Firefox da Internet Explorer gibi oldu!

Kimin gözünde ve neden? İşte internet tarayıcıların geleceğine farklı bir bakış imkanı...

  • Ali Güngör
Firefox'un arkasındaki güç Chrome'a kayıyor
Web geliştiricileri kimdeyse o kazanıyor!

Mozilla Firefox bir zamanlar dev şirket ve pek çok açık kaynak geliştirici için 'kötü adam' olan Microsoft'un Internet Explorer hakimiyetine karşı bir hareket niteliği taşıyordu.

Ancak zaman değişti ve Firefox yüzde 24'lük pazar payıyla bir dev haline geldi. Şimdi Firefox'u olduğu yere getiren geliştiricilerin yeni bir gözdesi var: Google Chrome.

İnternet teknolojileri alanında dünyanın en büyük ismi olan Google'ın Chrome, Ekim 2009'dan bu yana en hızlı büyüyen tarayıcı oldu. Ancak mesele payının artması değil; mesele geliştiricilerin taraf değiştirmesi.

Geliştiricilerin uğrak mekanlarından W3Schools'un aylık 15 milyon ziyaretçisi var. Firefox kullanıcılarının bu sitedeki oranı yüzde 46.6, IE'nin payı yüzde 31 ve Chrome'un payı ise yüzde 15.9. Yani uzun vadede geliştiricilerin Chrome'a kayması, yeniliklerin Chrome'da yapılması ve Firefox'un da hız kaybetmesi demek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bir geliştirici olarak extension desteği çıktığı günden beri bende Google Chrome kullanıyorum. Geliştirici tarafında extension hazırlamak Firefox'tan çok çok daha kolay. Kaynak ise oldukça fazla. Hız konusunda ise Firefox'u ezip geçiyor diyebilirim. Firefox oldukça hantal çalışan bir tarayıcı. Açılış süresi oldukça uzun. Chrome hem açılış konusunda hamde açılış sonrasında oldukça hızlı. Üstelik ekranda çok az yer kaplaması bana F11 modu kullanıyormuşum gibi hissettiriyor ve hoşuma gidiyor. Tüm özelliklere adres çubuğundan ulaşabilmem ise ayrı bir güzellik. Mesela indirilenler için chrome:downloads yazmam yeterli. Favori senkronizasyonu ve tema desteğide en sevdiğim özelliklerinden :)

walla ben firebug yüzünden kullanıyordum son zamanda ff i
şimdi ise test etmek için :-s yani ie gibi aynen :-s

çok da güzel iyi oldu

Firefox kalllleş...
Chrome kardeşşş....

Sevrm Chrome'i umarım hayal kirikligi yaşamam firefox gibi :(

döneklik etmişler. chrome'un pazar payı iyice artınca bu sefer hangi tarayıcıya kayacaklar acaba?????????

işte bu geleceğin tarayıcısı chrome:))

Google, Chrome'dan daha iyisini yapsın onu kullanırım :)

@asilimy, Googel Chrome'un sistemde çok fazla yer kaplaması (250-300 MB) ve Google'ın ürkütücü büyüklüğü ve kullanıcılarının gizliliğinde en başından beri sıkı bir hakimiyet kurması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Web tarayıcı pazarının Microsoft ve Google tekeline düşmesi tehlikeli olmaz mı? Mozilla gibi bağımsız ve özgür bir tarayıcının bağımsız standartlar ve özgür bir internet için varlığı sağlanmalı mı?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play