Firefox 7 ve diğer tarayıcılar hız testinde!

Ünlü sitenin gerçekleştirdiği tarayıcı hız testlerinde dört büyük tarayıcı böyle kapıştırıldı!

  • Zeynel A. Öztürk

Performans geliştirmelerine yoğunlaşan Firefox 7 yayınlandı. Peki Firefox 7 gerçekten de daha hızlı mı? Bu sorunun cevabı Lifehacker'ın yeni gerçekleştirdiği tarayıcı testlerinin sonuçlarında saklı olabilir.

Lifehacker'ın testleri bir takım JavaScript ve CSS hız testlerinden ve "elle" yapılan testlerden oluşuyor. Chrome 14, Internet Explorer 9 ve Opera 11.51'in dahil edildiği testler, Windows'lu bir PC'de gerçekleştirilmiş. İşte Lifehacker'ın test sonuçları:

Soğuk açılış
Kazanan: Opera

Opera'nın diğer tarayıcılara göre çok hızlı açıldığı dikkat çekiyor. Firefox ve Chrome ise sizi birkaç saniye bekletiyor. Internet Explorer'ın açılışı ise neredeyse 11 saniye sürüyor.

Sıcak açılışlarda ise tüm tarayıcılar oldukça yakın olduğundan herhangi bir test sonucu verilmemiş.

Sekme yükleme ve JavaScript testleri

Sekme yükleme
Kazanan: Opera

Google.com, Hulu, Microsoft.com gibi dokuz sekmeyi yüklemede Opera, 3 saniye ile tüm tarayıcılara fark atıyor. Internet Explorer 5 saniye ile ikinci gelirken Firefox ve Chrome biraz geride kalıyor.

Dokuz sekme yükleme (daha küçük değerler, daha iyi)

JavaScript
Kazanan: Chrome

Chrome, alışıldığı gibi JavaScript performansında tüm tarayıcılara toz yutturuyor. Onu uzaktan takip eden Firefox ise ikinci. Testler Dromeao suite ile gerçekleştirilmiş.

DOM/CSS performansı, RAM kullanımı

DOM/CSS
Kazanan: Opera

Opera, CSS testlerini birinci olarak tamamlarken Firefox onu yakından takip ediyor. Internet Explorer, oldukça düşük bir puanla testi tamamlıyor. Chrome ise test sırasında kilitlendiği için diskalifiye edilmiş.

Opera, DOM/CSS performansında da birinci (Daha büyük değerler, daha iyi)
Bellek kullanımı (eklentisiz)
Kazananlar: Opera ve Firefox

Opera her zaman belleği verimli olarak kullanmaya çalışan bir tarayıcı olarak tanınır. Ancak testlerde Firefox'un, şaşırtıcı bir biçimde belleği diğer tarayıcılardan daha etkin kullandığı ortaya çıkmış.

Bellek kullanımı (5 eklenti ile) ve toplam puanlar

Bellek kullanımı (5 eklenti ile)
Kazananlar: Opera ve Firefox

Tarayıcıların bellek kullanımı, birkaç eklenti yüklendiğinde önemli bir artış göstermiyor. Opera ilk açılışta en az RAM'i kullanırken Firefox, 9 sekme açıldığında en az RAM'i kullanan tarayıcı oluyor.

Toplam puanlar

Tarayıcıları değerlendirirken tabi ki hız dışında eklenti çeşitliliği, kişiselleştirilebilme gibi birçok etken mevcut. Ancak Lifehacker'ın test sonuçları, hız konusunda bir fikir edinmenize yardımcı olabilir. İşte Lifehacker'ın tüm test sonuçlarından meydana getirdiği toplam sonuçlar:

1. Opera 11.51: %82
2. Firefox 7: %73
3. Internet Explorer 9: %47.5
4. Chrome 14: %43

Okuyucu Yorumları

Toplam 53 Yorum

10 SENEDİR OPERA KULLANIYORUM ,ÇOLUK ÇOCUĞUN CHOROME FIREFOX KAVGASINDAN BIKMISTIM ARTIK BU TEST İYİ GELDİ..

Firefox 7 başka bir isimle çıkmış olsa idi, bugün herkes ballandıra ballandıra konuşuyor olurdu. 7 sürümü ile inanılmaz hızlandırmışlar.

Taklitçilerin foyası ortaya çıkıyor artık.Opera her zaman ve her yerde 1 numaradır...

Operayı yüklüyorum şu anda kendim deneyimlemek istiyorum birde bunu :)

ben de operayı kullanıyorum ama chrome beklenttilerime cvp veren en iyi tarayıcı.mozillayı boşver

yav bakın hele chrome kullanıyorum diger tarayıcılarda yüklü ama. chrome son zamanlarda cok yavasladı sebebi nedir acep?

Coluk cocuk degil yenilikciyim. yasasin chrome, yasasin google. herseye ragmen. Ama sasirdim dogrusu operadan hele hele yavas firefoxdan. Kendim sayfa acarken hala en hizlisi chrome(hem linuxda hem windows da). ondan dolayi pek teste inanamadim ama lifehacker a da guveniyorum

ff7 coklu sekmede az ram yiyor olabilir ama performans 0.Sekmeler arasında geçiş yapmak eziyet oluyor.Diyerleri banamısın demiyor.İlk düzelticekleri şey bu olsun kullanmaya devam ediyim.

test sonuçlarına göre chrome en sonuncu, bana pek mantıklı gelmedi. opera kullanıcısıyım fakat benim opera soğuk açılışta 10 saniyeyi rahat buluyor, ki oppera soğuk açılış süresinde birinci çkmış. ben de operanın tek yavaş yanı soğuk açılış kanaatindeydim, çünkü bende tam tersi bi tablo çıkıyor.

en iyi iki tarayıcı ie9 ve chrome 14 sondan ikinci öyle mi?
bunlar arasında soğuk açılışta en yavaşı firefox sonra opera sonra ie9 sonra chrome. nasıl test etmişler yahu ??
javascript'te en hızlısı ie10 pp3 ve chrome 14 ona laf yok.
İşlevsellikte bişey diyemem ama opera chrome ve ie9 dan hemen hemen her konuda daha yavaş. Hepsini etkin bi şekilde kullanıyorum bu arada :)

BEN GERÇEKTEN MERAK EDİYORUM. ŞU BİLİŞİM SİTELERİNDE NEDEN COMODO DRAGON İNTERNET BROWSER TARAYICISINA HİÇ YER VERİLMİYOR. BEN, ŞU YUKARIDAKİ TARAYICILARIN HEPSİNİ KULLANDIM VE HALA DA BİLGİSAYARIMDA KURULU DURURLAR VE ANCAK COMODO DRAGON TARAYICISINDAN DAHA HIZLI VE GÜVENLİ DEĞİLLER. LÜTFEN BİR DE ŞU COMODO DRAGON İNTERNET BROWSER TARAYICISINA DA YER VERİR MİSİNİZ?

Yıllardan beri opera kullanıyorum, fakat kuru kuruya fanatiklik yapmak için değil, diğer tüm tarayıcıları da önyargısız olarak deniyorum ama yine opera'ya dönüyorum. Opera o kadar "ergonomik" ki firefox'u yeni kurulmuş eklentisiz bir opera'nın yanına yaklaştırabilmek için yamalı bohça gibi bir sürü eklenti gerekiyor :)

chrome eskiden iyiydi git git yavaşlıyor gibi geliyor bana...

Vay be sonunda Opera'yı katmışlar testlere...

Şimdi mutlaka Opera fanboyları çıkmış ortaya diyen troller olacaktır. İlk önce neden Firefox ya da Chrome fanboyları, fanboy olarak adlandırılmaz bilmiyorum, sanırım Opera'yı çekemeyenler var. Bir de, acaba siz hayatınızda hiç Opera kullandınız mı diye sorar insanlar. Kullanmadığın bir şeyi neden eleştirirsin ya da beğenmezsin anlamam. Ha denemiş ama beğenmemiş olabilirsin. O zaman nedenini söyle de biraz akıl sahibi olduğunu göster...

OPERAyı gördükden sonra birdaha diğerlerine geçemedim.Operanın Hızlıerişim(speeddial)özelliği tekbaşına vazgeçilmez.

