Firefox'çular online video işine de giriyor

Flash'ı, QuickTime'ı, Windows Video'yu unutun: Firefox'un mimarı online videoya imzasını atıyor...

  • Ümit Öncel
Mozilla, online video işine giriyor
Mozilla şu anda Xiph tarafından geliştirilen Theora'yı desteklemeyi düşünüyor.

Şu anda internet üzerinden video yayını yapmak için kullanılan teknolojiler, üç büyük firmanın bağımsız olarak geliştirdiği teknolojiler ile mümkün olabiliyor. Apple'ın QuickTime, Adobe'nin Flash ve Microsoft'un Media Player dosya türleri, birbirlerinden farklı uygulamalar ve geliştiriciler aralarından birini tercih edip kullanıyorlar. Bu karışıklıktan rahatsız olan Mozilla, internet üzerinden video yayını yapmak için kullanılabilecek yeni bir teknoloji üzerinde çalışmaya başladı. Mozilla bu teknolojiyi tamamen ücretsiz olarak kullanıma sokmayı planlıyor.

İnternet bağlantı hızlarının artması sayesinde video paylaşımının hiç olmadığı kadar popüler hale elmiş olduğu günümüzde, bu konuda büyük bir rekabet yaşanıyor. Her ne kadar Adobe'nin Flash uygulaması en yaygın olanı olsa da, Apple, Microsoft ve Real Media da kendi teknolojilerini yaygınlaştırmanın yollarını arıyorlar. İşin içine mobil cihazlar ve televizyonların da girmeye başladığını düşündüğümüzde, bu rekabetin çok farklı açılımlara gitmesinin mümkün olduğunu görebiliyoruz.

Bu alana girmeye karar veren Mozilla, 100 bin dolarlık bir bağış ile tamamen ücretsiz olarak kullanılabilecek bir teknoloji geliştirilmesine destek olmayı hedefliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

mozilla'dan böyle bi şey beklenirdi

"İnternet bağlantı hızlarının artması sayesinde..."
Türkiye Hariç

bir zamanlar nette en yaygin sekilde windows media, real ve Quictime tabanli yayinlar doluydu kendilerini yenilemedikleri icin Flash hepsini ezdi gecti.
Firefox elde ettigi gelirle bunu deniyebilir ama basarili olurmu bilmiyorum aci ama gercek pek cok vidyo yayini yapan site zararda aylik 1 milyon dolari geckin bant genisligi parasi ödüyorlar.
Gelirlerine güvenen Divx.com bile internetteki en kaliteli site olmasina ragmen bu iste kapandi gitti.
Youtube satin alindiginda birakin kar etmeyi zararlari hergün büyüyordu deneyebilirler ama cok ama cok zor ileride belki torrent üstünden yada baska bir sekilde kaliteli sekilde beklemeden vidoy yayini yapabilecek birseyler yapilirsa basariyi yakayabilir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play