Firefox daha hızlı açılsın

Firefox'un sunduğu özelliklerin tümü faydalı mı? Bazıları tarayıcı yavaşlatıyor mu? İşte ipuçları...

  • Ümit Öncel
Firefox daha hızlı açılsın
Firefox'u hızlandırın

Firefox'un daha eski sürümlerinde yaşanan yavaş açılma sorunu popüler tarayıcının 3.6 sürümü ile büyük oranda giderildi. Ama açılış hızı anlamında Firefox'un Chrome ile yarışabilecek durumda olduğunu söylemek hala pek mümkün değil. Eğer siz de Firefox'un istediğiniz kadar hızlı açılmadığından şikayetçiyseniz tarayıcının en son kararlı sürümü için vereceğimiz bu ipuçları durumu biraz olsun düzeltebilir. Bu ipuçlarının bir kısmını Firefox 4.0 beta'da da kullanabilirsiniz...

Geçmişi Temizleyin
Özellikle Firefox'u yoğun olarak kullananların dikkat etmesi gereken birinci konu, tarayıcı geçmişi ile ilgili. Gün boyunca pek çok farklı siteyi ziyaret ettiğiniz Firefox sizin için tüm bu sitelerin bilgilerini tutuyor. Tarayıcınızı ertesi gün yeniden başlattığınızda ise bir önceki güne ait geçmiş bilgileri Firefox'un yavaş açılmasına neden olabilir. Eğer bu verilere ihtiyaç duymuyorsanız Ayarlar altında yer alan Gizlilik bölümünde Firefox'un kapatılırken geçmiş bilgilerini temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Fazlalıkları Atın

Gereksiz eklentilere veda edin

Sık Kullanılan Listesini Azaltın
Firefox'un sık kullanılanlar listesinde yer alan sitelerin çok kalabalık olması tarayıcının geç açılmasının diğer bir nedeni olarak ortaya çıkıyor. Özellikle bu listede yer alan ve canlı olarak güncellenen favori siteler tarayıcı açılırken sunucu ile bağlantı kurup kendilerini güncelledikleri için size zaman kaybettirebilir. Bu yüzden Firefox'ta sık kullanmadığınız siteleri bu listeye eklememek veya CheckPlaces gibi bir sık kullanılar listesi yöneticisine başvurmanızda fayda olabilir.

Eklentilere Veda Edin
Firefox'un en güçlü yanlarından biri olan eklenti desteği aynı zamanda geç açılmasının en büyük suçlularından biri. Eğer sadece ne olduğunu görmek için yüklediğiniz ama kullanmadığınız eklentiler varsa, tarayıcı açılışında tek tek kontrol edildikleri için Firefox'un daha geç açılmasına yol açıyor olabilirler. Kullanmadığınız eklentilerden kurtulmanız daha hızlı bir Firefox için önemli bir etmen.

Sekmelere Dikkat

Firefox'u kalabalık sekmeler yavaşlatıyor olabilir

Sekmelere Dikkat
Her ne kadar ilk sekmeli tarayıcısı Internet Explorer kabuğu NetCaptor olsa da nedense sekmelerin mucidi kabul edilen Firefox'un bu vazgeçilmez özelliği de dikkatli kullanmayı gerektiriyor. Çünkü ne kadar çok sekme açıksa doğal olarak tarayıcı daha çok sistem kaynağına ihtiyaç duyacak ve bilgisayarınızı yavaşlatacak. Eğer Firefox'u kapatırken, o an açık olan tüm sekmelerin tarayıcıyı bir daha kullanacağınızda açılmasını tercih ediyorsanız daha yavaş açılan bir Firefox'a da alışmanız gerekiyor.

Sekmeleri Önceden Yükleyin
Ama yine de mutlaka Firefox açılırken istediğiniz çok sayıda sekmenin karşınıza gelmesini istiyorsanız ufak bir yardım alabilirsiniz. Preloader adlı bir uygulama sayesinde Firefox'un bazı bölümlerini Windows açılışı esnasında yükleyebilir ve siz Firefox'u kullanmak istediğinizde görmek istediğiniz her şey karşınızda olur. Firefox Preloader'ın bir Firefox eklentisi değil, bağımsız bir uygulama olduğunu da hatırlatalım.

"Places"ı Düzenleyin
Firefox daha sonra ihtiyaç duyacağı tüm verileri Places adını verdiği özel bir veri tabanında saklıyor. Bu veri tabanı zaman içerisinde sayısız bilgi ile dolabilir. Daha hızlı çalışan bir Places, daha hızlı çalışan bir Firefox anlamında geldiği için bu veri tabanını zaman zaman optimize etmekte fayda var. Vacuum Places Improved adlı bir eklenti ise size bu konuda yardımcı olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

OooooOO... Bu ne biçim FF. Detaylarını öğrenince FF un sadece fanatiklerin gözünü boyadığı anlaşılıyor. ondan vazgeç bundan vazgeç :) 2 gün önce yeni HDD aldım ve bilgisayarımı formatladım ve dedim ki bir daha FF kurmayacağım , haklıymışım. 1 ay kullandıktan sonra özelleştirilebilirlik artık bıktırıcı ve yorucu oluyor. Birde tıklıyorsun 1-2 saniye sonra açılıyor:) hanım açılmadı diye ard arda tıklıyor :D ondan sonra kop. Ben artık FF u legoya benzetiyorum, lego; küçük çocukların zekasını geliştiren çok iyi bir oyuncak.

Yada Hic zahmet cekmeyin Chrome kullanin

o kadar ayar yapacağınıza chrome kullanın :D

Konu için teşekkürler...Fakat insanların Firefox tarayıcı kullanımının esas nedenlerini bırakın demek gibi olmuş...

Chrome candır :D

firefox'u geç açılmasından dolayı terk edeli 2 sene oluyor ve o zamandan beri ie'yi bile ondan çok seviyorum.Tıkladığım anda açılmayacaksa neden tarayıcı kullanayım firefox fanatikleri de sök tak yapsın

Eklentisiz firefox kuyruksuz tilkiye benzer. :)

Bildiğim kadarıyla tarayıcılara SEKME özelliğini ilk kez OPERA getirdi.Bu konuda bir yanlışınız var...

"Sekmelerin mucidi kabul edilen Firefox'un bu vazgeçilmez özelliği de dikkatli kullanmayı gerektiriyor."
Yalnız bilinmesi gereken bir şey var ki; bu özelliğin mucidi...daha doğrusu ilk kullanıcısı Opera'dır.

zahek

OPERAni Kullaning ve asla sikayet etmessiniz ;)

Merak ediyorum Firefox'u sekmelerin mucidi kim kabul etmiş?

Opera 1996'da ilk sekmeli tarayıcının önizlemesini (preview release)'ni tanıttı 2000'de ise ilk yayınlanmış (public) sekmeli tarayıcı oldu.

Ayrıntılı Bilgi arayanlar için kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Tabbed_document_interface

Ben firefox'u yavaşlığından terk ettim.Yoksa başka sorunum yoktu :)

ie artık kullanmıyorum sadece yeni surumlerini bakmak için güncelliyorum...ffox gerçekden acılırken yavaş ve o eklentiyi kullan bunu kullan derken biraz daha yavaşlatabiliyor...opera iyi hoş ama bahsedildiği kadar hızlı değil sanki şak diye acilmiyor ve bazen hata raporu cıkıyor ve kıtlıtlenıyor pc yı reset atmak gerekiyor..chrome bana göre en iyi en hızlı en kullanışlısı, arada cok sekme actiginizda ve ki özellikle video sitelerinde videolar acık unutlmussa çökebiliyor ama sayfa yenılemede düzeliyor...bence chrome en iyisi I ♥ CHROME

sırf eklentieri için firefox u kullanıyorum işime yarayan 14 tane eklenti avr hepsi chromed a ble olsa geçmem güvenlik benim için yüksek seviyede olması lazım
hangi tarayıcıyı kullandıysam virüs bulaştırdı o yüzden Fiefox diyroum sadece

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play