Firefox devler arasında kalınca keyfi kaçtı..

Firefox devler sofrasında; "MS, Google ve Apple ile aynı anda mücadele etmek kolay değil" diyor

Firefox devler arasında kalınca keyfi kaçtı...
Firefox için rekabet artık daha da zorlu.

Tarayıcı rekabeti her geçen gün kızışıyor. Windows'un desteğiyle Internet Explorer, Google'ın desteği ile Chrome, Apple'ın desteği ile Safari ve bir de Firefox. İlk üçünün arkasında bilişim dünyasının en büyük firmaları ve kendi tarayıcılarını destekleyecek işletim sistemleri ve rama motorları var. Firefox ise bir anlamda kendi yağıyla kavrulmaya çalışıyor. Fakat rahatının yerinde olduğunu söylemek pek kolay değil.

Mozilla'dan Tristan Nitot, artan rekabeti şöyle değerlendiriyor; "Dürüst bir rekabet her zaman için iyidir. Kullanıcılar için iyi olması için biz de rekabeti sürdürmeye çalışıyoruz. Ama artık Safari ve Chrome da baskı kurmaya başladı. Diğer yandan Microsoft IE7 ve IE8 ile geliyor. Bu durum bir tarayıcı üreticisi için pek de rahat bir durum değil. Tabi ki Microsoft uykudayken rekabet çok daha kolaydı ama şimdi Google ve Apple gibi iki inanılmaz rakibimiz daha var".

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

E sizde çıkarın artık şu 3.5 yaa ie yi bırakalı yıllar oldu chrome ye bi türlü ısınamadım şimdilik opera kullanıyorum ama 3.5 çıktığında hemen atlıcam özledim firefox'umu

Safari ve Chrome webkit (açık kaynak motor) kullanıyor bence FF de artık geçmeli. gecko ile nereye kadar. IE normal şartlarda bu tarayıcıların hiçbirine rakip olamaz da işte. Bir şekilde internetin kamburu olmaya devam ediyor.

firefox safariden daha güzel safari şimdi 4.sürümü çıkardı ve sekme çubuğu tam bir rezalet bence firefox kafadan safariyi ezdi geçti.chrome da çok sık hata veriyor bende neden bilemiyorum.o yüzden firefox ilk ikide benim için

valla ne dese doğru şimdi :D :D
cnr

Safari güzel chromu pek kullanmadım ama sevmedim tek tercihim firefox ona bişey olursa opera ikinci tercihim ama asla ie'ye geri dönmem öyle iğrenç bi tarayıcı kullandırdı bize kaç senedir

Opera da Firefox gibi değil mi?Arkasında bilişim devi yok..

Firefoxu yavasliktan kurtarmazlarsa isleri cok zor. Bir baksinlar Opera 10b, chrome nasil hizli aciliyor nasil hizli sayfa gosterimi var. Acigi kapatmazlarsa fanboylardan baska kimse kullanmaz...

Bence firefox gerçekten iyi bir tarayıcı sayısız eklentileri var. Özellikle sayfa oyunları oynayanlar için oyunu kolaylaştırıcı paralı üyelikle bile alamayacakları eklentileri rahatlıkla indirip kurabilirler. Keşke symbian işletim sistemli telefonlar içinde tarayıcı yapsa:)

3 devden bir cacık olmuyor, en iyisi gene firefox bu da başka bir gerçek..

Mozilla bu yarışı kendi istedi şimdi de rekabet etmek zor diyor. Evet tabii ki zor ama kaliteli olursa tercih edilir. Ben 2 yıldır Firefox kullanıyorum ve çok memnunum. Hemen hemen tüm tarayıcıları denedim. Firefox kullanmasaydım Opera kullanırdım. Çok kullanışlı ama ben sadelikten yanayım. O yüzden Firefox tercihim. Bu tarayıcı savaşı daha yeni başladı. Tüm markalar çok terleyecek. IE bence 1-2 yıl içinde önemli pazar kaybedebilir. O pastadan hangi markalar pay kapar kestirmek güç.

Herkezin seçimine saygım sonusuz ama, birde opera`yı denemenizi tavsiye ederim :)

ie Tercih Ederim Kotanın Dostu ...

En kullanışlı temaya sahip tarayıcı: Apple Safari.
En hızlı tarayıcı: Apple Safari.
En iyi eklentilere sahip tarayıcı: Mozilla Firefox.
En güvenlikli tarayıcı: Opera.

Ben Firefox kullanıyorum. Çok memnun değilim.

Firefox'a tavsiyelerim: Safari'nin altyapısı olan webkit'e geçmeli. Çünkü haberde de denildiği gibi "Firefox için rekabet artık daha da zorlu." bu rekabetteki en büyük unsurlardan birinin hız olmasıdır. Firefox hız konusunda sadece İnternet Explorer'ı geçmektedir. Eğer bu rekabetten kurtulmak istiyorsa hız konusunu dikkate alarak hedefi Safari'yi geçmek ve daha da ilerlerlere gitmek olmalıdır.

İkinci olarak: Sekme ve Dosya, Düzen gibi araçların üst kısımda çok yer kaplaması. Bunun çözümü yine Safari'de olduğu gibi sekmenin çok az yerkaplaması ve Dosya, Düzen araçlarının en sağda araçlar butonunda her şeyin bulundurulmasıyla çözümlenmelidir.

IE derim başka birşey demem. Şaka Şaka :) . Evet Firefoxun tek rakibi varken işi kolaydı; ama hakkaten google ve appleda bu işe oldukça önem vermeye başladıkları için işleri daha zor.

Bence kolay kolay bişey olmaz firefox'a. Panik yapmaya gerek yok;)

kesinlikle katılıyorum sana ziyaretçi çıksa şu 3.5 bende hemen firefox kullanmaya başlayacağım.şimdilik chrome'la idare ediyorum.i.e.varya gerçekten mide bulandırıcı bir tarayıcı.safari,opera ne varsa denedim.hiçbiri beş para etmez.yine chrome firefox tan sonra en iyi tarayıcı.

Yıllardır Opera kullanıyorum, hatta o zamanlar firefox'un altı bağlıydı diyeceğim ama o zamanlar firefox yoktu bile ;) Firefox'u hiç sevemedim, IE 'den bozma kırma birşey zaten, ie'yi para versen kullanmam zaten bi kere araç çubuklarının yerleşimi antipatik geliyor bana. Opera kullanmazsam safari kullanırım herhalde, onunda yazıtipinden midir nedir sanki lcd ekranda daha rahat okunuyor...

fırefox dan gerisi traş

firefox tarayı dünyasını tek devi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir