Firefox 5 beta çıktı, sürümler karıştı!

Firefox 5 beta yayınlandı ancak görünüşe bakılırsa bu yeni bir beta değil! İşte inanılmaz karışıklık

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox 5 beta, sürümleri karıştırdı!
Firefox 5 beta yayınlandı, ancak Aurora'dan farkı yok

Mozilla, tarayıcısındaki değişiklikleri göstermek için iki yeni sürüm ortaya çıkarmıştı: En deneysel sürüm olan 'Nightly' ve Alpha aşamasını temsil eden 'Aurora'. 'Beta ise daha kararlı bir sürümü temsil ediyordu. Ancak Firefox 5'in ilk beta sürümü yayınlanmasıyla beraber sürümler karıştı.

Firefox Beta'yı kullanan kullanıcıların tarayıcıları şu an Firefox 5 Beta 1'e güncelleniyor. Ancak bu yeni bir sürüm değil, sadece adı değiştirilmiş bir Aurora sürümü. Mozilla'ya göre yeni kanal değiştirici test ediliyor ve farklı sürümler arasında geçiş yapmak oldukça kolay. İlgili seçeneğe, Yardım menüsü altında 'Firefox Hakkında'ya tıklayarak erişilebiliyor. Şu an beta kanalından kararlı kanala geçmek de mümkün olmuyor.

Bunun dışında Firefox'un dili otomatik olarak İngilizce'ye dönüşüyor. Firefox 5'in gerçek beta'sının 17 Mayıs'ta, final sürümünün ise 21 Haziran 2011'de çıkması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

oh deli betacılar, kapak olsun, ben mi dedim indirin diye.

Firefox'u severim. Kullanıyorum da. Ama kendilerini çok rezil ettiler yaaa.

Chromevari bir beta - dev kanalından ilerleme kaydetmesi bekleniyor. Tabii 2.5 yılda 10 sürüm eskiten ve firefoxla neredeyse aynı yüzdeliğe sahip olan Chrome firefoxunda sürüm politikasını yeniden gözden geçirme kararını aldırtmıştır.

"Chromevari bir beta - dev kanalından ilerleme kaydetmesi bekleniyor. Tabii 2.5 yılda 10 sürüm eskiten ve firefoxla neredeyse aynı yüzdeliğe sahip olan Chrome firefoxunda sürüm politikasını yeniden gözden geçirme kararını aldırtmıştır."

Chrome 10 sürüm çıkardı da ben de bilirim o zaman yaptığım her güncellemede 1.4.35.184'ten 2.1.23.691'e versiyon yükseltmeyi. Google akıllı. Diğer tarayıcılar gibi minördü build'dı revizyondu uğraşmıyor fazla. Firefox'sa 10'dan fazla Beta çıkararak aptallık etti. Chrome hayali bir gelişme kaydediyor. Chrome'un yerinde herhangi başka bir tarayıcı olsaydı herhalde Majörü 4 olurdu...

youtube kullanın keyfinize bakın

Firefox 5.0b1 sürümü için indirme bağlantısı:

http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/5.0b1-candidates/build1/win32/en-US/Firefox%20Setup%205.0b1.exe

Bu acele, telaş niye anlmadım.

Eskiden hiç değilse en az 1 sene çalışıp yeni sürüm çıkarırlardı. Şimdi ise, nerdeyse ayda bir yeni sürüm çıkıyor. Haliyle de hem sürümler arasında pek fark olmuyor, hem de kalite düşüyor.

Rekabet ve yarış iyidir de aşırı hız kazalara yol açabilir !!!

**A.Rıza**

Sen de yorum yaz