Opera ya bir kere alıştım bırakamadım diğerlerinde bir ağırlık var. birde bazı sitelerdeki uyumsuzluğuda giderseler daha iyi olacak

Opera ya bir kere alıştım bırakamadım diğerlerinde bir ağırlık var. birde bazı sitelerdeki uyumsuzluğuda giderseler daha iyi olacak

bazı sitelerle uyumsuzluk göstermese cok daha iyi olacak opera.3 senedir vazgecilmez tarayıcım.

opera ve firefox kullanıyorum :)) memnunum. resmi sitelere girebilmek için internet explorere mecburum :(( mutsuzum.

chrome javaScript de diğer tarayıcalara toz yutturmuş ama sonuncu gelmiş. not oraları bence dengesiz. javaScript leri yavaş çalıştırdıktan sonra soğuk açılış hızlı olsa ne olur. 4GB ramlarin standart olduğu PC dünyasında Ram kullanımını kim takar

Sonunda Opera hakettiği yerde.Opera kullanıcıları boşa konuşmuyor görüyor deniyor söylüyor.Fanboy diye adlandırılmayı haketmiyorlar.
Site uyumsuzlukları tamamen sitelerden kaynaklanıyor.Google özel bir çaba harcıyor Opera desteklememek için.800 milyon kullanıcılı Facebook time line'da Opera desteklemiyor olacak iş değil.Opera Software takımına büyük iş düşüyor haliyle.

Chrome sonuncu da gelse birinci benim gözümde :)

yaşasın opera :))

Operada "native" olarak gelen mouse gesture özelliği zaten firefox'u dövmeye yeter, eklenti falan demeyin banaa, firefox'ta 10 tane gesture eklentisi denedim hiçbiri opera'nın kurulumla gelen standart özelliği kadar kullanımı kolay ve pratik değil, yine kurulumla gelen kullanılması çok basit sessions özelliği muhteşem, downloads penceresinin bir site geziyormuş gibi sekme olarak kullanılması firefox'tan daha sempatik ve kullanışlı, nokta tuşuna basarak sayfa üzerinde arama özelliği çok kullanışlı ve hızlı, sayfaları görüntüleme tarzı güzel, daha saymama gerek var mı? ;)

ya pardonda bişi demekden edemiycem. bu grup nasıl bir bilgisayarla ölçüm yapmış hayret. notebook umda i5 2410M işlemci 8 gb ddr 3 1333 mhz ram 500 gb 7200 rpm hdd ve intel dahili ekran kartım var. yani ben ie9 da ne bir kasma ne bir yavaşlama görmedim. diğer tarayıcıları denemedimde ie9 bana göre iyi. belki donanıma bağlı bişidir ama tablodakiler bana göre hikaye.

Bu açılış hızları bence pc özelliğine ve windows sürümüne göre farklılıklar gösterebilir. Birden fazla sistem ve bilgisayarda test edip sonucuda ona göre belirlemeleri daha yararlı olur.

youtube kullan keyfine bak...

yaa boyle sey olrmu?chrome sonuncu.explorer chrome-u gecmis.berbad bir arastirma.hepsi yanlis

külliyen yalan ve saçma ötesi bir test.. ie kullanıyorum ve açılışım neredeyse 1 saniye bile değil. java, css ve html testlerinde her zaman ie daha önde gelmiştir bu testi yapan firma gariban operanın reklamını iyi yapmış belli :)

komik bir test olmuş her zaman için tabi ki internet explorer 9 derim...

opera ile firefox un reklamını iyi yapmışlar belli :)

Nedense bir türlü alışamadım şu operaya.Chrome desen adamlar hızlı olsun diye herşeyden ödün vermişler.Ana SAyfa butonunu bile bulamamıştım Chrome de.O yüzden ona da hiç mi hiç alışamadım.
Mecbur firefox kullanıyorum çünkü bir tane eklentisi bile seni firefox kullanmaya mecbur edebiliyo.
Başka bir tarayıcı seçsen bile yine mecburen bazı zamanlarda eklentilerinden dolayı firefox kullanmak zorunda kalıyorsun.
Durum böyle olunca bırak 1 sn daha geç açılsın ama hiç diğer tarayıcıları da bilgisayara yüklemeden direk olarak her yerde her zaman firefox kullan.Keşke diğer tarayıcılar da firefox gibi birçok eklenti sunsa da biz de onlara geçebiklsek ama kimse kusura bakmasın şuan için firefox bu konuda tek el.Hem gittikçe daha da geliştiriyorlarlar firefox u.

şunuda göz ardı etmeyin firefox ve choreme yeni çıkan sürümleri iel teste girereken opera sürümü çıkalı baya oldu ve operacılar 12 nolu sürümü bekliyorlar. bu haliyle bu sonucu alması harika.
birde opera sadece internet tarayıcısı deyil. sizlerin eklentilerle birçok özellik katmaya çalıştığınız tarayıcılaraınız çoğu eklentisi operada dahli olarak geliyor. dahili posta işlemcisi, speeddial, parola yöneticisi, içerik engelleme, opera eşitleme, fare hareketleri, opera turbo opera unite, hatta sitelerdeki flaşları dahi engelleme. daha birçok dahili gelen özellik. yani bunları eklenti olark kurmuyosun bunlar zaten operada var. hızını süratini bilmem fakat kullanış bakımından gözümde bir numara

nihayet opera olması gereken yerde. benim 1gb ram var operada 13 sekme açıyorum ne sekmelerden diğerine geçerken hiç sorun yaşamıyorum opera çok çok iyi herşeyi geçtim hızlı erişim en büyük artılarından biri sırf bu yüzden diğer tarayıcıları kullanamıyorum hızlı erişim büyük kolaylık sağlıyor.

külliyen yalan ve saçma ötesi bir test.. ie kullanıyorum ve açılışım neredeyse 1 saniye bile değil. java, css ve html testlerinde her zaman ie daha önde gelmiştir bu testi yapan firma gariban operanın reklamını iyi yapmış belli :)

-----------------

GARİBANMI =) ADAMLAR İLK PROFOSYONELLERİ BU İŞİN,BURDA GARİBAN OLAN TEK ŞEY SENİN EZİK YORUMUN ! BUGÜNE KADAR OPERA TESTLERDE GÖRÜNMÜYORDU ADAM AKILLI BI TEST YAPILDI VE GUVENILIR SAYGIN BI FIRMA TARAFINDAN HEMEN BOK GİBİ YAĞMAYA BAŞLAMIŞ SENİN GİBİLER,ESKİ ZITTIRIK TESTLERDE CHOROME VE FIREFOXDAMI REKLAM YAPIYORDU O ZAMAN ? BOŞ KONUŞMAYIN ARKADAŞLAR EN İYİSİ DİYE YIRTINMAYA GEREK YOK KİM NE KULLANIR KULLANMAZ KİMSEYİ İLGİLENDİRMEZ AMA SAYGIDA GÖZTERİN BİRAZ SIRF SEN KULLANMIYORSUN DİYE OPERA GARIBANMI OLDU ŞİMDİ,ADAMLAR MOBİLDE 1 NUMARA MASAÜSTÜNDE NEDEN OLMASIN ? ŞUNA O KADAR EMİNİMKİ ELEŞTRİ YAPANLARIN ÇOĞU LİSE DÜZEYİNDE HER BOKA REKABET SOKAN ERGENLER,CHOROME DE COK IYI BIR TARAYICI FİREFOXTA ÖYLE SONUÇTA ADAMLAR EMEK SARFEDIYO ,BEN OPERA KULLANIRIM ÇOK UZUN ZAMANDIR AMA CHOROMEYEDE FIREFOXADA BOK ATMAM ADAMLAR UGRASIYOR CUNKU SAYGILARIMLA..

İşin ustaları Firefox, az çok bilenler Opera, anlamayanlar Chrome, bilgisayarı açıp kapatmayı daha yeni öğrenenler de İnternet Explorer kullanıyor.

internet explorer rezil ya iğrenç bir tarayıcı!

