Firefox 5 ve 6 işte bu tarihlerde çıkacak!

Firefox 5 ve 6'nın beta ve final çıkış tarihleri belli oldu. Peki bu Aurora da nereden çıktı?

  • Zeynel A. Öztürk

Mozilla'nın Firefox 4'ün inanılmaz derecede uzun süren geliştirme sürecini bundan sonra hızlandıracağını artık biliyoruz. Şimdi ise tarayıcının sonraki sürümleri hakkında bazı tarihler açıklandı.

Mozilla şu an geliştirme ölçüleri üzerinde çalışıyor ve ilk taslağı yayınladı. Buna göre tarayıcı, günlük yayınlanan yapılara ek olarak nightly ve beta arasında yer alacak 'Aurora' adında bir aşamadan da geçecek. Mozilla, Aurora yapıları bir milyon kişinin indireceğini tahmin ediyor.

Merkezi aşamada olan ve Firefox 5'in 12 Nisan'da Aurora aşamasına ulaşması bekleniyor. Her şey yolunda giderse ilk Firefox 5 beta sürümü 17 Mayıs'da piyasaya sürülecek. Tarayıcının final sürümü ise 21 Haziran'da hazır olacak. Firefox 6'nın ise 16 Ağustos'da çıkması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

zamanlamayı tutturamayacaklar..OPERA RC sürümlerini yayınladı ama chip niçin haber yapmıyor?İE ve FİREFOXUN her zaman haberini yapıyor. OPERA RC sürümlerini arka arkaya yayınlıyor ama OPERA 11.10 BARRACUDA hakkında hiç haber yok neden ?

mozilla da google ye döndü. 2-3 ayda bir sürüm numarası yükselir mi Yakında firefoxun da 10-11 sürümlerini görürüz. Bence yılda bir sürüm atlasa yeter yazılımlar

Çok ağır devam etti, sanırım firefox 4ü zemin olarak ele aldı şimdi üzerine hızlı şekilde binalar dikmeye başladı ....minifield sürümü gerçekten farkedilir bir hızda..ie9 da senede 1 defa yada 2 senede bir sürüm yayınlar..ve yine eskir yeni diğer tarayıcılar karşısında...ie9 bu sebeple tam çıkamadığı tahta oturmadan kalkmış oluyor bu yeni sürümler karşısında sürekli eskiyecek görülen o ki...

2 yılda geliştirdikleri firefox 4 den bi halt çıkmadığına göre
2 ayda geliştirdikleri firefox 5'den ne olur siz düşünün...

Hadi hayırlısı HTML 5 OLAYINA Bİ GEÇİŞ YAPSALARDA EKRAN KARTINA AĞIRLIK VEREN FLASH'DAN KURTULSAK !!!

ya ben stabilite istiyorum. sürümleri 4, 5, 6 gibi yükseltmesin chrome gibi. eskisi gibi her açıkların yaması ve güncellemesini 3.6.14-15-16 gibi çıkartmaya devam etsinler istiyorum. şu anda firefox 4 kullanıyorum ve kullanıcı dostu olmaktan çıkmış durumda. statusbar için 'status 4 evar', ileri/geri tuşunun yanında gezmiş olduğum sitelerin listesi için 'back/forward dropmarker', en üstteki turuncu Firefox menüsünü taşımak için 'movable firefox button' eklentilerini kurdum. en çok kullandığım geri/ileri butonunun yanında yeni sekme butonu vardı firefox 4'te hiç bulamamıştım. onu yüklemek için neler yapmadım neler. saatlerimi yedi en sonunda geri getirdim.

firefox bitiyor artık bunu düşünüyorum. geleceği parlak değil. firefox 4 yıllardır bekleniyor ama çıkınca resmen hayal kırıklığı yaşandı. betadan neler farklı acaba. saçma saçma şeyler. bi de neymiş chrome'a kafa tutacakmış. uçmuş bunlar.

daha önce de bizi heyecanlandırmışlardı deyim yerindeyse erteleye erteleye ağaç olduk. Firefox 5'i ancak birkaç yıl sonra geri görürüz.

ie9 chrome10 firefox4 hangisi önde?

Chip Opera haberleri görmek istiyoruz az arkadaşın yazdığı gibi adamlar arka arkaya sürüm çıkartıyor ve kimsenin haberi yok...

Sen de yorum yaz