Firefox daha fazla direnemedi!

Firefox, Internet Explorer ve Chrome'un sunduğu bu desteğe, geç de olsa kavuşuyor!

  • Ömercan Çelikler
Firefox daha fazla direnemedi!

Açık kaynaklı tarayıcı Mozilla Firefox, diğer tarayıcılara uyup EME ve DRM desteğine kavuşuyor. Firefox kullanıcıları, böylece bu sistemi destekleyen sitelerden video izleyememe tehlikesinden de kurtulmuş olacak. Başka bir deyişle Firefox kullanıcıları, Netflix ve Hulu gibi ülkemizde kullanılamayan servislerde kullanılan kopya-korumalı videoları gelecekte de sorunsuzca izleyebilecek. Mozilla'dan yapılan açıklamaya göre DRM ve EME sistemlerini Firefox'a eklemelerinin nedeni, bu sistemleri kullanacak olan web sayfalarının her geçen gün artacak olması. Mozilla aslında DRM gibi sistemlere pek sıcak bakan bir kuruluş değildi. Ama şimdi, bahsi geçen desteği sunmak zorunda olduğunu fark etmiş gibi görünüyor.

Microsoft ve Google'ın bu sistemleri kendi tarayıcıları olan Internet Explorer ve Chrome'a entegre etmelerinden sonra Firefox'un da geç kalması beklenemezdi. Eğer Mozilla, Firefox tarayıcısına bu sistemleri eklememiş olsaydı, gelecekte Netflix ve Hulu gibi ücretli yayın yapan sitelerden içerikler ne izlenebilecekti, ne de dinlenebilecekti...

 

 

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

bence gereksiz bişi drm içeriğini kullanan farkirler varmı acaba ?

betalarda var mı

FİREFOX = ÇÖP

@17 May 2014 23:05 aynaya bak ms kölesi...

Firefox her zaman çizgisini korur umarım rekabet gelişimdir ama Firefox devrimdir. Chrome birinci tarayıcım ama sadece bütün hesaplar tek şifre ile senkron falan uğraştırmadığı için yoksa Firefox hala gözbebeğim. Keşke son güncelleme ile modaya uymasaydı ama yine iyisini yapmış diğerlerinden.

fairefox sen hala hayattamısın ya?...

@18 May 2014 16:40 sen marsdan mı geldin

microsoft ve google reklamı tarayıcı kullanma işi takım tutmaya benziyor

Firefox her yeni çıkardığı sürümde üzerindeki bütün eklentiler uyumsuz hale geliyor. Yıllardır bu sorun devam ediyor, bu düzelmedikçe adam olmaz bu tarayıcıdan.

nasıl yani direnemedi? drm insanlar tarafından tepki gösterilen istenmeyen bir özellik..... yazınız: sanki kullanıcılar tarafından istenen bir özellikte, firefox bu yüzden tarayıcısına katmak zorunda kalmış gibi bir izlenim oluşturuyor.....

Bana ne Eme nede Drm dayanır açarım screen recorder'i kaydederim.

Sen de yorum yaz