İşin ustaları Firefox, az çok bilenler Opera, anlamayanlar Chrome, bilgisayarı açıp kapatmayı daha yeni öğrenenler de İnternet Explorer kullanıyor.
---------------------------------
=)) yoruma bak çay demle ! firefox mu kaldı birader =))

en iyi iki tarayıcı ie9 ve chrome 14 sondan ikinci öyle mi?
bunlar arasında soğuk açılışta en yavaşı firefox sonra opera sonra ie9 sonra chrome. nasıl test etmişler yahu ??
javascript'te en hızlısı ie10 pp3 ve chrome 14 ona laf yok.
İşlevsellikte bişey diyemem ama opera chrome ve ie9 dan hemen hemen her konuda daha yavaş. Hepsini etkin bi şekilde kullanıyorum bu arada :)

İşin ustaları Firefox, az çok bilenler Opera, anlamayanlar Chrome, bilgisayarı açıp kapatmayı daha yeni öğrenenler de İnternet Explorer kullanıyor.

ha ha haa allan garibanları bunlar ya :)

chrome yavaşladıysa silin bir daha yükleyin boyutu güncelleye güncelleye aetıyor

int.exp. 8 ve firefox 4,te yabancı yazıları çeviri özellikleri var,opera,da yok.
safari,de yok.daha doğrusu bu ikisinin ötesindekilerde yok.
biz bunları kullanıyoruz.
gayet iyi.
opera o kadar iyi ise,neden çeviri yöntemini bulundurmuyor.?
o olmadıkça iyi sayılmazlar...safari,de öyle.çeviri yöntemi yok.

tarayıcım birinci olmuş :D

Firefox ile diğer tarayıcıları kıyaslamak; Ferrari ile bizim emektar Hacı Muratı karşılaştırmak gibi birşey. Boşuna işin Profesörleri Firefox kullanmıyor.

Yıllardır internet alemindeyim birçok browseri denedim her zaman Opera hepsini ezmiş geçmiştir opera devamlı kendini geliştiren sık sık güncelleme yapıp sistemi şişirmeyen bir program yeni ilaveler olduğunda eskiyi kaldırıp yeniyi kendisi kuruyor zaten ilave eklentiyede gerek duymuyor. Yıllardır çeşitli siteler çeşitli browserleri hız testine tabi tuttluar ve opera hepsinden lider çıktı. isteyen kullanır veya kullanmaz ama bence opera halen en iyisi...

chrome en hızlı tarayıcıdır ama ben ie9 kullanıyorum firefox kendini bitiriyor bu yeni sürüm çıkartmaları ile ie 9 hem hızlı hem de güvenli tarayıcı.Bazı seviyesi düşükler bunu anlayamıyor.Chrome ve ie 9'un en tarayıcı olduğunu

Parayla yapılmış bir test, yoksa ie9 diger açık kaynak tarayıcılarıyla mücadele etmesi mümkün değil.Birde firefox'u linuxda görün ve kararınızı ondan sonra verin derim.

Demek ki Firefox kullanmaya değer bir tarayıcıymış. Ama opera'ya olmadı içim ısınmadı. Chrome birçok ilkleri bizlere sundu ama şimdi biraz geriden geliyor. İnternet Explorer 10 çok hızlı ve sağlam geliyor. En azından Win8 Developer'de ie10'un ie9'dan çok daha hızlı olduğunu gözlemledim. Saygılar.

Max_Real Qnx

int.exp. 8 ve firefox 4,te yabancı yazıları çeviri özellikleri var,opera,da yok.
safari,de yok.daha doğrusu bu ikisinin ötesindekilerde yok.
biz bunları kullanıyoruz.
gayet iyi.
opera o kadar iyi ise,neden çeviri yöntemini bulundurmuyor.?
o olmadıkça iyi sayılmazlar...safari,de öyle.çeviri yöntemi yok.

Opera 11'den beri eklenti özelliği var, ve evet çeviri özelliği de mevcut...

Hele şükür Chip'te bir tarayıcı testi haberinde kullanılan resmin gerçeği yansıttığını gördük! Ne güzel ya, IE de var, Chrome, Firefox ve en önemlisi Opera bile var :)

Yalnız yine de Firefox hariç hepsinin logosu tarih öncesinden kalma :(

Parayla yapılmış bir test, yoksa ie9 diger açık kaynak tarayıcılarıyla mücadele etmesi mümkün değil.Birde firefox'u linuxda görün ve kararınızı ondan sonra verin derim.

------------------------------------------------

firefox Windows altında, Linux'ta çalıştığından açık ara daha hızlı ve sağlam çalışıyor :D bu arada açık kaynak olması onu en iyi yapmıyor, öyle olsaydı Linux foundation açıkları kapatmak için 2 şer sene beklemezdi :)

Opera birinci forever opera

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play