Firefox 6'da bizi hangi yenilikler bekliyor?

Firefox 6 yaklaşık iki ay sonra geliyor! Peki ama yanında bizlere hangi sürprizleri getiriyor?

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox 6'da bizi bekleyen yenilikler!
Firefox 6'nın çıkış tarihi olarak bu senenin Ağustos ayı planlanıyor

Firefox 5 henüz beta aşamasına girdi ancak Mozilla'nın yeni ve hızlı geliştirme planı sayesinde bir sonraki sürüm de denemeye hazır.

Aurora kanalı olarak adlandırılan geliştirme kanallarında sunulan Firefox 6, kullanıcılara ve Web geliştiricilerine 'gezinmede ve geliştirme ortamlarında daha iyi bir denetim ve toplamda daha yüksek performans' sağlıyor. Firefox 6'nın final sürümünün Ağustos ayında çıkması bekleniyor ancak Aurora yapısı Linux, Windows veya Mac için 'Future of Firefox' sayfasından indirilebiliyor.

İşte Firefox 6'da sunulması beklenen bazı şaşırtıcı özellikler

1. İzinler için daha fazla denetim: Firefox 6'daki yeni Veri Yönetimi Penceresi, kullanıcının web sitelerine göre gezinme verilerini, çerezleri, parolaları ve konum bilgilerini yönetmesine izin veren bir arayüz. Özellik şu an deneysel olarak sunulduğundan etkinleştirmek için adres çubuğuna about:permissions yazmanız gerekiyor.

Firefox 6'da göze çarpan yenilikler

2. Daha hızlı başlangıç: Kullanıcılar artık Firefox'daki Panorama özelliği ile kayıtlı sekme gruplarını sadece Panorama'yı kullanırken yükleyebilecekler. Bu sayede Mozilla'ya göre başlangıç süresi daha kısa bir hale getirilmiş oluyor.

3. Linux'da daha iyi performans: Firefox 6'nın Linux'da daha hızlı olması dikkat çekiyor.

4. Daha iyi eklenti yönetimi: Yeni Firefox, Eklenti Denetimi işlevi sayesinde yüklü eklentilerin uyumluluğunu hızlıca denetleyebiliyor.

5. HTML5 ve fazlası: Firefox 6 geliştiriciler için daha iyi HTML5, DOM seviye 3, sunucu tarafından gönderilen olaylar, ağ teknolojileri desteğine ve geliştiricilerin daha gelişmiş web uygulamaları üretmelerine izin verecek araçlara sahip. Yeni Scratchpad aracı ile geliştiriciler JavaScript parçalarını tarayıcı içinde deneyebilirken Web Konsolu da yeni özelliklerle desteklenmiş.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

firefox 4 sürümü ile gözümden düştü. neyseki opera ile tanıştım, ona geçtim. tavsiye ederim harika bir şey.

Linux'da daha iyi performans: Firefox 6'nın Linux'da daha hızlı olması dikkat çekiyor.
-----------
abooov bu nasıl espri la kaçın kaçınn
daha beta bile olmayan tarayıcıya şunda daha hızlı denmiş :D
chromedan daha hızlı yalanını göremedim bu sefer hani nerde sürpriz yapıp başka makaledemi belirtilecek :D

Sürüm numarası atlamak nedir ya. Sonra çıkardığın sürüm sıradaki sürümdür. Meydanı boş bulup sürüm numarası sallıyor adamlar. Yok firefox 8. Tırt.

firefox candır can! firefox dışında hiçbir tarayıcıya alışamadım gitti. operasından ta chrome una kadar denedim ama hiçbiri firefox kadar kullanışlı değil.

2 ay sonra değil, 21 haziranda çıkıyor.

21 hazirandaki firefox 5,biz 6 dan bahsediyoruz o 2 ay sonra
------------------
2 ay sonra değil, 21 haziranda çıkıyor.

Kısaca fazla bişey eklemeden sürüm numarası yükseltme. Çoğu söylenen özellikler de havada kalan laflar. Google ortalığı fena sarsmış görünüyor.

chrome forever

Yılardır firefox kullanırdım ama son zamanlarda Google chrome uçtu gidiyor Firefox geç kaldı geç.

Ustalar Firefox kullanır; acemiler ise Chrome kullanır.

firefox ta hala performans sorunları var özellikle flash uygulamalarda,Google Chrome bu konuda gerçekten takdire şaan işler yapıyor koyu bir firefox kullanıcısıyım ama chrome daha iyi diyorum

Google chrome uçmuş firox ustalar için demiş bir arkadaş evet eskiden öyleydi IE filan varken bende firex kullanıyorum şu anda ama chrome uçmuş adamlar güvenlik + hız firefoxta ne var hız + boşluk ama firefox 6 da bu durum değişir

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost