Firefox eklentileri için mahşer zamanı

Mozilla, Firefox'u Firefox yapan eklentiler konusunda her geçen gün biraz daha sertleşiyor!

Firefox eklentileri için mahşer zamanı

Firefox'un geliştiricisi Mozilla vakfı, tarayıcıya yüklenen eklentilerle ilgili şikayetleri kesmek için, kullanıcılara daha fazla kontrol verecek bir sistem geliştirdi. Buna göre, kullanıcılar bir web sayfasını açtıklarında sayfada çalışmak isteyen eklentilere üzerine tıklayarak izin verecekler. Ancak elbette Flash gibi bazı eklentiler çok sık kullanıldığı için bu tıkla-izin ver sisteminin dışında tutuluyor. 

Mozilla, eklenti geliştiricilerine yeni sistemi anlatarak, bu sisteme adapte olabilmeleri için bir süre vermişti. O süre 31 Mart'ta dolduğunda kendilerini yeni sisteme adapte edemeyen eklentiler artık Firefox ile çalışamayacaklar. Tıkla-izin ver sistemine adapte olabilen eklentiler ise Firefox'un beyaz listesine girecek. 31 Mart'a yetişemeyen eklentiler için daha sonra tekrar inceleme ve beyaz listeye girme şansı olacak ancak eklentiler artık diledikleri gibi yayına girip kullanıcılara ulaşamayacaklar.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

ne kadar setleşse yeridir bilgisayarım son zamanlarda mavi ekran gösteriyor, hep firefox açıkken olduğundan firefox`dan şüpheleniyorum (ki internette araştırdım başkalarıda firefox`dan bu sorunu yaşamışlar hemde eklenti yüzünden) ayrıca zamanında firefox`da video downloader eklentisini kurmuştum ve bu eklentide format değiştirme özelliğini kullandım bilgisayara öyle bir program kurmuş ki windows ile arıyorum bulamıyorum (neyi arıyor buluyor ki zaten) ne zaman flv dosyası gçrse işlemci kullanımı %100`e fırlıyor formatla bile silinmemişti öyle nalet birşey! hatta eski harddiskimde hâlâ duruyor

@06 Mar 2014 16:18 büyük yalan firefox hayatta öyle şey yapmaz yıllardır kulanırım video indirmek istiyorsan videodownload helper ı kullan

@06 Mar 2014 22:20 büyük yalana mı? ya ironik bir yazıya imza atmışsınız yada bilmeden anlamadan yazmışsınız! zaten bahsettiğim eklenti videodownload helper idi. bu eklentide video format değiştirme özelliği var ancak bu özellikten yararlanmak için bilgisayara program kurması gerekiyor işte ne oluyorsa o programda oluyor.

@07 Mar 2014 20:21 ne programı? Pardus ile hiç bir program iistemiyor?

@07 Mar 2014 20:21 O eklentiyi tasarlayanın yaptığı bir "BETA" Özellik. Üzerinde zaten bununla ilgili bir uyarı barındırıyor. O özelliği kullanmanız neden gerekti bilemem ama aktif etmenizi tavsiye etmem.

Bir sorun oluşacağını sanmıyorum ben Mozilla ayarlar onu. :)

Firefox'un tarayıcıyı en fazla kasan eklentileri kökünden kaldırıp atacak projelere yönelmeli.ayrıca windows xp'nin destek süresinin sona ermesiyle birlikte ona destek veren tarayıcıların önemi daha bir arttı. Firefox bu destek süresini ne kadar uzun tutarsa o kadar kazanır.

fayrfoks ===> gereksiz eklenti çöplüğü....

@06 Mar 2014 20:35 şimdi yavaşça geldiğin yere geri dön.

Bu saçmalık Firefox'u bitirir. Ne yani 10 eklenti kullanıyorsam, her yeni sayfa açtığımda 10 kere her eklenti için tuşa tek tek tıklamam mı gerekecek? 10 sekme açtın. 10 ar da tıklama, toplam 110 tık. İstemez, kalsın anam...

Bence Firefox 'a dahili video indiricisi , flash - reklam engelleyicisi ve duraklatma özelliğine sahip bir indirme yöneticisi gerekli. Malum en çok kullanılan eklentiler onlar. Araya bir de anonim ıp adreslerinden giriş modu koyarsa tabi seçmeli olarak, yeme de yanında yat.

Çok yanlış bir karar, kullanıcıyı bezdirir bu durum. 2 ayda 2 bomba hem reklamlar hemde eklenti kısıtlaması. Kendi elleriyle kendi kuyularını kazıyorlar. Daha iyi bir sistem bulmaları gerekir yoksa chrome a gün doğar. Şahsen ben eklentileri ve özelleştirmeleri için firefox kullanıyorum. Eklentilerin önünü böyle keserlerse hiç düşünmem istemesemde mecburen chrome a geçerim. Her ne kadar alışması zor olacak olsa da...

firefoz ne yapıyon sen?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir