Firefox'çular online video işine de giriyor

Flash'ı, QuickTime'ı, Windows Video'yu unutun: Firefox'un mimarı online videoya imzasını atıyor...

Videoya Mozilla imzası!

Şu anda internet üzerinden video yayını yapmak için kullanılan teknolojiler, üç büyük firmanın bağımsız olarak geliştirdiği teknolojiler ile mümkün olabiliyor. Apple'ın QuickTime, Adobe'nin Flash ve Microsoft'un Media Player dosya türleri, birbirlerinden farklı uygulamalar ve geliştiriciler aralarından birini tercih edip kullanıyorlar. Bu karışıklıktan rahatsız olan Mozilla, internet üzerinden video yayını yapmak için kullanılabilecek yeni bir teknoloji üzerinde çalışmaya başladı. Mozilla bu teknolojiyi tamamen ücretsiz olarak kullanıma sokmayı planlıyor.

İnternet bağlantı hızlarının artması sayesinde video paylaşımının hiç olmadığı kadar popüler hale elmiş olduğu günümüzde, bu konuda büyük bir rekabet yaşanıyor. Her ne kadar Adobe'nin Flash uygulaması en yaygın olanı olsa da, Apple, Microsoft ve Real Media da kendi teknolojilerini yaygınlaştırmanın yollarını arıyorlar. İşin içine mobil cihazlar ve televizyonların da girmeye başladığını düşündüğümüzde, bu rekabetin çok farklı açılımlara gitmesinin mümkün olduğunu görebiliyoruz.

Bu alana girmeye karar veren Mozilla, 100 bin dolarlık bir bağış ile tamamen ücretsiz olarak kullanılabilecek bir teknoloji geliştirilmesine destek olmayı hedefliyor.

Okuyucu Yorumları