Firefox 5'e geçmek için 5 neden!

Firefox 4 kullanıyorsunuz ve "Firefox 5'e neden geçeyim" diyorsunuz. İşte size 5 büyük neden!

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox 5'e geçmek için 5 neden!
Firefox 5'in daha hızlı olduğu hissediliyor

Firefox 4'ün yayınlanmasının ardından çok fazla zaman geçmeden Firefox 5 yayınlandı bile. Salı günü resmen yayınlanan tarayıcı, Firefox 4 gibi büyük bir güncelleme değil ancak bir takım anahtar özellikler sunuyor. İşte Firefox 5'e yükseltmeniz için 5 neden:

1. Gizliliğinize önem veriyor: 'Beni izleme' özelliği ile web sitelerine davranışlarımızı izlememesine yönelik bir istek gönderebiliyorduk. Şimdi ise bu ayarı bulmak daha kolay. Bunun yanında Android için sunulan Firefox da Do Not Track özelliğini artık destekliyor.

2. Boyutu küçük ve hızlı: Firefox 5'in daha hızlı olduğu hissediliyor ve bu Digitzor tarafından yapılan bazı hız testleriyle de onaylandı. Tarayıcının RAM kullanımı da daha düşük seviylerde.

Açık web desteği ve diğerleri

Firefox 5'de 1.000'den fazla geliştirme mevcut

3. Açık Web'i destekliyor: HTML5, MathML, XHR, SMIL ve canvas standartları desteği sayesinde Firefox 5, açık web için en iyi seçim.

4. 1.000 geliştirmeyi üzerinde barındırıyor: Çok büyük olmasa da Firefox 5'de 1.000'in üzerinde geliştirme bulunuyor ve tarayıcıyı daha iyi bir hale getiriyor.

5. Güvenli, bağımsız: Firefox'un açık kaynak kodlu olması sadece kullanıcıların yardımıyla geliştirildiği değil, aynı zamanda kullanıcılar tarafından yakın bir şekilde takip edilerek iyileştirildiği anlamına da geliyor. Mozilla bağımsız bir kurum olduğundan Microsoft ve Google gibi şirketlerin onunla rekabet etmesi zor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Gerçekten büyük değişiklikler var. Hele durmak bilmeyen çökmeler minimum a indirilmiş. Ama firefox 3.6 dan sonra benim için öldü. Artık chrome kullanıyorum. Size de tavsiye ederim

eklenti uyumsuzluğunun giderilmesini bekliyorum..idm cc eklentisi güncellenene kadar firefox 4.0.1 e devam..

ben de 3.7 den sonra firefoxu bıraktım..crome çok pis bağladı kendine beni

1- firefozztırrik bir kere avrupa ajanıdır...!!! yer - konum ve daha özel bilgileri avrupa istihbarat kurumlarına bildirir...

2 - parmaklarda kıllanma yapar...
3 - klavyeyi çok pis kokutur...
4 - aşırı kullanımda sırt bölgesinden kuyruk çıkmaya başlayabilir...
5 - uyumsuzluklardan ve kitlenmelerden adamı kanser eder...

saygılarr.r.rr

çok hızlı ve stabil olmuş. ram'i de da az kullanıyor gibi. bazı eklentilerim çalışmıyor şu an ama umarım birkaç günde bu düzelir. Forever Firefox!

Eklenti uyumsuzluğunu gidermek için; Eklentiye ait install.rdf dosyası içindeki <em:maxVersion> satırlarını bulun ve karşısındaki değeri 6.* gibi bir değerle değiştirip kaydedin.

chrome benim için firefox 4'ten sonra öldü. siz de firefox kullanın şiddetle öneririm. bilgisayardan anlayanlar zaten kullanır.

Hız ve ram konusunda gözle görülür şekilde iyileşme var + kullandığım demirbaş 20 eklentinin hepsi destekleniyor. Gözüme takılan kötü bir değişim: sekmeler ile üst çerçeve çizgisi arasında yaklaşık 3 pixellik bir açıklık oluşmuş.

eklentilerin cogu desteklenmiyor sahsen firefox kullanmamin en önemli nedeni eklentileri onlara destek gelmeyince neyleyeyim firefoxu...

web sitelerimizi ziyaret eden kullanıcılardan sadece %14 sı firefox kullanıyor. İnternet Explorer kullanıcısı %73. toplamda yaklaşık 40.000 günlük hit verilerinden derlenmiştir.

halen yavaş neden bilmiyorum benim pcde evde ve işyerinde olsun ie daha hızlı açılıyor

Ben de Opera'yı çok beğeniyorum.Opera harika bir tarayıcı oldu...

4 inanılmaz ram tüketiyo hele hele bazı sekmeleri uygulama sekmesine dönüştürdüyseniz vay halinize .ama hala firefox diyorum

Eklenti uyumsuzluğunu Nightly Tester Tools eklentisiyle çözebilirisiniz
.... AliY

Firefox 4 eklentilerinin %80i yeni ana sürümle uyumlu. Bu firefox tarihinde bir ilk.

chrome kullanıyorum :) firefoxu biraz kullandım ama alışamadım

Ben 5'e güncelledim ama bir kaç sorun olmuş otomatik olarak 4'e geri döndü. İlginç.

3.6.18 e devam eklentilerle uyum mükemmel :D

Ben her zaman Opera diyorum ama Firefox'a saygm var. Opera'ya alternatif olarak Firefox kullanabilirim. Ama ie asla kullanmam kim ne derse desin.

benimki direkt firefox 5'e güncellendi. gayet memnunum hızda biraz daha fark var. firefoxu kuzenimin tavsiyesiyle kullanmaya başladım çok sevdim. chrome'a geçmeyi düşündüm fakat alışamadım. Love you Firefox...:)

5. Sürüme güncelledim işlemci ve ram kullanımı ciddi anlamda azaldı ve performans arttı benim gibi özellikle çok sayıda sekme açık tutuyorsanız hız farkını gözlemleyebilirsiniz

"edipciftci", ben aynı saygıyı sana gösteremeyeceğim, üslubundan dolayı.

Bir programcı olarak şu ajanlık kodları bana bir yollasan da bir baksam. Açık kaynak sonuçta, madem öyle bir iddan var kodları da biliyorsundur.

firefox 5 bende sık sık donam yapıyor ve hata veriyor flash atası amd görüntü sürücüsü çalışmıyı durdurdu hatası

64 bit hangi sürüm olacak

flash ve yeni nesil web sayfalarında anormal bir cpu sömürmesi peşinde. plugin-container.exe çalıştığı zamanlara dikkat edilmeli. ne kadar ram var ise üzerine alıyor.

Opera'ya geçmek için '10' Neden!
1)Opera ile 10snde jet kurulum
2)İçerik engelleme ile reklamsız bir surf keyfi
3)Torrent İndirme Desteği
4)Opera Turbo ile yavaş bağlantılarda hızlı açılan web sayfaları
5)OperaUnite web server ile her yerden bilgisayarınıza ve dosyalarınıza erişim
6)E-mail ve RSS desteği
7)Şık bir arayüz
8)Opera ile özel fare hareketleri ile daha az tıklama
9)Sohbet hesapları entegrasyonu
10)Kişisel verileri iki tıklama ile tamamen silme

isyerimde, cebimde, ewimde Opera

Opera 11.50 yi görün ne firefox tanırsınız ne google chrome..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play