome'u andırıyor. Bu kısayollar, indirme klasörünü açmaya, yer imlerini yönetmeye ve giriş sayfasına gitmeye yarıyor.

Dikey sekmeler, sekme yüklenme göstergeleri

Yine Chrome'dan bilinen bir özellik olan dikey sekmeler de geniş ekranları değerlendirmeyi, böylelikle web siteleri için daha fazla alan sunmayı amaçlıyor ve sonraki Firefox'larda planlanıyor.

Bunun dışında her sekmenin kendine ait bir yüklenme göstergesi olması da planlananlar arasında. Bu sayede hangi sekmenin hangi yükleme aşamasında olduğunu görmek kolaylaşacak.

Bu ekran görüntüleri şu an sadece bir tasarım niteliğini taşıyor ve hangilerinin Firefox'a ekleneceğini bekleyip hep beraber göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Chorome kullanıyorum ama bu tsarım gelirse kesinlikle Firefox kullanırım

firefox 4 ve üstü çok ağır. hala 3.6 sürümünü kullanıyorum. çok ram kullanımını yada hızını önemsemiyorum fakat çok ağır çalışıyor. 4GB ram var zaten

firefox kullanıyorum ve hiç şikayetçi de değilim. 4 GB RAMim var ve RAMi çok kullanıyor diye de sızlananlardan değilim. Forza Firefox!!!

Firefox'un ilk acilis hizi cok yavas ona cözüm bulmalari gerekiyor. Onun icin Opera Chrome'u birlikte kullaniyorum. Yoksa firefox kullaniyor olurdum.

"indirma klasörünü açmaya, yer imlerini yönetmeye ve giriş sayfasına "
peki o zaman indirma

:D

tasarımla masarımla olacak iş değil pampa
al sana doğruları yazayım
intel p4 3.6 ghz işlemcim var (cedar mill 661) olarak geçiyor zamanında 500 den aşşa satmıyolardı :P
ie9 - opera 11.10 - chrome 11 - ve firefox 4.0.1 kullandım

opera 11.10 ve firefox 4.0.1'de flash reklam olan sayfalarda aşağı yukarı yaparken takılmalar oluyor yani dandik işlemcim opera ve firefoxda flashlı sayfalarda kasıyor

ie 9 ve chrome 11 de ise aynı sayfalarda herhangi bir kasılma olmuyor
ama chrome ie9 a göre sayfaları biraz daha hızlı açdığı için chrome kullanıyorum.

%100 tarafsız %100 doğru başka bir yorumda görüşmek üzere.

battı 4. sürümde.

opera 11.10 ve firefox 4.0.1'de flash reklam olan sayfalarda aşağı yukarı yaparken takılmalar oluyor yani dandik işlemcim opera ve firefoxda flashlı sayfalarda kasıyor
-------
Bende de HP dizustu var Athlon X2 islemcili ayni sorun bende de vardi. chip.com.tr'yi reklamlari engellemeden okumam imkansizdi. Opera biraz daha iyi durumda olmasina ragmen onda da sorun cikiyordu ama sirf bu yuzden chrome kullanmaya baslamistim. IE9 daha yeni ve grafik kartini kullandigi icin islemci ile alakali degil ekran karti ile alakali.

firefox dediğin operanın turuncusudur tamamen özentidir

Firefox 5.0b1 sürümü için indirme bağlantısı:

http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/5.0b1-candidates/build1/win32/en-US/Firefox%20Setup%205.0b1.exe

##A.Rıza##

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play