Firefox bu yenilikle fark yaratacak!

Firefox, çok yakında diğer tarayıcıların şu ana dek yapmadığı bu değişikliği yapmaya hazırlanıyor!

Google'da aramalarınızı SSL ile şifreleyerek yapmanız mümkün. Bu durumda yaptığınız aramayı sadece Google ile siz biliyorsunuz. Mozilla ise bu özelliği Firefox web tarayıcısında varsayılan hale getirmeyi düşündüğünü açıkladı.

Firefox mühendislik direktörü Johnathan Nightingale, bir e-posta ile yaptığı açıklamada Google'ın SSL aramasını Firefox nightly kanalında test ettiklerini ve herhangi bir sorun çıkmaması durumunda özelliği Aurora ve Beta yayın kanallarına taşıyacaklarını söyledi. Nightingale, bu özelliğin Türkçe Firefox gibi farklı dillerdeki Firefox'lara da geleceğini söylüyor.

Firefox, şifreli Google aramasını Şubat ayından bu yana düşünüyor. Ancak o zamanlar şifreli arama yeterince hızlı olmadığından Mozilla, beklemeyi tercih etmiş.

Firefox, şifreli aramayı varsayılan olarak sunacak ilk web tarayıcısı olacak gibi görünüyor. Örneğin Chrome, bu özelliği varsayılan olarak sunmuyor. Ancak Google, hesabına oturum açan kullanıcılara varsayılan olarak şifreli aramayı 8 Mart'tan itibaren sunmaya başlamıştı. Bunun yanında Firefox'un şifreli aramayı kullanıcının isteğine göre etkinleştirebileceği de söyleniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

En yenilikçi tarayıcılar Chrome Firefox ve Opera .ie ve safarinin pek bir yenilik getirdiğini görmüyorum sadece diğerlerinden geri kalmamaya çalışıyorlar.

Bence bunun şlk önce Google'ın kendi tarayıcısı Chrome yapmalıydı.

Kullanıcın isteğine göre olması iyi ..

İlk defa Opera'nın yapmadığını bir başkasının yaptığına şahit oluyorum :) İlginç.

Açık kaynağın gücü bu işte. Koca microfost neden yıllardır yapmıyor ? Çünki gelir kapısı bu , insanların özelini satıyor.( bu şekilde korsan kullanıma göz yumabiliyor )

zaten sorun aramalarımızı google'ın bilmesi :D
google kullanmayın!

firefox nightly sürümüne eklendi bile

Kullanıcı bilgilerinin gizlice toplanarak pazarlandığı şu günlerde, Mozilla Vakfı'nın arama güvenliğini ön plana çıkarması takdir edilmesi gereken bir davranış olmuş. Teşekkürler Mozilla.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir